Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xtreamer Ultra 2: ultimátní v každém ohledu

20.9.2012, Pavel Kovač, recenze
Pokud hledáte multimediální centrum, které umí takřka vše, je právě Xtreamer Ultra 2 horkým kandidátem. Jeho hardwarová výbava je více než nadprůměrná a navíc si můžete dokoupit spoustu příslušenství. Co víc si přát?
Kapitoly článku:
Multimediální centrum Xtreamer Ultra 2 patří do skupiny center, co jsou vybavena plnohodnotným x86 procesorem, grafickou kartou a zabudovaným úložištěm. To vše Xtreamer vměstnal do slušně vypadající bedýnky. Malá skříň je navíc vybavena hliníkovými žebry, která by mohla pěkně rozvádět teplo po celém těle, ale o tom později. Nyní se podíváme na design.




- klikněte pro zvětšení -




- klikněte pro zvětšení -



Ještě před designem se podíváme na obsah balení. Najdete zde napájecí zdroj s kabelem, HDMI kabel a redukci z DVI na D-Sub. Samozřejmostí je dálkové ovládání, které vyhovuje standardu Windows MCE. Setkáte se tak s tlačítkem s vlaječkou (logo Win) i přes fakt, že v Xtreameru žádná Windows nejsou. Je vidět, že i takový velikáni jako Xtreamer skládají domácí multimediální centra z jednotlivých dílů bez většího zásahu. Kdyby si nechal vyrobit svoje dálkové ovládání na míru (alespoň s jiným logem), tak bych se nezlobil.

V naší dodávce byla přibalena i Blu-ray mechanika s USB kablíkem. To je však příslušenství, které si musíte dokoupit. Tato mechanika umí číst Blu-ray a zapisovat i číst DVD či CD. Je trochu zvláštní, že výrobce dodává Blu-ray mechaniku do zařízení vybavené XBMC. Toto centrum totiž kvůli licenčním poplatkům neumožňuje přehrávat klasické Blu-ray disky, jež si koupíte v obchodě (tedy ty zakódované). Přehraje pouze ripnuté či Blu-ray vlastní tvorby. Samozřejmě existují cesty, jak přehrávat BR disky i v XBMC, ale vyžaduje to již kompilaci balíčků a využití externího přehrávače. To není zrovna dvakrát pohodlné řešení. Trošku zvláštní, že na to výrobce neupozorňuje. Takže pozor!




- klikněte pro zvětšení -


Vzhled vybočuje z řady "černých krabiček" a výrobce se odvážil použít koncepci ITX s komínovým efektem. V horní části jsou totiž jasně viditelné průduchy. Tyto průduchy lze odstranit (prostým vytažením) a pod nimi se skrývá šuplík pro pevný disk. Také zde uvidíte žebra chladiče.




- klikněte pro zvětšení -


Při pohledu zepředu si všimnete lesklého panelu, který však nepůsobí laciným dojmem. Celkově je konstrukce velmi dobrá a i při hrubším zacházení nikde nevrže. Jsou zde umístěny dva USB porty (v tomto případě pouze ve verzi 2.0).




- klikněte pro zvětšení -


Z levé strany uvidíte drobný otvor pro nasávání ventilátoru, který chladí celý systém (tedy grafickou kartu i procesor).




- klikněte pro zvětšení -


Naopak pravá strana je bez jakéhokoli rušení.




- klikněte pro zvětšení -


A zadní strana je již výrazně zajímavější. Najdete zde dva USB 3.0 porty, další dva USB 2.0. Dále zde naleznete EXIR konektor, který se u nás zatím prakticky nevyužívá. Dále jack pro mikrofón a stereo výstup pro repro. Optický výstup je dnes již standardem, a tak se není čemu divit, že jej zde najdeme v plné kráse. Jako obrazové výstupy jsou zde HDMI a DVI. DVI port je navíc i s analogovou složkou, takže můžete využít přiložené redukce na D-Sub. V neposlední řadě je zde vstup pro napájení. Pro připojení Wi-Fi se výrobce uchýlil k použití externí, avšak neodjímatelné, antény.




