Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVerTV Hybrid Express Slim - TV schovaná v notebooku

28.11.2007, Radek Jahoda, recenze
Když jsem si u minulé recenze na PCMCIA kartu od AVerMedia stěžoval, že není zasunutá celá ve slotu, netušil jsem, že se mi brzy dostane do ruky od stejné firmy karta, která se tam vejde celá. Je ale určena do ExpressCard slotu, postrádá však dálkový ovladač.
Kapitoly článku:
  1. AVerTV Hybrid Express Slim - TV schovaná v notebooku
  2. AVerTV 6
  3. AVer MediaCenter
  4. Závěr
Že jde o velmi malou kartu již napovídá krabice, ve které je zabalena. Na obrázku ji vidíte v podstatě ve skutečné velikosti. Tedy téměř, velikost si lépe představíte tak, že se do ní vejde akorát instalační cédéčko...



Vyjmenujme si obsah balení. Kromě zmíněné karty, zabalené v "práskačce", a instalačního CD se software najdeme uvnitř i dipólovou anténu pro příjem rádia, malou prutovou anténu pro příjem DVB-T, redukci pro připojení antény, kabelovou redukci pro externí vstupy a rychlý návod k instalaci v několika jazycích, ale bez češtiny.



Karta lze nazývat opravdu kartou, protože ji lze přirovnat ke kreditní kartě, tlustá je totiž jen 5mm, k provozu je nutný slot šířky 54mm a délky 75mm. Jde o standardní ExpressCard kartu plné velikosti. Výhodou je, že se zasune do slotu celá a nevyčnívá. Lze ji tedy i při ukládání notebooku do tašky ponechat instalovanou. Zbývá dodat, že karta lze zasunout i za chodu, protože ExpressCard je koncipován s podporou hot-plug.



Z vnější strany karty najdeme dva konektory, jeden malý pozlacený anténní konektor, do kterého se zasouvá přiložená krátká anténní redukce. Druhý konektor je rovněž pro redukci, tentokrát ale pro externí vstupy. Ty jsou naprosto standardní - S-video a kompozitní video a také stereo zvuk přes dva cinch konektory.



Oba konektory jsou od sebe dostatečně daleko, takže si navzájem nepřekážejí.



Ani tentokrát si nenecháme ujít pohled do vnitřku karty. Celá karta je oplechovaná a tyto plechy slouží nejen jako stínění a mechanická ochrana, ale i jako chladič, protože horní plech je přilepen ke třem přítomným čipům přes silikonovou nálepku, stejně tak spodní část karty tvoří chladič.

Karta je založena na řadiči a video dekodéru CX23885 od firmy Conexant. Jde o pokračovatele v počátku dob TV karet asi nejrozšířenějšího osmibitového digitalizačního čipu BT848 pro PCI sběrnici, který byl vylepšen v podobě BT878 o digitalizaci zvuku a poté jako CX23880/1/2 o desetibitové převodníky, demodulátor zvuku a MPEG port pro připojení hardwarových enkodérů nebo DVB demodulátorů. CX23885 je identický s CX23883 s tím rozdílem, že je určen pro PCI Express připojení.

Jedním z dalších obvodů je jednočipový tuner Xceive XC3028, jehož výhodou je absence externích indukčností a i díky tomu je možná realizace této tenké karty. Posledním obvodem je ALFATech AF9013, což je DVB-T demodulátor s připojením na USB 2.0, které je rovněž přítomno na ExpressCard rozhraní.



Oproti zvyklostem poslední doby není ke kartě dodáván dálkový ovladač. Je to zřejmě hlavně kvůli eventuelnímu umístění čidla, které by směřovalo do strany notebooku, tedy do naprosto špatného směru od případného ovladače. Druhé řešení s externím čidlem zase není u přenosného zařízení příliš praktické.