Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Comag SL45T - dokonalý gentleman

19.6.2008, Radek Jahoda, recenze
Stolní DVB-T přijímač Comag SL45T je nástupcem staršího modelu SL35T, který jsme testovali před rokem. Na první pohled je od sebe také téměř nepoznáte. V dnešní recenzi se tedy podíváme, v čem se od sebe liší a zda se jedná o změny k lepšímu.
Kapitoly článku:
  1. Comag SL45T - dokonalý gentleman
  2. Nastavení
  3. Obsluha
  4. Závěr
Přijímač je zabalen v podlouhlé kartonové krabici, téměř celý objem zabírá právě přijímač, jen v rohu se krčí v kartonové přihrádce dálkový ovladač. Dále v ní objevíme i baterie do dálkového ovladače a podrobný návod k instalaci a obsluze v českém jazyce. Přijímač se od svého předchůdce v podstatě neliší, má stejné rozměry 28 x 17 x 4,4 cm a stejnou barvu - stříbrnou.



Přední část je oživena černým průhledným plexisklem, po jejíž stranách jsou tři základní ovládací tlačítka.



Horní zapíná přijímač resp. ho uvede do stand-by režimu, spodní dvě slouží pro přepínání programů, pokud Vám dojdou baterie v dálkovém ovladači.



Pod černým plexisklem jsou ukryty pouze dvě diody, červená svítí v stand-by režimu, po zapnutí se rozsvítí zelená dioda. Pochválil bych jejich jas, který je oproti zvyklostem velmi decentní, plní svou funkci na jedničku a naopak za šera neoslňuje.



To názorně vidíte na následujících dvou obrázcích pořízených za slabého žárovkového osvětlení. Kvůli obklopení černým plastem jsou ale dobře viditelné i za světla.



Zadní část doznala oproti SL35T malých změn. Zcela vpravo je síťový přívod a kolébkový vypínač, o něco dále pak RS-232 konektor pro aktualizaci firmware. Následují dva SCART konektory, jeden pro připojení TV se zapojeným kompozitním video výstupem a RGB nebo YPbPr video signálem, druhý je pro připojení videorekordéru, kde je pouze kompozitní video signál. Na obou je samozřejmě i zvuk...


Klepněte pro zvětšení obrázku

Anténní vstup a průchozí výstup pro připojení dalšího přístroje zůstal vlevo, pod něj se ale přemístil stereo audio výstup a digitální koaxiální výstup S/PDIF. Všechny tyto konektory jsou přišroubovány k zadnímu panelu, takže nehrozí jejich vylomení z plošného spoje.



Sundáme-li plechový kryt, tak zjistíme, že uvnitř vypadá nový SL45T na první pohled stejně jako předchůdce. Na druhý pohled ale uvidíme podstatné rozdíly. Použitý tuner Thomson je stejný, jeho citlivost je srovnatelná s jinými přístroji, když byly nalezeny oba dostupné multiplexy, ale marně budeme hledat demodulátor DVB signálu. Pod malým hliníkovým chladičem se totiž skrývá nový čipset, který tuto funkci již integruje do sebe. Jedná se o ALi M3101, předchozí typ používal ALi M3330. Ty se liší právě jen tím demodulátorem.



Jediné, co tento vysoce integrovaný obvod potřebuje, je SDRAM paměť, u konektorů pak už vidíme jen přepínač signálů HEF40538.



Dálkový ovladač zůstal nezměněn, díky zúžené spodní části padne dobře i do menší dlaně. Baterie jsou ale umístěny v horní části, takže je těžší a ovladač má tendenci se převažovat a vypadávat z ruky, pokud ho držíte jen volně jako já. Trochu nešťastné je i velmi malé potvrzovací tlačítko OK uprostřed naopak velkých tlačítek ovládacího kříže. Na tlačítku OK je ale malý výstupek, takže lze snadno najít i po hmatu.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Tvar spodní části ovladače vidíte na následujícím obrázku.