QNAP HS-251+: NAS nebo HTPC?

QNAP HS-251+: NAS nebo HTPC?
, , aktualita
Kombinaci tradičního NASu a multimediálního centra jsme již viděli, ale tentokrát se společnost QNAP rozhodla postavit tuto sestavu v obráceném pořadí. Jak tedy vypadá novinka mířená do obývacího pokoje?reklama
Tradiční NAS je většinou nevzhledný černý box, který po vybalení a konfiguraci okamžitě schováte do technické místnosti, nebo hluboko pod stůl. Výrobce QNAP to však u modelu HS-251+ zkouší obraceným směrem. Vytvořil totiž celkem pohledné multimediální centrum s funkcí síťového uložiště dat.

Na první pohled připomíná HS-251+ tradiční multimediální přehrávače, byť uvnitř je toho mnohem více. Základem je blíže neurčený 4 jádrový Intel Celeron na frekvenci 2.0 GHz doplněný o 2 GB DDR3L, což by mělo bohatě stačit pro souběh síťových služeb a přehrávání videa. Pokud nebude takt stačit, navýší procesor frekvenci jader na 2,42 GHz. To vše při zcela pasivním chlazení.

Grafické jádro výrobce nezmiňuje, ale zcela jistě se jedná o jeden z modelů Intel HD Graphics. Tyto grafické čipy v pouzdře procesoru za poslední roky značně posílily, avšak u řady Celeron nelze čekat ohromující výkon a na akceleraci 4K videa to zřejmě stačit nebude. Pro propojení s televizorem je k dispozici HDMI port.

V oblasti síťových technologií je na tom HS-251+ o mnoho lépe. Z úvodu překvapí dvě pozice na až 3,5“ pevné disky a také dvojice Ethernetů s rychlostí 1000 Mbps. Komu by vnitřní prostor nestačil, může zapojit další 4 externí USB disky, z čehož dva skrze USB 3.0. Pro multimédia přibalí výrobce ovladač, pro síťové záležitosti tradiční webové rozhraní.

NAS s lepší výbavou byl vždy poměrně nákladná záležitost a QNAP HS-251+ to jen potvrzuje, neboť jeho cena činí 11 000 Kč bez pevných disků. Zkušenější uživatelé si za tuto částku jistě sestaví vlastní HTPC včetně disků.

Zdroj: QNAP, storagereview
Nejpopulárnější multimediální centra
Nejnovější články
Dolby Vision na více zařízeních? Už nebude potřeba speciální hardware Dolby Vision na více zařízeních? Už nebude potřeba speciální hardware
Dolby Vision měl dosud oproti jiným HDR formátům nevýhodu, vyžadoval totiž speciální hardwarovou součástku. To se ovšem nyní mění, a k integraci Dolby Vision bude stačit softwarová aktualizace. Technologie by se tedy mohla dostat na více zařízení.
27.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic uvádí první Ultra HD Blu-ray rekordéry Panasonic uvádí první Ultra HD Blu-ray rekordéry
Panasonic chce letos na jaře začít na evropských trzích prodávat vůbec první UHD Blu-ray rekordéry na světě. Další novinkou jsou soundbary kompatibilní s novými řadami televizorů této japonské značky.
25.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Příští Apple TV už by měla umět 4K rozlišení Příští Apple TV už by měla umět 4K rozlišení
Pokud v současné době uvažujete o nákupu Apple TV, můžete pár měsíců počkat na její novou generaci, která by měla přidat dlouho požadovanou podporu obsahu ve 4K rozlišení. A možná přijde také HDR…
25.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic přislíbil podporu HLG HDR na vybraných loňských TV Panasonic přislíbil podporu HLG HDR na vybraných loňských TV
Zatímco modely pro rok 2017 už jsou na HLG HDR připraveny od svého počátku, loňské televizory od Panasonicu podporu tohoto standardu vysokého dynamické rozsahu dostanou až formou softwarové aktualizace. Týká se to ovšem jen vybraných modelů.
24.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Nová Amazon Fire TV Stick se chlubí hlasovým asistentem Alexa Nová Amazon Fire TV Stick se chlubí hlasovým asistentem Alexa
Amazon oznámil novou generaci Fire TV Stick – miniaturního zařízení o velikosti USB flash disku, které funguje jako multimediální centrum. Poslední model nabízí především vyšší výkon a integrací hlasového asistenta Amazon Alexa.
24.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik