Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pinnacle Studio 14

3.3.2010, Radek Jahoda, recenze
Střihový software s názvem Studio vynesl jeho tvůrce Pinnacle do výšin. Byl jedním z prvních editorů pro domácí uživatele, takže se dostal do širokého povědomí. Dnes má ale spoustu konkurentů, takže se výrobce musí hodně otáčet. Obstojí jeho nová verze 14?
Kapitoly článku:
Předchozí verze měla označení 12, takže by člověk očekával, že se bude pokračovat číslem následujícím - 13. Někomu ale toto číslo nesedí, proto Pinnacle raději toto označení přeskočil, a máme tu rovnou verzi 14. Už předchozí verze vypadala, že (až na malé změny) nic nového nepotřebuje, protože uměla i střih HD a vypalovat Blu-ray disky. Výrobce si ale myslí opak a přišel s dalšími vylepšeními. Nejde ani tak o přidávání nových vlastností, ale spíše o vylepšování těch stávajících.



První změna, které si všimneme, je přidání HD do názvu. Dočkali jsme se i podpory pro Windows 7 a k dispozici jsou celkem tři verze:
  • Pinnacle Studio 14 HD - základní verze bez tvorby Blu-ray disků, mixování 5.1 zvuku, Motion Titler a klíčových snímků pro efekty
  • Pinnacle Studio 14 HD Ultimate - plná verze
  • Pinnacle Studio 14 HD Ultimate Collection - plná verze s efektovými pluginy Red Giant a zeleným plátnem

K dispozici jsou i upgrade z předchozí verze, pokud ale máte zálusk na zelené plátno, tak máte smůlu, k upgradu se nedodává (ostatně na to stačí obyčejné zelené nebo jinak barevné prostěradlo).

Samozřejmě nelze čekat, že došlo k nějaké zásadní změně ve filozofii produktu nebo v nástrojích navíc. Čtrnáctá verze je tak spíše aktualizací než novým produktem. Nejmarkantnější změnou je vylepšení uživatelského rozhraní, které je nyní více vyvážené a také příjemnější na oči, protože je malinko tmavší. Ikonky jsou naopak o něco výraznější. Docela velkou změnou je Import, který nahradil dřívější Capture a který se oprostil od hlavního okna a otevírá si okno nové. I přesto ale najdeme v grafickém rozhraní tři velká tlačítka Import - Edit - Make Movie (program je plně lokalizovaný do češtiny, záleží tedy na zvoleném jazyce), takže nový uživatel nebude zmaten.

Další vylepšení dostaly Koláže (Montage), ale jen decentní. Lze vybrat pozadí a nastavit mu barvu, hlavním dodatkem je pak více témat, kterých není nikdy dost.

Větším zlepšením je titulkovač, který se oprostil od předchozích statických verzí a přidal možnosti pohybu. Nevýhodou je, že je nelze vytvářet podle sebe, ale uživatel se musí podřídit přednastaveným. Výhodou naopak je rychlost realizace. Rozpohybovat lze jakýkoliv objekt, nelze ale vytvářet nic složitého, protože je omezen počet vrstev.

To by byl asi tak výčet hlavních změn a pojďme se podívat na konkrétní věci.



Začneme samozřejmě instalací. Jako u předchozích verzí je i čtrnáctá verze Studia značně náročná na místo na disku. Samotné Studio si vezme přibližně 400 MB, dalších 550 MB zabere SoundStage, Pixie a filtry a celý 1 GB pak témata titulků, koláže a pozadí. Celkem tedy téměř 2 GB. U verze Ultimate Collection jsou navíc pluginy s celkovou velikostí 170 MB. V dnešní době velkých pevných disků to už není takový problém, posunuje nás to ale do nových počítačů, protože ani nároky na hardware nejsou zanedbatelné.

HW požadavky:
  • minimálně Intel Pentium nebo AMD Athlon 1.8 GHz a vyšší (2.4 GHz doporučeno)
  • pro formát AVCHD - procesor Intel Core™2 Duo 2.4 GHz a vyšší
  • pro formát AVCHD 1920 - procesor Intel Core™2 Quad 2.66 GHz nebo Intel Core i7 a vyšší

Operační paměť nejméně 1 GB, pro formát AVCHD 1920 jsou vyžadovány 2 GB RAM. Studio je totiž poměrně líné a často je nutné na různé akce čekat, především na začátku práce, než se různé věci natáhnou do paměti. Studio si při práci sebere samo pro sebe klidně 1 GB paměti, takže je to požadavek skutečně nutný.

Po instalaci ale ještě vše nekončí. Sice v ceně máte mnoho věcí, ale začít je používat není tak jednoduché. Jakmile se dostanete k nějakým složitějším věcem, musíte se registrovat a získat tak klíče k jejich odblokování.


Objednávka a registrace přídavných pluginů

Pokud tedy chcete stříhat někde na cestách a provést instalaci až tam bez přístupu na internet, tak si Pinnacle vyslouží jen tisíce nadávek. Důvod tohoto je jasný - nutí uživatele k registraci a zabránění nelegálního užívání, což je pochopitelné. Zda se mu to tímto způsobem podaří je ovšem otázkou...