Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CyberLink PowerDirector 8: překvapivý domácí video editor

5.11.2009, Radek Jahoda, recenze
Před testem video editoru PowerDirector 8 od firmy CyberLink jsem nevěděl, co očekávat. Proto pro mne bylo velkým překvapením, co vše umí a jak snadno se ovládá. Ale nepředbíhejme, začněme pěkně od začátku.
CyberLink "vyrostl" hlavně na svém softwarovém přehrávači PowerDVD, který byl jedním z prvních softwarových přehrávačů vůbec. Pokračoval stejně tak revolučním PowerVCR, který snad jako první dokázal nahrávat z analogových zdrojů (TV karet a videokamer) přímo do MPEG-2 formátu v plném PAL rozlišení 720x576. Na poli video editorů pro domácí použití to ale už má těžší, protože prosadit se mezi flotilou zavedených výrobků není jednoduché. Navíc se do tohoto oboru derou tradiční hráči s profesionální technikou, takže nabídnout něco nového, neokoukaného a výjimečného je téměř nemožné.

Poslední dobou si jsou navíc všechny video editory velmi podobné jak vzhledem, tak i ovládáním. Přesto se firmě CyberLink povedlo objevit několik jedinečných prvků, které mají velký vliv na jednoduchost ovládání. Sice nelze říci, že by PowerDirector nabízel něco extra, nemá ani některé vlastnosti, které mají konkurenti, ty ale přenechává vyšší třídě editorů. Běžného uživatele tak neobtěžuje ničím složitým, vede ho bezpečně celým procesem střihu a nenechává mu prostor pro omyly a chyby.

CyberLink navíc patří mezi průkopníky nových technologií. Jako jeden z prvních začal využívat technologie ATI Stream a NVIDIA CUDA pro akceleraci efektů a komprimaci videa pomocí čipů na nových grafických kartách. PowerDirector 8 jich také dokáže využít a tak zkrátí některé činnosti klidně na polovinu času. Chce to ale nový hardware, protože na starém tyto vlastnosti nevyužijete. Jsem na tom podobně, protože jsem vždy dával přednost výkonnějšímu procesoru před zbytkem systému, protože to vždy bylo pro zpracování videa rozhodující. Jako grafická karta stačila ta nejběžnější a hlavním kritériem byly dva výstupy a pasivní chlazení. Asi je již opravdu čas na upgrade.


Logo CyberLink PowerDirector 8

Nové technologie se projevují i v podpoře vstupů. PowerDirector si poradí se všemi pro běžného uživatele dostupnými formáty kamer a dokáže je bez problému stříhat. U HD videa dokonce lze využít proxy souborů, což jsou rekomprimovaná videa v nižším rozlišení, která umožní bezproblémový náhled v reálném čase. Abychom neopomněli, uveďme seznam podporovaných formátů souborů:
  • Obrázky: JPEG, TIFF, BMP, GIF, PNG
  • Video: DV-AVI, Windows-AVI, DAT, MPEG-1, MPEG-2, DVR-MS, VOB, VRO, WMV, MOV, MOD, TOD, MPEG-4, MTS, M2TS, JTS, TS, M2T
  • Audio: MP3, WAV, WMA

Výbornou vlastností je i SVRT (Smart Video Rendering Technology), která analyzuje, které části videa se změnily a podle toho provede výsledný rendering. Při střihu MPEG a výstupu rovněž do MPEG se stejnými parametry tak dojde k rekompresi jen změněných částí, zbytek se jen překopíruje. Opět uveďme podporované typy souborů:
  • AVI
  • MPEG-1
  • MPEG-2
  • MPEG-4
  • H.264 AVC
  • Windows Media Video
  • RealMedia
  • QuickTime

Ještě zpátky k instalaci. PowerDirector je dodáván ve dvou verzích, Nejvyšší je Ultra a o ní se zde budeme bavit, druhá je Deluxe, které chybí vypalování Blu-ray a AVCHD disků a import z AVCHD disků, jinak jsou totožné. Setkat se ještě můžeme s OEM verzemi, které se dodávají s některými kamerami nebo TV kartami, a jsou tu či onde o nějakou funkčnost ořezány (podle toho, s jakým zařízením se dodávají).

Instalace Ultra verze je na dvou CD discích. Na jednom je samotný program a na druhém Content Pack s přidanými bonusy. Kompletní Instalace zabere cca 800 MB místa na disku, z čehož 360 MB zabírají templaty menu pro DVD a Blu-ray disky, 20 MB ukrojí program PhotoNow pro rychlou úpravu fotografií. Pokud si nainstalujete i SmartSound pro generování hudby na pozadí, tak počítejte s dalšími 360 MB. Jak už ale bývá u SmartSound zvykem, dostanete templaty jen v kvalitě 22 kHz, takže pokud neplánujete koupi nových v plné kvalitě, tak ho ani neinstalujte. Jde tak vlastně jen o demo verzi, protože kdo by dnes používal "telefonní zvuk" na svých kvalitních DVD a Blu-ray discích.

Česká verze není normálně dodávaná, češtinu lze ale stáhnout z internetu. Přijdeme tím ale o přepínání jazyka v nastavení programu (resp. tam je, ale po nainstalování češtiny na volbu nereaguje). Jinak je k dispozici několik světových jazyků včetně angličtiny, němčiny nebo francouzštiny. Dodáván je i podrobný manuál v PDF, který si můžeme vytisknout a také nápověda v podobném rozsahu. Vzhledem k intuitivnosti a snadnosti ovládání ho ale ani nebudete potřebovat.