Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih a práce s videem: Jak dostat plnohodnotny PAL ven z PC

Neregistrovaný (0)|9.2.2011 23:39
Tazatel: vaněk38

Znění dotazu: Dobrý večer,zatim sem měl pár vga převodníků v minulosti a kvalita výstupu cinch PAL byla děsná(nešlo o to jestli S-video nebo cinch,vždy),jakysi cukající radoby pal s nepěknými barvami z toho lezl.To samé u výstupu grafické karty.Existuje nějaká studiová řešení a převodník byt za vyší cenu ale s plnohodnotným PAL videovýstupem.
arkij (540)|10.2.2011 10:18
Podívej se na http://www.syntex.cz/, tam mají několik karet a zařízení, jež umožňují výstupy přímo z PC kam potřebuješ.

Jinak možná úplně nechápu k čemu výstup potřebuješ, já jsem pro pal (připojení CRT TV) používal v minulosti karty MATROX a ty měly výstup slušnej, teď pro výstup k připojení LCD TV používám kartu ATI (s nastavením Theatre mode) a propojení mám přes HDMI. Tam mi leze přímo výstup ze střihového SW a taky z různých přehrávačů a s kvalitou není problém.
vaněk38 (0)|10.2.2011 13:47
Ale potřebuji připojit CRT televizi 55 uhlopříčky,protože mam spoustu archivnich filmu v exotických formátech xvid,atd.Je to sbírka většinou jde o klenoty(festivalní).Na "ploche televizi" je to nekoukatelne,na menší CRT se to da ještě zkouknout.Ani dnešni LCD nezvladá rychlý záběry,"rychlé skákání kamer".Už sem koupil před lety převodník VGA od grandwiewu a kvalita taky špatná,i když se tam dalo štelovat trochu barevné podání.
ai (2993)|10.2.2011 14:53
porid si nejaky media prehravac treba WDTV Live Hub, Xtreamer, eGreat apod. , ktere maji composite out (cinch), pokud ma TV jen scart, treba reduckou cinch-scart dostanes na CRT TV vpodstate co chces, treba i HD video, cokoliv
vaněk38 (0)|10.2.2011 15:10
Media player mam a dokonce 2,ale ne vse to prehraje,takze to zkousim touto cestou.
Podle me to bude zakopany pes v tom prevodu(prevodniku)
Zkousel sem napojit dvi-component YUV cabel a z toho leze
kvalitnejsi video,jenze TV musi mit ypbr.ypbrcr.
Ta moje co mam ted na byte tyhle komponentni vstupy nema.
Jak je mozny,ze prevod RGB(DVI)-komponent je kvalitni na kabelu za 400 ?
Jsem ochoten do toho investovat i 30 000kc,pokud se najde zarizeni co to bude
umet prevest.V syntexu sem nic urciteho nenasel,mate naky typ?
vaněk38 (0)|10.2.2011 15:18
Co se pouziva ve vysilacich spolecnostech na VGA(DVI analog) do RGB scart nebo s-video,cinch ??
arkij (540)|10.2.2011 15:20
Než kupovat drahé zařízení do PC, navíc jednoúčelové s životností omezenou do likvidace oné CRT TV, zvaž, jestli by nebylo lépe pořídit za ty peníze nějaký media přehrávač s analogovými výstupy - v jiných vláknech tady najdeš spoustu doporučení a zkušeností. Taky to přes něj můžeš formou sdílení hrát přímo z PC a pořídit něco bez HDD, nebo s HDD a vytvořit si archiv na něm.
Tebou uváděné exotické i neexotické formáty to hraje většinou bez problémů a navíc je to samozřejmě použitelné i pro další TV, nebo do LAN apod. Já jeden takový mám a jsem spokojen.

