Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Olympijské HD vysílání a jeho kvalita

19.2.2010, Martin Kuchař, článek
Jistě jste se doslechli o nových parametrech digitálního vysílání v průběhu olympiády, které slibuje vyšší kvalitu SD vysílání. Nové převodníky z HD signálu zajišťují skvělé parametry, ale je obraz ve skutečnosti tak perfektní, jak slibují média.
Kapitoly článku:
  1. Olympijské HD vysílání a jeho kvalita
  2. Testy kvality obrazu
  3. Závěr

Nejen SD, ale i HD rozlišení


Další dlouho očekávané olympijské hry jsou zde a s Vancouverem 2010 přináší Česká televize kromě běžného vysílání a komentování i skvělé HD rozlišení. Ve sportu není vysoká obrazová kvalita s HD rozlišením žádnou raritou (Eurosport HD a mnoho jiných), avšak v našich končinách jsme na tyto vymoženosti nebyli zcela zvyklí. Někteří z vás možná mají doma MPEG-4 tuner a užívají si testovacího vysílání ČT1 a Nova v HD rozlišení, ale ryze sportovní přenosy jsme v češtině prostě neměli.



Pokud se podíváte na tiskovou zprávu České televize týkající se právě nově spuštěného HD vysílání celé olympiády, dočtete se, že si tohoto nového standardu mohou užívat diváci na kabelu a na satelitu. Konkrétně pak chytíte HD vysílání z družice Astra E1, nebo jej naladíte na kabelu svého poskytovatele. Nabízejí jej i někteří IPTV operátoři a těšit se z něj mohou i diváci, kteří chytají již jednou zmíněný doplňkový testovací multiplex sítě 4, jenž provozuje Telefonica O2 (běžně naladitelná stanice ČT1 byla dočasně nahrazena stanicí ČT4 Sport HD).



Vlastníci stabilních internetových přípojek se navíc mohou těšit i z on-line živého streamovaného videa, které poskytuje (kromě přenosů nabízených v televizi) ještě několik dalších kamer. Sledování přenosů na počítači sice není zrovna ideální, ale přináší výhodu všem, kteří nemají ani satelit, ani kabelovou televizi a nežijí v Praze, Brně nebo Ostravě. V seznamu kamer je totiž zastoupena i jedna HD kamera, na kterou jsou přenášeny atraktivní sportovní přenosy obvykle s českým zastoupením – stačí tak k počítači připojit televizor a můžete si HD vychutnat i doma.

Drobných rozdílů si ale mohou teoreticky všimnout i vlastníci běžných MPEG-2 set-top-boxů, kteří přijímají digitální vysílání v SD rozlišení. Česká televize totiž všechny sportovní přenosy z olympijského Vancouveru a přidružených sportovišť přijímá výhradně v HD a následně down-scaluje do SD rozlišení, což je samozřejmě podstatně výhodnější proces, než kdyby rovnou přijímali video v SD.


Technické parametry vysílání


Parametry vysílání olympiády v HD se ale dost liší, a to především podle toho, jak je sledujete. Pokud vynecháme SD rozlišení, které chytnete na běžném DVB-T, můžete se rozhodnout mezi on-line přenosem na stránkách www.zoh.cz, příjmem ze satelitu, kabelové televize, nebo naladěním Telefonica O2 digitální sítě, kde vysílá ČT4 HD.





Internetový stream


V současné době velmi propagované vysílání na internetu, ke kterému nepotřebujete žádné paraboly, dekodéry, set-top-boxy apod., je ale z pohledu „kvality“ nejhorší. Vzhledem k datovému toku, který takovýto stream vyžaduje, bylo totiž zvoleno menší rozlišení – konkrétně 720p s datovým tokem pohybujícím se mezi 3 a 4 Mbps. Jak je ale vidět, i takovýto přenos skýtá velké nároky na internetovou přípojku serveru.

Při přenosech s českou účastí (Martina Sáblíková, Tomáš Verner, Lukáš Bauer apod.) totiž dochází k výpadkům, neustálému bufferování, kostičkovaní a zamrzání obrazu a zvuku. Na diskuzních fórech se sice dočtete, že jsou podobné problémy dost individuální a záleží i na přípojce sportovního fanouška, ale i my jsme v testech výše popsané nedostatky zaznamenávali s docela pravidelnou frekvencí.



Prakticky stejné problémy nastávaly i v případě, kdy jsme zkoušeli daný stream sledovat skrze VLC přehrávač – vypustili jsme on-line webové rozhraní České televize. Problém tedy není spojen s webovými stránkami, ale opravdu s nedostatečnou kapacitou serveru.


Kabelová televize a veřejný multiplex


Zde dochází k docela zásadnímu navýšení kvality a stejně tak i datového toku. Na rozdíl od internetového streamu je zde rozlišení navýšeno na 1080i. Nejedná se sice o Full HD (1080p) v pravém slova smyslu, ale kvalita je prakticky maximální a drobných rozdílu ve srovnání s 1080p si pravděpodobně ani nevšimnete. Zásadní rozdíl mezi 1080i a 1080p je ale v datovém toku, který je v případě použitého řešení poloviční ve srovnání s Full HD, což je pro poskytovatele samozřejmě velmi důležité. Datový tok je v případě ČT4 Sport HD nastaven na 5,72 Mbps – ve srovnání s datovým streamem tak máte skoro dvojnásobný přenos.


Satelitní příjem


Kanál ČT4 Sport HD samozřejmě naladíte i na satelitu skrze DVB-S. Stačí přijímat vysílání z družice Astra 1E a mít službu od společnosti CS Link nebo Skylink. Samozřejmě je potřeba vlastnit i patřičný set-top-box schopný dekódovat MPEG-4 a osadit jej CryptoWorks modulem. Obecně ale jsou parametry obrazu zcela totožné jako v případě kabelové televize. Setkáte se tak s obrazem v rozlišení 1080i – kanadská televize totiž v tomto formátu vše natáčí a pouští dále do světa, a tak se s 1080p při olympiádě prostě ani setkat nemůžeme.