Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Acer H5360: 3D konečně doma

31.3.2010, Martin Kuchař, recenze
Acer se pouští na moderní cestu 3D grafiky a přináší nám tak zbrusu nový 3D DLP projektor podporující tolik propagovanou technologii 3D Vision (3D Stereo). Dopřejte si 3D zážitek konečně i doma a to v pořádném formátu.
Kapitoly článku:
  1. Acer H5360: 3D konečně doma
  2. Menu projektoru
  3. Závěrečné hodnocení
Acer H5360 tedy využívá DLP k projekci a podporuje kromě 3D Vision také DLP 3D. Pro nás je ale zcela jistě nejzajímavější právě první ze zmíněných technologií, neboť v brzké době se zcela jistě setkáme s novými filmy, na které se v 3D budeme moci podívat konečně i doma. Ostatně standardizace HDMI 1.4a tomu dává velké naděje a tisková prohlášení společnosti Sony, která slibuje podporu 3D i v Blu-ray mechanikách PlayStation 3, dávají velké naděje taktéž.



Zpět ale k našemu projektoru. Bohužel sice disponuje pouze HD Ready rozlišením (1280 x 720), což především z pohledu filmů trochu zamrzí, ale Full HD si samozřejmě užijete skrze interpolovaný formát. Projektor svítí s jasem o hodnotě 2500 ANSI lumenů (2000 eco režim) a jeho papírový kontrast dosahuje hodnot 3000 : 1. Jedná se tedy o prakticky standardní hodnoty, které ničím nepřekvapí – v jasných slunečních dnech vám ale příliš kvalitní projekci neumožní.

Projektor Acer H5360
Zobrazovací technologie DLP
Nativní rozlišení 1280 x 768 pixelů, poměr stran 16 : 9
Svítivost 2500 ANSI lumen / ECO režim neuvedeno
Kontrast 3200 : 1
Lampa 200 W
Životnost lampy 3000 hodin
Životnost lampy ECO mód 4000 hodin
Optický zoom ano
Velikost obrazu 67 cm až 762 cm
Udávaná hlučnost 27 dB ECO / 32 dB standard
Rozměry (Š x H x V) 268 x 192 x 80 mm
Hmotnost 2,2 kg
Vstupy / výstupy Vstupy: 1 * VGA,1× HDMI V1.4, S-Video, kompozitní, komponentní, 3,5mm audio jack, Kensington Security Slot
Speciální vlastnosti 3D Vision a DLP 3D

Hmotnost přístroje se ustálila na hodnotě 2,2 kg, což je příjemná hodnota, která umožňuje i občasné přenášení projektoru v přibalené brašně. Včetně kompletního příslušenství (napájecí a datová kabeláž) sice hmotnost stoupne, ale i tak se stále bude držet v přijatelné úrovni.

Při srovnání s naposledy testovaným projektorem BenQ W1000 zde rozhodně nevidíme tak pěkné dílenské zpracování a hlavně tak robustní konstrukci. Jedná se o základní konstrukci projektoru s ohledem na co nejnižší výrobní náklady. Bílá svrchní část spolu se světle šedými doplňky a průduchy na bočních stranách ale vypadají hezky. Povrch je prakticky hladký a díky bílé barvě se hodí i do interiéru pro montáž na strop apod. Nižší rozlišení ale není pro filmovou projekci asi zcela ideální – získáte sice 3D ,4ale nějakou dobu bude hlavní roli stále hrát Full HD.


Jednoduchý strohý design se hodí i do obývacího pokoje.
- pro zvětšení klikněte -

Výrazné profilování na čelní i bočních stranách dává napovědět o účinném chlazení lampy. Ta dle papírových hodnot výrobce dosahuje životnosti plných 4000 hodin v eko režimu a 3000 hodin v režimu standardním. Cena lampy se pohybuje kolem 5700 Kč s DPH, což je docela hodně, ale v ohledu k životnosti se dá předpokládat, že vás tato investice v prvních několika letech provozu zcela jistě nepotká.


Spousty ventilačních otvorů pěkně uchladí lampu i při nízkých (neslyšných) otáčkách ventilátoru.
- pro zvětšení klikněte -

Zoom na projektoru je ovládán skrze páčku umístěnou v tradičním vybrání na horní straně přístroje. Ostření se pak provádí pomocí otáčení límce kolem čočky – je možná až příliš úzký, čili se s ním někdy složitě manipuluje – obvykle ale polohu projektoru každý den neměníte a tak se dá tento drobný nedostatek prominout.


Ovladač slouží zároveň jako sada tlačítek - toto není zrovna praktické řešení.
- pro zvětšení klikněte -


Tlačítka na projektoru jsou vyvedena netradičně – samotné tělo totiž tlačítky vybaveno není. Všechna jsou umístěna na dálkovém ovládání, které se dá do těla přístroje pěkně zasunout – v místě IR diody je pak přesně integrováno i čidlo, čili vložený ovladač tak slouží jako klasická sada tlačítek. Toto řešení skýtá drobné problémy v tom, že v případech, kdy si ovladač zapomenete na stole v kanceláři a chcete promítat na cestách, máte prostě smůlu a žádné detailní parametry si nenastavíte. Z tohoto pohledu se opět ukazuje, že je projektor určen asi spíše do domácího nebo stálého prostředí, kde se s ním nemanipuluje a ovladač si tak nikde nezapomenete.

Jediné pevné tlačítko je umístěno na černé části, která je vyrobena z tmavého plexi-skla a slouží jako krytka IR diody. Toto tlačítko slouží pro vypnutí a zapnutí přístroje. Zbývající tlačítka jsou pak osazena na již zmíněném ovladači.


Sada konektorů ničím speciálním nepřekvapí - pro běžné použití ale jistě postačuje.
- pro zvětšení klikněte -

Na této fotografii je jasně vidět způsob zasunutí ovladače do těla projektoru. V těle jsou malé kolejničky, které drží ovladač na svém místě a neumožňují jeho samovolné vysunutí (vypadnutí) při manipulaci.

Sada konektorů je v případě tohoto projektoru docela průměrná. Jeden nepostradatelný HDMI konektor, který jako jediný z celé zbývající sady umožňuje využít 3D Vision, je doplněn postarším analogovým D-Sub. Pro připojení starších zařízení pak slouží kompozitní a komponentní video vstup a nechybí ani S-Video. Pro přivedení audia slouží jeden 3,5mm mini jack. V dolní části přístroje se pak nachází napájecí slot a samozřejmě i malá zdířka kompatibilní se zámkem Kensington.


Dvířka přidělaná dvěma šroubky slouží k snadné výměně lampy.
- pro zvětšení klikněte -


Relativně strohá spodní strana je prakticky klasické konstrukce a najdete na ní pouze jednu aretační nožičku, díky níž můžete (i když v omezeném rozsahu) měnit projekční výšku. Malá krytka na předním pravém rohu pak slouží k rychlé a snadné výměně lampy – stačí odšroubovat dva šroubky, dvířka se otevřou a vy získáte k lampě přímý přístup. Sada montážních otvorů je pak určena k pověšení na strop nebo k trvalému přišroubování k nějakému podstavci apod.



Velmi jednoduché ovládání vypadá slušně na samotném přístroji, ale v ruce jej asi zrovna neoceníte. Velmi měkká gumová tlačítka jsou až příliš nepřesná a často je problém je zmáčknou tak, aby projektor vůbec zachytil nějaký signál. Bohužel jsme neměli přístroj dostatečně dlouho na to, abychom reálně otestovali životnost těchto tlačítek, ale troufáme si říci, že příliš dlouhá nebude.

Ostatně i z fotografie je jasně vidět, že je ovladač velmi jednoduchý – popisky jsou na tlačítkách pouze vyryty a vytištěny na samotném těle jsou jen popisky doplňkových funkcí. Velmi kompaktní rozměry navíc ovládání předurčují k tomu, abyste jej opravdu někde zapomínali.