Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

3D displej od Toshiby mění pozorovací úhel

, , aktualita
3D displej od Toshiby mění pozorovací úhel
I když celý svět momentálně zažívá rozmach (nebo také renesanci) 3D technologií s využitím různých typů brýlí, lákavým produktem jsou 3D zobrazovače, které se bez brýlí zcela obejdou. Novinka od Toshiby se dokáže přizpůsobovat pozorovateli.
3D displej od Toshiby mění pozorovací úhel
Zařízení v podobě poměrně velké krabice bylo představeno na výstavě 3D Expo 2010 v Japonsku. Displej s úhlopříčkou 12,1 palce skrývá ve svých útrobách šestiosý akcelerometr s gyroskopem, který dokáže reagovat na náklon zobrazovacího panelu.

Obrazovka funguje zřejmě na principu známé paralaxní bariéry, která však mění své vlastnosti v závislosti na tom, jak displej natočíte. Jelikož jde o prototyp, přístroj má zatím nepoužitelné rozměry pro použití v kapesních zařízeních, kam jeho vývoj směřuje. K využití podobného principu např. u televizních přijímačů, by tyto musely být vybaveny kamerou, která by sledovala polohu diváka před obrazovkou a podle toho upravovala parametry 3D obrazu pro jeho optimální vjem.Předváděný prototyp se může pochlubit poměrně velkým rozsahem pozorovacích úhlů. Toshiba uvedla, že na rozdíl od konkurenčních produktů, které mají v lepším případě pozorovací úhly kolem 30°, poskytuje tato novinka až devadesátistupňový záběr pohledu na 3D obraz. Na displeji lze sledovat z širších úhlů také opravdový 3D obraz (pokud je v přístroji uložen nějaký prostorový model). Na prezentované botě (viz video) byste tak viděli i podrážku, druhou stranu nebo jiné části.


Předpokládané využití této nově vyvinuté technologie bude dle vyjádření zástupců Toshiby především pro vzdělávací účely a k nakupování – např. vám umožní prohlédnout si trojrozměrně a z mnoha úhlů zboží objednávané v e-shopech. Pokud se podaří zařízení vměstnat do obalu kapesních rozměrů, jistě to bude znatelný pokrok ve vývoji mobilů, PDA a dalších našich často už neodmyslitelných společníků.

Zdroj: DigInfo TV