www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE65KS9002T: nejlepší 4K pro 2016?

Samsung UE65KS9002T: nejlepší 4K pro 2016?
, , recenze
Trendy pro rok 2016 jsou jasné, podpora 4K spolu s HDR, operační systém s aplikacemi a multimediální ovladač. Jak bude tyto parametry splňovat novinka od Samsungu, která patří mezi vlajkové modely výrobce?reklama
Nabídka profilů s možností úpravy barevného podaní a jasu patří k zaběhnutému standardu. Zatímco "Dynamický" a "Standardní" se hodí spíše do komerčních a jasných prostor, profily "Přirozené" a "Film" jsou na míru šité domácímu sledování. Jakousi nadstavbou těmto základním profilům jsou režimy "Sport", "Hry" a "HDR+", které dále mění zpracování obrazu.


Název profilu
Jas (Cd/m2)
Spotřeba (W)
Teplota (K)
Dynamický
364,7
177,2
12911
Standardní
271,7
131,6
10404
Přirozené
127,1
99
10380
Film
157,1
91,6
7338
Sport
298,2
176,8
23864
Hry
-
-
-
HDR+
396,2
176,7
7296

Profil "Sport" je určen pro sledování fotbalových či hokejových utkání, nicméně svým nastavením se hodí spíše do klubu či hospody než do potemnělého obývacího pokoje. V průběhu testování jsem profil kolem půlnoci zapnul na přenos fotbalového utkání a poté, co se v pokoji doslova rozednilo, jsem jej velmi rychle vypnul.

Optimální nastavení pro herní konzole by měl nabídnout režim "Hry", avšak vzhledem k absenci PlayStationu nebo Xboxu v redakci jsme jej nemohli vyzkoušet, respektive nešel za normálních podmínek aktivovat. Redakci serveru avforums se však podařilo profil otestovat, a to včetně inputlagu, který naměřili velmi slušných 21 ms, což je pro hry dostatečné.

Režim "HDR" je novinkou a do budoucna velmi zajímavou technologií zpracování obrazu. Netvoří sice tak vizuálně zajímavé efekty jako u fotografií, nicméně větší rozsah jasu mezi jednotlivými částmi scény zlepšuje celkový dojem z filmu či seriálu a navíc tak trochu zakrývá velmi nekompromisní detailnost 4K rozlišení. „Dopočet“ HDR není všespásný a výrazně lépe funguje u videa, které již HDR obsahuje od základu.
Nový povrch Ultra Black značně eliminuje odlesky
(Foto: Samsung)


Televizory s UHD rozlišením či FullHD rozlišením, které jsem měl v posledních letech možnost vidět, čím dál tím častěji připomínaly zrcadlo a odlesky byly občas natolik silné, že sledování přes den bylo možné pouze se zataženými závěsy. Samsung mě proto velmi příjemně překvapil, neboť u tohoto modelu použil filtr moth eye (motýlí oko) nazvaný Ultra Black. S jeho pomocí snižuje odlesky, a to velmi zásadním způsobem. Samozřejmě na matné obrazovky ze stolních monitorů UE65KS9002 nemá, ale i tak se jedná o zásadní pokrok. Zklamány tak budou pouze ženy a dívky, které se již nebudou moci před vypnutým televizorem obdivovat.
Úprava základních stavebních kamenů se jmenuje Quantum dot
(Foto: Samsung)


Samsung se u poslední generace také často ohání technologií Quantum Dot, která nahrazuje tradiční bílé diody modrými a skrze velmi malé částice schopné ovlivňovat vlnovou délku je následně produkováno výrazně svítivější a barevně přesnější světlo. Odpadají totiž filtry, které „čistí“ a tím pádem i tlumí vedlejší složky světla z bílých diod. O tom, jak přesně se tato změna projevila na barevném podání, si povíme později.


Pozorovací úhlyBarevné podání majority televizních panelů je již několik let v naprostém pořádku a hledat nedostatky je spíše otázkou akademických diskuzí. Samsung UE65KS9002 netrpí zkreslováním barev a paradoxně bych řekl, že mírnější zakřivení než u předchozí generace se konečně projevuje převážně v pozitivním smyslu. Lidé na kraji sedačky možná budou mít připomínky, ale vy, majitel s ovladačem v ruce, budete mít veškeré dění krásně na očích.
Zakřivení obrazovky je nyní mírnější (Foto: Samsung)


