Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ukázky a zajímavá videa č.2

Pave1 (4279)|22.12.2008 11:09
Tak jelikož je vedle už "plno", zakládám nové vlákno na ukázky.

Vkládám do něj typické video z letní dovolené, dokončený snímek z Českého Ráje (26min). Obsahuje čtyři části - doladěné Hruboskalsko (skalní město, hrad Valdštejn atd.), podtrosecká údolí (s úvodní "větrnou pasáží" a vodním světem rybníků), cestu k hradu Kost a cestu údolím Plakánku (opět kolem skal a rybníků, cesta končí u starého mlýna, v úvodu je výhled na zámek Humprecht), poslední část ukazuje Suché skály (unikátní geologická lokalita, kde pohyb zemských ker vyzdvihl spodní vrstvy pískovce, pootočením kolmo k povrchu země, přezdívá se jim i "české dolomity"), v závěru suché skály zajímavě ozvláštnil déšť.

Snímek vznikl ve volném čase (takže ne vše je ze stativu .-) ), je tu pro radost nás běžných kameramanů, kteří točí běžné věci jako dovolenou a spol. Zvuková kulisa je tvořena původními ruchy (celkem vyladěnými), hudební podkres doplním možná časem (pokud domácí zdroje poskytnou vhodnou náplň .-) ), a jen jako vždy upozorňuji, že pokud někoho snímek/téma nebaví, chtěl by vidět něco jiného (či jinak zpracovaného), nechť prosím použije tlačítko stop (sledování má plně ve své moci, vždy ho může ukončit a podívat se na jiný snímek, více vyhovující jeho vkusu).

Vše snímala kamera XH-A1, (3xCCD 1/3, záznam HDV 1080/50i), místy bylo (velmi zřídka) použito Canon šíro (hlavně část druhá, u rybníků). Stopáž je 26min, doporučuju sledovat tu větší verzi, ta nižší je pro pomalé připojení.

wmv 960x540 (480x270 VBR low), 2,1Mbps (1,1Mbps VBR low)
http://www.videoproduce.cz/images/CeskyRaj_2008_big.wmv (420MB)
http://www.videoproduce.cz/images/CeskyRaj_low.wmv (206MB)

Tolik něco na přicházející svátky, ke koncepci dílka přiměřené názory jsou vždy vítané :-) .

---------

Člověk, který nedokáže ocenit krásu světa kolem, nedokáže ocenit ani krásu sebe sama nebo svých blízkých. Plný pochybností pak bloudí světem, jako pošetilý lovec jemu skryté krásy.
Pave1 (4279)|24.12.2008 13:40
Tak to jen posunu nahoru - děkuju všem fandům tohoto skvělého hobby (natáčení a zpracovávání rodinných a "na profesionálních technologiích" nezávislých videosnímků) za přízeň v celém roce 2008, jen z mých stránek bylo letos sosnuto solidních 700GB dat.

Hodně štěstí a pěkných záběrů v novém roce 2009 .-) .
RaDim_ (128)|24.12.2008 22:01
Nevím jestli se to sem hodí, ale asi kam jinam než sem... :) Nevím jestli si mě tady někdo pamatuje (asi už ne), ale někdy letos od ledna do června jsem tady občas otravoval a ptal se na kamery a mikrofony a tak, protože jsem chtěl začít točit nějaký ty amatérský filmy. Tak jsem teda konečně první natočil. Kdo by se chtěl podívat, tak může tady http://bit.goo.cz Vím že je tam spustu věcí špatně; spousta věcí (včetně scénáře) se dělala na rychlo, ale na druhou stranu jsem rád, že se to vůbec stihlo, když nikdo neměl skoro nikdy čas. Příští film bude snad trochu lepší. Moc se mi nesmějte ;)
RaDim_ (128)|24.12.2008 22:05
Ještě taková drobnost - ta verze co je na webu ke stažení mi nějak nejede ve VLC. Je to x264 a co jsem slyšel, tak VLC si video dekóduje sám. Nevěděl by někdo kde je problém? Jestli mám třeba špatnou verzi VLC nebo musím jinak nastavit kódování u x264, aby byl víc kompatibilnější (kódoval jsem to v Avidemuxu - ten má asi kodeky taky svoje, nevím - minimálně na to má nějaké svoje rozhraní...).
Pave1 (4279)|26.12.2008 12:40
Tak jsem se donutil to postahovat (tenhle způsob tedy není moc vlídný, jednotlivé kusy přehratelné pouze vcelku .-) ), ale - ke svému velkému překvapení - jsem opravdu nelitoval, světe div se :-) !! Perfektní biják, skutečně!

Moc se mi to líbilo, střihově, obrazově, zvukově a především dějově (skvěle napínavé, až do konce). Smekám, opravdu solidní práce.

Pokud bych měl říct nějaké připomínky, tak tři drobné a jednu zcela zásadní:
1. Je strašná škoda, jakým způsobem jste jinak dějově naprosto vynikající film zakončili, ten konec je úplně mimo, je mi moc líto, že jste nedotáhli pointu "v duchu" filmu (tedy ve způsobu "přeskakování v čase" - skutečně třeba překvapivou, jako je celý tenhle skvělý film). Nevyužili jste (a nedotáhli) ani zásadní dva motivy, které od počátku divákovi nabízíte (tedy kombinaci "hulení" a špatného zdravotního stavu hlavní postavy, lehce záhadného hrdiny příběhu). Také jste nedořešili krádež auta - to vše chtělo v geniálně jednoduché, krátké a strhující pointě (možná způsobem až k neuvěření) vyřešit - průsečíkem těchto věcí (a v součtu i s posuny času ve vyprávění .-) ). Hádanka, jak by měl správný konec této celkem mistrně rozehrané partie vypadat, přímo vybízí k vyřešení ;) .

2. Skvěle provedená zvuková kulisa filmu zaslouží vyzdvihnutí, je to prakticky profi záležitost, která si nezadá s lecjakým profi dílem, napínavou detektivkou, nezávislým filmem ... (skutečně perfektní provedení).

3. Střihová skladba má snad jen jednu malou drobnou chybu, na začátku ve scénce rozhovoru - skáčeš tam přes osu (kameru bych zkusil postavit jinak, aby se to dalo jinak šmiknout), a pak u toho kostela to "letmé zahlédnutí", to není zcela perfektně technicky zvládnuté (ten pohyb kamerou). Jinak je to ale opět celé z hlediska kamery a střihové skladby prakticky profi dílko, moc se mi to líbí (v klidu jsem mohl sledovat děj, na střih a kameru vůbec nebylo třeba myslet).

Gratuluju k počinu a (kromě té pointy, která mně osobně hodně nenaplnila očekávání) hodnotím jako moc pěkný filmeček (dějem, kamerou i střihovou skladbou a hudbou). Fakt pěkný, jen tak dál.
RaDim_ (128)|26.12.2008 16:07
Moc díky za hodnocení. Ani jsem tak dobrý nečekal :) Taky je to asi moje první hodnocení od někoho, kdo je nezávislá osoba (nikoho z herců ani ostatních tvůrců neznáš osobně).

Co se týče toho děje - toho jsem se bál nejvíc. Ono to totiž původně mělo být tak, že mi měl se scénářem pomáhat kámoš, který to umí rozhodně líp jak já. Nakonec ale neměl bohužel čas a tak jsem to potom na rychlo, pár týdnů před natáčením, musel nějak dodělat sám. Další věc je, že se polovina věcí musela zrušit a příběh zjednodušit, protože herci neměli tolik času kolik by to chtělo a tak jsme byli nakonec rádi, že se to vůbec stihlo. A to se právě projevilo v tom, že něčemu není pořádně rozumět - nějaké části příběhu měly být víc zdůrazněny a lépe vysvětleny a hlavě celý ten konec měl být trochu jinak. Původně nám tam měla hrát i jedna slečna, která byla klíčová právě na konci. Ta potom ale neměla čas a tak se všechno s ní muselo předělat. A konec dopadl jak dopadl.

