www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?
, , recenze
Fenomén UHD resp. 4K dorazil i do naší kotliny. Přinášíme Vám tak odbornou recenzi 4K televize, a to v podání Samsung UE65F9000. Pozor na to, že po tomto 65" drobečkovi budete toužit nejen letošní Vánoce.reklama

Struktura displejeSamsung v poslední době s oblibou nasazuje PSA panely do všech svých televizí. Tato samozřejmě není výjimka a makrofotografie to dokazuje.


Samsung UE65F9000 PSA pixel structure

PSA struktura obrazovky Samsung UE65F9000


Jen připomenu, že PSA struktura vychází z tradiční MVA. Obsahuje dvě oddělené buňky, kdy každá z nich je ovládána samostatně. Spodní obdélníková část (rozdělena do 4 domén) zhasíná jako první. Až po snížení jasu pixelu pod cca 30 % dochází ke zhasínání vrchní čtvercové části.


Teplota bílého boduV OSD menu si můžete volit teplotu barev pěkně detailně, a tak není problém si ji nastavit téměř přesně k 6500 K. Výchozí nastavení je samozřejmě o poznání studenější, ale to je již obecná vlastnost snad všech televizí. Potěšující je ovšem fakt, že změna barev při změně jasu je téměř nulová, resp. pro oko neviditelná.


Panasonic TX-L42ET60E závislost teploty bílé na jasu


Velmi příjemně překvapilo rozložení barev po ploše monitoru.


Panasonic TX-L42ET60E rozložení teploty bíléTesty barevNejprve se očekávalo, že gamut 4K televizí bude prakticky shodný s Adobe RGB a tím by konečně posunul barevné spektrum filmového průmyslu do jiných dimenzí. Postupem času se však ukázalo, že 4K nezahrnuje Adobe RGB, ale drží se při zemi s sRGB. A dnešní televize to potvrzuje na celé čáře. Prakticky přesně pokrývá gamut sRGB. Je škoda, že formát 4K nepřinese žádnou změnu. Nejvíce si mnou ruce výrobci, kteří nemusí řešit fakt, že u HD či SD signálu musí zapnout sRGB a u 4K přepnout do Adobe RGB. Elektronika tak nemusí tolik řešit barvy a navíc podsvětlovací diody mohou být podstatně levnější.


Panasonic TX-L42ET60E gamut CIE 1931


Panasonic TX-L42ET60E gamut CIE 1976


Gamut bychom měli za sebou a můžeme se podívat na barevné podání, resp. barevnou odchylku.


Panasonic TX-L42ET60E dE Kino režim

"Kino režim" (vypnuté funkce
dynamického kontrastu a doostření obrazu)


Velmi příjemně překvapila barevná odchylka, která se pohybuje kolem ΔE2000=1,88. A to v režimu Přirozený a s vypnutými funkcemi jako jsou doostření obrazu, odstraňování artefaktů MPEG apod.


Panasonic TX-L42ET60E dE KinoPanasonic TX-L42ET60E dE v OSD menu

Barvy seřízené v OSD menu televize


Po kalibraci přes ICC profil, což byla asi jediná možnost, jak dosáhnout lepších výsledků, se barvy samozřejmě podstatně zlepší. U televize to však asi málokdo bude vůbec provádět. Průměrná odchylka ΔE2000=1,1 patří k tomu lepšímu.

Celkově lze považovat dnešní televizi Samsung za barevně více než dobrou. Navíc díky 4K rozlišení jsou filtry pro odstranění artefaktů MPEG komprese a doostření obrazu opravdu použitelné. Je to dáno tím, že televize má na odstranění chyb v kompresi daleko více prostoru a může vytvořit hladší gradient. Právě toto pokládám za jednu z podstatných výhod 4K televizí. Obraz vypadá o něco přirozeněji a posunul se zase o kousek blíže k plazmě, která má barvy o něco živější a hladší.

Samsung UE65F9000
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nejpopulárnější LCD televize s LED podsvícením
Nejnovější články
Nová Nvidia Shield TV na českém trhu, původní model aktualizován na Android 7.0 Nová Nvidia Shield TV na českém trhu, původní model aktualizován na Android 7.0
Nvidia zahájila na českém trhu prodej nové generace konzole Shield TV, která se chlubí vyšším výkonem v menším balení. Ochuzeni ovšem nebudou ani majitelé předchozí generace zařízení, která dostane řadu nových funkcí prostřednictvím softwarové aktualizace.
17.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Podpora HLG HDR se dostane na loňské televizory od LG Podpora HLG HDR se dostane na loňské televizory od LG
LG připravuje pro své modely OLED TV i LCD TV z roku 2016 softwarovou aktualizaci, která přinese podporu Hybrid Log Gamma, jednoho z dalších HDR formátů. Konkrétní datum vydání zatím nebylo stanoveno.
14.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
JVC uvádí trojici nových projektorů se „4K efektem“ JVC uvádí trojici nových projektorů se „4K efektem“
Společnost JVC předvedla na CES 2017 modely projektorů DLA-X570R, DLA-X770R a DLA-X970R, které jsou určeny například jako základ domácího kina. Nabízejí silnější světelný zdroj, automatickou detekci HDR a režim nízké latence vhodný pro hraní konzolových her.
14.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Aktualizace pro Sony ZD9 přinese Android TV 7.0 a Dolby Vision Aktualizace pro Sony ZD9 přinese Android TV 7.0 a Dolby Vision
Sony brzy potěší všechny majitele televizorů ZD9 (Z9D), pro které chystá výraznou aktualizaci softwaru. Přinese nejnovější verzi systému Android TV, funkci YouTube HDR a překvapivě také podporu HDR formátu Dolby Vision.
10.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Optoma představuje své domácí projektory pro rok 2017 Optoma představuje své domácí projektory pro rok 2017
Společnost Optoma rozšířila u příležitosti veletrhu CES 2017 svou nabídku projektorů pro domácí kina o šest nových modelů v různých cenových relacích a až 4K rozlišením. Mezi novinkami jsou větší laserové projektory i menší modely vhodné k častému přenášení.
9.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik