Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pinnacle Studio Plus 9 AV/DV Deluxe

9.2.2005, Radek Jahoda, recenze
Kromě něj existuje ještě verze Studio 9 AV/DV, která nemá audio vstup a výstup (pro záznam zvuku se používá zvuková karta) a obsahuje pouze "normální" verzi Studia, v balíku Studio 9 DV je pak pouze Firewire karta bez možnosti zachytávat z analogových vstupů.
Kromě něj existuje ještě verze Studio 9 AV/DV, která nemá audio vstup a výstup (pro záznam zvuku se používá zvuková karta) a obsahuje pouze "normální" verzi Studia, v balíku Studio 9 DV je pak pouze Firewire karta bez možnosti zachytávat z analogových vstupů.





S naší nejvyšší" verzí dostaneme (téměř) vše potřebné pro nabírání analogového i digitálního videa, střih a mastering DVD. V krabici toho najdeme požehnaně. Jako první zaujme breakout box, dále nalezneme kartu, zabalenou v menší samostatné krabici, DV kabel 6p-4p s pozlacenými konektory, krátký audio kabel s jacky 3.5mm, CD s Pinnacle Studio Plus 9, CD s manuály, CD s Hollywood FX Plus for Studio, bonusové DVD s množstvím užitečných obrázků a videí, list s informacemi o požadavcích na systém, záruční list, list s informací, že manuál je přiložen i na CD, pokyny k technické podpoře, dva manuály Getting started, jeden v jazycích GB, CZ, PL, RUS a druhý DK, S, N, FIN.





Zastavme se nejprve u breakout boxu, který nese na spodní části označení blueBOX. Když jsem ho prvně uviděl, tak mě napadlo jediné: tohle chci mít na stole! Jde o velice hezký panýlek ve fialové barvě s nápadně červeným a velmi tlustým připojovacím kabelem. Je postaven na výšku, proti skluzu je vybaven opět červenými gumovými nožkami.





Konektory jsou umístěny samozřejmě na přední straně, v horní části jsou vstupy a ve spodní výstupy. Zleva naleznete miniDIN konektor pro S-Video, cinch pro kompozitní video a dva cinche pro zvuk.





Přiložená karta je klasická Firewire karta se třemi porty, dva jsou umístěny na zadním panelu a jeden slouží pro vnitřní připojení (není umístěný na kraji desky, takže může být problém se zasunutím tlustých kabelů), doplněná o analogově/digitální a digitálně/analogové převodníky. Srdcem karty je čip s trošku zvláštním číselným označením 51011810, co je zač, jsem nezjistil, jde zřejmě o zákaznický obvod firmy Pinnacle. Zprostředkovává spojení karty s počítačem přes PCI rozhraní, implementuje Firewire a ovládá analogové převodníky. K digitalizaci je použit známý obvod Philips SAA7113H s devítibitovým převodníkem (ale s osmibitovým výstupem YUV 4:2:2), v opačném směru je obvod ADV7179 od Analog Devices, desetibitový D/A video převodník. O zvuk se stará AC’97 kodek eMPIA EMP202. Na desce najdeme i jeden napájecí konektor (označen Power), o jeho použití se návod nezmiňuje.





Na zadní straně dominuje 26-pinový CANON konektor pro připojení breakout boxu, hned vedle je zvukový výstup pro loopback do zvukové karty a dva šestipinové FireWire porty.





Než se pustíme do popisu střihového programu, zastavme se u jeho spolupráce s dodávaným hardware. Pardon, lepší je zřejmě použít termín nespolupráce. Dá se říci, že Pinnacle dodává dvě samostatná zařízení, která spolu nemají vůbec nic společného. Studio sice dokáže zachytávat přes dodanou kartu, ale využít jeho výstupy pro náhled už ne. Ty fungují pouze při zachytávání, kdy na nich vidíme přesně to, co zachytáváme. Zklamáni budou i ti, kteří čekali, že signál z analogových vstupů je přímo na kartě převeden do DV. Není tomu tak, do počítače jdou nekomprimovaná data ve formátu YUY2, RGB555 nebo RGB24. O komprimaci se musí postarat procesor. Také v systému se karta hlásí jako dvě samostatná zařízení, jako OHCI kompatibilní Firewire zařízení a jako digitalizační zařízení s označením Pinnacle AV/DV2.