Co se potom týče té scény na začátku - skákaní přes osu - tak za to v podstatě taky může to, že jsme neměli moc času. Nikdy jsme totiž nešli na místo natáčení předem a nezkusili jsme si to. Potom přijdeme na místo, natočíme něco z jednoho úhlu, chceme točit z jiného a zjistíme, že odtud to nepůjde, protože třeba svítí slunko do kamery nebo pro to, že prostě není pro kameru dost místa (museli bysme s ní vlézt do potoku) atp... Takže se pak na rychlo vymyslelo jiné místo, které se moc nehodilo k předchozímu záběru. Ale to mě na místě ani nenapadlo, protože jsem si to nemohl v klidu pořádně rozmyslet, protože jsem musel dělat milion jiných věcí (jako říkat hercům co mají dělat, kde mají stát, potom si podle toho přesně nastavit kameru, stativ, mikrofon - mezím herci nevydrží stát na jednom místě a začnou dělat něco jinýho, takže jim zase musím říct kam si přesně stoupnout, podle toho nastavit zase kameru - potom člověk musí spěchat, protože za chvilku bude tma nebo nějaký z herců musí někam jít - a to ještě nepočítám točení v bytě, kde jsem musel navíc obsluhovat ještě světlo, který navíc nesmělo svítit dlouho, protože se z něj začalo za chvíli kouřit a taky z něj bylo strašný horko - no prostě sranda).

Takže když bych to měl zrekapitulovat, tak největší problém bylo málo času a nedostatečná příprava. A to bylo hlavně způsobeno tím, že jsem scénář, režii, kameru a do značné části i mikrofon a světla obstarával já sám, takže jsem prostě nestíhal. Příště to ale snad bude lepší.

Každopádně moc díky za hodnocení.
Pave1 (4279)|26.12.2008 18:59
Jo, to snímání přes osu je věc praxe, mně se skutečně velmi líbilo to zpracování celkově (pak ta hudba, ta je perfekt). Moc škoda toho konce (kdyby to šlo, změnit trochu ten začátek a konec udělat jiný, byl by to pak skvělý biják).

Moc se mi líbilo, že jste si vystačili "s běžnými kulisami" (nic "amerického", speciálního), přitom má film opravdu velmi solidní dynamiku, člověk se nikde nenudí (po překonání začátku), velmi dobře jsi zvládl kameru (statickou, dynamickou) i střih, děj má svou napínavost. Jediný místo, kde jsem viděl "chlup", je ještě jak jdou zkraje na tu louku (všichni tři za sebou), tam máš na hraně kopce středovou kompozici na ně (mohli být v 1/3 v levé části obrazu). To je ale opravdu vše.

Celkově moc pěkný (docela by mě zajímala ta původní pointa, napiš případně do SZ jak to mělo vypadat, jsem zvědavý .-) ).
Pave1 (4279)|2.1.2009 20:27
Tak se vracím k mému velmi oblíbenému místu - Sázavskému klášteru:
http://www.videoproduce.cz/images/SAZAVA_remake_08.wmv (178MB, wmv 960x576, VBR 2,6Mbps)

S ročním odstupem jsem "oprášil" tuhle ukázku, které by bylo opravdu myslím škoda, trochu jsem jí upravil začátek a pasáž kaple (přibyly záběry "víc na dívání"), ostatní změny jsou pouze drobné (doporučuju přečíst si nový popis u mě na stránkách, je tam i pár odkazů k tématu, jeden na dokument o sv. Prokopovi).

Takže opět ono "nepřipravené, letmé snímání" (z léta roku 2007, byly to první testy tehdy mé nové kamery XH-A1) z kategorie turistických ukázek, ve své (opravdu .-) ) konečné verzi.

P.S. dovolím si neodpovídat na příspěvky, které budou mířit mimo téma.
Pave1 (4279)|16.1.2009 20:44
Na mém webu (videoproduce.cz, sekce ukázky) najdete ukázku z natáčení svatby našeho kamaráda. Je zajímavá především tím, že je snímaná kamerou HPX500 (cena 400k, u oltáře) a XH-A1 (daleko na kůru).