Jinak nevím co máš za PC, pokud starší s AGP, šla by ještě sehnat levněji starší MATROX-ka (G550,650,750), která měla napsaný ovladače s možným nastavením analogového výstupu na TV jako Fullscreen, běhalo to dobře, já jsem to právě na 55-ce měl a v té době byl spokojený.
U nových PCI Matrox už to většinou ovladače neumí, alespoň se mi to na 690 nepodařilo rozchodit a tak jsem šel na tu ATI a už to dál nezkoumal.

Je to ale už překonané řešení ... pokud to nepotřebuješ na střih videa, je lépe koupit ten přehrávač.
vaněk38 (0)|10.2.2011 15:48
Ja mam celkem 2 mediastremery jsou to umaxove a ver ze vse neprehraje(napr. flash,a dalsi videa ted si nezpominam co to presne bylo ale, hodne mesicu sem to testoval).

PCI?AGP verze karet bych bral az jako posledni reseni,ale mam 4 PC v garazi funkcni z ruznych let meho IT hrani,ale uprednostnuji externi konvertor protoze to bude vic pro notebook
takze bud VGA nebo DVI nebo HDMI do RGB scart nebo PAL svideo,cinch

Takovy kramer nebo aptus co si o tom myslite?Je to shit jako ty ostatni "VGA prevodniky"?
Nez dalsi mediastreamer to radeji dalsi CRT z bazaru.A nemam ted 1 CRT televizi ale 4.
CRT povazuji za nejlepsi "real" TV,mel sem i CRT projektor moznost videt jak sviti a je to bomba
kamse hrabou dnesni projektory s full hd na toto.
ai (2993)|10.2.2011 16:16
Media servers s real transcoding na tech tvych par videi co neprehrajes pokud to PC utahne ? Tedy streamovat to na ty tve stavajici prehravace.
arkij (540)|10.2.2011 16:41
VGA nebo DVI do PAL svideo, cinch uměly právě ty starý Matroxky (několik těch starých redukcí mám ještě v krabici v archivu), kvalita šla do jisté míry ovlivnit v nastavení ovladače a taky použitého přehrávače.

Externí zařízení, co by to uměla jsem nezkoumal, neb jsem nepotřeboval, na tom Syntexu nic vhodné není? Možná na ně zkus poslat dotaz.

Ještě mne napadá, že jako externí převodník jdou použít staré DV (D8) kamery (třeba s poškozenou mechanikou) ze starších typových řad, co měly otevřené vstupy a výstupy. Na té mojí jde poslat signál z PC přes FireWire a zobrazit na TV přes S-video nebo cinch, musí ale ten výstup na FireWire podporovat i přehrávač a je to trochu krkolomné, to uznávám.

Možná se zkus zabývat představou, že to co nepřehrají multimediální přehrávače překonvertuješ na jiný formát, pokud toho materiálu není "extra moc". Budeš sice argumentovat, že to zase něco ztratí na kvalitě, nicméně to vyřeší problém dlouhodobě a je třeba najít SW, kterej to zmrší nejmíň. Já jsem teď nějaké starší archivy převáděl a myslím, že je to použitelná cesta.

Co to vůbec máš za formáty? Můžeš to trochu upřesnit?
Neregistrovaný (0)|10.2.2011 16:45
To ne,podivej ja potrebuji plochu win(eventuelne linux) videt,chci si tam dat 4 okna a v nich videa
Z toho duvodu ani nevim jestli by tohle zvladla USB(firewire) videokarta s vystupy analog PALU?
Zadnej mediastremer nechci.Ani NAS.
Neregistrovaný (0)|10.2.2011 17:02
A jake prehravace SW podporuji FIREWIRE ven z PC?Mohl bys mi je napsat podle toho poznam jestli mi to pomuze.Co se tyce kamery mam nabidku na DV SONY videorecorder s otevrenym firewire,dnes sem ho zahlidnul v bazaru,je to masina dnes za ni chtej par tisic,ale kdysi to stavalo okolo 100000kc.

