Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Noontec A9: Android v plné polní?

26.6.2012, Jakub Doležal, recenze
Multimediální centra povětšinou disponují čipsety Realtek nebo Sigma, avšak dnes se podíváme na zcela jiné řešení od společností Noontec. Ta vybavila svůj model A9 Smart Box procesorem Cortex A8 a operačním systémem Android. Je to však lepší kombinace?
Kapitoly článku:
Přehrávačů s Androidem jsme již v redakci několik měli, avšak skoro vždy byl Android v roli náhradního systému, který daný výrobce zatím spíše jen testoval. Oproti tomu Noontec využil tento primárně telefonní operační systém jako svůj hlavní. Jak tento odvážný krok dopadne, se pokusím zjistit v dnešní recenzi.



- klikněte pro zvětšení -


Noontec není na našem trhu žádným zkušeným matadorem, takže se s ním, stejně jako většina z vás, vidím poprvé. Již na první pohled překvapuje neotřelým designem, i když po stránce barevného sladění bych očekával poněkud odvážnější krok, než jen sázku na černou. Každopádně i tak je model A9 zajímavým zpestřením.




- klikněte pro zvětšení -


Přední strana přístroje se nese ve znaku jednoduchosti a disponuje jen nenápadným štítkem a dále pak diodou indikující zapnutí přístroje. Chybí mi zde nějaká rozhraní pro přísun dat, tedy USB port či čtečka karet. Inu uvidíme, kam tato rozhraní výrobce umístil.




- klikněte pro zvětšení -


Pravý bok to rozhodně nebude, neboť ten je zcela vyhrazen chlazení. Po celé jeho délce zde nalezneme dvojici ventilačních mřížek, avšak vzhledem ke slyšitelné absenci ventilátoru bych neočekával, že bude zapotřebí kolem nich vytvářet nějaký zásadní prostor.




- klikněte pro zvětšení -


Levý bok je nakonec tím, kam jsou umístěny snadněji dosažitelné konektory. Jako první narážím na čtečku karet, kterou následuje USB port. Tato pozice sice stále dovoluje relativně příjemnou a rychlou obsluhu, ale zároveň zamezuje vměstnání přehrávače do užších prostor. Z toho důvodu bych raději viděl zmíněné konektory na přední hraně.




- klikněte pro zvětšení -


Náš popis zakončíme u zadní strany, kde zleva jako první nalezneme zdířku pro napájení. Následuje postarší kompozitní výstup, optický výstup na zvuk a dále HDMI. Díky přítomnosti RJ-45 konektoru můžete model A9 připojit na domácí síť. Pokud disponujete spíše externím diskem, pak oceníte další USB konektor. Máme zde třetí USB port, avšak v režimu slave.


Přehled osazených konektorů:
  • 1x HDMI
  • Kompozitní výstup
  • Optický audio výstup
  • 2x USB 2.0 host (1x vpředu)
  • 1x USB 2.0 slave
  • RJ-45 síťový konektor (10/100 Mbps)

Do šasi se tentokrát nepodíváme, neboť přístupy jsou velmi neprodyšně zapečetěny. Přeskočíme tedy rovnou na příslušenství. Zprvu zde máme stručný manuál, napájecí adaptér a HDMI kabeláž. To by nebylo na poměry multimediálního centra nic zvláštního.




Standardní příslušenství, oceňuji zejména přibalený HDMI namísto RCA kabelu


Čím se však Noontec velmi výrazně odlišuje od zbytku konkurence, to je další část příslušenství. Pro ovládání není totiž přibalen standardní ovladač, nýbrž bezdrátová klávesnice a myš. V oblasti multimediálních center vidím tuto kombinaci poprvé. Uvidíme, zdali si toto netradiční řešení dokáže vybojovat své místo na slunci.




Klávesnice působí na první pohled velmi dobře, je malá, ale zároveň dostatečně velká (klikněte pro zvětšení).


Předstartovní kontrola ergonomie dopadla celkem obstojně a zejména klávesnice vypadá velmi použitelně. Její velikost dovoluje použitelné psaní a zároveň není zbytečně veliká. Výrobce myslel i na postelovou ergonomii, takže ze spodní části klávesnice udělal menší výstupek, který udělá příjemný sklon.




Promyšlená je i ergonomie a sklon udaný zásobníkem na baterie je vhodný i mimo stůl (klikněte pro zvětšení).


Poněkud hůře je na tom myš, která je na poměry práce na kancelářském stole dobrá, avšak její použitelnost na gauči či molitanu postele si již úplně představit neumím. Každopádně výrobce přibalil i celkem tlustou, hutnou podložku, která by mohla vytvořit na měkkém povrchu dostatečnou oporu. Finální soud si tedy nechám až na konec recenze.




Bezdrátová myš se příjemně drží a tvarově dovolí držení jak levákům, tak pravákům (klikněte pro zvětšení).




Hutná podložka by měla vytvořit dostatečně tuhý poklad pro myš.