Doporučuju si přečíst popis u ukázky, vysvětluje, že druhý člověk s HPX500 byl záskok ze dne na den (s kamerou se teprve učí). Vše proběhlo "za stravu a pár nápojů" .-) , svatba se konala ve velmi zajímavém kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech.

http://www.videoproduce.cz/ukazky.htm
rjja (622)|16.1.2009 23:03
a jaké je heslo ???
Pave1 (4279)|17.1.2009 00:56
Ukázka, o které píšu, je volně dostupná (není třeba heslo) v sekci ukázky u názvu začínajícího na "kámošova svatba ..." , přišlo mi že nejde zabloudit .-) .
rjja (622)|18.1.2009 10:31
jo jo vzal jsem hned to první
Pave1 (4279)|19.1.2009 21:55
Ta je tu jedna "zimní relaxačka" v HD, trochu (snad) i poetická.

http://www.videoproduce.cz/images/potok_2009.wmv (9min, 302MB)

Již každoročně tradiční "zimní relaxační procházku" k Sázavě točila kamera XH-A1, cesta vedla kolem zamrzlého potoka (ze Senohrab). V poledne bylo -10°C, večer ještě přituhovalo (procházel jsem se cca 6hod). Co rukavice, zima a fantazie dovolily, můžete posoudit v HD rozlišení (wmv 1280x720, 5Mbps VBR), na stránkách je k tomu i krátký doprovodný text. Je to podhudbeno, dvěma poměrně různými hudební motivy (odborníci jistě prominou .-) ). Názory jsou vítány (dílko není profi, vzniklo pro radost a jako vzpomínka na důvěrně známá místa).

Pár náhledových obrázků ...
potok001b.jpg potok002b.jpg potok003b.jpg potok005b.jpg potok007b.jpg potok009b.jpg potok011b.jpg potok012b.jpg potok014b.jpg potok015b.jpg
rebelll (14)|26.1.2009 01:47
Na té svatbě je obrovská škoda, že se tomu člověku s tou HPX500 za celou dobu snad jednou jedinkrát podařilo zaostřit (až ke konci blahopřání) a ve finále také srovnat barvy obou kamer... (nebo lépe před natáčením) :-(
Pave1 (4279)|26.1.2009 22:16
pro rebelll - on se s tím fakt teprve učí (a je pravda, že to chce mít tu kameru v ruce a zažitou; nemá autofocus a ostřit s ní taky dík kukru není švanda - on se omlouval, že mu zmrzly ruce .-) ).

Tu barevnost jsem trochu srovnal (v pohodě by to šlo srovnat i mnohem víc, hlavně v závěru, kde červený koberce svítej, stačilo by trochu odsaturovat XH-A1 .-) ), ale ženich dělá na barevným korektoru, tak jsme mu tam něco nechali :D .
Pave1 (4279)|5.2.2009 21:26
Ta jsou tu dvě "oprášeniny", v HD (wmv) s malým škobrtbutím do finále dovedený Rešov (Rešovské vodopády, 6min 20sec, 220MB) a jemně dočesaný Vysoký vodopád (10min, 200MB), obojí z letní návštěvy Jeseníků v roce 2007.

Pro mě osobně byl Rešov pořádně zamotaný (dík použité hudbě, která byla jako stále se opakující mantra, při střihu to hodně svádělo k přílišné "pravidelnosti", musel jsem s tím docela bojovat), osobně tamní přírodní scenérie považuju skutečně za velmi působivé (působí až exotickým dojmem). Vysoký vodopád má zase své vysokohorské kouzlo, zajímavý je i pohled na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně nebo vysílač Praděd.

Nějaké drobné info je na stránkách, najdete je dole v nové rubrice (oprášené ukázky - předělávky .-) ).

http://www.videoproduce.cz/images/RESOV_09_uprava.wmv (6min, HD 1280x720, 4.5Mbps VBR, 220MB)
http://www.videoproduce.cz/images/Vysoky_vodopad_re09.wmv (10min, wmv 960x540, CBR 2.6Mbps, 200MB)
Pave1 (4279)|12.2.2009 20:58
Tak tu mám jeden krátký archiv, z jednočipové Canon MV200i (1/4 CCD, 420k bodů, optický stabilizátor). Audio vstup pracoval sice jenom v automatice, ale podařilo se mi tehdy připojit (impedančně přizpůsobit) mic Senheisser ME64 (+K6).

pár obrázků z Křivoklátu a okolí z roku 2004 najdete na odkazu:
http://www.videoproduce.cz/images/Krivoklat_archiv.wmv (102MB, 5min20sec, wmv 720x540, 2.6Mbps CBR)

Je to "pravá amatérská" ukázka, zajímavá je autentickou hudbou, kterou zpívali dva hudebníci během prohlídky (na stránkách najdete nějaký stručný popis a pár obrázků), prostě je "jen na pokoukání" (doprovázela mě tehdy kamarádka Eva).
Pave1 (4279)|23.2.2009 22:24
Dlouhé zimní večery jsou plodné .-) .

