Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T set-top-boxů: Samsung DTB-B360F

26.6.2007, Radek Jahoda, recenze
Do našeho testu se dostaly přijímače i renomovaných firem, například od Samsungu. Podívejme se, zda splní naše očekávání, nebo půjde pouze o tuctový set-top-box, který ničím zajímavým nevyniká.
Už samotné balení je ale prvotřídní, jak designem, povrchem krabice, tak i vnitřním uložením obsahu.



A co uvnitř tedy najdeme?Set-top-box, dálkový ovladač včetně baterií, kabel SCART-SCART plně zapojený, krátký anténní kabel a návod k obsluze.



Design přijímače zapadá do linie ostatních výrobků této firmy. Jeho rozměry jsou 270x40x200mm, je celý černý, pouze na vnitřním panelu je stříbrný prolis, ve kterém je vlevo umístěno jediné tlačítko pro zapnutí přístroje.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Kolem tohoto tlačítka je několik nápisů, které oživují jinak hodně jednoduchý vzhled. Možná i proto přijímač nepůsobí nijak fádně, ba přímo naopak, dá se říci, že v jednoduchosti je síla. Samotné zpracování je výborné, šasi je pevné a slícování dílů přesné.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Jediným indikačním prvkem přijímače je modře podsvícené tlačítko, které svítí za provozu přijímače.



V zadní části jsou vedle sebe dva SCART konektory, jeden pro připojení TV, kde je zapojeno RGB a kompozitní video, druhý slouží pro vstup z externího zařízení a neslouží pro výstup. Nahrazuje zde funkci SCART přepínače. Hned vedle se nachází optický digitální výstup zvuku S/PDIF a zcela na kraji klasické televizní konektory pro připojení antény resp. výstupní pro připojení dalšího zařízení.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Zvláštní pozornost si zaslouží dálkový ovladač, přesně řečeno jeho provedení. Pohled shora je normální, černá vrchní barva ladí s tlačítky, designovým prvkem je hlavně spodní část.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Plynule rozšířená a svažující se spodní část nese jednak baterie, ale hlavně pomáhá v přirozeném držení v ruce. Padne přesně do dlaně a palec pak přesně dosahuje na ovládací kříž. Kolem něho jsou další důležitá tlačítka, na které lze dosáhnout bez problémů a bez nutnosti posouvat ovladač v ruce. Za toto dostává Samsung jedničku s hvězdičkou.



Vnitřek přístroje ničím nepřekvapí, vše je standardní - od napájecího zdroje přes hlavní desku po jejich propojení plochými kabely.



Nepřekvapí ani volba jednotlivých součástek, které jsou vesměs od renomovaných značek. Tuner je samozřejmě od Samsungu (přesný typ není vyznačen), demodulátor je od ST Microelectronics typ STV0361.



Hlavní obvod je od NECa D61114GM, což je pravděpodobně procesor s dekodérem MPEGu, bližší informace o něm se mi ale nepodařilo zjistit, jak už u tohoto výrobce bývá zvykem. Vyrábí totiž spoustu jednoúčelových čipů, které nejsou volně v prodeji a používá je jen ve svých zařízeních nebo dodává pouze smluvním partnerům.




Zapneme prvně přístroj a na obrazovce se objeví okamžitě menu s nastavením jazyka menu.



Po vybrání češtiny se vrátíme zpět o úroveň výše do systémového nastavení, kde je možné mimo jazyka zobrazit informace o výrobku (verzi a firmware), nastavit pin přístroje (pro rodičovský zámek některé systémové věci), obnovit výchozí nastavení (Reset) a aktualizovat firmware (pouze přes přijímané vysílání).



Druhá záložka hlavního menu slouží pro nastavení výstupů. Lze vybrat poměr stran obrazovky a u 4:3 i formát ořezu - Letter Box nebo Pan Scan, výstup pro TV na RGB nebo kompozitní a je možné zapnout napájení pro anténní zesilovač.



Další záložka je pro správu přijímaných stanic. Samozřejmě zde najdeme i vyhledávání, jak automatické, tak i manuální.



Automatické ladění nejprve upozorní na smazání všech stanic a po potvrzení začne vyhledávání po přednastavených kanálech. Vyhledávání našlo všechny stanice bez problémů z obou dostupných multiplexů. Během hledání se zobrazují i nalezené stanice.



Po skončení vyhledávání je zobrazen počet nalezených stanic a čeká se na potvrzení stisknutím tlačítka OK.



Ruční vyhledávání je podobné, jen se najde požadovaný kanál nebo frekvence.



Nalezené stanice lze posléze třídit a popř. některé smazat. K tomu slouží samostatné okno, které se používá i pro výběr stanic.



Lze vytvořit i seznam oblíbených stanic a omezit na ně přepínání.



Při přepnutí stanice je vždy zobrazen název stanice a doba právě vysílaného pořadu. Zde by zřejmě měl být i název pořadu, ten se ale zobrazí až po stisknutí tlačítka Info na dálkovém ovladači.



Informace o vysílaném pořadu jsou včetně doplňkové informace a také baru, který přehledně ukazuje, jak daleko je vysílaný pořad.



Klasický programový průvodce EPG lze zobrazit buď z hlavního menu, kde je odkaz na první záložce, nebo rychleji stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači.



Vzhled průvodce vidíte na obrázku, jde jakoby o kalendář s grafickým zobrazením pořadů, v kterém se pohybujeme kurzorovými šipkami na dálkovém ovladači. V horní části je obraz vybrané stanice a vedle bližší popis vybraného pořadu.



Stejné informace se zobrazují i při přepínání rozhlasových stanic, stejně se zobrazuje i EPG.



Přijímač dále umožňuje výběr titulků nebo zvukové stopy a také pustit pouze levý nebo pravý kanál zvuku a také stereo nebo vnutit mono. Ovládat lze i hlasitost výstupu nebo ho zcela ztišit.



Jako poslední nás bude zajímat teletext. Po stisknutí tlačítka na dálkovém ovladači se nejprve objeví seznam vysílaných titulků, z kterého je nutné vybrat požadovaný, přestože je k dispozici pouze jeden.



Samotný teletext funguje dobře, ale nezvládá diakritiku velkých písmen. Také neumožňuje zapnout průhledné zobrazení.



U zobrazených titulků se vždy zobrazuje i horní řádek teletextu, což je rušivé. Jednou se mi stalo, že tento pruh zmizel, ale podruhé se mi toho dosáhnout nepodařilo. Berme tedy na vědomí, že se zobrazuje téměř vždy a za realizaci teletextu výrobci odečtěme pár bodíků.



Další chybějící funkčností je časovač pro plánování nahrávání. Možná to bude někomu chybět, pravdou ale zůstává, že pro nahrávání DVB vysílání jsou vhodnější přímo DVB rekordéry s pevným diskem, než využít služeb dalšího externího zařízení.

Shrneme-li vše, co bylo dosud řečeno, tak je nutné konstatovat: výborný hardware včetně dálkového ovladače, software je také bez chyb, vše funguje bez problémů, jediná výtka padá na hlavu teletextu bez diakritiky některých písmen a zobrazeného horního řádku u skrytých titulků. Přesto ještě stále přijímač dosahuje na hodnocení výborný, i když s výhradami.


Dobré zpracování
Částečně chybí diakritika
Dálkový ovladač
u teletextu
Dobré ovládání
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1700 Kč s DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě ALFA COMPUTER CZ.