Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic představil 103“ bezbrýlovou 3D TV

12.9.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Společnost Panasonic se už nějakou dobu chlubí gigantickými prototypy televize budoucnosti. Výjimkou nebyl ani letošní veletrh IFA. K vidění zde byla např. největší průmyslově vyrobená 3D TV, u které není k trojrozměrné iluzi třeba speciálních brýlí.

Před týdnem skončil veletrh IFA 2012, na kterém nebylo nouze o zajímavé exponáty. Příkladem může být třeba 103“ plazma společnosti Panasonic. Ta nejenže dokáže zobrazit snímky 3D videa, ale pro jejich sledování nejsou nutné žádné brýle. To znamená, že jde o největší průmyslově vyráběnou plazmou schopnou zobrazit 3D bez využití speciálních brýlí. Prostorový efekt zde totiž nevytváří ani aktivní zatmívání, ani (cirkulární) polarizace. Jedná se o tzv. autostereoskopii, při níž se obvykle využívá lentikulárního filtru. Ten je umístěn v obrazovce. Odtud lentikulární čočky směrují paprsky tak, že každé oko vnímá odlišně „posunutý“ snímek. Tím vzniká onen pocit třetí dimenze.



Ač 3D brýle nejsou u této plazmy třeba, tak je pořád co dodělávat



Jak asi již tušíte, takový přístup zase vyžaduje sledování televize z určitých míst. Stačí se pohnout nebo jen naklonit hlavu do strany a iluze začne mizet v mazanině. Tato nepřesnost se navíc zvyšuje s úhlopříčkou. Výjimkou tak nebyla ani 103“ plazma Panasonic. Její 4K2K panely sice dosahují rozlišení srovnatelným s Full HD ve vzdálenosti 3 metrů, ale jen z místa k tomu vhodnému. Přínosem plazmy je zde hluboká čerň. Vysoká cena a nízká ostrost jsou ostatně jedny z možných důvodů, proč se tyto přístroje příliš velké oblibě netěší. Příkladem může být kapesní konzole Nintendo 3DS nebo televizor Toshiba ZL2.



Dalším exponátem byl interaktivní systém Multiview 3D,
zde využitý pro zobrazení šperku ze všech stran



Dalším z exponátů Panasonic byl 145“ 8K4K gigant (k vidění byl už dříve), 20“ 4K2K IPS LCD panel nebo interaktivní systém Multi-view 3D. Uživatel tohoto systému si může zobrazovaný objekt natáčet (kolem vertikální osy) a zvětšovat dle libosti. Stačí, aby měl nasazené 3D brýle (na výstavě to byly aktivní/zatmívací). K ovládání byl použit dotykový panel. Právě tak má být možné optimální využití stereoskopie, což údajně ocení umělecké galerie, muzea, lékaři nebo velké aukční síně. Ani v případě bezbrýlové plazmy se nepočítá s domácím využitím. Do cílové skupiny firemního prostředí spadají opět muzea, ale i architekti a designéři.



Ani jeden z těchto dvou exponátů však není určen domácnostem



Zdroj: TechOn, HDTVtest, Luxurylaunches, Panasonic