Tokle mozna vyresi prehrani jednotlivyho videa,ale ne plochu WIN
pak uz leda YUV,YPBR televizi abych si pro ni zajel do bazaru.
Jsou to ale obvykle 72-89 CRT bedny.V 55 uhlopricce je jich mizive nebo
zadne.Potom dam kabel VGA-YUV a obraz je znatelne lepsi,takovy kabel stoji i min nez
400kc dnes,ja ho mam za vyssi cenu jako novinku pred 3 lety.Existuji i televize CRT s VGA
Nokia nebo finlux ale tu sem nikdy netestoval tak nevim.Byly dost vymakany a dost staly.
Nez nakej prevodnik koupim tak si chci nechat nahrat video s toho PAL vystupu na VHS abych
videl jestli to je PAL nebo RADOBYPAL.
arkij (540)|10.2.2011 17:11
[quote=Neregistrovaný;329601]To ne,podivej ja potrebuji plochu win(eventuelne linux) videt,chci si tam dat 4 okna a v nich videa ...[/quote]

Z tebe ta přání "lezou jak z chlupaté deky", řekl by můj děda. Už se v tom sice trochu ztrácím ale to jenom potvrzuje, že to musíš řešit z PC pomocí videokarty, žádný externí převodník Ti to nepošle do čtyřech oken na jednu CRT televizi.

Například u té Matrox-ky si na výstup nastavíš jinej mód, ne FullScreen ale rozšířenou plochu, karta podporuje toto nastavení i pro dvě různá rozlišení včetně CRT, přetáhneš tam okna přehrávačů (ty musí podporovat vícenásobné spuštění, nebo být různé) a hraješ. Toto nastavení umí i ta MATROX P690PCI, co mám na jiném compu, a jelo mi to tak i na Nvidii co měla s-video výstup.

Nevím ale, proč řešíš kvalitu na 4 okna na 55 úhlopříčce, budeš vlastně využívat pro jedno video jenom jednu čtvrtinu, takže 27,5, jestli to dobře chápu.
vaněk38 (0)|10.2.2011 18:15
Ted sem nasel prevodnik od firmy athlona,myslis ze je to ono?Umi to VGA na svideo,cinch nebo jinej model YUV,YPBR na svideo,cinch.Takco,kterej?Vzhledem k tomu,ze z VGA jde vytahnout YUV,ten jabel uz mam tak asi ten druhej.

Pri prevodu komponentu na svideo je to ok,nebo shit?Nechci jit naslepo stoji to dost.
Pytkin (7947)|11.2.2011 00:53
[quote=vaněk38;329580]Co se pouziva ve vysilacich spolecnostech na VGA(DVI analog) do RGB scart nebo s-video,cinch ??[/quote]

pouzivam HDMI prevodnik na SDI
http://www.studio.sk/bmd-mini-converters/mini-converter-hdmi-to-sdi/

a za nim SDI na ANALOG ..
http://www.studio.sk/bmd-mini-converters/mini-converter-sdi-to-analog/
Neregistrovaný (0)|11.2.2011 06:08
O tom SDI sem uvazoval,nejdriv chci ale zkusit YUV,YPBR,proste komponent do s-video
Mam kabel DVI-YPBR komponent a ten obrazek co z toho leze je ostry,delal sem test na
pojil sem to na LCD TV pres ten vystup komponentu.V tu samou chvili sem delal test s lowend
prevodnikem VGA-PAL za asi 1500kc a co z toho lezlo to byla katasrofa(radobypal).Proc vyrobci
davaji to na trh?Kde je porucha,proc je ten obraz tak shit.Kdyz na ten obraz koukam pozorne tak
me napada,ze je to jenom ukazka demonstracka "ze to funguje".Celkem me pobavila jedna firma,ktera mela u popisku ze takto konvertovany signal je vhodny k zaznamu na S-VHS.Asi to nikdy nezkoukavali.