V DirectShow se pak objeví zařízení Pinnacle AV/DV2 Capture. Má jednak video a audio výstupy, ale také video a audio vstupy. Na ty lze připojit kompatibilní zdroj videa (nekomprimované YUY2, RGB555 nebo RGB24 ve velikostech 720x576, 352x288, 352x576) resp. zvuku (16bit stereo, 32kHz, 44.1kHz nebo 48kHz). Graf pro přehrávání DV video souboru pak bude vypadat například takto:





Není těžké naprogramovat aplikaci, která by toto provedla, bohužel Pinnacle žádnou takovou aplikaci nedodává. Přiložené Studio to také nedokáže. Není rovněž problém přehrávat jiné typy souborů - MPEG-1, MPEG-2, DivX, pokud bych měl kartu k dispozici déle, udělal bych podporu do přehrávače APL2000 (možná, že se k tomu zase někdy dostanu). Je ale smutné, že Pinnacle dodává naprosto nedodělaný produkt, využitelné je tedy pouze Firewire rozhraní a analogové vstupy, výstupy jsou tak nějak navíc. To samé platí i o samotném Studiu, které by mnoha uživatelům bohatě postačovalo, ale je známo, že trpí mnoha chybami a potýká se s problémy se stabilitou. Na druhou stranu lze Pinnacle pochválit, že se snaží problémy řešit, bohužel úspěšnost už není tak vysoká. Analogová část karty využívá stejného obvodu jako mnoho jiných TV karet, na rozdíl od některých z nich má výbornou kvalitu a především perfektní synchronizaci videa se zvukem, ten sedí jako přibitý.

Pojďme se ale raději podívat na to, co Studio 9 přináší. Pro většinu lidí nepůjde o žádné nové informace, takže klidně mohou přestat číst. Pinnacle po dlouhé době usoudil, že je konečně vhodná doba přidat podporu druhé video stopy, která umožní vytvořit efekty Picture In Picture a využít barevné klíčování obrazu. Tyto vlastnosti jsou obsaženy v nové verzi označené Studio Plus 9, verze bez Plus pak tyto vlastnosti nemá. Zajímavou "vlastností" produktu je také jeho značná disková náročnost. Po instalaci zabere samotné Studio více než 600MB (z toho asi 100MB obrázků), pokud nainstalujete balík efektů Hollywood FX, připravte si dalších více než 400MB, celkem tedy přes 1GB. To není na produkt této kategorie zrovna málo, pro srovnání profesionální editor Sony Vegas 5.0 včetně DVD Architectu 2.0 zabere něco málo přes 100MB, Adobe Premiere Pro 1.5 v základní verzi asi 200MB (plus 160MB včetně různých obrázků).


Okno je rozděleno do tří hlavních částí. Vpravo nahoře je přehrávač - okno pro náhled videa při zachytávání a editaci včetně aplikovaných změn (tzv. realtime preview). Může fungovat buď pouze jako náhledové okno nebo lze přepnout do DVD módu, funguje v režimu na celé obrazovce. Využívá hardwarové akcelerace grafické karty (overlay), takže lze využít i klonování jejího obsahu na TV výstup, pokud to karta podporuje. Není ale využit výstup z dodávané karty. Vlevo nahoře je album, které zobrazuje seznam médií nebo (při editaci) seznam dostupných přechodů, titulků, filtrů a parametrů médií. Dolní část se mění podle zvoleného módu. Během zachytávání se zde zobrazují nejdůležitější informace o zachytávání, vlastně je to pouze informace o místu na disku, a lze zde rychle přepínat formát ukládání videa. U analogových zdrojů lze zobrazit ještě panel pro změnu vstupů a parametrů obrazu (jas, kontrast, ostrost, barvy), při připojení DV kamery se objeví obrázek kamery s tlačítky, pomocí kterých ji lze ovládat. Ukládat lze do AVI souboru s libovolnou kompresí včetně DV nebo přímo do MPEG. Zachycené video z DV zařízení se ukládá do jednoho souboru, ale nese si s sebou informaci o scénách, rozdělených podle času pořízení záznamu. To samé platí i o zachytávání z analogových zdrojů, je možné využít detekci scén podle změn v obrazu. Vše je vloženo do seznamu nazývaného Album.




Zachytávání ve Studiu, vlevo z analogových zdrojů, vpravo z DV kamery (klikni pro větší obrázek)


Po přepnutí na editaci nebo export videa se zde objeví časová osa. Ta může mít tři podoby, přepínající se tlačítky vpravo nahoře:
  • Klipy - zobrazí se pouze ikony vložených video klipů, mezi kterými je naznačen případný přechod
  • Časová osa - klasická časová osa, která obsahuje stopu pro video+audio, případnou stopu pro překryvné video (pouze u Plus verze), titulkovou stopu, stopu zvukových efektů (i pro komentář) a hudební stopu
  • Textový výpis - všech médií včetně efektů, filtrů, titulků, přechodů, ...

Vlevo nahoře jsou další dvě "skrytá" tlačítka, která otevřou v horní části, kde je normálně Album, panel pro změnu parametrů videa resp. zvuku. Nejjednodušší způsob střihu je v módu Klipy, pokud je nutné přidané scény ostřihnout, je ale nutné otevřít panel nastavení (buď "skrytým" tlačítkem nebo dvojitým klepnutím na klip), stejně tak lze přidat titulky.




