Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVerTV Volar GPS 805: kompletní řešení na cesty

2.7.2008, Radek Jahoda, recenze
Existuje spousta hybridních produktů, ale kombinovat přijímač DVB-T s navigací GPS, to je opravdu originální a popravdě i odvážné řešení. Společnost AVerMedia se do toho ale pustila se vší vervou, výsledky posuďte sami.
Kapitoly článku:
  1. AVerTV Volar GPS 805: kompletní řešení na cesty
  2. DVB-T
  3. GPS
  4. Závěr
Balení je klasicky v kartónové krabici ve firemních barvách, malým průhledným okýnkem pak vidíme přijímač. Vše je řádně zabaleno v antistatických pytlících a zajištěno proti posunu při přepravě. Uvnitř najdeme kromě přijímače i dálkový ovladač plné velikosti včetně baterií, malou prutovou anténu pro příjem DVB-T na vyšších frekvencích a dipólovou anténu pro nižší frekvence. Přibalen je i USB prodlužovací kabel s přísavkou pro přichycení.



Dále jsou v krabici dvě instalační CD, jedno s ovladači a software AVerTV 6 a AVer MediaCenter, druhé je s trial verzí navigačního software PaPaGo 5. Nechybí ani návod na instalaci včetně českého jazyka.



Přijímač se vzhledem nijak nevymyká zažitým konvencím, jeho rozměry jsou včetně konektorů 9,2 x 3,2 x 1,1 cm.



Přibližně uprostřed se nachází modrá LED dioda, která svítí při zapnutí DVB příjmu, ale pouze pokud je signál. Vytáhnete-li anténu, LEDka zhasne. Její jas je decentní, ani za tmy nijak neruší.



Na jednom konci přijímače je USB konektor (na který je dodávána plastová krytka), na druhém je klasický anténní konektor. Na straně najdeme ještě jeden malý konektor, který lze využít pro připojení externí antény pro GPS, přístroj má ale zabudovanou i vlastní interní.



Tu spatříme hned po sundání umělohmotného krytu, který je částečně průhledný kvůli čidlu dálkového ovladače, na následujícím obrázku je vpravo dole. Ten velký čtverec vlevo je anténa pro GPS příjem, dobře vidět je i pod ní umístěný konektor pro externí anténu.

Na této straně desky jsou dva integrované obvody. Ten větší je demodulátor DVB-T Alfatech AF9015, který zprostředkovává i připojení přes USB, menší je tuner Maxlinear MXL5003S. Přijímač chytl vše jako jiné přístroje (stolní set-top-boxy i počítačové tunery) včetně slabšího multiplexu B, takže citlivost je srovnatelná.



Na druhé straně je přímo pod GPS anténou plechová krabička, po jejím odkrytí se objeví obvod Maxim MAX2741. Jde o GPS přijímač v pásmu L1, který sníží přijímanou frekvenci 1575.42 MHz nadvakrát na 3.78 MHz, kterou digitalizuje. Vedle najdeme ještě neznámý obvod CP6668AF, pravděpodobně jde o mikrokontrolér s USB rozhraním. Poslední obvod je USB hub od firmy NEC µPD720114, který zajišťuje připojení obou USB kontrolérů na jednu USB sběrnici.



Prakticky jde tedy o dvě nezávislá USB zařízení spojená přes USB hub. Obdiv (za odvahu) zaslouží výrobce, jak se mu podařilo obě vměstnat na stejnou velikost, kterou mají běžné DVB tunery. Na druhou stranu vidíme, že to zase nedalo tolik práce díky miniaturizaci a integraci součástek, která se za posledních pár let udála.

Na tomto kusu a doufejme že jen na tomto najdeme také jednu nemilou věc. Plechová krabička na spodní části je z jedné strany orezlá, jak rámeček, tak plechový "poklop", viz obrázek.



Dálkový ovladač není třeba představovat, výrobce ho dává k mnoha jiným svým přijímačům, především k desktopovým verzím, takže přítomnost u USB klíčenky je docela překvapivá. Spíše bychom čekali miniaturní verzi vhodnou právě k notebooku.

Jinak držení ovladače je příjemné díky zúžené spodní části a baculatého bříška zespodu, kde jsou baterie. Rozmístění kláves je klasické, takže si hned zvyknete, i když tlačítka ve spodní části jsou menší a až příliš blízko u sebe.






Spotřeba přijímače je v klidovém stavu 210 mA, při používání samotného GPS přijímače stoupne na 230 mA. Zapneme-li DVB přijímač, je 410 mA, což je i při provozu obou najednou.