Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Otázka k zamyšlení - budoucnost videokamer

23.7.2008, Michal Učeň, článek
Cesta od první kamery až do současnosti však trvala několik desetiletí a trvalo poměrně dlouhou dobu, než si kamery mohli dovolit běžní uživatelé. Minulost je poměrně jasná, ovšem jak se toto odvětví asi bude vyvíjet v následujících letech? Co jsou současné trendy a jaké kamery budou mít uživatelé za deset let?
Otázka vývoje jakékoliv oblasti technologií je vždy poměrně těžká a je složité odhadovat, co na nás výrobci chystají. Zejména v případě vizí do vzdálenější budoucnosti se jedná spíše o výtvory fantazie, které mohou zcela minout realitu. Vývoj oblasti videokamer se rozhodně nijak nezastavil a ani výrazně nezpomalil. Ovlivňují ho zejména trendy z oboru počítačů, protože digitální videokamery již často používají některé komponenty založené na stejném principu.

Znatelný pokrok za poslední roky je hlavně v typech datových médií, na která se záznam ukládá. Za pár let se z jednoho formátu Mini DV postupně rozšířila nabídka na kamery s integrovaným pevným diskem, paměťovými kartami nebo záznamem přímo na DVD média. Aktuální výzvou pro výrobce je využívání disků Blu-ray, které mají větší kapacitu než DVD disky a umožňují tak mnohem delší a kvalitnější videozáznam.


- Videokamera Hitachi se záznamem na disky Blu-ray -

Nové technologie zasáhly i oblast pevných disků. Světlo světa spatřily Solid State Disky (SSD), které mají mnohem menší rozměry, větší odolnost a vysokou rychlost. Ceny jsou už postupně přijatelnější a lze očekávat, že v následujících měsících se už SSD disky stanou dostupné i běžnému uživateli. S nižší cenou by se mohla tato technologie začít používat i u videokamer, které by tak ztratily na hmotnosti i rozměrech a skloubily dohromady výhody pevných disků a paměťových karet - kapacitu a mobilitu.


- SSD disky masivní využití teprve ještě čeká -

Vizí do budoucna v oboru médií u videokamer by mohlo být ukládání dat pomocí bezdrátové technologie na internetová úložiště. V tomto směru se už začíná něco dít v oblasti počítačů, kde je například k malým levným notebookům s flash pamětí namísto disku nabízeno internetové úložiště dat a podobně je to třeba s uživatelskými databázemi hudby pro IP rádia. S rostoucí rychlostí internetu by se "externí online" disky mohly stát realitou už v blízké budoucnosti. Otazník samozřejmě visí nad rozšířením bezdrátového internetu a bezpečností uložení dat online. Videokamery by pak mohly využívat stejného systému a video ukládat do online databáze, kde by bylo následně možné video editovat.

Další inovací by v budoucnosti mohl projít způsob propojení s počítačem a výstupními zařízeními. Už jsme to v podstatě nakousli - jedná se o docela reálné propojení pomocí bezdrátové technologie. Nebylo by třeba nosit s sebou často objemnou kabeláž. Podobný systém už v podstatě funguje u některých digitálních fotoaparátů a uvidíme, zda-li se to bude týkat i videokamer. Typů bezdrátových technologií je celá řada a jako nejperspektivnější by se v tomto ohledu jevilo asi WiFi. Výhodou by byla možnost streamovat video online a využít tak kameru podobně jako IP kamery, tedy pro účely monitorování daného místa.

U videa je jedním z hlavních parametrů jeho kvalita, která je samozřejmě jedním z hlavních cílů vývoje. V současné době je už poměrně běžný záznam v kvalitě Full HD 1080p s rozlišením 1920 x 1080 a lze očekávat, že tomu tak bude i v nejbližších letech. Budoucnost už se však celkem jasně rýsuje a dalším přelomovým bodem by měl být rok 2015, v kterém by se měl uvést do praxe záznam v tzv. Quad Full HD 2160p. Ten nabídne dvojnásobný nárůst rozlišení na 3840 x 2160, což znamená oproti standardu 1080p nárůst počtu bodů obrazu na čtyřnásobek. Zatímco na osobní videokamery si ještě uživatelé budou muset pár let počkat, LCD panely schopné zobrazit Quad Full HD již existují. Příkladem je 56" Quad HD LCD monitor od firmy Qestinghouse s 8,3 miliony pixelů (1080p má "pouhých" 2,1 milionů). Zajímá vás cena? Bez poštovného jen 50000 amerických dolarů.


