www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?
, , recenze
Fenomén UHD resp. 4K dorazil i do naší kotliny. Přinášíme Vám tak odbornou recenzi 4K televize, a to v podání Samsung UE65F9000. Pozor na to, že po tomto 65" drobečkovi budete toužit nejen letošní Vánoce.reklama

Struktura displejeSamsung v poslední době s oblibou nasazuje PSA panely do všech svých televizí. Tato samozřejmě není výjimka a makrofotografie to dokazuje.


Samsung UE65F9000 PSA pixel structure

PSA struktura obrazovky Samsung UE65F9000


Jen připomenu, že PSA struktura vychází z tradiční MVA. Obsahuje dvě oddělené buňky, kdy každá z nich je ovládána samostatně. Spodní obdélníková část (rozdělena do 4 domén) zhasíná jako první. Až po snížení jasu pixelu pod cca 30 % dochází ke zhasínání vrchní čtvercové části.


Teplota bílého boduV OSD menu si můžete volit teplotu barev pěkně detailně, a tak není problém si ji nastavit téměř přesně k 6500 K. Výchozí nastavení je samozřejmě o poznání studenější, ale to je již obecná vlastnost snad všech televizí. Potěšující je ovšem fakt, že změna barev při změně jasu je téměř nulová, resp. pro oko neviditelná.


Panasonic TX-L42ET60E závislost teploty bílé na jasu


Velmi příjemně překvapilo rozložení barev po ploše monitoru.


Panasonic TX-L42ET60E rozložení teploty bíléTesty barevNejprve se očekávalo, že gamut 4K televizí bude prakticky shodný s Adobe RGB a tím by konečně posunul barevné spektrum filmového průmyslu do jiných dimenzí. Postupem času se však ukázalo, že 4K nezahrnuje Adobe RGB, ale drží se při zemi s sRGB. A dnešní televize to potvrzuje na celé čáře. Prakticky přesně pokrývá gamut sRGB. Je škoda, že formát 4K nepřinese žádnou změnu. Nejvíce si mnou ruce výrobci, kteří nemusí řešit fakt, že u HD či SD signálu musí zapnout sRGB a u 4K přepnout do Adobe RGB. Elektronika tak nemusí tolik řešit barvy a navíc podsvětlovací diody mohou být podstatně levnější.


Panasonic TX-L42ET60E gamut CIE 1931


Panasonic TX-L42ET60E gamut CIE 1976


Gamut bychom měli za sebou a můžeme se podívat na barevné podání, resp. barevnou odchylku.


Panasonic TX-L42ET60E dE Kino režim

"Kino režim" (vypnuté funkce
dynamického kontrastu a doostření obrazu)


Velmi příjemně překvapila barevná odchylka, která se pohybuje kolem ΔE2000=1,88. A to v režimu Přirozený a s vypnutými funkcemi jako jsou doostření obrazu, odstraňování artefaktů MPEG apod.


Panasonic TX-L42ET60E dE KinoPanasonic TX-L42ET60E dE v OSD menu

Barvy seřízené v OSD menu televize


Po kalibraci přes ICC profil, což byla asi jediná možnost, jak dosáhnout lepších výsledků, se barvy samozřejmě podstatně zlepší. U televize to však asi málokdo bude vůbec provádět. Průměrná odchylka ΔE2000=1,1 patří k tomu lepšímu.

Celkově lze považovat dnešní televizi Samsung za barevně více než dobrou. Navíc díky 4K rozlišení jsou filtry pro odstranění artefaktů MPEG komprese a doostření obrazu opravdu použitelné. Je to dáno tím, že televize má na odstranění chyb v kompresi daleko více prostoru a může vytvořit hladší gradient. Právě toto pokládám za jednu z podstatných výhod 4K televizí. Obraz vypadá o něco přirozeněji a posunul se zase o kousek blíže k plazmě, která má barvy o něco živější a hladší.

Samsung UE65F9000
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nejpopulárnější LCD televize s LED podsvícením
Nejnovější články
Android TV 6.0 zamíří tento týden na evropské televize od Sony Android TV 6.0 zamíří tento týden na evropské televize od Sony
Pokud vlastníte loňský či předloňský model televizoru od Sony, můžete se tento týden těšit na významnou softwarovou aktualizaci. Po USA totiž verze Android TV 6.0 konečně dorazila také do Evropy. Přinášíme seznam podporovaných zařízení i nových funkcí.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Facebook vydá aplikaci pro sledování videí na TV Facebook vydá aplikaci pro sledování videí na TV
Facebook tento týden oznámil několik vylepšení týkajících se videí a jedním z nich je samostatná aplikace pro chytré televize a set-top boxy, která umožní sledovat sdílená videa na velké obrazovce. Sociální síť si od toho slibuje také zvýšení příjmů z reklamy.
15.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Chytré televizory Philips začnou zobrazovat cílenou reklamu Chytré televizory Philips začnou zobrazovat cílenou reklamu
Na evropské majitele chytrých televizorů značky Philips nejspíš čeká v budoucnu nepříjemné překvapení. V uživatelském rozhraní se budou moci setkat s cílenou reklamou, která bude navržena podle sledovaných pořadů a dalších návyků.
14.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
AEE Lyfe Titan: akční kamera, která se nebojí 4K rozlišení AEE Lyfe Titan: akční kamera, která se nebojí 4K rozlišení
AEE Lyfe je nová řada akčních kamer, která nahrazuje oblíbené modely MagiCam. Oba nové modely Lyfe Titan i Lyfe Silver se vyznačují kompaktním a odolným tělem, vysokou kvalitou nahrávání či širokou nabídkou příslušenství v základním balení.
14.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Toshiba se pouští do výroby OLED TV Toshiba se pouští do výroby OLED TV
Společnost LG Display má dalšího odběratele OLED panelů z Japonska. Toshiba v blízké době zahájí prodej svých prvních modelů OLED televizorů, které si ovšem na evropském trhu nejspíš nekoupíme.
13.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik