Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ashampoo Burning Studio 9: rychle a jednoduše

20.10.2009, Radek Jahoda, recenze
Pokud se řekne vypalování, každému se vybaví Nero. Byly doby, kdy nemělo konkurenci, ale to už neplatí. Má řadu (pro)následovatelů, mezi něž patří např. Burning Studio od Ashampoo. Novinkou v 9. verzi má být vylepšený střih videa a generátor slideshow obrázků.
Kapitoly článku:
  1. Ashampoo Burning Studio 9: rychle a jednoduše
  2. Data a zvuk
  3. Video a slideshow
  4. Tvorba obalů
  5. Závěr
Nejprve se ale podívejme, jak Burning Studio 9 vypadá a co umí. Celá instalace zabere přibližně 110 MB, což na dnešní poměry není mnoho. Samotný program má 44 MB, zbytek jsou pak skiny a témata. Po spuštění programu spatříme základní obrazovku, kde je hlavní nabídka činností, které můžeme požadovat. Už tato obrazovka naznačí, že je kladen důraz hlavně na jednoduchost, což ale není výtka, spíše naopak. Všechny činnosti se dělají obzvláště jednoduše, v několika málo krocích nastavíme vše potřebné. Dalo by se to označit sloganem "třikrát klik a je to".

V devítce přibyla i jedna kosmetická vlastnost - úvodní obrazovka je skinovatelná, lze tedy změnit její vzhled. Dodávány jsou dva vzhledy - jeden ohnivý (první obrázek) a jeden černý (viz druhý obrázek). Po změně vzhledu ale musíme program restartovat, aby se uplatnila. Celý program je kompletně počeštěn, přepnout se navíc můžeme do mnoha jiných jazyků, takže tápat nebudou ani ti, kteří nevládnou světovými jazyky.



Základní obrazovka Burning Studia 9

Celé menu je ve formě velkých tlačítek s popisem, takže je vše přehledné. Po najetí na položku myší se okamžitě rozbalí podmenu, kde vybereme požadovanou činnost - projekt. Jemnou nepříjemností je to, že po rozbalení podmenu zůstává částečně vidět i pozadí a první položky menu jsou pak hůře čitelné, protože se smíchají s nápisem a logem programu.

K dispozici jsou tyto činnosti:
  • Vypalování souborů a adresářů na CD, DVD a Blu-ray disky
  • Záloha dat
  • Tvorba zvukových CD a hudebních CD s MP3 nebo WMA soubory pro přehrávače, které to podporují
  • Ripování CD nosičů
  • Vytváření video disků - DVD, VideoCD, SVCD, tvorba video Blu-ray disků není podporována
  • Kopírování disků
  • Vypálení obrazů disků (ISO, CUE/BIN a ASHDISC - formát Ashampoo Burning Studia)
  • Tvorba obalů a bookletů

Všechny typy lze uložit jako projekt a kdykoliv později otevřít, takže práci lze bez obav přerušit. Jedna věc mi ale na stylu práce vadila. Veškeré činnosti končí vypálením disku, ale nelze vytvořit obraz disku. K tomu je zde speciální položka menu a pokud se tedy uprostřed práce rozhodneme nevypalovat disk, ale vytvořit jen jeho obraz, tak toho nedocílíme.

To je nepříjemné hlavně u video projektů, kde je časté vytvoření struktury DVD disku a jeho náhled v nějakém softwarovém přehrávači. Ostatně jen strukturu nevytvoříme, protože musíme vytvořit alespoň obraz disku formátu ISO, CUE/BIN nebo ASHDISC. Takže si musíme předem pečlivě rozmyslet, čím chceme končit.


Výběr video projektu

U všech činností také nemáme možnost nastavovat podrobné parametry. Vše se nese v duchu jednoduchosti a pokud možno "neotravování" zbytečnými podrobnosti. Tak si to doba žádá.

Pokud bychom chtěli nastavit například typ souborového disku, tak k tomu je zde v menu Funkce pro experty, kde tuto možnost máme. Zde také můžeme zkopírovat disk a částečně do jeho obsahu zasahovat.