Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Creative ZEN Vision W - Legenda jménem ZEN pokračuje

5.4.2007, Michal Učeň, recenze
Po oblíbeném multimediálním přehrávači Creative ZEN Vision přichází tento výrobce s nástupcem s označením ZEN Vision W, který nabízí větší displej, širokou podporu formátů a chytlavý design. Naváže na úspěch svého předchůdce, nebo je to jen oprášená stará verze v novém kabátku?
Kapitoly článku:
Creative ZEN Vision byl vůbec jedním z prvních přehrávačů videa na slušné úrovni a v tomto ohledu se stále těší u uživatelů velké přízně. Na tento produkt pak navázaly další verze v produktové řadě ZEN, které byly víceméně určeny k přehrávání hudby a měly trochu jiné zaměření. Dnes testovaný multimediální přehrávač se drží původního konceptu multimediálního přehrávače, který slouží k prohlížení fotografií, přehrávání filmů a poslechu hudby, nechybí ani digitální záznamník a rádio. Navíc nabízí i funkci organizéru, která je spíše typická pro PDA. Pojďme se tedy podívat, jak se výrobci podařilo dát tento koncept dohromady.



Začneme jako vždy balením. To má podobu objemné papírové krabice, která má uvnitř několik oddělených přihrádek. Po odstranění horního obalu s reklamním potiskem a otevření víka krabice se před vámi objeví menší krabička s veškerým příslušenstvím, ve spodním patře je pak samotný přístroj a opět odděleně kabel na propojení s počítačem.



Kompletní výčet obsahu balení je tedy následující - přístroj Creative ZEN Vision W, adaptér do elektrické sítě se dvěma typy násadek (pro odlišné platformy zásuvek), obal na přenášení, CD s programy na obsluhu a propojení s počítačem, USB kabel, dvě uživatelské příručky, sluchátka a AV kabel na propojení s televizorem. V podstatě jsem ve výbavě nic nepostrádal, až na redukci na paměťové karty, které se dají do přístroje také vkládat. Bohužel přístroj podporuje pouze formáty Compact Flash typu I a II, které už nebývají u digitálních fotoaparátů až tak běžné. Řešením je tedy zakoupení redukce přímo od Creativu, kterou jsem však u nás zatím neviděl prodávat. Po upravení slotu se pak nabízí možnost používat karty typu SD, MMC, TransFlash1, Memory Stick a xD.



Adaptér do elektrické sítě má netradiční bílou barvu, k dispozici jsou pak dva typy konektorů pro odlišné typy zásuvek.



Obal na přenášení je z černé látky a uzavírá se pomocí stahovací šňůrky. Systém je celkem bezpečný a umožňuje i vyvedení kabelu na sluchátka v případě poslechu hudby nebo rádia, bohužel ovládání na kabelu není, a tak vždy musíte při nějaké akci přehrávač celý vytáhnout. Svrchní materiál je na obal trochu nevhodný, protože se na něm usazují nečistoty a z plyšového povrchu je prakticky nemáte šanci dostat.



Sluchátka jsou přímo od společnosti Creative, přičemž jejich kvalita je celkem dobrá a zkreslení je slyšet až při maximálním zesílení hlasitosti.



AV kabel se zapojuje z boční strany přístroje a slouží k propojení s televizorem. Můžete si tak snadno přehrát digitálně uložené filmy i bez přídavného přehrávače.



ModelCreative ZEN Vision W
Rozměry134 (šířka) x 75 (výška) x 22 (tloušťka) mm
Hmotnost276 gramů
MateriálPlast
Počet tlačítek8 + pětisměrný joystick
Úložiště datHDD 30 GB
Typ baterieLithium Ion Polymer kapacita 1650 mAh
Výdrž baterie (dle výrobce)Video 4,5 hodiny
Hudba 13 hodin (vypnutý display)
Display4.3" WQVGA TFT-LCD
rozlišení 480 x 272
262 144 barev
Formát videaAVI
WMV9
MPEG1
MPEG2
MPEG4-SP
MJPEG
DivX 4.x
DivX 5.x
XviD-SP
Formát hudbyMP3
WMA
WAV
Další formátyJPEG
Audio výstupStereo 20 Hz - 20 KHz
Česká lokalizaceano, menu
Propojení s PCUSB 2.0


Software


Na přiloženém CD je vidět, že se výrobce nesnaží jen chrlit na zákazníky nové a nové produkty, ale že před vydáním na trh pečlivě propracuje i všechny důležité prvky s ním související. Obsahem CD je hned pět programů, z toho čtytři unikátní od Creativu a navíc i uživatelská příručka v digitální podobě. Kromě známého přehrávače Windows Media Player 10 tak máte k dispozici Creative ZEN Vision W Media Explorer, ZENcast Organizer, Creative MediaSource a Audible Manager.



