Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ovladače, ovladače, ovladače ...

10.3.2002, Radek Jahoda, návod
Většina karet vychází z referenčního návrhu a používá i referenční ovladače. Ty samozřejmě byly ve stádiu beta, výrobci si s tím ale hlavu nedělali a vesele je téměř bez úpravy dodávali ke svým kartám. Proto s nimi bylo více problémů než užitku, hlavně co se stability týče. Proto se také objevilo několik řešení od nezávislých autorů alias domácích kutilů, kteří se snažili zmiňované problémy vyřešit. Podívejme se na ovladače pro Windows, které jsou k dispozici, a hlavně na jejich nedostatky.
Když firma Conexant uvedla na trh čip BT848, který v sobě sdružoval PCI rozhraní, video digitalizér, procesor a konvertor, znamenalo to malou revoluci ve zpracování videa na PC (Do té doby se používalo většinou řešení firmy Zoran, kde byly jednotlivé funkce obhospodařovány samostatnými čipy a výroba tak byla dražší). Tento čip byl velice levný a Conexant k němu dodával i referenční design pro TV kartu včetně schématu, návrhu desky a ovladače. Vytvořit tak novou zachytávací kartu bylo pro jakéhokoliv výrobce velice snadné a na trhu s multimedii se objevilo velké množství karet postavených kolem tohoto čipu za ceny dostupné i pro běžného uživatele. Časem přibyla i nová verze čipu BT878 a různé varianty, programově kompatibilní.

1. VxD ovladače pro Windows 95/98/Me

Pro Windows 95 a jejich odvozeniny Conexant dodával nejprve referenční VxD ovladače, pracující v architektuře Video for Windows (VfW), pro čipy BT848. Tyto ovladače nepodporují nové čipy BT878 a jdou poznat podle obsaženého souboru Bt848.vxd. Existuje opět více verzí, které ale většinou nejdou od sebe rozeznat, rpotože soubory neobsahují hlavičku s informacemi (název, verze apod.), nějtěří výrobci karet je ale označují po svém. Snad jediným rozlišením je datum souborů, starší verze byly velmi problémové, až ty s datem 1998 jsou stabilní, pokud máte starší, doporučuji update.

Ovladače pro karty s čipem BT878 lze snadno poznat podle dvou souborů Btpcivid.vxd a Btpciaud.vxd. Opět je více verzí, první s označením 3.x opět byli problémové. Špatná stabilita ovladačů, nekompatibilita s jinými komponentami na PCI sběrnici a špatné časování, které zapříčinilo posunutí zvuku při nahrávání do AVI souboru. Později došlo opět na jejich inovaci a poslední verze nese označení 4.1.8.8. Jakou máte verzi se můžete přesvědčit stisknutím kláves Alt+Enter na souboru Btviddlg.dll nebo btvid_32.dll a nalistováním záložky Verze. Pokud tam záložka není nebo pokud je datum souboru starší než 1999, jde zřejmně o verzi 3.x.

Pokud máte v systému starší ovladače, nemusíte zoufat. Všichni výrobci používají referenční ovladače bez úpravy a ovládají karty pomocí exportovaných funkcí knihoven Bt848_32.dll u BT848 resp. btvid_32.dll u BT878 karet. Tyto jsou vždy stejné, takže je vždy možné použít nejnovější referenční ovladače, ke stáhnutí např. zde na TV Freak. Jen je nutné zachovat ostatní soubory, které jsou oproti referenčním navíc, jinak nemusí fungovat dodávaná originální aplikace. U karet Avermedia je to např. Aver32.dll, Avertv32.dll atd. To lze snadno zjistit porovnáním obsahu adresářů u referenčních resp. dodávaných ovladačů.

2. Referenční WDM ovladače pro Windows 2000/XP

WDM (nové rozhraní ovladačů využívající DirectShow architektury) ovladačům pro Windows 2000/XP už Conexant takovou pozornost nevěnuje. Ještě před finálním vydáním Windows 2000 uveřejnil referenční ovladače 3.1.28 odladěné na beta verzi Windows 2000, zbytek nechal na výrobcích karet. Tyto ovladače obsahují spoustu chyb a neimplementovaných funkcí, které mohou způsobovat problémy při určitých konfiguracích a především "nestandardním" chování počítače, jako např. uspání, hibernace apod. Zde je výčet nejčastějších problémů nebo nevyhovujících parametrů:

    • nepodporovány funkce ovladačů pro Power Management, takže uspání nebo hibernace počítače má za následek "modré obrazovky smrti" a zatuhnutí systému
    • chyby v interface IBT848, kterým lze přistupovat přímo do pamětí čipu - funkce ReadDecoder a WriteDecoder nefungují. Tento interface je používán u některých výrobců k ovládání nadstandardních funkcí karty (dálkový ovladač apod.)
    • slabá podpora video formátů. Čipy BT848/878 podporují hardwarové kódování do spousty video formátů, použito je ale jen několi z nich - RGB555, RGB24, YUY2, YVU9 a YV12. Ostatní jako např. RGB32, RGB565, RGB8, I42P, I420, UYVY nejsou implementovány
    • špatná implementace formátu YV12 - špatná organizace paměti u planárního formátu, především u nižších rozlišení
    • není implementováno ovládání externích zvukových dekodérů jako MSP3410, TDA9840 apod.
    • nemožnost použít více BT848/878 karet v jednom PC
Jinak lze ale pochválit dobrou stabilitu ovladačů (pokud nepoužíváte hibernaci) a dobrou konfigurovatelnost pro různé typy karet. Absence ovládání externích zvukových dekodérů ale brání použití na kartách osazených čipy MSP3410, TDA9840 apod. (ATI TV Wonder, Pinnacle PCTV Pro, AverMedia TVPhone98, TV Studio, 203, ... apod.).

3. Tweaked bt878 WDM drivers

Jistý čas se na krátký čas na internetu objevil přístup na FTP stránky Conexantu, určený pouze pro OEM partnery. Zřejmně došlo k úniku informací ... Toho využilo spousta lidí a postahovala si vše užitečné včetně zdrojových kódů k referenčním WDM ovladačům, SDK a schématům. Využil toho i jistý Rus Ivan Uskov, který se je pokusil upravit pro svou kartu AverMedia TV Phone 98 VCR. Vyjmenujme si opět vlastnosti těchto ovladačů i s porovnáním vůčí referenčním:

    • přidány funkce pro Power Management, takže již funguje uspávání a hibernace počítače
    • opraveny chyby v interface IBT848, - funkce ReadDecoder a WriteDecoder již fungují
    • slabá (resp. stejná) podpora video formátů jako u referenčních ovladačů - pouze RGB555, RGB24, YUY2, YVU9 a YV12
    • stále špatná implementace formátu YV12
    • implementováno ovládání zvukového dekodéru TDA9840, používaných u karet AverMedia
    • není implementováno ovládání zvukových dekodérů MSP3410 apod.
    • nemožnost použít více BT848/878 karet v jednom PC
    • možnost konfigurace pro různé typy karet
    • podpora ovládání tuneru i v FM rádio módu (pouze u tunerů Philips)
Tyto ovladače řeší největší problémy, které se vyskytovali u referenčních, jinak mají úplně stejné vlastnosti. Jde také stále o jedny a ty samé ovladače, změny jsou pouze velmi malé. Ovšem jejich použití je již daleko širší, lze je nakonfigurovat i pro jiné karty, to ale vyžaduje znalosti hardware příslušné karty. Tyto ovladače je nejlépe použít s ATV2000 a pluginem BT8x8, který využívá k přístupu na kartu opraveného interfacu IBT848 (u jiných ovladačů s problémy). Tento software takto dokáže ovládat i čip MSP3410 včetně korekce hlasitosti, basů a výšek a umožňuje i změnu zvukového formátu (D/K, B/G apod.).

Ivan Uskov si založil i svou "laboratoř" pod názvem iuLabs, kde tyto ovladače dává volně ke stažení. Ovšem také ještě přidal podporu pro více karet v jednom systému, tyto ovladače ale již nejsou zdarma a prodává je za 40 dolarů. Jednak se mi ta cena zdá přemrštěná, jednak tím porušuje licenční práva Conexantu, protože jeho ovladače jsou vlastně ukradené.

4. TelSignal WDM drivers

Další firmou, která upravila WDM referenční ovladače od Conexantu, je TelSignal. Ten je ale nedává volně ke stažení, můžete je ale stáhnout zde u nás na TV Freak. Tyto ovladače mají následující vlastnosti resp. změny:

    • přidány funkce pro Power Management, takže již funguje uspávání a hibernace počítače
    • chyby v interface IBT848 stále přetrvávají
    • slabá (resp. stejná) podpora video formátů jako u referenčních ovladačů - pouze RGB555, RGB24, YUY2, YVU9 a YV12
    • stále špatná implementace formátu YV12
    • není implementováno ovládání zvukových dekodérů MSP3410, TDA9840 apod.
    • nemožnost použít více BT848/878 karet v jednom PC
    • možnost konfigurace pro různé typy karet
Tyto ovladače opět řeší největší problémy, které se vyskytovali u referenčních, ale chyba v IBT848 interface přetrvává, takže použití s ATV2000 stále problematické. Zdá se ale, že TelSignal začal pracovat na podpoře externích zvukových čipů, alespoň soudě podle přítomnosti jejich jmen v binárním souboru. Ve skutečnosti ale ovladače nedetekovali ani čip MSP3410 na kartě ATI TV Wonder, ani TDA9840 na TV Phone 98.

