Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

3D od Toshiby – nyní i pasivně

, , aktualita
3D od Toshiby – nyní i pasivně
Už koncem dubna ohlásila Toshiba, že uvedla novou sérii 3D televizorů Regza ZP2. Jde přitom o první model Toshiby, který využívá polarizačního filtru k vytváření pasivního 3D videa. V jejích laboratořích navíc probíhá výzkum bez-brýlového řešení.
3D od Toshiby – nyní i pasivně
Uvedení 32 a 26palcových modelů se v Japonsku očekává začátkem června s cenou 150 000 a 130 000 yenů (kolem 30 000 a 26 000 korun). Princip polarizačního 3D pak spočívá v rozdílné polarizaci sudých a lichých snímků videa, rozdílně polarizující filtry brýlí pak do příslušného oka propouští jen každý druhý řádek (vždy jen sudý, nebo lichý).


Toshiba Regza ZP2 s 3D videem.

Výhodou je potom světlejší obraz (v porovnání se sekvenčním přístupem aktivního 3D), který viditelně nebliká. Hmotnost dodávaných brýlí se pohybuje kolem 20 g, protože na jejich vytvoření stačí dvojice polarizačních filtrů (a brýlových rámečků). Nevýhodou je snížení počtu řádkového rozlišení na polovinu, které by ale v těchto velikostech nemělo být tolik postřehnutelné.


Přibalené brýle mají hmotnost pouhých 20 gramů.

Možná to je důvodem, proč Toshiba propagovala snímkově sekvenční metodu, která se využívá např. v „aktivních“ modelech série ZG2, uvedené ve stejný den, jako série ZP2. Uvedení těchto modelů pak může budit zdání, že Toshiba rezignovala na bezbrýlové řešení 3D. To však není pravda. Nyní je Toshiba jedním z mála výrobců, který vyrábí tři různé typy zobrazování 3D. Důvod oznámil ředitel oddělení pro digitální produkty a služby, Masaaki Osumi. Cílem Toshiby je totiž 3D TV bez brýlí, ale zatím pro ni nedozrála doba.


Masaaki Osumi, ředitel divize pro digitální produkty a služby.

Autostereoskopické přístroje totiž mají vysokou cenu a jejich kvalita zobrazení taky není zrovna optimální. Přesto by už na podzim mohla vyjít první bezbrýlová Toshiba větších rozměrů. I tak to ale potrvá alespoň dva/tři roky, než se takové televizory rozšíří. Ukazuje to i prodejnost autostereoskopické řady Regza GL1, která dosáhla setrvalých 500 ks za měsíc. Původně však mělo jít (dle předpokladů výrobce) o dvojnásobné množství.

Zdroj: Tech-On!