Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

eGreat U1 Android TV: umělá inteligence pro vaši TV

16.9.2013, Pavel Kovač, recenze
Hledáte jednoduché multimediální centrum za lidovku? Už máte dost chybových zařízení, kterým stále něco nefunguje? Jako ideální kandidát pro vás je právě eGreat U1. Ten se totiž drží hesla: "v jednoduchosti je síla".
Kapitoly článku:
  1. eGreat U1 Android TV: umělá inteligence pro vaši TV
  2. Specifikace přístroje
  3. Menu, praktické zkušenosti a testy
  4. Závěr

Asi to většina z vás zná. V době, kdy přišly velké televize, jste se rozhodli si jednu takovou pořídit. Dnes máte doma televizi, co má stále dobrý obraz, ale přece jen jí neco chybí. Nepřipojíte ji na internet a sledování jakéhokoli filmu ve vyšším rozlišením jinak než přes satelit je zcela mimo rámec dané televize. Stačí však připojit jednu z mnoha malých "černých krabiček", které promění starou televizi v takzvaně chytrou televizi. A právě jedna taková krabička přišla do redakce. My jí honosně říkáme multimediální centrum bez disku.





- klikněte pro zvětšení -


Dnešní eGreat U1 Android TV působí velmi kompaktním a elegantním dojmem. Bohužel to má jeden háček. Jako bych tento tvar už někde viděl. A vlastně už vím, Apple TV.









Ona podoba je až... nehezká. Kdyby se taková podoba stala například u telefonu, tak by jistě začal tradiční patentový spor. U tohoto kousku to sice asi nehrozí, ale zkrátka se musíme smířit s tím, že jde o kopii Apple TV. Ve své podstatě tato MMC centrum fungují na stejném principu.




Zanechme však filozofování ohledně okopírovaného designu a podívejme se na přístroj z praktického hlediska. První, co s centrem uděláte, je, že zjistíte, jaké má konektory. Jsou zde dva USB pro externí a flash disky. Také je zde nutný výstup na televizi v podobě HDMI a Ethernet pro připojení k domácí síti. Tím bychom měli základní požadavky na chytrou televizi splněné. Ovšem jsou zde ještě další kladné vlastnosti. Spoustu uživatelů jistě potěší čtečka Micro SD karet. Jen je škoda, že není zkombinovaná s klasickou SD, která se používá ve foťácích.




Spodní strana již není vyrobena z lesklého plastu, ale je obdařena pogumovaným povrchem. Díky tomu centrum neklouže tak snadno po nábytku. Ovšem tento povrch asi nikdy nenahradí klasické gumové nožičky, které prostě na stole drží lépe.




Z předchozích fotografií asi těžko poznáte, jak je celé centrum velké. Mohou vám k tomu dopomoci zápalky a číselné hodnoty. Ty jsou 98 × 98 × 22 mm. Oproti Apple TV je tedy jen o cca 4 mm na každou stranu větší. Jinak jej zcela kopíruje.





Konstrukce celého centra je hodně pevná, a to i přesto, že je celé plastové. Vše doléhá velmi přesně a i při hrubším zacházení nikde nic nevrže. To ale není tak důležité, protože s největší pravděpodobností stejně centrum přichytíte zezadu k televizi, tak aby USB konektory byly přístupné a další manipulace již nebude potřeba. Přesto to potěší.





Dálkové ovládání je vcelku malé a chudé na tlačítka. To ovšem není zápor, ale spíše klad. Jak se říká, tak v jednoduchosti je síla, a čím méně tlačítek, tím lépe a rychleji se v ovládání zorientujete. Pokud se přesto přihodí nějaká havárie, tak stačí stisknout tlačítko s kurzorem a vše napravit téměř stejně pohodlně jako s myší.

Ergonomie nepatří k nejlepším, chybí například prohlubeň na ukazováček a hmatové oddělení hlasitosti. Také design nepatří k nejlepším a celkově dálkové ovládání působí hodně plastově.





Přehled osazených konektorů:
  • HDMI 1.3a
  • RJ45 (LAN 100 mbps)
  • Kompozitní výstup
  • 2× USB 2.0
  • 1× USB 2.0 - pouze pro propojení s PC
  • WiFi (integrovaná)

V balení naleznete jak HDMI kabel, tak samozřejmě napájecí adaptér. Bohužel v balení nebyla dvojice AAA baterií, nutná k dálkovému ovladači. Je to trošku škoda, protože zrovna AAA baterie nejsou tak obvyklé a spousta uživatelů je nemá doma v zásobě. Naleznete zde však USB kabel na propojení s PC.





K centru je také možné dokoupit tzv. Air Mouse&Keyboard. Toto sofistikovanější ovládání v sobě nese klasickou QWERTY klávesnici a hlavně možnost ovládat celé centrum pomocí kurzoru. Celá koncepce je hodně podobná dnešním telefonům. Jen místo displeje je umístěna klávesnice. Jsou zde dokonce tlačítka pro zesílení hlasitosti na boku.

Citlivost myši je až nečekaně dobrá a pokud se pohodlně posadíte, tak dokážete i celkem spolehlivě měnit polohu kurzoru v textu. Nejlepší je fakt, že tato klávesnice/myš funguje i na klasickém počítači s Windows, a tak si ji můžete dokoupit klidně k jinému zařízení. Celkově je díky této klávesnici ovládání velmi příjemné a extrémně rychlé. Komunikace samozřejmě probíhá bezdrátově pomocí přibaleného donglu. Pokud zapátráte na internetu, tak zjistíte, že existuje ještě varianta s podsvícenou klávesnicí a tlačítky na zadní straně (tento je nemá a jejich prolis je pod krytem přelepen).