Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

OLED koncepty LG

22.9.2015, Pavel Zubatý, aktualita
Pár týdnů před IFA jihokorejská společnost LG slíbila, že na veletrhu představí várku konceptů OLED obrazovek. Své slovo jihokorejská značka dodržela. 111" OLED „Vlna“ nebo oboustranná OLED obrazovka jsou příkladem těchto konceptů.
OLED displeje se nejspíš po právu označují za budoucnost zobrazovacích technologií. Jsou tenké, ohebné (při použití vhodných polymerů), mají nižší spotřebu a v neposlední řadě nabízí širší rozsah barev, než má dnes převládající technologie LCD obrazovek. Nevýhodou jsou vysoké nároky na výrobu, které zatím překonala jen korejská LG. Tato společnost se dokonce mohla pochlubit OLED televizory s rozlišením 4K a vysokým dynamickým rozlišením HDR, které byly uvedeny na veletrhu IFA. Mezi sériově vyráběnými modely však nesměly chybět ani dříve slíbené koncepty budoucích OLED televizorů. Jejich realizace je totiž blíže, než se může zdát.





Odpovídá tomu i bombastický výrok výkonného ředitele LG Display. Doktor Sang Beom Han totiž slíbil doslova revoluci v běžném životě uživatelů, kterou přinese právě technologie OLED. Asi nejvýraznějším exponátem byla 111palcová OLED „Vlna“, která byla složena ze tří 65palcových panelů. Ty byly dokonce dvoustranné, ale nebyly bezešvé: Celkový dojem kazily tenké rámečky prohnutých panelů. Je otázkou, k čemu přesně má „Vlna“ sloužit. Domácí užití to nebude, ale jako extravagantní reklamní poutač by „Vlna“ uspět mohla. Výrobce každopádně tvrdí, že se jedná o důkaz ohebnosti a víceúčelovosti technologie OLED.





Mnohem praktičtěji působila „plakátová“ OLED TV, která byla představena už v květnu. Tato ohebná televize je široká pouhých 0,97 mm, čemuž odpovídá i její hmotnost. Se svými 1,9 kilogramy není problém ji zavěsit na zeď pouze s využitím magnetů. Podle výkonného ředitele navíc nemá trvat dlouho, než se dostane na trh. V reklamě si lze představit posledního představitele s plochou oboustrannou 55“ obrazovkou. Tato televize má pouhých 5,3 mm na tloušťku a hmotnost 12 kilogramů.





LG technologii OLED věří natolik, že na její vývoj chce v dalších třech letech investovat částku 8,5 miliard dolarů (v přepočtu přes 204,3 miliard korun). Jihokorejský gigant přitom nemá problémy s razantním navyšováním produkce OLED panelů a snižování jejich ceny. Význam mamutí investice je proto třeba hledat jinde, třeba v rychlosti vývoje. Nové televizory se totiž na trh nedostanou až za deset let, ale třeba už příští rok.





Zdroj: FlatpanelsHD