Módy editace Klipy a Časová osa (klikni pro větší obrázek)


Klasický styl editace je v módu Časová osa. Podává všechny informace o poloze a délce vložených klipů, titulků, efektů atd. v čase. Při vkládání se všechny klipy automaticky posunou, ale mohou i zůstat na svém místě pří zamknutí stop. Na klipy lze aplikovat velké množství filtrů, nechybí vyvážení barev, redukce šumu a stabilizace obrazu. Nemá cenu lze popisovat všechny možnosti, protože je to vše dobře vysvětleno v dodávaném manuálu. Vše je docela dobře propracováno a je vidět, že tento software má již za sebou dlouhý vývoj. Přívětivá je i editace titulků, je přednastavena spousta profilů, lze vytvořit i vlastní, vkládat lze kromě písma i obdélníky a elipsy, lze nastavit stíny a obrysy. Ve druhé video stopě lze vytvořit efekt Picture In Picture nebo klíčovat podle barvy, nelze ale provádět změnu parametrů v čase podle klíčových snímků.




Editace titulku (klikni pro větší obrázek)


Podobně lze vytvářet i menu pro DVD disky, lze vložit pozadí, text a tlačítka pro menu. Opět je přednastaveno několik profilů. Trošku zvláštní je vkládání menu, to probíhá normálně do časové osy, standardně bude hned na začátku, ale lze vložit kamkoliv. V tomto případě se objeví po ukončení přehrávání předchozího klipu. Studio dokáže i automaticky vytvořit kapitoly podle vložených klipů, lze nastavit i minimální délku trvání kapitoly.

Zvuk může být klasicky stereo nebo i prostorový 5.1. V čase lze měnit hlasitost a vyvážení a nastavování je jednoduché, lze aplikovat i několik fitrů, např. ekvalizér, ozvěnu, karaoke nebo zvláštní efekt Grungelizer. Lze samozřejmě nahrávat z mikrofonu, vložit hudbu z CD nebo ji generovat pomocí SmartSound (v tomto případě musíte mít nainstalovaný Quicktime). Jde o propracovaný systém tvorby hudby (nejde o produkt Pinnaclu), je částečně srovnatelný s "loopovými" produkty pro skládání hudby jako ACID, jeho výhodou je to, že při ukončení hudby ještě dozní poslední tón nástroje a nedojde k náhlému utnutí jako u normálních zvukových souborů WAV nebo MP3.

Práce na projektu končí s čím jiným než exportem. Lze využít těchto formátů:
  • AVI s libovolným kompresorem
  • MPEG-1 nebo MPEG-2
  • MPEG-4 - je použit kodek od firmy dicas digital image coding GmbH známý jako mpegable
  • Windows Media Video
  • Real Video
  • export na pásku
  • VideoCD disk
  • S-VCD disk
  • DVD disk
Studio dokáže poslední tři typy disků rovnou vypálit, veškeré nastavování je jednoduché a většinou se snaží nezatěžovat uživatele s nastavováním "nepochopitelných" parametrů, i když i tato možnost zde zůstává. O jednoduchosti ale svědčí např. i to, že rychlost vypalování se nastavuje jako nízká/střední/vysoká, vzhledem k určení programu to ale není na škodu.

Samotné Studio je poměrně propracovaný nástroj, který bude učitě mnoha uživatelům plně postačovat. Sice se o něm traduje, že je značně chybový, já jsem ale žádné problémy s testovanou verzí 9.4.0.23c beta neměl, je ale pravda, že jsem nezkoušel žádné složité projekty. Horší je to už s uceleností přidaného hardware, který je velmi dobrý, ale chybí provázanost se Studiem a lepší využití výstupů. Největší problém tedy bude zřejmě cena, protože za 8 tisíc lze pořídit u konkurence kartu s hardwarovým DV enkodérem a samozřejmě i software. Platit ještě navíc za verzi Plus, která má navíc jednu video stopu? Dvě video stopy jsou už také běžné a Pinnacle tak značně zneužívá důvěřivosti zákazníků. Nemluvě ani o tom, že spousta filtrů ve Studiu jsou zablokované a je nutné ja dále dokoupit. Podíváme-li se na to z druhé strany, tak pokud nepožadujete analogové vstupy, tak normální Firewire kartu dostanete pod tisíc korun a nějaký ten jednoduchý software pro střih videa je už většinou přiložen také. Shrnuto a podtrženo, tuto kombinaci bych si zřejmě nekoupil, ale je možné, že v ní někdo najde zalíbení. Existují i levnější verze, které ale mají určitá omezení, takže je z čeho vybírat.