Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Analog na Jihlavsku definitivně končí

, , aktualita
Analog na Jihlavsku definitivně končí
Již příští týden, 31. května 2011, bude ukončeno pozemní analogové TV vysílání v územní oblasti Jihlava. Občané tak budou nadále moci sledovat pouze digitální vysílání standardu DVB-T z multiplexů 1, 2 a 3.
Analog na Jihlavsku definitivně končí
Vládou schválený Technický plán přechodu (dále jen TPP) určuje závazný harmonogram průběhu přechodu na digitální TV vysílání. S TPP souhlasili i oba komerční provozovatelé analogového TV vysílání, TV NOVA a Prima TV, kteří za závazek uvolňování kmitočtů obdrželi další licenci. Pro ukončení analogového TV vysílání stanovuje zákon a TPP tři podmínky – alespoň půlroční souběh analogového a digitálního TV vysílání, tříměsíční informační kampaň a minimálně stejné územní pokrytí digitálním signálem, jako bylo analogovým.


Mapa pokrytí signálem MUX1 v územní oblasti Jihlava.

„Všechny podmínky stanovené pro přechod na digitální televizní vysílání byly splněny. Nic nebrání tomu, aby digitalizace v České republice postupovala podle plánu. 31. května bude proto ukončeno zemské analogové televizní vysílání z vysílačů Jihlava – Javořice, Pach – Strážiště a Třebíč – Klučovská hora,“ říká Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS).

Digitální multiplex 1 s programy České televize byl v územní oblasti Jihlava spuštěn již
29. 6. 2009, multiplexy 2 a 3 pak 30. 4. 2010. Televizní diváci zde tedy měli hodně času přejít z pozemního analogového televizního vysílání na vysílání digitální.


Mapa pokrytí signálem MUX2 v územní oblasti Jihlava.

„Dle našich informací a průzkumů zvládají lidé na Jihlavsku digitalizaci stejně dobře, jako tomu bylo i v dříve vypínaných oblastech. Předpokládáme tedy, že vypínání proběhne bez větších problémů. Pro případné opozdilce je zde k dispozici informační linka 800 90 60 30 a webové stránky www.digitalne.tv,“ řekl Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání.

Informační kampaň zaměřená na územní oblast Jihlava bude pokračovat do poloviny června. „Naším cílem je maximálně usnadnit přechod těm, kteří jej odkládali na poslední chvíli,“ upřesnil Duspiva.


Mapa pokrytí signálem MUX3 v územní oblasti Jihlava.

K dispozici budou samozřejmě i nadále webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30, jejíž provoz bude v období vypínání posílen a rozšířen i na víkendy.

Po územní oblasti Jihlava bude v červnu 2011 následovat vypnutí pozemního analogového televizního vysílání také v územních oblastech Trutnov a Brno. Další oblasti budou následovat na podzim 2011 a v červnu 2012. Proces digitalizace tedy bude definitivně ukončen 30. 6. 2012.

Zdroj: digitalne.tv