Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Eaget M6: jen další z mnoha?

26.8.2011, Jakub Doležal, recenze
Dnes potěšíme především příznivce vybavenějších multimediálních center. Modelu M6 toho z technických parametrů příliš nechybí a navíc můžete do těla přístroje vměstnat 3,5“ pevný disk. Dokáže však nabídnout odladěný software a porazit tak konkurenci?
Kapitoly článku:
  1. Eaget M6: jen další z mnoha?
  2. Specifikace přístroje
  3. Menu ovládání
  4. Testy
  5. Závěr
Multimediální centra prochází v současné době podobnou situací jako notebooky či chytré telefony. Na trhu je nepřeberné množství výrobců a modelů podobných si jako vejce vejci. Výkonově jsou na tom velmi podobně, neboť často využívají ten samý základ v podobě čipsetu Realtek.
 

Podobný „problém“ sdílí i dnes testovaný model M6 od společnosti Eaget. Tradiční černá krabička s nutnou výbavou konektorů a místem pro pevný disk. Zdálo by se, že již nemá čím ohromit, ale neházejme předčasně flintu do žita, třeba se inženýrům z Číny podařilo vše dokonale odladit a poskládat dohromady.




Prodejní balení sází na celkem jednoduchý a strohý design, jediným zásadním elementem je žluté logo Full HD na boku krabice. Uvnitř balení je vše řádně uspořádané, přístroj je zabalen a distancován pěnovými výlisky. Veškeré dodané příslušenství je umístěno do vlastní krabice a díky tomu se nepotuluje po krabici, případně se nelámou kabely. Takto bych to rád viděl u všech výrobců.



Na rozměrech přístroje je samozřejmě znát schopnost pojmout pevný disk, ale rozhodně nejde o žádného obra. Zpracování je příkladné a veškeré díly na sebe poměrně přesně lícují. Prohlídka materiálů odhalí kov na prakticky celém těle přístroje, pouze přední panel je vyroben z plastu.



- klikněte pro zvětšení -


Když už mluvíme o přední straně přehrávače, pojďme se podívat jaké konektory a ovládací prvky nám zde výrobce připravil. Přímo na předním panelu je umístěno pouze tlačítko pro zapnutí přístroje a čidlo na dálkový ovladač. Zbytek plochy okupují převážně ikony podporovaných formátů.



- klikněte pro zvětšení -


Levý bok přístroje taktéž neoplývá bohatou nabídkou rozhraní a jedinou výjimkou je čtečka karet umístěná blíže přednímu panelu, která však není úplně viditelná. Druhý zádrhel nastává s orientací vložené karty, neboť na těle přístroje tento symbol chybí. Zkušené oko uživatele však nahlédne dovnitř a kartu poté zasune podle pozice pinů uvnitř slotu.



- klikněte pro zvětšení -



- klikněte pro zvětšení -


Skokem se přesuneme na pravou stranu, kde jsou umístěna velká plastová dvířka. Otevření je až nečekaně intuitivní a stačí pouze zmáčknout dvojici plastových dílů směrem k sobě (ke středu dvířek). Po vysunutí celého mechanismu je možné do lyžin upevnit disk a následně celý plastový díl znovu zasunout do útrob přehrávače.



- klikněte pro zvětšení -


Tradičně nejdůležitější zadní část přístroje nezklame ani dnes a nabídne to nejpodstatnější z moderní konektorové nabídky. Zleva máme k dispozici nejdříve kompozitní/komponentní výstup, následuje digitální a koaxiální audio výstup, HDMI a mechanický vypínač proudu. Z datových konektorů zde máme LAN port, dvojici USB portů a také jeden miniUSB konektor pro přímé propojení s počítačem. Samozřejmě nechybí zdířka pro napájení a bohužel také ventilátor pro chlazení pevného disku.


Přehled osazených konektorů:
  • HDMI 1.3
  • Kompozitní výstup
  • Komponentní výstup
  • Digitální optický a analogový audio výstup
  • 2 x USB a 1x miniUSB
  • RJ-45 síťový konektor


Na řadu nyní přichází dálkový ovladač, který mi již na první pohled připadal povědomý a po chvilce namáhání paměťových buněk jsem si vzpomněl. Velmi podobný ovladač totiž dorazil s modely od společnosti A.C.Ryan, který zvolil jinak barevnou povrchovou úpravu tlačítek. Nepatrně se také liší velikost a pozice jednotlivých tlačítek.


- klikněte pro zvětšení -


- klikněte pro zvětšení -


Z hlediska ergonomie se však žádný posun nekoná, ovladač je sice řádně velký, ale naprosto postrádá nějaký promyšlenější úchop na spodní straně. Jistě by neuškodilo několik výstupků či prohlubní, do kterých by uživatel zaklesl prsty a ovladač tak neměl sebemenší tendenci vyklouzávat z ruky.