Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ICY BOX - pevný disk jako mediacentrum

10.1.2008, Michal Učeň, recenze
Nabídka výrobce RaidSonic se rozrostla o produkty kombinující boxy na pevné disky s přehrávači multimédií, čímž vznikne produkt zajišťující funkci externího disku a multimediálního centra s dálkovým ovládáním. Dnes se podíváme na jeden z nich, ICY BOX.
Kapitoly článku:
  1. ICY BOX - pevný disk jako mediacentrum
  2. Design a zpracování
  3. Popis funkcí
  4. Závěrečné zhodnocení
Pokud si chceme zřídit multimediální centrum, máme hned několik možností. Tou první jsou DVD přehrávače, jejichž cena jde stále dolů a na trhu jich je velký výběr. Jejich nevýhodou je především to, že většinou nemají pevný disk a pak je možné získávat data z počítače pouze prostřednictvím CD nebo DVD disků. Výhodou naopak poměrně nízká cena, často také možnost zapojení vícekanálového audio systému, vlastní zesilovač a případně i přiložené reproduktory a subwoofer.
 
Další možností je přímo zakoupení multimediálního centra, což je většinou samostatný počítač s upraveným operačním systémem. V tomto případě je to už horší s cenou, na druhou stranu zase nabízí více funkcí včetně možnosti připojení do sítě, rychlejší ovládání a možnosti různých rozšíření. Jednou z těch levnějších variant je propojení počítače přímo s televizí a audiosystémem, ovšem to pak nelze počítač využívat k jiným činnostem a také doba naběhnutí systému nepřispívá ke svižnému zapnutí systému.



Dnes testovaný RaidSonic ICY BOX je zvláštní kategorií, kterou lze zařadit mezi DVD přehrávače a multimediální centra. Jedná se totiž o jednoduchou krabičku na pevný disk, která navíc obsahuje přehrávač multimédií s možností připojení k televizoru nebo LCD monitoru. Výhodou je cena podobná levnějších DVD přehrávačům, možnost využití jako externí disk a dálkové ovládání.

Problémem je naopak absence mechaniky a také s rychlostí ovládání může být trochu problém, protože zařízení neobsahuje žádný hardware, ale pouze jednoduchý přehrávač s funkcemi videa, hudby a fotografií. Pojďme se tedy podívat, jak si produkt vedl v našem testu a zda-li je konkurenceschopnou alternativou k výše zmíněným produktům. ICY BOX je zabalený ve vzhledné krabici, která je potištěna základními parametry a funkcemi přehrávače. Svůj obsah by při přepravě měla dostatečně ochránit a mohla by tomu napomoci i vnitřní konstrukce.



V balení naleznete bohatou výbavu, kterou potřebujete k provozu. Kromě samotného boxu na pevný disk je přibalen zdroj pro zapojení do el. sítě, A/V, S-Video, RGB a USB kabel, šroubovák, stojan, CD s ovladači a software na převádění do formátu RM, dálkové ovládání a uživatelská příručka v několika jazycích (bez češtiny). Jediné, na co je třeba upozornit, je fakt, že balení neobsahuje pevný disk - v našem případě jsme pro účely testování zvolili disk Western Digital WD2000JS s kapacitou 200 GB. Také je nutné koupit dvě AAA baterie do dálkového ovládání.


- Kabeláž zajišťuje propojení s počítačem, LCD monitorem, televizorem a audiosystémem -


- K testování jsme pouižili pevný disk Western Digital WD2000JS s kapacitou 200 GB -

Dálkové ovládání je vcelku kompaktní a obsahuje vše, co k ovládání potřebujete. Celkem na něm najdete 31 tlačítek, která se starají o ovládání menu a přehrávání, regulaci hlasitosti, zobrazení informací, přepínání mezi módy přehrávání, také nechybí třeba funkce Zoom, otáčení fotografií nebo přepnutí do nastavení.




Parametry


Model RaidSonic ICY BOX IB-MP302S-B
Rozměry (včetně stojanu) 285 (délka) x 175 (výška) x 110 (tloušťka) mm
Hmotnost 380 gramů
Materiál Plast, doplňky hliník
Počet tlačítek 8 + On/Off
Podporovaný typ HDD 3,5" SATA až do 500 GB
Souborový systém FAT32, NTFS
Chlazení Aktivní (větráček), hliníková konstrukce
Výstupy Audio - Stereo RCA
Video - RGB, S-Video, A/V, VGA
Podpora TV - NTSC/PAL
Formát videa VCD, SVCD, DVD, MPEG 1/2/4, DIVX 3.X-5.X
Formát hudby MP3
Formát obrázků JPEG, GIF, BMP
Formáty dat AVI, ASF, VOB, DAT, MPG
Propojení s PC USB 2.0 (až 480 MB/s)
Napájení Přiložený zdroj (100-220V), 5V/2A
Česká lokalizace Ne (ani diakritika)
Typ baterií v ovládání 2 x AAA (nejsou v balení)
Počet tlačítek ovládání 31
 

Instalace a zapojení


Protože jde o celkem nový typ zařízení, trochu jsem se obával řešení instalace. V podstatě je to ale úplně jednoduché a zvládne to i méně zkušený uživatel. Nejdříve je nutné vložit disk do boxu. Díky přiloženému šroubováku nepotřebujete ani další pomůcky. Stačí z jedné strany odšroubovat hliníkový kryt, zapojit disk do rozhraní SATA a vložit jej dovnitř.


- Vnitřní výplň není bohužel zaměřena na chlazení disku, najdeme zde ale několik pásků tlumících vibrace -

To bylo v případě použitého disku trochu problematické, protože prostor uvnitř nebyl příliš velký, a tak to chtělo trochu násilí. Disk je na jedné straně tlumen samotnými kabely, na straně druhé pomocí tlumícího pásku, čímž je zamezeno výraznějším vibracím. Na trhu je k dispozici i trošku levnější verze IDE, takže záleží na vás, jaké rozhraní preferujete.


- Kabeláž rozhraní SATA je poměrně krátká a hůře se s ní ve stísněném prostoru manipuluje -

Pak už stačí opět připevnit kryt. Následuje zapojení zdroje do elektrické sítě a připojení k počítači pomocí USB kabelu, aby bylo možné nahrát data. Tady je trochu problém s kabeláží, protože délka všech kabelů většinou nebude stačit k současnému zapojení do PC a k televizoru nebo audiosystému. Pak je nutné vždy celý box i se zdrojem přenášet. Po propojení s PC se disk jeví jako další disková jednotka a lze volně přenášet data, nezáleží ani na umístění ve složkách.



Nyní záleží, zda si přejete připojit zařízení k LCD monitoru nebo televizoru. U LCD většinou využijete kabel RGB s klasickou koncovkou, u televizoru pak můžete použít klasický A/V nebo S-video kabel. Pak je nutné přepnout na vybraný výstup pomocí dálkového ovládání nebo přímo na předním panelu boxu. Teď už byste se měli dostat do hlavní nabídky, kde lze vybrat konkrétní typ média nebo zvolit možnost nastavení, které si popíšeme později. Kryt lze odmontovat i z druhé strany, což občas zapříčiní, že se poprvé netrefíte do správné strany a montáž trvá trochu déle. Na druhou stranu disk tak často měnit nebudete. Po odstranění krytu druhé strany je viditelná zadní strana větráčku. Ten není podložený žádným pasivním chladičem a nejsou zde ani žádné průduchy pro nasávání nebo odvádění vzduchu.