Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T set-top-boxů: Radix Terra 100

27.6.2007, Radek Jahoda, recenze
Korejská firma Daeryung Ind. prodává své výrobky na evropském trhu pod srozumitelnější značkou Radix. Na jejích hlavních stránkách typ Terra 100 nenajdeme, ten je pouze na německých stránkách, nás ale bude spíše zajímat jeho přednosti popřípadě nevýhody.
Začněme jako vždy balením, které je už tradičně výborné. Uvnitř je přijímač uložen v další kartonové "polokrabici", která ho chrání před putováním a nárazy.



Kromě přijímače objevíme ovnitř ještě dálkový ovladač, baterie a návod v anglickém a německém jazyce, český návod nám chyběl, možná je to ale jen vina zápůjčního balení.



Přijímač rozměrů 275x165x55mm má stříbrnou barvu a jeho přední část je lehce do oblouku. To vytváří dojem masivnosti a větší velikosti přijímače, což ještě umocňuje tmavé plexisklo, pod kterým se skrývá displej.


Klepněte pro zvětšení obrázku

V pravé části najdeme ještě tři velká tlačítka, největší uprostřed není proti zvyklostem vypouklé, ale prohlé dovnitř. Slouží pro zapínání přístroje, menší tlačítka po stranách pro přepínání programů jsou již vypouklá. Displej má zelenou barvu a sviti jen lehce, takže za většího světla není příliš vidět. Na druhou stranu jeho jas večer za tmy neruší - jde spíše o plus než nevýhodu (samozřejmě až na automatickou korekci jasu, ale to bychom už chtěli moc).


Klepněte pro zvětšení obrázku

Na zadnim panelu najdeme dva SCART konektory, jeden pro připojení TV se zapojeným kompozitním výstupem, zde je také RGB a YUV, ale S-video chybí. Na druhém SCARTu pro připojení videorekordéru S-video také chybí, je zde jen kompozitní výstup (a vstup). Hned vedle najdeme čtyři cinch konektory s kompozitním video výstupem, stereo audio výstupem a S/PDIF digitálním zvukovým výstupem. Úplně vlevo jsou anténní konektory - vstup a výstup.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Dálkový ovladač je relativně velký a tlustý, takže se dobře drží v ruce. Spodní část je bez tlačítek, takže při držení za tuto část máme pod palcem hned ovládací kříž. Numerická klávesnice je nahoře a tlačítka pro zapínání EPG a teletextu ve středu s větší velikostí.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Pohleďme na střeva přijímače. Zde jsou dvě desky - zdroj a hlavní deska, na které je připájen i čtyřmístný sedmisegmentový displej.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Jako tuner je použit neoznačený typ od Thomsona, který má v sobě i demodulátor, hlavní obvod je od ST Microelectronics Omega STi5518, stejný jako u set-top-boxu Sencor. Jak už bylo řečeno, jde o signálový procesor s demultiplexorem transport streamu a dekodérem MPEG-2 videa a zvuku včetně MP3 formátu, obsahuje i 32-bitový RISC procesor ST20 a grafický generátor, mimo jiné také IDE rozhraní pro připojení pevného disku, SRS 3D-Sound/TruSurround Virtual Dolby pro trojrozměrný zvuk a výstup zvuku pro Dolby Digital a vícekanálový zvuk MPEG, těchto vlastností se ale zde nevyužívá.



Po zapojení přijímače se na obrazovce po zapnutí objeví průvodce základního nastavení. Jako první je volba regionu, kde je i čeština. Nejde o nastavení jazyka menu, ale regionu pro nastavení kanálové tabulky.



Další krok je již nastavení jazyka menu, čeština je přednastavena podle regionu.



Jako třetí krok je možnost zapnutí napájení anténního zesilovače. Neví, jaký překladatel překládal, ale "Anténní výčnělek zdroje" bude asi hodně odborný termín.



Pak se již dostaneme k automatickému vyhledání stanic, průběh je ukazován ve formě baru, pod kterým jsou i ukazatele síly signálu a kvality. Objevené stanice jsou zobrazeny v seznamu.



Tím je prvotní nastavení dokončeno a my se podíváme rovnou do menu přístroje. To má pět položek a stejně jako u předchozích obrazovek je i zde ve spodní části krátká nápověda.



Pod Hlavní nastavení je možné vybrat časovou zónu, což je nutné pro správně zobrazený čas a pokud je to nutné, zapnout i letní čas, jinak se budou hodiny na displeji zobrazovat špatně a také pořady v EPG budou posunuty.

Další zajímavý termín je Poměr TV zřetelu, co má být poměr stran obrazovky. Lze nastavit Leterbox 4:3, Pan&Scan 4:3, Letterbox 16:9 a Video 16:9. Video výstup může být CVBS (kompozitní), RGB nebo YUV.

