Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak si vybrat (správný) satelitní přijímač

12.9.2011, Jiří Piškula, návod
Satelitní vysílání už dávno není jen doménou zahraničních TV kanálů a jeho obliba roste i v ČR. Proto je náš trh zaplaven stovkami satelitních přijímačů rozmanitých značek od laciných „šuntů“ po špičkově vybavené modely. Jak vybrat ten správný?

Spotřeba


Jak ukázala naše nedávná anketa, odběr ze sítě je u elektroniky pro mnohé uživatele důležitým doplňkovým kritériem při rozhodování o koupi produktu. Většina výrobců údaje o spotřebě běžně zveřejňuje, a to včetně tzv. úsporného režimu. V rámci testování u nás v redakci jsme se nesetkali s tím, že by byly tyto údaje nevěrohodné, spíše naopak. Mnohdy jsme naměřili nižší než udávanou spotřebu, což každého může jen těšit.




Zádrhelem může být situace, kdy dojde k výpadku elektřiny v době, kdy je přijímač vypnutý (v úsporném režimu). Naprostá většina produktů na trhu se totiž po obnovení dodávky proudu uvede do aktivního stavu, což může být problém, pokud se tak stane zrovna na začátku vaší 14denní dovolené. Pokud se navíc se spuštěním přijímače automaticky aktivuje i televizor, už to za těch 14 dní nebude zrovna zanedbatelná spotřeba. Na zmatení případných zlodějů se to však může hodit jako dobrá prevence.


Podpora multimédií


Pod pojmem „multimédia“ si může každý představovat něco jiného. Méně náročným uživatelům postačí možnost prohlížení fotografií ve formátu JPG, případně přehrávání souborů MP3, ti náročnější budou požadovat plnohodnotnou multimediální výbavu v podobě podpory přehrávání filmů i hudby v různých formátech (DivX, Xvid, WMV, MKV, MPEG-2, MPEG-4, AAC ,WMA, FLAC,…).




Některé přijímače umí zobrazit správně české titulky, bohužel však bílou barvou na bílém podkladě.


Ony méně náročné uživatele dnes může uspokojit kdejaké obyčejné zařízení za pár stovek, širší podpora multimédií bývá přítomna spíše u dražších a luxusnějších přijímačů, najdou se i světlé výjimky. Pokud se rozhodnete zakoupit dražší přijímač, který umí přehrávat téměř cokoliv, ověřte si zejména, jak je na tom se zobrazováním titulků. To, že ovládá bezproblémově češtinu v EPG, teletextu a živě vysílaných titulcích v satelitním streamu, bohužel ještě není zárukou, že totéž zvládne i v rámci přehrávání multimédií.


Síťové funkce


Zejména přijímače vyšší třídy a stroje založené na linuxové platformě jsou vybaveny síťovým portem nebo dokonce wi-fi rozhraním (obvykle v podobě volitelného příslušenství). Pokud budete o takovém přijímači vážně uvažovat, hodí se zjistit si, jak konkrétně umí síťové připojení využít.





Příklad webového rozhraní pro ovládání přijímače (na snímku výpis nahrávek uložených na interním disku přijímače).


Zde je pro inspiraci řádka možností, které jsme nasbírali u různých satelitních přijímačů:
  • FTP server/klient (pohodlné přenášení souborů z/do přijímače)
  • Přístup na servery s videoarchivy (YouTube apod.)
  • Příjem internetových rádií
  • Integrované webové rozhraní (kompletní vzdálená správa přístroje skrze internet odkudkoliv na světě)
  • Internetový prohlížeč (klávesnici a myš připojíte přímo do USB portů přijímače)
  • Streamování videa do sítě (přijímač samotný může být na hony daleko od místa, kde sledujete „jeho“ obraz a zvuk)
  • Sdílení přístupových kódů ke službám více přijímači najednou (toto není úplně košer, ale prakticky jde o jednu ze zásadních vlastností, která je mnohdy důvodem k pořízení daného přijímače)


Dálkový ovladač


Možná se to nezdá, ale při srovnávání několika velmi podobných (co do parametrů) přijímačů, může být rozhodujícím faktorem pro výběr právě dálkový ovladač. Proto byste si ho měli vždy vyzkoušet, nebo přečíst recenzi, ve které ho už někdo vyzkoušel za vás.


Dálkový ovladač může být plnohodnotný a pohodlný při používání...


Důležitý je nejen jeho tvar, velikost a počet tlačítek (=přímo přístupných funkcí/nastavení), ale zejména dosah a řekněme komfort obsluhy, což souvisí s velikostí/provedením tlačítek i s jejich uspořádáním a také rychlostí reakce přijímače na vysílané povely.


...nebo může být i značně neergonomický.


Některé dálkové ovladače dokáží obsluhovat nejen samotný přijímač, ale současně i další zařízení (jako TV nebo domácí kino), mohou se dokonce naučit jakýkoliv kód z jiného ovladače. Obecně lze říci, že propracované dálkové ovládání mívají spíše dražší přístroje vyšší třídy. U těch levných jde mnohdy o „hranatou placku“ chabého dosahu, se kterou byste nejraději mrštili o zem…


Ergonomie ovládání


Mohlo by se zdát, že jde o nepodstatnou věc, ALE… Není nic horšího, než když investujete několik tisíc do zařízení, které vám už po 20 minutách od zprovoznění doslova „pije krev“. Stává se to zejména u těch levnějších (2500–4000 Kč) přijímačů. Pod pojmem ergonomie se skrývá struktura a logické řazení nabídek v menu, způsob a možnosti jejich editace a lze sem zařadit i zmíněný dálkový ovladač.




Barevné ikonky menu jsou pěkné, avšak na barevném pozadí možná hůře přehledné.


Pokud bude menu výborně propracované a vy ho nedokážete ovládat jinak, než že budete muset mířit ovladačem přímo na optické čidlo přijímače a tlačítka pod vašimi prsty budou nepoddajná nebo naopak utopená, nestabilní a nepříjemná na dotek, bude to ve výsledku k ničemu.


Provozní spolehlivost


Tento parametr je zřejmě nejdůležitějším ze všech, ovšem zároveň ho bohužel nevyčtete z žádného manuálu či příručky (neplést s marketingovými materiály). Dlouhodobá stabilita provozu satelitního přijímače často nemůže být ani předmětem zkoumání různých recenzentů, neboť přístroje zpravidla nebývají zapůjčovány na delší období.




Má-li váš přijímač alespoň náznak žebrovaného chladiče na tepelně exponovaných součástkách, má vyšší naději, že přežije až do konce záruční lhůty (déle však nejspíš ne).


Lze se tak spoléhat hlavně na zkušené servisní techniky či jiné zaměstnance firem, které se satelitní technikou dlouhodobě zabývají a jsou seriózní (neradí jen, aby dobře prodali, ale aby i zákazník dobře koupil). Užitečné jsou určitě i diskuze u recenzí na TV Freaku, kde uživatelé popisují své dojmy, nebo naše diskuzní fórum o satelitní technice, kam se můžete obracet i s prosbami a dotazy ohledně konkrétních problémů.

Dalo by se psát ještě o dalších parametrech a vlastnostech, ale to by se mohl článek stát únavným a nepřehledným. V dalších kapitolách si proto nastíníme typické situace a případy použití satelitního přijímače, kdy bude zároveň popsáno, na co se při výběru nejvíce soustředit.