5. Bt8xx WDM video adquisition Driver

U těchto ovladačů se mi chce jásat, ovšem až od verze 5.3.4. Ta opravuje hlavní nectnost minulých verzí - pokus o probuzení pevného disku, pokud jsou tyto ovladače v činnosti (tedy pokud běží TV aplikace), má za následek zatuhnutí celého systému. Odstraňuje také špatné ovládání MSP341x zvukového dekodéru, i když místo pro vylepšení zde stále je. Např. detekce nosné zvuku je příliš pomalé a u čipů MSP34xxb-MSP34xxd není využívaná automatické detekce nosné, která je rychlá. Snad se dočkáme v některé z příštích verzí. Vlastnosti těchto ovladačů:

    • podpora Power Managementu, funguje uspávání a hibernace počítače
    • chybí implementace IBT848
    • podpora všech video formátů, které podporuje video čip (vlastně všechny nekomprimované formáty co existují) - RGB555, RGB565, RGB24, RGB32, YUY2, UYVY, YVU9, YV12, I420, I42P
    • správná implementace formátu YV12
    • implementováno ovládání zvukových dekodérů MSP3410, TDA9840, DPL3518, TDA9875, TEA6300, TEA6320, TEA6420
    • možnost nastavit AGC, ostrost obrazu, gamma korekci, vyvážení bílé, kompenzace protisvětla
    • možnost použít více BT848/878 karet v jednom PC
    • možnost konfigurace pro různé typy karet
    • pomalá detekce zvukového standardu u dekoderu MSP3410b-MSP3410d
Tyto ovladače jsou tedy úplně ideální. Vyzdvihuji také možnost nastavit více parametrů, ne jen jas, kontrast a barvy, např. ostrost a vyvážení bílé. Tím lze vylepšit kvalitu obrazu a i základní nastavení dává lepší obraz než ostatní ovladače. Od verze 5.3.1 také byla vylepšena stabilita, nezaznamenal jsem žádné problémy s padáním počítače. Další plus - vše je implemenotváno uvnitř, takže k ovládání lze použít jakoukoliv aplikaci pracující pod WDM, ne jen ATV2000 jako u tweaked drivers od Ivana Uskova. ATV2000 samozřejmě lze použít také, ale se zvoleným pluginem GeneralWDM.

Trochu se zastavme u instalace těchto ovladačů. Ta se neprovádí stejně jako u ostatních, ale pomocí instalátoru. Nejprve je nutné odinstalovat ovladače předchozí, buď přímo odebrat ve Správci zařízení a smazat příslušnou asociaci INF souboru v adresáři /WINNT/INF, nebo to za nás může udělat instalátor, pokud zvolíme Uninstall any previously installed driver associated with the BT8xx hardware. Dále ve Správci zařízení obnovíme konfiguraci, necháme najít nový hardware, ale žádné ovladače instalovat nebudeme. Objeví se nám zde dvě neznámá multimediální zařízení. To je nutné pro instalátor, který si nejprve přečte jejich Vendor ID a podle nich vytvoří příslušné INF soubory pro instalaci, v kterých je zapsána hardwarová konfigurace TV karty.

6. Závěr

Takže zde je odpověď na otázku, jaké ovladače použít ke své kartě s čipem BT848 nebo BT878. Jako první samozřejmě vyzkoušejte ovladače dodávané výrobcem. U VxD ovladačů k BT878 (pod Windows 9x) si zkontrolujte, zda se jedná o verzi 4.1.8.8, pokud ne, přepište staré soubory novými z referenčních ovkadačů v adresáři Windows/System. U WDM ovladačů zkuste použít také originální, a pokud Vám fungují správně včetně jiných aplikací (PowerVCR, ATV2000, ...), doporučuji je tak ponechat. Pokud ovladače fungují jen s dodávanou aplikací, zkuste Bt8xx WDM video adquisition Driver, pokud podporuje Vaši kartu. Originální aplikace výrobce zřejmně přestane fungovat, takže budete odkázaní na jiný software, to ale většinou není na závadu, protože stejně většinou zaostává za programy "třetích" výrobců. Pokud chcete používát ATV2000 a Vaše karta je přímo podporována přes plugin BT8x8, použíte Uskovovi ovladače, nezapomeňte si nainstalovat BTDRV driver grappler, který stáhnete na stránkách autora ATV2000.