Na stejné stránce najdeme i jazyk menu, preferované jazyky zvuku a titulků, napájení anténního zesilovače, použití LCN (logické číslo kanálu), prodlevu OSD 2-8 vteřin (zde označené jako Prodleva banneru), zapnout zobrazování času a povolit duplikované pořady v časovači.



Druhá položka hlavního menu slouží pro správu oblíbených kategorií a správu stanic. Zde máme možnost zařadit programy do šesti kategorií, jejichž název můžeme také upravit.



K přejmenování slouží seznam písmen, ve kterém vybíráme pomocí šipek na dálkovém ovladači. Jsou zde jak velká, tak i malá písmena, která jsou na další stránce.



Přejmenovat můžeme i jednotlivé stanice, provádí se stejným způsobem jako u seznamů.



Do oblíbených kategorií se přesouvají stanice pomocí seznamu všech kanálů, jak vidíte na obrázku.



Zajímavě je řešeno mazání stanic. Ze seznamu se přesouvají stanice do "Recyklovaného koše", odkud jsou po potvrzení smazány.



Správce kanálu je pro vyhledávání stanic, popřípadě smazání všech stanic a také uvedení přijímače do původního továrního nastavení (Reinstalace) - zobrazí se opět úvodní průvodce.



Automatické vyhledávání již známe, tak se podívejme na ruční vyhledávání. To zobrazí seznam všech kanálů, v kterém listujeme a přelaďujeme a pokud je objeven platný signál, tak jsou zobrazeny parametry vysílání. Po vybrání tlačítkem OK jsou nalezené stanice vloženy do seznamu.



Čtvrtá položka v hlavním menu je pro nastavení rodičovského zámku. Blokovat lze buď všechny stanice, nebo pouze vybraný oblíbený seznam, který nastavíme ve Správci oblíbeného seznamu. Zablokovat je možné i přístup do menu.



Opusťme menu a podívejme se na ovládání přijímače. Při přepínání programu se objeví ve spodní části obrazovky název stanice, vysílaný a následující pořad a síla signálu. Po stlačení modrého tlačítka, označeného písmenem i jako info, se zobrazí podrobnosti vysílaného pořadu.



EPG je ve formě kalendáře na týden dopředu. Pořady jsou načítány až po zobrazení EPG, takže je nutné nějaký čas počkat, než dojde k zobrazení. Poté již jsou ale pořady zapamatovány i pro pozdější použití až do vypnutí přístroje. Pokud jsme v EPG menu, tak nelze přepínat stanice, je nutné ho opustit a stisknout tlačítko EPG pro opětovné zobrazení.



Modrým tlačítkem i lze opět zobrazit podrobné informace o pořadu, pokud se nevejdou na obrazovku, tak jsou rozděleny do více stránek.



Vybraný pořad lze vložit rovnou do časovače, což je nutné potvrdit malým dialogovým oknem.



Dále je možné naprogramované pořady spravovat v seznamu a rovněž nové přidávat.



To je velmi jednoduché, nastaví se jen program, čas, doba trvání a opakování nahrávání - jednou, denně nebo týdně.



Klasický teletext funguje dobře, ale nezobrazuje diakritiku velkých písmen. Překreslování obrazu je sice pomalé, ale nechá se na něj zvyknout.



Chybí také klasické průhledné zobrazení. Je zde pouze jakýsi polo-režim, při kterém je celý teletext zobrazen průhledně, pozadí teletextu ale zůstává.



Skryté titulky v teletextu sice fungují a zobrazují se správně včetně zprůhlednění ostatních částí obrazu, stále ale na obrazovce zůstává horní řádka a spodní řádka s rychlými odkazy.



Další ovládání je bezproblémové, lze zapnout skryté titulky, pokud jsou vysílány, a také změnit zvukovou stopu a vybrat pouze levý nebo pravý kanál pro duální zvuk.

Jako poslední je nutné se zmínit o jedné nepříjemné vlastnosti. Za provozu i ve stand-by režimu je totiž přijímač značně horký, proto je také vybaven větracími otvory v horním krytu. Hlavní zdroj teploty vychází od napájecího zdroje, což je při těchto nízkých výkonech dost neobvyklé. Dalším zdrojem je zřejmě čip Omega STi5518, který je proto vybaven nalepeným chladičem. Srovnáme-li to například se Sencorem, který SDB-1004T, který ho také používá, tak ten je daleko chladnější. Hlavně zdroj je u něj téměř studený a nemá také chladič na čipu.

Jinak lze přijímači vytknout pouze skryté titulky z teletextu a špatný překlad některých termínů v menu. Celkové hodnocení tak stále vyznívá jako výborné, i když s odřenýma ušima.


2 SCART konektory
Chybí částečně čeština u teletextu
YUV výstup
Pomalé překreslování teletextu
S/PDIF výstup
Teletextové titulky
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1750 Kč s DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě ALFA COMPUTER CZ.