Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Genius TVgo DVB-T 02Q

11.2.2006, Ivo Mašek, recenze
TV tuner Genius TVgo DVB-T 02Q vás dostane zejména svou velikostí. Připojuje se na USB a není o mnoho větší než běžný flashdisk, díky čemuž jej můžete nosit všude s sebou a sledovat digitální televizi i na cestách s notebookem. Při propojení s PC vypadá jako redukce mezi TV anténou a USB portem.
Příjem digitálního vysílání nabízí kvalitní obraz a zvuk bez jakýchkoli ruchů. Na rozdíl od analogových tunerů jsou digitální tunery výrobně jednodušší a proto mohou být malé. Recenzovaný Genius právě ukazuje, jak je možné vyrobit velmi kvalitní produkt v úhledném provedení.

Hardwarovému provedení nelze nic vytknout. Bílá krabička má na jedné straně anténní konektor a na druhé straně USB konektor. Aktivitu tuneru potvrzuje malá modře svítící dioda, je tu i čidlo pro příjem signálů z dálkového ovládání. K tuneru dostanete v balení USB kabel, malou anténu a několik anténních redukcí. Pro příjem na dodanou anténu je nutný silný signál DVB-T, v opačném případě se lze připojit ke klasické domovní anténě.

Dodávané dálkové ovládání velikosti kreditní karty nepatří zrovna mezi designerské skvosty. Membránová tlačítka na ovladači s přísně pravoúhlým uspořádáním příjemnému ovládání moc nepomohou. Ovladačem navíc musíte přesně mířit na tuner, proto jej nelze skrýt za počítač.

Tento tuner je dalším potvrzením smutného faktu, že se firmy honí za technickými parametry a nízkou cenou, ale pokud jde o uživatelské prostředí a jednoduchost ovládání, tak tam to dost "skřípe". Prvním problémem byla instalace, která proběhla na čistý operační systém. Přesto na poprvé program nefungoval. Ale ještě horší to je, pokud chcete pouze sledovat televizi.

Okno programu má tlusté okraje a nelze ho mít vždy navrchu. Nemůžete proto normálně pracovat na počítači a současně mít někde v rohu puštěnou televizi. Pro přepínání programů, nebo řízení grabování budete v každém případě potřebovat nápovědu. Protože ovládání je velmi nelogické a nepochopitelné. Například hlasitost zvýšíte ALT V, snížíte pomocí ALT L, další kanál vyberete ALT U, předchozí kanál přes ALT D. Zkrátka, zkratky na klávesnici jsou zcela "ujeté". To není vše. Místo používání běžných kurzorových šipek, kláved PAGE UP, PAGE DOWN, nebo mezerníku zvolil tvůrce zcela nesmyslné, nezapamatovatelné a při sledování televize ve tmě navíc nepoužitelné kombinace.

Podobně funguje i nahrávání signálů. Díky digitálnímu vysílání v normě MPEG-2 je nahrávání snadné, signál se jen ukládá na pevný disk a téměř nezatěžuje procesor.Tuner podporuje i timeshifting. Bohužel je program vytvořen tak, že nemůžete vysílání pozastavit a pak pokračovat. Lze se jen posouvat zrychleně vpřed a vzad. EPG, tedy elektronický televizní program, lze přijímat, pořady zobrazovat, je možné si nahrát určitý pořad jeho vybráním v přehledu, není ale podporována čeština. Program je navíc zobrazován jen pro aktualní kanál a pouze aktualní a následující pořad.

Převzato z Computer a Genius a upraveno