Po dvou letech jsem se donutil sestřihnout obrázky z nádherné (a naší největší) jeskyně Na Pomezí, z naší někdejší letní dovolené v Jeseníku. Během běžné prohlídky (necelých 40min) jsem se pokusil zachytit alespoň odlesk magického (a skutečně nádherného) prostředí tajemné podzemní krásy (okruh byl tehdy po rekonstrukci a byl skutečně rafinovaně nasvícený, světelné scenérie působily velmi efektně). Po návratu jsem tehdy sešmikl takový hrubý "lineární sestřih", nyní po čase jsem se (jako "krokodýl" k ukryté potravě .-) ) vrátil s odstupem k dokončení sestřihu. Jeskyně byla opravdu nádherná, snad alespoň něco z té krásy se podařilo zachytiti ve výsledném snímeku, který můžete shlédnout na odkazu:

http://www.videoproduce.cz/images/JESKYNE_NA_POMEZI.wmv
9min (wmv 960x540, CBR 2.8Mbps, 196MB)


Návštěvu jeskyně můžu každému jen doporučit, je to skutečně velmi příjemný až magický zážitek. Točila kamera XH-A1, kterou sem měl tehdy v ruce asi čtyři měsíce; v režimu HDV 1080/50i. Místy jsem zkoušel 1/25 závěrku (to jen velmi krátce) a +12dB zisk (v základním nastavení, takže místy je patrný šum).

pár obrázků ...
pom004.jpg pom015.jpg pom008.jpg pom026.jpg pom030.jpg pom053.jpg pom012.jpg pom034.jpg
Pave1 (4279)|26.3.2009 19:34
Jedna kravina z víkendového blbnutí (auta), vše bylo snímané "narychlo", bez větší přípravy:

http://www.videoproduce.cz/images/Dobruska_auta.wmv (114MB, asi 5min).

(adresu zkopírujte do přehrávače - otevřít URL, nebo použijte save as)
MIHI (940)|26.3.2009 19:59
No mě by celkem zajímalo co to bylo za stekání?
Pave1 (4279)|26.3.2009 20:02
Napíšu ti do SZ
rjja (622)|26.3.2009 20:20
nechápu podstatu, ale jak píšeš kravina
Pave1 (4279)|26.3.2009 20:31
Smysl .-) ?

žádná tvorba to není, prostě bylo nějaké setkání a místní hostitel domluvil tyhle chlapce. Pro základní materiál na pokec o kamerách a práci s nimi to postačilo, o nic jiného nešlo, jen zpestření .-) .
MIHI (940)|26.3.2009 21:28
Já bych měl takovou všeobecnou připomínku, dotaz, námět k diskuzi - berte to jak chcete. Předestírám že se jedná o můj subjektivní názor a rozhodně to nechci vydávat za instatní pravdu, fakt nebo pravidlo. Ale u hodně ukázek co jsem tu kdy viděl (a nejen na tomto fóru) jsem měl pocit, že jsou všechny záběry přiliš široké a chtělo by to o "třídu" nebo dvě užší záběry. Je pro to nějaké jednoduché vysvětlení?
Pave1 (4279)|26.3.2009 21:39
To je snadná odpověď - tohle souvisí s přípravou .-) .

Když bych ty auta točil dva dny, natočil bych si verze široké, detaily od země, zastavovačky do detailu, cokoliv.

Jenže tohle např. jsem snímal prakticky na jedno jetí, tak pak jsem "pumpoval", aby to bylo jak v detailu tak v celku a přitom aby to mělo náznak dynamiky .-) . Je to jako ta disciplína nasnímat minutový film v jednom dlouhém záběru.

(to mi ještě jeden človíček vynadal, že v HD se detaily netočí, prý si chce záběr v klidu prohlédnout jako fotografii .-)) ).

Ale obecně ano, detail chce čas. Pokud snímáš na jednu kameru, je to někdy problém.
MIHI (940)|26.3.2009 21:43
Ale o to ani nejde, mám pocit že to je obecné a vůbec nemusíme rozlišlovat mezi amateŕskými a profesionálními tvůrci, ale mám pocit že věci točené na malé kamery jsou širší. A to i když je to ze stativu. To mě vždycky dráždí např. u amatérských hraných filmů, že postavy bývají často snímány v dialozích v podivné velikosti, která rozhodně není PD (je to něco jako od pasu nahoru:))
Pave1 (4279)|26.3.2009 21:47
hmm, tak tohle zase souvisí s kvalitou náhledu (možná .-) ).

Ty malé kamery mají malý displej, točil jsem teď nedávno kousek se Z5 (má displej o dost větší a dobře čitelný proti XH-A1) a všechny záběry jsem měl víc v detailu .-)) .

No, vážně řečeno, pro připravené snímání to není problém, horší je to vždy u těch letmých věcí, na které není moc času. Tam detail znamená, že ti něco uteče .-) .
MIHI (940)|26.3.2009 21:49
A já tvrdím že právě letmé věci v detailu jsou nejlepší, za cenu že něco uteče, ale něco jiného se zachytí.)
Pave1 (4279)|26.3.2009 21:51
Jo, to je jasný (bez detailu je to mrtvý). Ale nedosáhneš to, co u pořádných bijáků - v pravou chvíli ten velký detail na zaslzené oko :-) .

Ale klidně hoď nějakou ukázku do placu ;) .
Pave1 (4279)|26.3.2009 21:58
Ještě bych řekl, že to i dost souvisí s pomalejší prací na těch ručkách (dýl trvá najet, dýl dobře zaostřit, náhled i držení kamery jsou horší).

S profi kamerou je tohle snažší, náhled je lepší.
MIHI (940)|26.3.2009 22:11
To samozřejmě hraje roli, ale nebude to myslím jediný důvod. Naprostému amatérovi dáte kameru a on "kropí zahrádku" (doprava, doleva, nájezd, doleva, odjezd, doprava...)
"Pokročilému amatérovi" dáte kameru a on má tendenci točit celky. (Celek z prava-střih-celek z leva...) Nebo jsem mimo?:)) To bude fakt to jaro Pav1e.)
Pave1 (4279)|26.3.2009 22:17
Zkušenost hraje roli, ale podle mě záleží i na možnostech té techniky (tu mou ukázku v tomhle kontextu vůbec nehodnotím, zapíchl jsem stativ a ani jsem se nehnul, pak ho poponesl o pět metrů a to samé .-) ).

... i na tom způsobu natáčení (vícekamerový, připravené - nepřipravené). Dá se lecos .-) .
jibarr (792)|26.3.2009 23:10
To bych Pavle chtěl vidět toho kolegu s tím šírem. Z toho svahu na tu vzdálenost to bude ten spravně široký záběr. Jinak ukázka fajn. Pak přišel myslivec a vyhnal vás všechny ?
MIHI (940)|26.3.2009 23:19
[QUOTE=jibarr;221072].... Pak přišel myslivec a vyhnal vás všechny ?[/QUOTE]
Taky jsem se chtěl zeptat, ale neměl jsem odvahu:) Doobře že si to nakousl. Tak jak to bylo s tou loukou?;)
Pave1 (4279)|27.3.2009 03:45
Jirko, myslivec nebyl (prý to bylo vše ofiko vyřízený, ale já to nezařizoval .-) )
jibarr (792)|28.3.2009 12:59
[quote=MIHI;221030]Já bych měl takovou všeobecnou připomínku, dotaz, námět k diskuzi - berte to jak chcete. Předestírám že se jedná o můj subjektivní názor a rozhodně to nechci vydávat za instatní pravdu, fakt nebo pravidlo. Ale u hodně ukázek co jsem tu kdy viděl (a nejen na tomto fóru) jsem měl pocit, že jsou všechny záběry přiliš široké a chtělo by to o "třídu" nebo dvě užší záběry. Je pro to nějaké jednoduché vysvětlení?[/quote]

Těch důvodů bude vícero. Ono je to jednodužší a pohodlnější snímat celky a polocelky. Při velkém nájezdu se taky musí dost předpokládat pohyb objektu a ten někdy uteče.
Taky to může být technickým vybavením. Než rozklapaný detajl, tak raději klidnější celek.
Osobně mam taky raději detajly. Ideální jsou pak dvě a více kamer. Při snímání jednou kamerou se pak jede na jistotu v širším záběru.
http://www.businessart.cz/Kucharova.wmv
Pave1 (4279)|28.3.2009 13:21
jj, přesně tak (při jedné kameře je někdy příliš velký risk, držet detailní záběr .-) ).

Kuchařová má pěkný barvy, detail je taky pěkný (asi by mu slušel spíš mírný podhled, někde dole od podia, ale to už je právě o tom množství a postavení kamer .-) ).
Profi záznamy snímají detail filmovým sklem klidně přes celý sál, aby byl prakticky v rovině (kuk například na záznam výročního koncertu Prokopa nebo Mišíka k 60.narozeninám).
MIHI (940)|28.3.2009 13:49
No právě, kdo se bojí nesmí do lesa.) Proto ty celky - pro jistotu. "Co kdyby náhodou..."
Proto taky točíš úúúúplně ze zadu.... Chtělo by to vybojovat místo níž. On i ten VC na začátku mi přijde jako VVVC (velký velký velký celek.)
jibarr (792)|28.3.2009 15:15
Tady ten velký celek normálně nepoužívám. Je to jen pro představu nájezdu. A taky je to jedna z podmínek organizátora, aby bylo vidět to promítací plátno sponzorů. kde je na sále umístěný. Níž v centru to bohužel v divadlech moc nejde. Jedině z boku druhá kamera. Jsou tam napevno sedadla s prodanýma vstupenkama.
Je to ze včerejška. Celý to pak bude vypadat zhruba jako předchozí ročník.
http://www.businessart.cz/OC08.wmv
MIHI (940)|28.3.2009 19:52
Tak to je samozřejmě specifický záměr (taky jsem přemýšlel jestli nejsi nahoře právě kvůli třeba té Koo.....). Ale asi jsem se už na začátku špatně vyjádřil a konečně jsem našel v hlavě to slovo které jsem myslel: popisnost. Že někdy jsou věci popisné až tak, že je to kontraproduktivní. Pořád se něco exponuje (myšleno dějově) a exponuje... až je to celé přeexponované:) A hezky to shodou okolností dnes vyjádřil Pave1 sice v jiné diskuzi, ale je to přesně to, co myslím. Tak se Pav1e doufám nebudeš zlobit, když těš teď zacituji:

...Otázka ale zní, jestli i tady není "méně o trošku více". Jak by řekl mistr hororů - někdy náznak je působivější než "dlouhé viditelné záběry" hrůzy .-) ...

PS: Když už ulítávám na těch cizích slovech, našel jsem ve slovníku jedno moc hezké, které s tou snahou být popisný možná taky souvisí "musturbace". Takže závěr zní: Kluci, nemusturbujte se a dejte víc na svou intuici:) :) :)
Pave1 (4279)|28.3.2009 20:21
Tak ta popisnost někdy vychází přímo ze zadání (pokud točíš pro sponzory, tak mají občas přímo ve smlouvě, že to nemá být umělecké video, ale hlavně musí být vidět sponzorská loga, proto někdy z těchto akcí jsou vidět ty celky .-) ). Takže opravdu záleží na tom, kdo a za jakým účelem si ty objedná.
Já například pokud vím, že daná věc prostě nemá význam, tak nebudu vyrábět "umění" a točit mraky detailů (byť je to jednak smutné a jednak si i člověk musí dávat pozor, aby si na to nezvykl víc, než je zdrávo :D ).

Ale naštěstí nemám v tomhle segmentu takový frmol, abych si stihl zlozvyky dostat pod kůži, to se pak blbě odžívá .-) .

---


Tak něco malého postni, MIHI, ať máme nad čím dumat :-) .
MIHI (940)|28.3.2009 20:39
Jak jsem psal, ty sponzory chápu, je to specifikum, já to myslím spíš obecně.
A teď k těm ukázkám. Já bych i něco postnul ale naráží to na několik problémů:)
1) nevím co (nenapadá mě nic vhodného, co by se dalo použít pro přímé srovnání)
2) prakticky všechno má titulky a chci si zachovat alespoň trošku internetové anonymity :)
3) většinu toho co dělám, prostě nemám (jsou to často hudební věci které nemůže televize dávat kvůli právům do internetového vysílání) a nenahrávám si je

Plně si uvědomuji to, že tady už dlouho melu pantem a poučuji aniž bych něco předvedl... ...ale takový je život:)
Takže případně nějaké ukázky pořeším spíš přes SZ důvěryhodným lidem.
Pave1 (4279)|28.3.2009 21:34
Já rozumím, ale kdyby ti nějaký kousek materiálu zbyl, tak třeba příště fikni pár záběrů, pro potěchu net komunity .-) .

(jinak SZ vždy naslouchají, ale mail ještě soukromněji .-) )
MIHI (940)|28.3.2009 22:34
Chtěl si něco pro potěchu, tak tohle navečer určitě potěší:) Teď jsem si vzpoměl, že jsem kdysi stříhal 3 příspěvky pro Stopu (normálně ji nedělám) a oni mě opmněli v titulcích, takže mě tam nehledejte.) Není to sice z "kamerové" praxe, ale té střihačské a dalo by se říct i decentně postprodukční (upravil jsem si někde barvičky). Tak snad to nebude vadit. Jen poznámka, bouhužel je to ještě v nižším rozlišením a u té první reportáže to na dvou nebo třech místech podivně problikne, je to nějaká chyba v tom streamu.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/408236100132022-na-stope/
požár od 11:45 do 16:50

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/408236100132023-na-stope/
brýle od 8:40 do 13:50

a něco jen pro silné žaludky (to myslím vážně)
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/408236100132024-na-stope/
od 1:15 do 10:45


PS: Bohužel nějak nevyšly kapacity a stříhali jsme to v noční frekvenci a řeknu vám, je to hnus. Zvláště ten poslední, probírat fotografie z místa činu, slyšet záznamy z tísňové linky... ...ve 3 ráno... :(
Pave1 (4279)|28.3.2009 23:44
Pěkný .-) , jen by to chtělo na ukázku spíš tu kameru (a něco trochu "lidštějšího", nějakou delší reportáž či minidokument by byl fajn, někde kde jsi se mohl hodně projevit .-) ). Ty studia jsou moc daný, detaily někde z exteriéru by byly ilustrativnější .-)).

Ale dík :-) .
MIHI (940)|28.3.2009 23:47
Jak "studia jsou daný"? Já jsem právě nedělal studio, ale ty reportáže - jak jsou vyznačeny časem.
MIHI (940)|28.3.2009 23:56
A navíc to píšeš jakoby střihač byla podřadná profese a kameraman byl důležitější:) :) :)
Tak takhle teda ne.)
Ale vážně, linky na hodinový dokumenty tady dávat nebudu, to nemá význam, proto jen ty kratší repky...
jibarr (792)|29.3.2009 00:01
Tak tomuhle jsem se vždycky obloukem vyhýbal. Zpravodajská rutina je hrozný stereotip. Kolega už od toho taky utekl. Je to v základu vždy mluvená informace a na ní naházený ilustrační obraz. Hraný, foto, z mobilu, grafický, atp.

Jinak dílensky je to samozřejmě udělaný dobře.
Pave1 (4279)|29.3.2009 00:02
[QUOTE=MIHI;221318]A navíc to píšeš jakoby střihač byla podřadná profese a kameraman byl důležitější:) :) :)
Tak takhle teda ne.)
Ale vážně, linky na hodinový dokumenty tady dávat nebudu, to nemá význam, proto jen ty kratší repky...[/QUOTE]

Já myslel ty detaily, že bysme jako pokračovali o tom snímání :-) .

(myslel jsem něco víc autorskýho, kde jsi třeba dělal i kameru). JInak střihač není nic podřadnýho, jen to, jak si to natočíš, je zásadní pro výsledek - jak to pak bude celý vypadat. STřihač to může nadupat (dynamickým střihem), ale když nemá z čeho, tak si taky všechno nevymyslí .-) .

(Napiš mi do SZ mailika, pošlu ti jeden inspirativní krátký textík, co se zrovna přístupem ke snímání/kameře lehce zabývá)
Pave1 (4279)|29.3.2009 00:11
Tak už to letí (musím jít dnes spát, zítra vstápám a šoupe se čas .-) ).

Napiš stručně, jak ti to konvenuje .-) .