- klikněte pro zvětšení -



- klikněte pro zvětšení -




- klikněte pro zvětšení -


Volitelná Blu-ray mechanika je vlastně klasická USB 3.0 mechanika, kterou lze připojit i k běžnému PC či notebooku. Na krabičce najdete dokonce logo Windows 7.

Přehled osazených konektorů:
  • HDMI 1.4a
  • DVI-D
  • Digitální optický audio výstup
  • 2x USB 2.0 (zadní panel)
  • 2x USB 3.0 (zadní panel)
  • 2x USB 2.0 (přední panel)
  • RJ-45 síťový konektor (1000 Mbps)
  • Mikrofonní vstup (3,5 mm jack - zadní panel)
  • Výstup na sluchátka (3,5 mm jack - zadní panel)

I přestože je konstrukce celého centra provedena tak, že jsou na povrchu hliníková žebra, tak tato žebra neplní prakticky žádnou funkci. Nejsou totiž spojena s jakýmkoli zdrojem tepla. Je to trošku škoda, protože pokud by výrobce využil tohoto potenciálu, tak by jistě nemusel tolik aktivně chladit, popř. nemusel by aktivně chladit vůbec. Inu, co na plat. Smíříme se s tím, že žebra jsou jen designovým prvkem a jdeme dál.




- klikněte pro zvětšení -


Po odkrytí vrchního panelu (ten je pouze nacvaknut) se vám naskytne pohled do útrob Xtreamer Ultra 2. Ale o to výrobci asi nešlo. Hlavním účelem je možnost osazení 3,5" pevného disku. Ten jen zasunete, není třeba nic přišroubovávat. V našem případě jsme osadili SSD disk, abychom vyloučili jakékoli zpomalení. Testujeme totiž i videa s vysokým datovým tokem.




- klikněte pro zvětšení -


Pokud odšroubujete boční hliníkové žebra, která leží na plastovém krytu (opravdu tedy nemají chladicí funkci), tak uvidíte již samotný hardware. Bohužel dál se nepodíváme, protože jsou zde již samolepky přes spoje a došlo by ke ztrátě záruky. Výměna integrovaného SSD disku je však možná.




- klikněte pro zvětšení -




- klikněte pro zvětšení -


Uvnitř naleznete i SSD disk s rozhraním mSATA od firmy VSmart. konkrétně jde o model NCSSDMS-032G, tedy 32GB model.




- klikněte pro zvětšení -


A protože se jedná o multimediální centrum vyšší třídy, tak výrobce osadil pěkně výkonné komponenty. Srdcem je dvoujádrový procesor od Intelu - Atom D2700 s frekvencí 2,13 Ghz a grafická karta GeForce 520M. Díky tomu se celé zařízení chová velmi svižně a při přehrávání videa na nic nečekáte, ale o tom později. O svižný chod se stará také SSD disk s kapacitou 32 GB. Na něm je nainstalovaný systém OpenELEC. To je v podstatě co nejvíce očesaný Linux s předinstalovaným XBMC. Start celého systému trvá pěkných 28 sekund.

Ještě jsem opomenul operační paměť. Ta je klasická DDR3 s kapacitou 4 GB. I v tomto ohledu je zařízení téměř předimenzováno a ještě před pár lety by se takovýto stroj hodil i na hraní her. Ostatně i k tomu jej můžete využít. Pravda, Atom a 520M GeForce už nejsou high-end, ale pro starší hry bohatě postačí.




- klikněte pro zvětšení -


Docela povedené je dálkové ovládání, které patří do skupiny Windows MCE. Jak už jsem na začátku recenze říkal, tak zde zůstalo i tlačítko s logem Windows, i přestože Windows nejsou nainstalovány. Tomu vám však nic nebrání, a pokud například využijete Windows 7 s MCE, tak se změní ve zcela jiné zařízení.




- klikněte pro zvětšení -

Dálkové ovládání padne do ruky velmi pěkně a velký kříž pro ovládání je dobře situován. Trošku horší je umístění tlačítka Play/Pause, které je malé a hmatově špatně oddělené. Možná jsem staromódní, ale toto tlačítko pokládám za nejdůležitější na celém dálkovém ovladači a chci jej mít pěkně velké a při ruce.