www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?
, , recenze
Fenomén UHD resp. 4K dorazil i do naší kotliny. Přinášíme Vám tak odbornou recenzi 4K televize, a to v podání Samsung UE65F9000. Pozor na to, že po tomto 65" drobečkovi budete toužit nejen letošní Vánoce.reklama

Pozorovací úhlyVzhledem k tomu, že je televize vybavena PSA technologií, což je derivát VA technologie, musíme se připravit na drobný barevný posun při pohledu ze strany. Neplatí tedy, že čím dražší televize, tím lepší pozorovací úhly. Vše má totiž v rukou použitá technologie. A právě PSA má lehce problémy s barevným posunem. Vynahrazuje to ovšem vysokým kontrastem a potažmo dynamikou obrazu.


Rozložení kontrastuPokud se podíváte na LCD televize, dělí se na dva základní typy. Na typ IPS a VA. IPS mají lepší pozorovací úhly a VA (jako dnes testovaná, i když je PSA) mají naopak lepší kontrast a horší pozorovací úhly. Kontrast jako jedna hodnota ovšem není vše. Vždy je třeba se zaměřit na rozložení kontrastu. A zde televize více než překvapila. Sice spadl kontrast o cca 39 %, ale stále je dostatečně vysoký. Navíc okem tento propad není téměř vidět.


Panasonic TX-L42ET60E kontrast při maximální jasu


Stabilita kontrastu je u dnešních televizí i monitorů dobře vyřešena. Pokud nebudete sahat na položku "jas" v OSD menu, kontrast při změně podsvícení neztratíte.


Panasonic TX-L42ET60E stabilita kontrastu


Průběh jasuOpravdu velké překvapení. Většina televizí neumí snížit jas na nízké hodnoty a pro sledování za úplné tmy mohou být nepříjemné. To dnešní Samsung rozhodně není. Rozsah jasu je od 23 cd/m2 až po 406 cd/m2. Takto velký rozsah nemají ani některé profesionální grafické monitory. Natož pak běžný monitor či televize.


Panasonic TX-L42ET60E průběh jasuPodsvíceníKvalita podsvícení je docela zajímavá. Na první pohled je totiž zcela perfektní a pouze na krajích je lehce tmavší. Nejsou zde vůbec žádné průsvity a díky tomu je sledování nerušené, a to i za úplné tmy. Sonda je pro podsvícení o poznání přísnější. Propad jasu na krajích je až 40 %. U monitorů by to znamenalo velký problém, u televize to není prakticky vidět. Je to dáno také obrovskou plochou, jakou tato 65" televize má. Jas zkrátka klesá postupně, pozvolně a hlavně pro oko téměř neviditelně.


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení 3D graf


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení 2D graf


Při zobrazení jednolité plochy sice ono ne zcela perfektní podsvícení uvidíte, ale kdo na televizi pouští grafiku?


Panasonic TX-L42ET60E rozložení jasu při maximálním nastavení jasu v OSD


Panasonic TX-L42ET60E rozložení jasu v procentech


Převod grafů do gamy 2,2 tak, aby odpovídal lidskému zraku, jim hodně pomůže. Ovšem stále to není rovná plocha. I přes tento nepříznivý průběh jasu po ploše si dovolím tvrdit, že podsvícení je jedno z nejlepších, co u televizí najdete.


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení přepočet na gamu 2,2 3D graf


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení přepočet na gama 2,2 v 2D grafu


Samsung UE65F9000
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Nejpopulárnější LCD televize s LED podsvícením
Nejnovější články
Nová Nvidia Shield TV na českém trhu, původní model aktualizován na Android 7.0 Nová Nvidia Shield TV na českém trhu, původní model aktualizován na Android 7.0
Nvidia zahájila na českém trhu prodej nové generace konzole Shield TV, která se chlubí vyšším výkonem v menším balení. Ochuzeni ovšem nebudou ani majitelé předchozí generace zařízení, která dostane řadu nových funkcí prostřednictvím softwarové aktualizace.
17.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Podpora HLG HDR se dostane na loňské televizory od LG Podpora HLG HDR se dostane na loňské televizory od LG
LG připravuje pro své modely OLED TV i LCD TV z roku 2016 softwarovou aktualizaci, která přinese podporu Hybrid Log Gamma, jednoho z dalších HDR formátů. Konkrétní datum vydání zatím nebylo stanoveno.
14.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
JVC uvádí trojici nových projektorů se „4K efektem“ JVC uvádí trojici nových projektorů se „4K efektem“
Společnost JVC předvedla na CES 2017 modely projektorů DLA-X570R, DLA-X770R a DLA-X970R, které jsou určeny například jako základ domácího kina. Nabízejí silnější světelný zdroj, automatickou detekci HDR a režim nízké latence vhodný pro hraní konzolových her.
14.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Aktualizace pro Sony ZD9 přinese Android TV 7.0 a Dolby Vision Aktualizace pro Sony ZD9 přinese Android TV 7.0 a Dolby Vision
Sony brzy potěší všechny majitele televizorů ZD9 (Z9D), pro které chystá výraznou aktualizaci softwaru. Přinese nejnovější verzi systému Android TV, funkci YouTube HDR a překvapivě také podporu HDR formátu Dolby Vision.
10.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Optoma představuje své domácí projektory pro rok 2017 Optoma představuje své domácí projektory pro rok 2017
Společnost Optoma rozšířila u příležitosti veletrhu CES 2017 svou nabídku projektorů pro domácí kina o šest nových modelů v různých cenových relacích a až 4K rozlišením. Mezi novinkami jsou větší laserové projektory i menší modely vhodné k častému přenášení.
9.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik