Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hauppauge WinTV Nova-T

2.3.2004, Radek Jahoda, recenze
Protože spuštění digitálního terestriálního vysílání je již za dveřmi, začneme se také zabývat možností jejího příjmu na PC. Stejně jako existují analogové TV karty, objevují se i karty pro příjem DVB-T. Jedním z nástupců je WinTV Nova-T od firmy Hauppauge, která se zabývá TV kartami již pěknou řádku let a vždy patřila k tomu lepšímu, co bylo možné pořídit. Pojďme se podívat, co vše nám tato karta nabízí.
1. Úvod

Protože spuštění digitálního terestriálního vysílání je již za dveřmi, začneme se také zabývat možností jejího příjmu na PC. Stejně jako existují analogové TV karty, objevují se i karty pro příjem DVB-T. Jedním z nástupců je WinTV Nova-T od firmy Hauppauge, která se zabývá TV kartami již pěknou řádku let a vždy patřila k tomu lepšímu, co bylo možné pořídit. Pojďme se podívat, co vše nám tato karta nabízí.

2. Hardware

Kartu dostaneme v pěkné krabici, která je ale téměř prázdná. Uvnitř nalezneme ještě dálkový ovladač včetně baterií, čidlo dálkového ovladače, CD s ovladači a software a jednoduchý manuál (resp. složený papír) s návodem na instalaci.




Celá karta je postavena na součástkách Philips. O příjem se stará tuner TD1316. Mezifrekvenci si vezme dekodér TDA10045, zdigitalizuje a dále vestavěným DSP procesorem zpracuje vše ostatníkolem DVB-T, tedy demodulaci, korekci chyb, demultiplex a produkuje na výstupu MPEG-2 transport stream. Ten je dále poslán do čipu SAA7146, který data posílá přes PCI sběrnici do počítače. Dokáže také zpracovávat a digitalizovat analogový signál, tato možnost ale není na desce implementována.



Na celkové koncepci se mi líbí odrušení karty, napájení je filtrováno a dále stabilizováno analogovými stabilizátory. Tento jednoduchý obvod zabrání rušení tuneru a demodulátoru a tím zlepšuje kvalitu příjmu.

Na zadní straně je pouze anténní vstup a vstup senzoru dálkového ovládání.

Dálkový ovladač má příjemné ovládání, jeho tvar padne perfektně do ruky, protože je ve spodní části zúžen a zakulacen. Také rozmístění tlačítek je ideální.




3. Instalace

Instalace karty proběhla bez problémů. Po zastrčení karty do slotu a zapnutí počítače se objevila hláška o nalezeném novém hardware a nainstalovali se ovladače z přiloženého CD. Zajímavé je, že ovladače se hlásí jako síťová karta a ne jako zařízení pro zachytávání videa. Podotýkám, že jsem kartu testoval jak na Windows 2000, tak Windows XP.

Instalace programu je společná pro několik karet, takže je nutné na počátku vybrat typ karty. Poté proběhne samotné nakopírování souborů a možnost nainstalovat i WinDVD, které je pro běh programu nutné. Přiložena je verze 4, pokud ho již máte nainstalované, nebo chcete nainstalovat novější verzi, můžete instalaci přeskočit.

Po spuštění programu se objeví volba tabulky kanálů pro různé země, Česká i Slovenská republika bohužel chybí, je zde ale možnost prohledávat všechny kanály, v kterých jsou i naše frekvence.




Dalším krokem je samotné naladění. V Praze má být možný příjem uvnitř budov na pouhou prutovou anténu, což ale nepotvrzuji a pomohl až dipól.


Klepněte na obrázek pro rozšířené ladění

Vzhled okna pro ladění může mít dvě podoby - standartní s pouze automatickým vyhledáváním a rozšířené s možností prohledat pouze zvolené kanály nebo i specifické frekvence. Konečně pořadné ladění! K dispozici je i ukazatel síly signálu, který je jemný v malých hodnotách cca do 10%, u vyšších hodnot už ale skáče po větších krocích. Kéž by takový ukazatel byl i u analogových karet.

Pokud přijímač nalezne DVB vysílač, je stream analyzován a do seznamu se přidají všechny nalezené stanice. Ty, které se nám nelíbí, je možné ze seznamu odstranit.




Pro správné zobrazení videa jsem musel přepnout renderování na VideoMixingRenderer (z DirectX 7), při použití automatického nastavení nebo VideoMixingRenderer9 (z DirectX 9) byl obraz rozřádkovaný. Výrobce si je zřejmě tohoto problému vědom a proto ponechal možnost volby (i když se o tom nikde nezmiňuje).