HomogenitaJe až s podivem, že přede mnou na stole stojí vlajkový model výrobce s cenovkou 100.000 Kč a přesto se za panelem objevují diodové pásky pouze po stranách. Neznám výrobce, který by dokázal při takových úhlopříčkách vykouzlit alespoň částečně rovnoměrné podsvícení a jsem velmi zvědav, jak si Samsung poradil.Naměřené výsledky jasně ukazují, že podsvícení při okrajích na takto velké panely nepatří. V běžném provozu si toho nemusíte nutně všimnout, ale při statičtějších scénách s jednou převažující barvou je již nehomogenní podsvícení znát. U takto vysoko postaveného modelu je to trochu nečekaná vada na kráse.
Další neplechy v podsvícení si pozornější z nás všimnou při přepínání mezi aplikacemi nebo televizními kanály, kdy obrazovka televizoru na malý moment zčerná a jsou na ní vidět bílé fleky. Zachycení fotoaparátem není úplně snadné, a proto jsem provedl úpravu fotografie, abych místa zviditelnil. Netuším, zda se jedná o vadu jednoho panelu, ale pěkné to rozhodně není.
Při přepínání televizních kanálů jsou vidět bílé "fleky"Upravená fotografie pro zvýraznění postižených částíVýsledky odchylky barev v továrních režimechTestování barevných profilů bylo až doposud možné při prakticky jakémkoliv nastavení, avšak Samsung se v tomto roce rozhodl, že při zapojení přes HDMI nabídne pouze režim "Standardní" a "Dynamický", takže není možné změřit barevné odchylky u všech továrních profilů.

O to větší překvapení však přinesly testy, neboť v nich oba režimy dopadly více než dobře. Zejména televizory ještě donedávna zobrazovaly přepálené barevné odstíny ve snaze omámit zákazníka křiklavými barvami a i samotný Samsung byl často napadán především u mobilních AMOLED displejů, že to s odstíny tak trochu přehání.

Nyní to však vypadá, že se korejský výrobce vydává správným směrem a nabízí ideální hodnoty bílého bodu, správnou úroveň podsvícení pro večerní sledování a jednotlivé barevné odstíny nemají daleko k teoretickému ideálu. Prakticky vše je, jak má být a neplechu dělají pouze šedivé stupně.


Zvukový projevStereo reproduktory jsou již dávno pasé a nyní se ke slovu dostávají domácí kina integrovaná do těl televizních přístrojů. K tomu bych osobně nic neměl, kdyby ono tělo nemělo méně jak 1 cm v nejširším místě. Do takto tenkého prostoru zkrátka nemáte šanci umístit reproduktor tak, aby výsledek oslnil.

Hlasitost osazené sestavy reproduktorů je dostatečná, vlastně možná až zbytečně silná, nicméně na prokreslené středy a výšky, nebo snad dokonce basy raději nepomýšlejte. Pokud máte rádi kvalitní poslech, budete muset zapojit externí repro sestavu.


Samsung UE65KS9002
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nejpopulárnější LCD televize s LED podsvícením
Nejnovější články
Nová Nvidia Shield TV na českém trhu, původní model aktualizován na Android 7.0 Nová Nvidia Shield TV na českém trhu, původní model aktualizován na Android 7.0
Nvidia zahájila na českém trhu prodej nové generace konzole Shield TV, která se chlubí vyšším výkonem v menším balení. Ochuzeni ovšem nebudou ani majitelé předchozí generace zařízení, která dostane řadu nových funkcí prostřednictvím softwarové aktualizace.
17.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Podpora HLG HDR se dostane na loňské televizory od LG Podpora HLG HDR se dostane na loňské televizory od LG
LG připravuje pro své modely OLED TV i LCD TV z roku 2016 softwarovou aktualizaci, která přinese podporu Hybrid Log Gamma, jednoho z dalších HDR formátů. Konkrétní datum vydání zatím nebylo stanoveno.
14.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
JVC uvádí trojici nových projektorů se „4K efektem“ JVC uvádí trojici nových projektorů se „4K efektem“
Společnost JVC předvedla na CES 2017 modely projektorů DLA-X570R, DLA-X770R a DLA-X970R, které jsou určeny například jako základ domácího kina. Nabízejí silnější světelný zdroj, automatickou detekci HDR a režim nízké latence vhodný pro hraní konzolových her.
14.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Aktualizace pro Sony ZD9 přinese Android TV 7.0 a Dolby Vision Aktualizace pro Sony ZD9 přinese Android TV 7.0 a Dolby Vision
Sony brzy potěší všechny majitele televizorů ZD9 (Z9D), pro které chystá výraznou aktualizaci softwaru. Přinese nejnovější verzi systému Android TV, funkci YouTube HDR a překvapivě také podporu HDR formátu Dolby Vision.
10.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Optoma představuje své domácí projektory pro rok 2017 Optoma představuje své domácí projektory pro rok 2017
Společnost Optoma rozšířila u příležitosti veletrhu CES 2017 svou nabídku projektorů pro domácí kina o šest nových modelů v různých cenových relacích a až 4K rozlišením. Mezi novinkami jsou větší laserové projektory i menší modely vhodné k častému přenášení.
9.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik