www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?
, , recenze
Fenomén UHD resp. 4K dorazil i do naší kotliny. Přinášíme Vám tak odbornou recenzi 4K televize, a to v podání Samsung UE65F9000. Pozor na to, že po tomto 65" drobečkovi budete toužit nejen letošní Vánoce.reklama

Pozorovací úhlyVzhledem k tomu, že je televize vybavena PSA technologií, což je derivát VA technologie, musíme se připravit na drobný barevný posun při pohledu ze strany. Neplatí tedy, že čím dražší televize, tím lepší pozorovací úhly. Vše má totiž v rukou použitá technologie. A právě PSA má lehce problémy s barevným posunem. Vynahrazuje to ovšem vysokým kontrastem a potažmo dynamikou obrazu.


Rozložení kontrastuPokud se podíváte na LCD televize, dělí se na dva základní typy. Na typ IPS a VA. IPS mají lepší pozorovací úhly a VA (jako dnes testovaná, i když je PSA) mají naopak lepší kontrast a horší pozorovací úhly. Kontrast jako jedna hodnota ovšem není vše. Vždy je třeba se zaměřit na rozložení kontrastu. A zde televize více než překvapila. Sice spadl kontrast o cca 39 %, ale stále je dostatečně vysoký. Navíc okem tento propad není téměř vidět.


Panasonic TX-L42ET60E kontrast při maximální jasu


Stabilita kontrastu je u dnešních televizí i monitorů dobře vyřešena. Pokud nebudete sahat na položku "jas" v OSD menu, kontrast při změně podsvícení neztratíte.


Panasonic TX-L42ET60E stabilita kontrastu


Průběh jasuOpravdu velké překvapení. Většina televizí neumí snížit jas na nízké hodnoty a pro sledování za úplné tmy mohou být nepříjemné. To dnešní Samsung rozhodně není. Rozsah jasu je od 23 cd/m2 až po 406 cd/m2. Takto velký rozsah nemají ani některé profesionální grafické monitory. Natož pak běžný monitor či televize.


Panasonic TX-L42ET60E průběh jasuPodsvíceníKvalita podsvícení je docela zajímavá. Na první pohled je totiž zcela perfektní a pouze na krajích je lehce tmavší. Nejsou zde vůbec žádné průsvity a díky tomu je sledování nerušené, a to i za úplné tmy. Sonda je pro podsvícení o poznání přísnější. Propad jasu na krajích je až 40 %. U monitorů by to znamenalo velký problém, u televize to není prakticky vidět. Je to dáno také obrovskou plochou, jakou tato 65" televize má. Jas zkrátka klesá postupně, pozvolně a hlavně pro oko téměř neviditelně.


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení 3D graf


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení 2D graf


Při zobrazení jednolité plochy sice ono ne zcela perfektní podsvícení uvidíte, ale kdo na televizi pouští grafiku?


Panasonic TX-L42ET60E rozložení jasu při maximálním nastavení jasu v OSD


Panasonic TX-L42ET60E rozložení jasu v procentech


Převod grafů do gamy 2,2 tak, aby odpovídal lidskému zraku, jim hodně pomůže. Ovšem stále to není rovná plocha. I přes tento nepříznivý průběh jasu po ploše si dovolím tvrdit, že podsvícení je jedno z nejlepších, co u televizí najdete.


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení přepočet na gamu 2,2 3D graf


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení přepočet na gama 2,2 v 2D grafu


Samsung UE65F9000
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Nejpopulárnější LCD televize s LED podsvícením
Nejnovější články
Panasonic uvádí první Ultra HD Blu-ray rekordéry Panasonic uvádí první Ultra HD Blu-ray rekordéry
Panasonic chce letos na jaře začít na evropských trzích prodávat vůbec první UHD Blu-ray rekordéry na světě. Další novinkou jsou soundbary kompatibilní s novými řadami televizorů této japonské značky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Příští Apple TV už by měla umět 4K rozlišení Příští Apple TV už by měla umět 4K rozlišení
Pokud v současné době uvažujete o nákupu Apple TV, můžete pár měsíců počkat na její novou generaci, která by měla přidat dlouho požadovanou podporu obsahu ve 4K rozlišení. A možná přijde také HDR…
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic přislíbil podporu HLG HDR na vybraných loňských TV Panasonic přislíbil podporu HLG HDR na vybraných loňských TV
Zatímco modely pro rok 2017 už jsou na HLG HDR připraveny od svého počátku, loňské televizory od Panasonicu podporu tohoto standardu vysokého dynamické rozsahu dostanou až formou softwarové aktualizace. Týká se to ovšem jen vybraných modelů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Nová Amazon Fire TV Stick se chlubí hlasovým asistentem Alexa Nová Amazon Fire TV Stick se chlubí hlasovým asistentem Alexa
Amazon oznámil novou generaci Fire TV Stick – miniaturního zařízení o velikosti USB flash disku, které funguje jako multimediální centrum. Poslední model nabízí především vyšší výkon a integrací hlasového asistenta Amazon Alexa.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Philips 901F: první OLED TV s Ambilight zamířila na český trh Philips 901F: první OLED TV s Ambilight zamířila na český trh
Společnost TP Vision, která je výrobcem televizorů Philips pro evropský trh, oznámila dostupnost 55“ modelu 901F. Jedná se o vůbec první OLED TV značky Philips, a také první OLED TV disponující funkcí Ambilight. Jaká je cena na českém trhu?
23.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik