Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T set-top-boxů: Sencor SDB-1004T

25.6.2007, Radek Jahoda, recenze
Sencor sice nemá takový zvuk jako jiné velké firmy, ale to neznamená, že by neměl bohatou historii. Vždyť se k nám její výrobky dovážely i za minulého režimu. Do našeho testu se dostal set-top-box SDB-1004T, který se pyšní i TV modulátorem.
Balení přijímače je tradičně ukázkové, vnitřek je zaopatřen proti pohybu kartónovou výplní, z čehož mají určitě radost ekologové (pokud kupující třídí odpad).



Uvnitř najdeme jen to základní (ale i to hlavní), tedy jak příjímač, tak i dálkový ovladač včetně baterií a také český návod k obsluze.



Přijímač je v klasické stříbrné barvě a má rozměry 300x220x60mm.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Přední část působí svěžím dojmem, designovým prvkem je především tmavý displej se vsazenými kurzorovými tlačítky a tlačítky pro vstup do menu a potvrzování. Uprostřed kříže je ještě jedno černé fiktivní tlačítko. Pravé část panelu je "výklopná" - nebo přesněji řečeno vypadá jako výklopná, ale vyklopit nejde a po rozebrání zjistíme, že zde stejně nic není. Šasi se zřejmě používá i pro jiné zařízení, které může těchto výklopných dvířek využívat. Když nic jiného, jde o určité oživení vzhledu.



Displej ale není jen tak pro okrasu a ukazuje spoustu užitečných informací - při startu ukazuje nápis "boot", při vyhledávání ukazuje frekvenci, při ovládání ukazuje spoustu jiných informací, za normálních okolností ukazuje číslo stanice a ve stand-by režimu ukazuje čas. Ten je řízen automaticky podle přijímaného signálu.



Zadní část obsahuje dva SCART konektory umístěné nad sebou. Spodní je pro připojení TV s podporou RGB, YPbPr a kompozitního výstupu, horní je pro připojení videorekordéru a jeho výstup je pouze kompozitní. Hned vedle najdeme ještě sériový konektor pro aktualizaci firmware.



Vlevo od SCARTů jsou samostatné výstupy pro kompozitní video, stereo zvukový výstup a digitální zvukový výstup. Zcela na kraji jsou čtyři anténní konektory, jejichž označení je ale mírně zavádějící. Vstup antény je vlevo nahoře, ten je jasný, výstup je ale hned pod ním s označením RF LOOP. Vpravo jsou konektory RF modulátoru - nahoře je vstupní s označením RF LOOP IN a dole výstupní s označením TV OUT. Je mi jasné, jak to výrobce myslel, ale přesto mi klasické označení ANT IN/OUT a RF IN/OUT připadá logičtější. Nebuďme ale zbytečnými kritiky, každý to určitě pochopí a funkčnost to splňuje.



Pohleďme konečně do útrob přístroje. Tam najdeme dvě desky a tlustý zakroucený kabel, který vede ke třetí desce s displejem. Desku se zdrojem určitě poznáte, my se budeme raději věnovat hlavní desce. Úplně vpravo je tuner, jde o typ Philips TD1314AL/IVP-2 a vedle něj, znatelně kratší, je TV modulátor TAMC-G225D od LG. Vpravo dole na desce je DVB demodulátor Philips TDA10046A.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Srdcem přijímače je ale obvod Omega STi5518 od ST Microelectronics. Jde o jednočipové řešení pro set-top-boxy - signálový procesor s demultiplexorem transport streamu a dekodérem MPEG-2 videa a zvuku včetně MP3 formátu, obsahuje i 32-bitový RISC procesor ST20 a grafický generátor, mimo jiné také IDE rozhraní pro připojení pevného disku, SRS 3D-Sound/TruSurround Virtual Dolby pro trojrozměrný zvuk a výstup zvuku pro Dolby Digital a vícekanálový zvuk MPEG, těchto vlastností se ale zde nevyužívá.



Dálkový ovladač jako by z oka vypadl ovladači televiznímu přijímači, co máme doma, takže jeho ovládání bylo pro mne hračkou. Všechna tlačítka jsou dobře dostupná a díky různému rozložení a tvaru kláves je možné se orientovat jen po hmatu. Některá tlačítka jsou ale poněkud malá - hlavně ta v úhlopříčkách ovládacího kříže a spodní dvě řady tlačítek, na našem domácím ovladači jsou právě tato tlačítka mnohem větší. Jde ale o subjektivní pocit ovlivněný právě vlastněním podobného ovladače. Problémy určitě dělat nebude.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Připojíme-li prvně přijímač a zapneme ho, objeví se nejprve nabídka na základní instalaci. Zde můžeme vybrat jazyk menu a provést naladění stanic.



Při výběru snadné instalace se spustí okamžitě automatické ladění stanic, které našlo oba dostupné vysílače i všechny stanice.



