Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nový začátek Bang & Olufsen nese jméno Avant

23.5.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Bang & Olufsen oživil televizory Avant. Nový BeoVision Avant nabízí 55" úhlopříčku, rozlišení Ultra HD a úctyhodný zvuk. Avant je novým začátkem značky, která jej ve svém obchodě nabízí za 7995 dolarů (kolem 160530 korun).
Nový Avant není pouhým pokusem o vzkříšení nejúspěšnější značky Bang & Olufsen, ale rovněž vstupem dánského výrobce do klubu Ultra HD. Je to snaha o vytvoření přístroje, který změní vnímání televize podobně, jako tomu bylo v případě původního Avantu z roku 1995.

Předchozí modely bylo možné pověsit na zeď, postavit na stojan nebo na (moderní) nábytkovou stěnu. Nový televizor jde ještě dál. Nejenže jej lze umístit do vyjmenovaných lokací. Po svém zapnutí přístroj "ožije" a plynule se natočí nebo posune do přednastavené pozice. Po vypnutí se vrátí do výchozí polohy. Svého vylepšení se dočkaly i vestavěné reproduktory. Pro ještě lepší zvuk výrobce nabízí bezdrátové reproduktory BeoLab.




Přes rozměrný formát 55" se výrobce snažil docílit vzhledu, který v obývacím pokoji nebude působit rušivě. Přístroj nabízí tradičně minimalistický design v kombinaci hliníku a černého skla zabírajícího přední stranu od okraje po okraj. Ze stejného důvodu se přístroj po vypnutí vrací do původní polohy. Z jaké polohy záleží na použitém stojanu.






Jednou možností je stojan pro umístění na stůl. V takovém případě se Avant pomalu zvedá. Zároveň se však směrem dolů posouvají reproduktory. Podobně je tomu v případě podlahového stojanu. Nachází se na něm dvě rotační osy. Nižší osa se pomalu otáčí, aby obrazovka směřovala na diváka.




Pro umístění na zeď je na výběr ze dvou držáků: motorizovaného držáku, po kterém se obrazovka jakoby vynoří ze zdi a natočí se doprava nebo doleva směrem k divákovi. Druhá možnost je klasický nepohyblivý držák. K tomu je však televize prvním počinem Bang & Olufsen, které se může pochlubit rozlišením Ultra HD. Tomuto formátu je uzpůsobeno pět ze šesti přítomných HDMI portů. Tímto krokem chce Bang & Olufsen ukázat, že Avant je moderní plnokrevník, který se neloudá "tam někde vzadu". Značka přiznává, že nativního 4K formátu je zatím poskrovnu, ale to se dříve či později změní. Avant navíc dokáže vylepšovat obsah, který je dostupný na Blu-ray, DVD, 3D nebo to, co právě běží na nějakém z televizních kanálů.






Samozřejmostí je detekce fyzického okolí. K tomuto účelu je Avant vybaven 360° světelným čidlem, díky kterému může upravit jas, tepelnou barvu a gamu. Divák přitom nemusí hnout prstem. Systém zpracování obrazu vychází ze systému uvnitř BeoVision 11. Je však o polovinu generace novější a lépe přizpůsobený nárokům Ultra HD rozlišení. Televizor má Herní režim i Monitorový režim, kde je zpracování obrazu vypnuto. Tyto režimy navržené pro připojení ke konzoli nebo PC. Každý Avant je navíc továrně kalibrovaný.

Výrobce se rovněž snažil snížit odlesky na obrazovce. Jednak jde o senzory pro automatickou adaptaci podmínkám místnosti, které zajišťují dostatečný jas obrazu. Jednak to je speciální filtr snižující odrazivost, jenž je nanesen na obou stranách skla. Bang & Olufsen uvádí 98% účinnost tohoto filtru. Zlepšení měl doznat i zvuk, podle výrobce lepší než v případě BeoVision 11. Reprosystém nabízí virtuální prostorový zvuk. Každá z osmi vestavěných jednotek má vlastní zesilovač třídy D. Dvě jednotky jsou umístěné vlevo, dvě vpravo, dvě uprostřed. Zbytek tvoří dvojice subwooferů.





Samozřejmostí je připojení bezdrátových reproduktorů BeoLab, přenášejících nekomprimovaný zvuk bez kabelů. Vedle toho však Avant disponuje 10 klasickými audio vstupy, které jsou schovány na zadní straně televizoru. V nabídce jsou i různé technologie na úpravu zvuku. Příkladem je automatická kalibrace basů po umístění přístroje na zeď s využitím motorizovaného držáku.





Nová televize dostává i nový ovladač pojmenovaný BeoRemote One, jehož obal tvoří vysoustružený kus hliníku. Odstraněny byly tlačítka, které zůstávaly prakticky jen kvůli zpětné kompatibilitě. Nahradily je programovatelné tlačítka MyButtons. Takové tlačítko lze naprogramovat, aby se například otevřela aplikace Spotify s přednastavenou hlasitostí a zároveň došlo k přesunutí televize do pozice optimální k poslechu hudby. Ve své horní části má ovladač miniaturní obrazovku, jenž ukazuje relevantní informace. BeoRemote One je součástí balení nového televizoru a samostatně bude v prodeji až později. Zjednodušeno bylo rozhraní Smart TV. Ta nyní nabízí aplikace pro hudební služby Spotify a Deezer. Výrobce totiž tvrdí, že Avant má daleko lepší zvuk než typická Smart TV.

Na zadní straně je umístěn malý slot na streamovací Apple TV box a pevný disk. BeoVison Avant má duální tuner, takže není problém sledovat jiný kanál než ten nahrávaný. Avant navíc podporuje HbbTV. Kolik vlastně celá „sranda“ stojí? Jen v případě motorizovaného držák na zeď a stojanu to je 1995 dolarů (v přepočtu 40060 korun). Nepohyblivý držák je k mání za 895 dolarů (17970 korun). Ke koupi BeoVision Avant je třeba obětovat 7995 dolarů (160530 korun).

Zdroj: FlatpanelsHD