Pro samotnou komunikaci přístroje s počítačem prakticky ani jeden ze zmiňovaných programů nepotřebujete a stačí přehrávač připojit a přehrávat soubory podobně jako na jiný disk, ale podle mého názoru se tentokrát instalace vyplatí. Stěžejním programem je ZEN Vision W Media Explorer, který nabízí možnost správy veškerých dat a jejich kopírování do přístroje.



Po instalaci a zapojení přehrávače do USB portu se objeví okno klasického průzkumníka s upraveným obsahem, který je rozdělený do tří částí - média, data a ostatní.



Funkci průzkumníka přístroje má hned první ikonka Browse Media, po jejím stisku se objeví obsah disku rozdělený do složek, které odpovídají typu souborů."



V položce Create Playlists a Manage Playlists si můžete vytvářet a upravovat vlastní seznamy oblíbených skladeb. Jednoduše je přetáhnete z disku přehrávače, zadáte název souboru playlistu a je hotovo.



Výrobce zahrnul i vlastní konvertor hudebních CD do formátu MP3. Velice dobře funguje i zjišťování informací o konkrétním CD přes Internet, stačí jen kliknout na tlačítko Get CD Info a program už vše zajistí sám, od názvu alba a jména interpreta až po popisky skladeb.



Samozřejmě nechybí ani možnost převést video soubory do podporovaného formátu. To je u ZENu velmi užitečná funkce, protože zpočátku jsem do přístroje nahrál několik filmů a bohužel i přesto, že měly papírově podporovaný formát, často se objevila chyba spojená s formátem zvuku. Tady musím upozornit na chybu přístroje (alespoň v základní verzi firmwaru), protože po objevení hlášky, že má video nepodporovaný formát zvuku, se přehrávač kompletně zasekl a řešením bylo až vytažením baterie. Pokud ale budete přenášet soubory prostřednictvím Media Exploreru, pak by problémy nastat neměly. V první fázi si vyberete konkrétní soubor, který chcete převést a následně zvolíte parametry, mezi které samozřejmě patří kvalita a s ní spojená velikost souboru.



Program vás pak sám upozorní, jestli je formát souboru podporovaný přístrojem a zda-li je tedy nutné soubor převádět. Pak už stačí pustit konverzi a zkopírovat soubory na disk přehrávače.



Přístroj nabízí kromě klasických funkcí přehrávače i možnost organizéru. Jedná se pak hlavně o přehrávání údajů z kalendáře programu Microsoft Outlook. Upravovat a přidávat je můžete i v položce Manage Orgranizer Data, stejně tak je možné organizovat kontakty a úkoly.



Druhým zajímavým programem je ZENcast Organizer, který umožňuje stahování aktuálních zvukových souborů a videa z internetových portálů. Můžete se tak zdarma dostat k aktuálním informacím, reklamním spotům a novinkám ve specializovaných magazínech. K dispozici je členění "kanálů" do skupin Technology (technologie), Lifestyle (životní styl), World Affairs (události ve světě), Outdoor (různé sportovní kanály) a Entertainment (většinou reklamní spoty k filmům apod.).



Pokud si některý kanál vyberete, můžete spustit stahování vybraných souborů. V přehledné tabulce pak vidíte, v jakém stavu stahování je a podrobnosti o souborech.



Po opětovném spuštění programu ZENcast Organizer si můžete v levém panelu vybrat kanály, o které jste již dříve projevili zájem. Jednoduše se tak informujete o nových, aktuálních souborech, které jsou na daném kanále dostupné a zároveň vidíte, které jste si již stáhli.



Prográmek Sync Manager slouží k synchronizaci s přístrojem a jeho úkolem je předávání dat z počítače do přístroje a jejich automatická aktualizace. Program po připojení přístroje k počítači automaticky detekuje, že je přístroj připojen. Následně stačí v liště rychlého spuštění kliknout na ikonku programu a spustit synchronizaci. Do přehrávače se tak přehrají data stažená z kanálů ZENcast, nové kontakty, úkoly a připomínky z kalendáře z programu Microsoft Outlook.