Tím je základní nastavení ukončeno a my můžeme vše ostatní upravit v menu. Hlavní nabídka obsahuje pět položek, projděme si je pěkně popořadě. První volba Instalace je pro vyhledávání a správu stanic.



Automatické vyhledávání je shodní s první instalací, zajímavější je ruční vyhledávání. To zobrazí seznam všech přednastavených kanálů, již naladěné jsou zde vyznačeny včetně parametrů vysílání. Listováním v seznamu lze najít požadovaný kanál resp. frekvenci.



Výborně je řešená také úprava stanic. V seznamu je lze přesouvat, mazat a také přejmenovávat. Stejná úprava je i pro oblíbenou skupinu, do které se přepne tlačítkem Info.



K přejmenování slouží nové okno se seznamem písmen, ze kterého vybíráme šipkami.



Třetí položka hlavního menu je pro nastavení set-top-boxu.



Pod Nastavení systému je možnost vybrat výstupní formát SCART konektoru (RGB, YPbPr nebo kompozitní), poměr stran obrazovky 4:3 nebo 16:9, možnost ořezu (Letter Box nebo Pan&Scan), vybrat kanál pro TV modulátor a jeho formát - PAL B/G, PAL D/K, PAL I, dále průhlednost menu a dobu zobrazení.



Důležité je i nastavení, které má vliv na čas zobrazení u EPG i čas zobrazovaný na displeji. Zde je i možnost nastavit budík.



Vybrat lze i jazyk menu, tak i preferovaný jazyk zvukové stopy a titulků, dále rodičovský zámek programů a také lze zobrazit informaci o verzi hardware a software.



Čtvrtá položka hlavního menu Průvodce programy je EPG. To lze zobrazit i rovnou tlačítkem na dálkovém ovladači. Ovládání je stejné jako u seznamu stanic. Základní zobrazení je opět seznam programů s právě vysílanými pořady. Načtení programů probíhá až po zobrazení EPG, takže někdy se dočkáme zobrazení pořadů až po dlouhé chvíli. Stejným způsobem lze zobrazit pořady následující.



Tlačítkem Info se zobrazí bližší informace.



Vybraný pořad lze přidat do časovače pro nahrávání. To může být buď jednou, nebi i denně nebo týdně.



Žlutým tlačítkem se přepneme do jakéhosi kalendáře se seznamem programů pro vybranou stanici. Z ní lze opět zobrazit bližší informace o pořadu i ukládat do časovače. Tento kalendář funguje týden dopředu.



Přímo z EPG je možné se přepnout do časovače. Jeho položky lze spravovat i ručně stejným způsobem jako při vkládání z EPG.



EPG je využíváno i pro zobrazení informací o vysílaném a následujícím pořadu při přepnutí stanice. Nejprve je zobrazena pouze spodní část s názvem stanice, formátem obrazu a zvuku (na obrázku 4:3/cze/Stereo), po stisknutí tlačítka Info se objeví dodatečná informace s popisem programu. Pokud je popis delší, tak je rozdělen do stránek, kterým lze listovat tlačítky Page +/- na dálkovém ovladači.



Stejně to funguje i u Rádiových stanic, pouze na pozadí je statický obrázek s motivem not.



Snadná je možnost výběru zvukové stopy nebo i módu - Stereo, Mono nebo pouze levého nebo pravého kanálu, čehož se u nás využívá pro vysílání duálního zvuku.



Přijímač disponuje i přiblížením obrazu v rozsahu 2x a 4x, k tomu slouží tlačítko Zoom, šipkami lze pohybovat umístěním výřezu obrazovky, jeho polohu pak ukazuje ikonka v levém horním rohu obrazovky.



Teletext umožňuje pouze neprůhledné zobrazení. Nevýhodou je pomalé vykreslování, které trvá cca vteřinu. Během vykreslování je nastavena průhlednost teletextu, tedy celého obrazu, ne jen pozadí, po vykreslení se objeví vše bez průhlednosti. Výrobce se tím snaží potlačit nepříjemný pocit při pomalém vykreslování. Na funkčnost teletextu to ale nemá vliv, nedochází k problémům, jako mají přijímače s obvodem Cheertek CT212T.



Titulky jsou tak zobrazovány správně a není u nich efekt pomalého vykreslování znát - na dvou řádkách textu je to neznatelné. Jistě jste si všimli, že diakritika u velkých písmen chybí.



Je to asi jediná věc, kterou lze přijímači vytknout, nemá to ale vliv na funkčnost, jde pouze o kosmetickou věc. Jinak přijímač funguje skvěle, dobrá je podpora češtiny v menu i ovládání. Na druhou stranu je vše naprosto standardní, oproti jiným přijímačům ale nabízí RF modulátor a YPbPr výstup, a tak mu klidně můžeme udělit výborné hodnocení.


2 SCART konektory
Chybí částečně čeština u teletextu
RF modulátor
Pomalé překreslování teletextu
YPbPr výstup
Ikona Odkaz na databázi
S/PDIF výstup
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1675 Kč s DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě ALFA COMPUTER CZ.