Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pozemní High Definition TV: Úvod

27.1.2009, Michal Koláček, článek
Nový rok 2009 se nám již naplno rozběhl, a tak vám přinášíme další z řady tematických příloh. V únoru jsme si pro vás připravili celek s názvem "Pozemní High Definition TV". V dnešním úvodním článku vás seznámíme s tím, co je jeho obsahem a na co se můžete v průběhu následujících čtyř týdnů těšit.

Pozemní High Definition TV


V měsíci únoru letošního roku jsme pro vás přichystali tematickou přílohu, jejímž obsahem bude systém přenosu televizního signálu, jenž postupně nahradí současné analogové vysílání. Tím je myšlen standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače DVB-T, přičemž důraz bude kladen na obraz ve vysoké kvalitě High Definition. Pokud už nemáte možnost přijímat klasicky pomocí analogového přijímače a stojíte před rozhodnutím, do čeho investovat své peníze, tak si můžete vybrat televizory s integrovaným HD MPEG-4 tunerem nebo přídavné přístroje zvané set-top boxy. Připravili jsme pro vás přehled několika produktů.



V případech, kdy trávíte většinu času ve své pracovně se svým osobním počítačem nebo notebookem, jsou pro vás vhodnější DVB-T přijímače v podobě PCI karty nebo USB modulu. Společně nahlédneme na problematiku pozemního HDTV vysílání na počítači. V minulosti jsme se na tvfreak.cz zabývali analýzou kvality a pokrytím DVB-T na území České republiky. Jistě jste ve svém okolí zaregistrovali mizení analogových programů a nástup tzv. "digitálního" vysílání. Celý tento proces vychází z Technického plánu přechodu (TPP), který schválila vláda ČR 28. dubna 2008.



Podle aktuální verze se počítá s vypnutím zemského analogového vysílání k 11.11.2011, a to s výjimkou 2 regionů - Zlínska a Jesenicka. Tam přetrvávají technické problémy a hovoří se o konci června 2012. Předpokládá se celoplošné zprovoznění čtyř DVB-T multiplexů 1 až 4. Tyto sítě se liší hlavně obsahem a také pokrytím. V praktickém článku si budete moci přečíst čerstvé informace o seznamu dostupných stanic s veškerými podrobnostmi (lokalita, vysílač, kanál, vyzařovací výkon, polarizace aj.). Chybět nebude ani obrazová dokumentace.


- Rozdělení České republiky do ucelených oblastí pro přechod na pozemní digitální vysílání -


DVB-T + HDTV = ?


Konzumní spotřebitelé nemusí být zcela obeznámeni s výše uvedenými zkratkami, a proto na úvod malé vysvětlení. DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) označuje pozemní digitální vysílání. Správný výklad by však měl zahrnovat slůvko "zemské", protože se jedná o vysílání z pevně ukotvených vysílačů a je přijímáno standardními anténami. Nejedná se o formu satelitní, ani kabelovou. Jde o bezplatný systém přenosu televizního signálu, který postupně nahradí současné televizní vysílání. Nabízí lepší příjem signálu, nové televizní stanice, kvalitnější obraz, snadnější mobilitu a také některé interaktivní služby (EPG, MHP, hlasování v anketách, vyhledávání v databázi, transakce, zábavu, prohlížení webového obsahu atd.).


- Demonstrativní srovnání kvality obrazu -

HDTV (High Definition Television) je jedním ze standardů digitální televize, který nabízí obraz ve vysokém rozlišení. Oproti tradiční normě PAL (720×576 px, 50 FPS, formát obrazu 4:3) dosahuje HDTV 720p rozlišení 1 280×720 px (25 FPS) a HDTV 1080i 1 920×1 080 obrazových bodů při 50 FPS. Poměr obrazu je u obou 16:9. Písmenko i označuje prokládaný a p neprokládaný obraz. Ještě bychom měli zdůraznit, že DVB-T nezaručuje kvalitu HDTV. Ve specializovaných prodejnách s plochými televizory je k vidění zpravidla čistý a ostrý HD obsah. Příčinou je předpřipravený digitální signál s vysokým rozlišením a mnozí spotřebitelé mohou nabýt dojmu, že takovou kvalitu obrazu poskytuje automaticky každý DVB-T signál. Není to pravda!


- Canal+ Sport HD z platformy Canal Digital Nordic (pro zvětšení klikněte) -


Set-top box, IDTV a to ostatní...


Při volbě přijímače pro DVB-T si musíte odpovědět na otázku, kde budete vysílání nejčastěji sledovat. Je-li odpovědí obývací pokoj či ložnice, kde máte televizní obrazovku, pak bychom vám doporučovali jednoduchý set-top box nebo IDTV (televizor s integrovaným digitálním tunerem). Možností máte hned několik. Spodní cenová hranice pro nákup základního přídavného zařízení (set-top boxu) začíná na osmistech Kč. Zajistí vám dobrý příjem pomocí jednoho digitálního tuneru a jednoduché ovládání. Běžnými funkcemi jsou EPG nebo Teletext. Použitým rozhraním bývá anténní vstup/výstup, jedna nebo dvě SCART zásuvky a RS-232 pro možnost upgradu firmware. Vše může být doplněno o další konektory (S-Video, S/PDIF, AV atp.). Samozřejmě platí, že v jeden okamžik můžete sledovat pouze 1 program.