Co se týče citlivosti tuneru, tak nemohu srovnávat s jinými kartami. Pravdou je, že na prutovou anténu jsem nechytl nic. Nevím ale, zda je to špatným signálem nebo špatnou citlivostí tuneru a zda stolní přijímače jsou na tom lépe. O kvalitě obrazu nemá cenu diskutovat, protože ta není závislá na kvalitě příjmu, ale na vysílaném datovém toku.

4. Software

V hlavním okně vidíme kromě obrazu i seznam stanic (lze přepínat mezi televizními a rádiovými) a základní tlačítka pro ovládání. Video lze zobrazit i přes celou obrazovku nebo v okně bez ovládacích prvků, toto módy se přepínají levými tlačítky v pravém horním roku aplikace.




V levém spodním rohu jsou tlačítka pro doplňkové funkce. Především je to tlačítko pro nahrávání. Nejprve je vhodné nastavit adresář, kam se bude nahrávat. Soubory jsou pak vytvořeny v dalším adresáři se jménem stanice.



Nahrávat lze buď pouze zvuk ve formátu MP2 nebo video ve formátu MPEG. Z PVA streamu jsou tedy video a zvuk převedeny a multiplexovány rovnou do program streamu. Výpadky v signálu nemají za následek rozsynchronizování zvuku s videem, při dalším zpracování (např. při masteringu DVD) ale k rozsynchronizování dojít může. V každém záznamu jsem našel (pomocí PVAStrumento) vždy nějaké výpadky, což je ale naprosto běžné u všech karet. Záleží zřejmě na kvalitě signálu.



Aplikace umožňuje i timeshift, tedy nahrávání pořadu a zároveň zpožďěné přehrávání. Výhodou u těchto karet je, že dostáváme rovnou komprimované video, která je možné pouze uložit na disk (bez komprimace jako u PowerDVD) a nezabírá tedy příliš místa. Výkon procesoru je tedy nutný pouze pro dekódování. To samé platí samozřejmě i pro samotné nahrávání (během kterého lze zobrazování videa vypnout).



Nahrávání lze i časově naplánovat, původně jsem myslel, že jde pouze jeden pořad, až dodatečně mě upozornil jeden čtenář, že po naplánování nahrávání a ukončení programu se do seznamu úloh (task manageru) přidá task ´dvb_1´created, task ´dvb_2´created, task ´dvb_3´created... Trošku krkolomné, ale zřejmě funkční (nezkoušel jsem).

5. EPG

Pokud Vám často chybí program, tak s DVB mít problém nebudete. EPG (Electronic Program Guide), tedy elektronický programový magazín, je totiž standartní součástí. V programu nejprve nastavíme stanice, která chceme mít v seznamu.




Poté je možná zobrazit menší okno s programem k aktuální naladěné stanici...



... nebo všechny zvolené programy najednou:



Takto lze mít program na několik dní dopředu.

6. Teletext

Možnosti informací z DVB ale ještě nejsou vyčerpány. Na teletext si již každý z nás dávno zvykl a bez něho by to prostě nebylo ono. Funguje úplně stejně jako u analogové verze, tedy bohužel i se špatně dekódovanými stránkami. To jsem opravdu u digitálního vysílání nečekal, výpadky ano, ale chyby v jednotlivých znacích ne. Ani čeština nepracuje tak jak má - chybí diakritika, ale to je problém apliakce a možná se to s novou verzí zlepší.




Podívejme se ještě na některá nastavení programu, o kterých jsem se nezmiňoval. Základní nastavení:



V nastavení zvuku lze zobrazit i dialogové okno zvukového dekodéru od Intervideo a zvolit specifické dekódování AC3 streamu - např. do prostorového zvuku přes DirectSound3D nebo v Dolby Surround.



Poslední záložka je informace o programu:



7. Závěr

Po pravdě řečeno nevím, co bych kartě vytknul, software je stabilní, ani jednou nespadl. Snažil jsem se najít nějaký alternativný ovládací program, nenašel jsem ale nic, takže pokud přece jen existuje, zkuste to napsat do komentáře ke článku. Pokud jste v dosahu DVB-T vysílání a ještě digitální tuner nevlastníte, tak určitě neváhejte a vyražte do obchodu. Vždyť i cena je velice příjemná - v Alzasoftu za 3500Kč včetně DPH.