Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televizory: možnosti příslušenství

28.11.2008, Michal Koláček, článek
Televizní technika nabízí mnoho doplňků. S rozmachem LCD a PDP přijímačů trh zaplavují zejména různé variace stolečků, stěnových držáků a ostatního příslušenství. Dnes se proto zaměříme na vše, co byste mohli ke svému televizoru použít.
Kapitoly článku:
Příslušenství pro televizní (satelitní) techniku bychom mohli rozdělit hned na několik částí. My se nebudeme zaobírat například různými anténními slučovači nebo filtry, x-Way rozbočovači, odbočovači, účastnickými zásuvkami atp. Podíváme se na nejrůznější doplňky z pohledu běžného uživatele a věnovat se budeme především oblastem, jako jsou antény a signálové přenašeče, čisticí prostředky, dálková ovládání, držáky pro CRT/LCD/PDP obrazovky, kabely, redukce a organizéry, reproduktory, stolky, stojany a podstavce.

Pod ostatním příslušenstvím si představíme převodníky video signálu nebo třeba sluchátka. Krátce i dekódovací karty a aktivační kupóny (satelitní technika).


Antény a signálové přenašeče


Pro maximální zážitek z kvalitního obrazu je potřeba zajistit dostatečně silný příjem signálu. K tomu vám poslouží zařízení určená pro rozhlasové, klasické analogové i digitální terestriální televizní vysílání. Stále jsou k vidění venkovní střešní antény (vnější), ale jednodušším východiskem je použití kompaktní pokojové (vnitřní) antény, a to buď pasivní, nebo aktivní.


- Pasivní anténa TechniSat Digiflex TT1 -

V prvním případě jde zpravidla o osazení pouze symetrizačního členu, druhá možnost obsahuje předzesilovač. Ten je potřeba v místech se slabým signálem a primárně slouží k pokrytí ztrát na konektorech a dlouhé kabeláži. Mezi výrobce patří Bandridge, Globo, Inspira, Mascom, Philips, Schwaiger, Sencor, Strong, TechniSat, TeleSystem aj. Ukázkou může být aktivní TechniSat Super DigiTenne pro vnitřní použití. Obsahuje vestavěný VHF/UHF zesilovač (21 dB), lze ji napájet z přístroje nebo pomocí externího zdroje. Nabízí poměrně malé rozměry a moderní design. Cena nepřesahuje 500 Kč.


- TechniSat Super DigiTenne -

Relativně dražší se jeví pokojová anténa Philips SDV4240. K dispozici má nastavitelné zesílení až 45 dB s nízkým šumem, dokáže přijímat analogový/digitální televizní a VKV signál. Ovládání je řešeno dotykově s LED signalizací, napájení pomocí adaptéru. Hmotnost se udává kolem 1 kg, rozměry jsou 240 × 230 × 150 mm a cena mírně přesahuje 1 000 Kč.


- Philips SDV4240 -

Ne tak docela běžným příslušenstvím jsou přenašeče signálu. Uvádíme bezdrátový multimediální Philips SLV 3220. Jde o přijímač a vysílač s typickým dosahem až 30 metrů pro vnitřní užití a až 100 metrů pro venkovní. Nechybí podpora dálkového ovládání. Na straně konektorů je podpora SCART a RCA (kompozitní video). Výrobce zaručuje kompatibilitu s většinou zařízení a připojení až dvou zařízení současně. Rozměry obou jsou 175 × 45 × 115 mm a cena se pohybuje od 2 200 do 2 500 Kč. Alternativou může být Mascom MC RF10 nebo Grundig WT-AV 1.


- Philips SLV 3220 -


Čisticí prostředky


Tato oblast je velmi často z řad veřejnosti podceňována. Právě údržba je velmi ošemetná věc. Proto si v krátkosti připomeneme, jak o zařízení respektive panely samotné pečovat. V nejčastějších případech se u zobrazovačů setkáváme s prachem a otisky prstů. Ty nejsou tak "nebezpečné" jako prach samotný. Je třeba si uvědomit, z čeho je vlastně složen. Obvykle to je směsice všech materiálů, které kolem sebe (ne)vidíte. Záleží dost na prostředí a z toho vycházející tvrdosti. Většina částeček je měkká, ale najdou se i takové, které dokáží poškrábat sklo (plast). Problematika péče a údržby panelů je velmi kvalitně zpracována v článku Pavla Kovače na serveru Svethardware.cz.


- Philips SVC2540 -

K dostání jsou nejrůznější čistící soupravy, utěrky, ubrousky, houbičky, štětečky, gely a roztoky pro leštění obrazovky nebo hadříky z mikrovlákna. Univerzální čistící sadu dokumentuje obrázek Philips SVC2540. Kombinuje v sobě hadřík z mikrovlákna a speciální gel pro televizní obrazovky LCD/PDP. Jedná se o praktický systém řešení k odstranění otisků prstů a šmouh z vašeho panelu. S gelem dosáhnete vysokého lesku, mikrovláknová látka zase nepouští chloupky a lze ji opakovaně prát. V balení je 200 ml gelu a uživatelský manuál. Cena se pohybuje kolem 330 Kč.


- D-CLEAN čistící hydraspunová utěrka -

Hydraspunová utěrka je vhodná na čištění i dosušení zvláště citlivých ploch. Kombinuje v sobě bavlnu a polyester a díky tomu optimálním způsobem spojuje rychlou savost s mechanickou pevností v suchém i mokrém stavu. Její výroba je realizována speciální technologií propichování vodní tryskou, jedná se tedy o netkanou textilii. Nezanechává stopy, udržuje antistatický i antibakteriální efekt vytvořený čisticími roztoky a nedráždí pokožku rukou. V balení je 25 kusů nenavlhčené textilie s rozměry 15 × 15 cm, použití pro LCD panely, skleněné plochy či plastové povrchy. Cena nepřesahuje 130 Kč.


- D-CLEAN čistící sada utěrek -

Čistící sada utěrek D-Clean umožňuje bez dalších pomůcek dokonalé vyčištění obrazovek, filtrů a skleněných ploch veškeré výpočetní a kancelářské techniky. Jsou napuštěny ekologicky nezávadným roztokem s mimořádnými antistatickými účinky, jsou nehořlavé. Balení obsahuje dohromady 10 kusů navlhčených a nenavlhčených (hydraspunových) utěrek. Garantován je antistatický efekt. Pořízení vyjde na necelých 150 Kč. Mezi známé značky patří Dicota, D-Clean, Gembird, Lenspen, Nobo, Omega, Philips, Vanguard.