Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T set-top-boxů: TechniSat DigiPal 2 TX

30.5.2007, Radek Jahoda, recenze
Technisat je jeden z průkopníků DVB příjmů, proto v našich testech nemůže chybět. Zastoupen je od něj set-top-box s modelovým označením DigiPal 2 TX. Podívejme se, co vše nabízí zajímavého a jak je na tom v porovnání s konkurencí.
Zabalen je ve žluté krabici s papírovou výplní proti pohybu obsahu při přepravě. Uvnitř kromě přijímače nalezneme i dálkový ovladač včetně baterií, síťovou šňůru, kabel SCART-SCART a návod na instalaci a použití. Rozměry přístroje jsou 210 x 137 x 42 mm, horní část je zakulacená a svažuje se k displeji v přední části. Displej je čtyřmístný a ukazuje číslo právě přijímané stanice, kromě toho i některé další informace, např. Set při vstupu do menu.




V klidovém stavu na displeji svítí jen malá tečka, asi 1 mm v průměru.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Hned vedle jsou tři tlačítka, dvě pro přepínání programů a třetí pro uvedení přístroje do stand-by režimu.


Klepněte pro zvětšení obrázku

V zadní části najdeme dva SCART konektory, jeden pro připojení TV umožňuje zapnout kompozitní video nebo RGB výstup, druhý pro připojení rekordéru má kompozitní a S-video výstup.

Vzadu je ještě vstup a průchozí výstup pro anténu.



Další konektory najdeme po straně. Jednak je to sériové připojení pro aktualizaci firmware, dále stereo zvukový výstup se dvěma cinch konektory, poslední žlutý cinch je digitální koaxiální výstup zvuku.



Dálkový ovladač je podlouhlý a padne dobře ruky. Ještě lepší je rozmístění kláves. Základní ovládací tlačítka jsou uprostřed, ovládá se nejen křížem, ale i barevnými tlačítky nad ním a tlačítkem Exit pod křížem uprostřed. Funkce barevných tlačítek se mění podle prováděných úkonů a je vždy vysvětlena na obrazovce v menu.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Plastový kryt přístroje drží na čtyřech zacvakávacích spojích v rozích a není příliš pevný, uprostřed je mezi nimi škvíra, je poddajný a trochu vrže. Po jeho odstranění uvidíme uvnitř jednu desku, na které je vše. Vpravo dole vidíte napájecí zdroj, hned vedle tuner Thomson.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Výrobce zvolil demodulátor Philips TDA10046, který je připojen k hlavnímu obvodu, kterým je Conexant CX24146. Jde o kompletní řešení DVB set-top-boxu, obvod obsahuje dekodér MPEG dekodér pro video i zvuk, video enkodér PAL i NTSC, 32-bitový procesor architektury ARM běžící na 133MHz a také sériové rozhraní.



Prvotní zapnutí přijímače spustí "Automatickou instalaci", která v několika krocích provede základním nastavením. Na první obrazovce je nastavení jazyka menu.



Následuje volba zvukové stopy.



Dále časové pásmo.



A pak již nastavení antény. Po volbě kanálu se objeví ukazatele síly signálu a kvality, pomocí kterých lze přesně nasměrovat anténu k vysílači. Zde překladatelé zřejmě zapomněli přeložit pár řádek...



Dále je nabídnuto vyhledání stanic.



A pak již dojde k prohledání všech kanálů a uložení nalezených stanic (z obou dostupných multiplexů).



Čímž je prvotní nastavení dokončeno.



Pojďme ještě k hlavnímu menu a zbylému nastavení. Všimněte si ve spodní části čtyř barevných políček, ve kterých je vždy napsaná funkce tlačítek na dálkovém ovladači.

Jako první je kanálové vyhledávání. To je možné buď automatické, prodloužené (vyhledávání přes rozsah kanálů) nebo manuální.



Nejvíce nás bude zajímat systémová nastavení.



Kromě dětské pojistky (kde lze uzamknout některé stanice pinem) je zde i volba stanic, z kterých je přijímáno EPG, zde označené jako Programový deník.



Základní nastavení je pro volbu časového posunu vůči GMT, nastavení země příjmu, typu dálkového ovladače, lze zde zapnout napájení anténního zesilovače a také nastavit automatické vypnutí za určitý čas.

Pod Nastavením Audio/Video lze vybrat poměr stran televizní obrazovky (4:3 a 16:9), jazyk preferovaná zvukové stopy a titulků, lze vybrat kompozitní video výstup nebo RGB výstup na TV SCARTu, kompozitní nebo S-video výstup na VCR SCARTu a také zapnout digitální zvukový výstup.



V tomto menu je ještě možnost donastavení antény, informace o přijímači (verze hardware a software) a lze vymazat seznam stanic a také celou konfiguraci.

Komfortní je správa naplánovaných úloh, je zde možnost jak naprogramovat nahrávání, tak pouze upozornění na pořad.



Vložit úlohu je možné ručně nebo samozřejmě z EPG.



Uspořádání stanic TV a rádií je odděleno a je přehledné. Ovládání zjednodušují barevná tlačítka.



Podobné ovládání má i EPG. Jsou zde ale tři možnosti zobrazení. Je to buď po žánrech, tedy vysílaných pořadech bez ohledu na stanici.



Další možností je seznam pořadů pro zvolenou stanici.



A poslední je přehled právě vysílaných programů na všech stanicích, u každé je i bar jak daleko daný pořad pokročil.



Lze přejít i na následující pořad. Ke každému pořadu je možné zobrazit i bližší popis nebo ho vložit do časovače pro nahrání nebo upozornění.



Pořad se pak přidá do seznamu...



A v EPG se zobrazí červeně.



Při přepínání programů se zobrazí informace o právě vysílaném pořadu.



Stejně tak u rádiových stanic, zde se místo obrazu zobrazuje obrázek houslí.



Další službou je teletext, který funguje rovněž bez problémů. Čeština je podporována u všech písmen včetně velkých a je možné se přepnout do průhledného zobrazení.



Ani se skrytými titulkami není problém.



Podtrženo a sečteno, jde o naprosto bezproblémový přijímač, který nemá v podstatě žádnou vadu a tak hodnocení je jasné - výborný.


Dva SCART konektory
-
Digitální S/PDIF výstup
Ikona Odkaz na databázi
Dálkový ovladač
Ikona Odkaz na databázi
Výborné ovládání
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 1960 Kč s DPH
 

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě Abacus.