Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Porte DVB-8199: set-top-box s příchutí

19.5.2008, Radek Jahoda, recenze
Set-top-box nemusí být jen jednoúčelový přístroj pro příjem TV vysílání, ale může nabídnout i další funkce. Podobně jako Porte DVB-8199, který ke klasickému DVB-T příjmu přidává i prohlížení JPEG obrázků a přehrávání zvukových souborů ve formátech MP3 a WMA.
Kapitoly článku:
  1. Porte DVB-8199: set-top-box s příchutí
  2. Menu
  3. Používání
  4. Závěr
Z obchodu si přístroj odneseme zabalen v kartonové krabici, v které je aretován dvěma polystyrénovými díly.



Kromě přijímače v krabici objevíme i dálkový ovladač, propojovací kabel se třemi cinch konektory na koncích a podrobný návod k obsluze v českém jazyce.



Přijímač je malého formátu s rozměry 26x21x3,8 cm, má černou barvu, na předním panelu je rovněž černý průhledný plast.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Uprostřed panelu je USB konektor pro připojení externího flash nebo pevného disku. Ten musí být zformátován systémem FAT16 nebo FAT32, aby se mohl použít. Nevýhodou je pouze pomalejší 1.1 specifikace. V praxi to ale příliš nevadí, protože na přehrávání MP3 nic rychlejšího nutné není, urychlilo by to hledání fotografií, ale pro normální prohlížení také postačuje.



Nad ním je zmíněný černý plast, pod kterým jsou dvě LED diody. Vpravo je žlutá indikující zapnutí přístroje, levá má červenou barvu a svítí v pohotovostním režimu. Po připojení přístroje do napájení se přístroj zapne, svítí tedy žlutá dioda.



Na zadní straně najdeme konektory pro připojení set-top-boxu. Vpravo je napájecí šňůra, vedle které je síťový vypínač. Následují čtyři cinch konektory - zvukový stereo výstup, kompozitní video výstup a digitální S/PDIF zvukový výstup. Dále zde najdeme dva SCART konektory, jeden pro připojení TV se zapojeným RGB a druhý pro připojení videorekordéru, kde je pouze kompozitní video signál. Zcela vlevo je pak vstup pro anténu a průchozí výstup pro připojení dalšího přístroje.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Uvnitř přístroje najdeme jen dvě desky plošných spojů, jedna z nich je napájecí zdroj.



Na druhé desce najdeme "funkční" elektroniku. V rohu je TV tuner, typ Rudio DTT2004PHUHE-2, vedle je demodulátor PN2020AT od firmy PnpNetwork Techologies.



O zbytek se stará obvod Cheertek CT216U. U sebe má ještě jednu SDRAM paměť, jinak kolem sebe potřebuje minimum součástek. Dělá jak dekódování videa a zvuku, tak i připojení USB a generování analogových signálů.



Dálkový ovladač má dostatečnou velikost a díky postupnému zužování se v ruce dobře drží. I tlačítka jsou dostatečně velká, hlavně ta nejpoužívanější. Při základním ovládání se používají v podstatě jen směrová tlačítka, popřípadě numerická. Při vstupu do některého z menu se ale často používají barevná tlačítka, jejichž funkce se mění podle konkrétní situace. Jejich funkce je pak vyznačena na obrazovce. Lze si na to rychle zvyknout, na druhou stranu často existuje jednodušší řešení použití směrových kláves, hlavně v EPG, o tom ale později.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Ovladačem je nutné mířit zhruba směrem k přístroji, jinak na povely nereaguje. Funguje i odraz od zdi, pak ale musí být nastaven správný úhel odrazu. Nejde o nic tragického, chovají se tak v podstatě všechny ovladače s infračerveným přenosem.