- LCD televizor Questinghouse podporující Quad Full HD -

Výrobci ovšem pochopili, že nejde pouze o kvalitu záznamu, ale i o doplňující funkce. Dnes je už vcelku známá automatická detekce tváře, která vylepší snímek z hlediska barevného podání a ostrosti v případě, že se na něm objeví lidé. U Sony tuto technologii ještě rozšířili a dovedli takřka k dokonalosti (zatím u fotoaparátů). U nových modelů tak funkce provede hned několik zásahů - zredukuje červené oči, automaticky vyváží bílou, nastaví optimálně blesk, zlepší ostření, vyhodnotí ideální expozici a co je nejvíce překvapivé, dokonce umožňuje preferování obličejů buď dětí, nebo dospělých. To vše až s detekcí osmi obličejů. Je možná otázkou času, kdy začnou výrobci do kamer integrovat i detekci "tváří" domácích mazlíčků.


- Detekce obličejů je dnes už poměrně propracovanou funkcí -

Samozřejmostí je již několik let optická a digitální stabilizace eliminující otřesy, která už se stala nedílnou součástí i levnějších kamer. Zajímavé jsou také například funkce zpomaleného záběru, kdy je video snímáno s větším počtem snímků za vteřinu a výsledkem jsou tak velmi pěkná videa například ze sportovních akcí. Novinkou je také zaostřování pomocí dotykového displeje, kdy si uživatel zvolí bod jednoduchým klepnutím na vybrané místo - sice využití není u osobních videokamer až tak efektivní, ale ve specifických případech se může tato funkce hodit.

Nápadem, který zatím asi patří do kategorie science fiction, by mohlo být rozdělení LCD displeje a samotné kamery na dvě vzájemně propojená zařízení. Kameraman by pak měl LCD displej přímo u oka, například ve formě brýlí. Tím by se podstatně rozšířily možnosti manipulace s kamerou. Výhodné by to bylo zejména tam, kde potřebujete například zvednout kameru nad hlavu (v davu apod.). Sice se jedná o odvážnou vizi, ovšem podobný systém se začíná prosazovat u inteligentních zbraní (tzv. OICW - objective individual combat weapon), které se již používají i v praxi. Účelem je, aby voják přesně viděl, kam míří i v případě střelby od pasu, nebo pokud je schován za nějakou překážkou.


- V armádě se kamery využívají pro přesné míření a střelbu bez vizuálního kontaktu -

Posledním bodem, u kterého je vidět pokrok, jsou rozměry videokamer. Tím nemyslíme pouze klasické digitální videokamery, ale konkrétně i zabudování kamer do mobilních telefonů. Ty máme přeci jen stále u sebe díky jejich kompaktním rozměrům. Právě rozměry jsou ale zatím omezujícím faktorem hlavně pro kvalitní optiku, a proto jsou videomobily zatím pouze slabší náhražkou videokamer. Trend integrovat všechna možná zařízení do mobilu však pravděpodobně v dohledné době pohne s trhem větších videokamer a možná se brzy dočkáme prvního mobilu s možností záznamu ve Full HD.


- Videomobily Nokia patří ve svém oboru ke špičce, přesto videokamerám nemohou konkurovat -

Na závěr bychom chtěli v komentářích pod článkem otevřít diskuzi o budoucnosti videokamer. Samozřejmě budeme rádi, když se podělíte o vaše vlastní myšlenky a vize, jak by se mohla tato oblast v příštích letech i vzdálenější budoucnosti vyvíjet. Rozhodně se nebojte popustit uzdu své fantazie - vývoj se přece může stočit různým směrem...