Další skupinou jsou set-top boxy se dvěma tunery DVB-T, jež mohou přijímat současně dva programy. To oceníte v případech, kdy se chcete na jeden kanál dívat a druhý nahrávat, ukládat či nějakým způsobem archivovat. Kombinované přístroje obsahují jeden tuner pro příjem pozemního DVB-T a druhý pro příjem satelitního DVB-S. Funkce je obdobná jako u předešlého typu. Cena takových zařízení přesahuje 2 500 Kč.

Dostupné jsou i přístroje umožňující nahrávání, kdy je jejich součástí vestavěný pevný disk s kapacitou v řádech stovek GB (také lze připojit pomocí USB 2.0). Na ten je pak možné nezávisle zaznamenávat přijímaný program. V obchodech je najdete pod zkratkou PVR (Personal Video Recorder). Cenově se pohybují kolem hranice 3 000 Kč, ale velmi záleží na velikosti HDD, počtu a kombinaci tunerů, použitém rozhraní a doplňkových funkcích (např. Time Shift pro zastavení obrazu a sledování obsahu se zpožděním).



Vrcholem jsou set-top boxy s podporou interaktivních aplikací MHP (Multimedia Home Platform). Ty jsou vybaveny integrovaným modemem pro realizaci zpětného datového kanálu od diváka k vysílateli. Jedná se o obsah, který je cyklicky vysílán společně s televizními a rozhlasovými programy. Data lze jednoduše uložit do paměti DVB-T přijímače a lokálně je spustit nebo interpretovat (pasivní zdroj se selektivním výběrem, individuální stahování obsahu atd.). Pořízení vás vyjde na více než 4 000 Kč.

Mezi základní vlastnosti se řadí české menu a teletext, plnohodnotný programový průvodce, dálkové ovládání, anténní vstup/výstup, rozhraní SCART a RS-232. Za další rozšiřující považujeme druhý tuner (DVB-T, DVB-S) s kompresním systémem MPEG-2, nebo MPEG-4, displej, automatické vypnutí a časovač, další rozhraní (CI pro příjem placených kanálů, USB 2.0), vestavěný harddisk nebo podporu MHP.



Zvláštním druhem set-top boxů jsou rozšiřující PCI karty nebo USB moduly (< 1 000 Kč). Jejich použití je vhodné u osobních nebo přenosných počítačů. Programy lze sledovat přímo na obrazovce vašeho monitoru, samozřejmostí je možnost nahrávání a ukládání na pevný disk. Jsou dodávány s miniaturní anténou, nebo k nim můžete připojit vlastní, dálkovým ovladačem, manuálem a SW nástrojem pro obsluhu. Díky nízkým nárokům na velikost a nasměrování antény je možné využívat i tzv. přenosné přijímače DVB-T. Jejich provoz je zabezpečen pomocí baterií, šikovné jsou například do auta nebo jiného dopravního prostředku.



Jestliže nechcete mít v bytě další "krabičku" navíc, pořiďte si raději televizor s modulem pro příjem digitálního vysílání (IDTV). Výhodou je především pohodlí, protože máte vše v jednom zařízení. Navíc se setkáte s lepším a jasnějším obrazem - odpadá dvoustupňový proces zpracování digitálního/analogového obrazu, který je nezbytný v případě použití set-top boxu. Hlavní překážkou je zcela jistě několikanásobně vyšší cena a pak také případná absence podpory MHP nebo CI slotu.


Vysílače a programy


Na úvod nám postačí vysvětlení tzv. multiplexu. U analogového vysílání se pro televizní program počítá s jedním kanálem. V případě DVB-T tento kanál zabere digitální programový multiplex. Jde o souhrnný datový tok s určitou kapacitou (Mbit/s) složený z dílčích datových toků televizních a rozhlasových programů a doplňkových služeb. V rámci jednoho multiplexu je vysíláno zpravidla až 5 programů, kdy se používá způsob komprese MPEG-2, respektive pokročilejší MPEG-4.


- Možný způsob vysílání a přijímání digitálního multiplexu -

Na podrobný přehled jednotlivých multiplexů, společně se všemi dostupnými programy a parametry vysílání, se můžete těšit v jednom z následujících článků. Chybět v něm nebude ani aktuální obrázková dokumentace v rámci České republiky. Dozvíte se také, jak funguje digitální vysílání a několik informací o televizních rozvodech a anténách (polarizace atp.). Určitě se máte na co těšit.