Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kvalita videa - posouzení

aramej (32)|29.5.2016 12:18
Dobrý deň.
Nechcem zakladať novú tému, tak s opýtam v tejto. Čo si myslite ktoré video je najlepšie v porovnaní veľkosť/kvalita. Porovnanie fotiek v prílohe

[hl]mod KZ[/hl]: Přesunuto, je tady přímo sekce Kodeky, tak zde prosím nedělej brajg ...
vivid.sk (11472)|30.5.2016 00:54
Jednoznacne najhorsie je NewStudio (HDTV, takze celkom pochopitelne, bez detailov, vyhladene, ako uz sme z televizie zvyknuti :D), tie dalsie dve su podobne, mne sa viac paci H264 a az potom H265 encode. Ale pri priamom porovnani videa a kadencii 24 snimkov za sekundu by uz zaviselo na konkretnych scenach, kde by boli viditelne artefakty (ako napr. color banding)
ai (2993)|30.5.2016 17:33
U x265 je 10bit vpodstate mainstream, co jsi pouzil, 8bit nebo 10bit (main10)?
aramej (32)|30.5.2016 18:51
to nieje moj encode, mna len zaujima ci ma cenu stahovat xGB ripy, ked x265 ma xMB a ta kvalita obrazu je podla mna fajn. Zvuk na sluchatkach Audio-Technica ATH-M50 tiez nerozoznam od xGB ripov, ale pravda ze na tom notebookovom vystupe to audio rozoznat ani nejde aj keby mal clovek top sluchatka.
tdlmarek (1566)|30.5.2016 19:40
To x265 je o trochu slabší (detaily se víc ztrácí, barevné mapy způsobené kompresí naopak vystupují), ale vzhledem k velikosti souboru poměrem "cena/výkon" asi vyhrává - na 830 MB to vypadá velice slušně.

Co má nebo nemá cenu je ale dost individuální - záleží, kolik máš diskového prostoru, na čem přehráváš, jestli musíš brát v úvahu nějaká technická omezení, zda to chceš archivovat nebo posílat dál třeba v rodině, atd. Ale věřím, že na přehrávání na notebooku je to x265 jednoznačně lákavější. Mně osobně by dost vadil ten zvuk v AAC - ani ne tak kvůli kvalitě, ale protože nejde protlačit přes S/PDIF.
ai (2993)|30.5.2016 23:56
Az ted jsem si vsim, ze tam mas mediainfo u toho snimku a udaje o velikosti, datovem toku (ale ne u tech uploadovanych fotek), po precteni predchoziho prispevku.

Stahovat tretinovy objem (co se tyka videa, u audia zrejme nejaky system neni, u ceho je aac a u ceho DTS) , to bych tedy zvolil ja, pokud bych takto pytlacil, ten rozdil v objemu je opodstatneny. Pokud to ma system HEVC+AAC nebo H.264+DTS porad, tak asi take, protoze ja nejsem zadny zvukovy freak, me je to celkem jedno, ovsem ten AAC ma 6 kanalu a total 192kbps, coz je dost malo, takze by to jeden musel slyset nejdrive, jestli to neni nejaka hruza, nebo jestli se to da. To audio muzes posoudit sam. Dej nekomu ovladac at ti navoli film a ty hadej co poslouchas a jaky rozdil to bude.
vivid.sk (11472)|31.5.2016 00:00
[QUOTE=aramej;522988]tom notebookovom vystupe to audio rozoznat ani nejde aj keby mal clovek top sluchatka.[/QUOTE]
a mozno by si bol sam prekvapeny :), dnes to uz nieje ani pri beznych zvukovkach (ako Realtek) ziadna tragedia, ako v zaciatkoch. Ale to uz je mimo diskusiu vo vlakne. To AAC moze kludne dosahovat aj pri tomto bitrate vysledky 384kbs AC3, ktore je pouzite pri HDTV, (pripadne moze byt aj lepsie). AC3 je vsak podstatne univerzalnejsie (koli AVR). Ak to vsak pozeras na notebooku, nemusis to riesit (a vlastne preco riesis nejaku "kvalitu", ked to pozeras na notebooku? :)).
aramej (32)|31.5.2016 06:58
Tak kvalitu riesim pre to, lebo to planujem archivovat do NAS a casom ked nasetrim na nejaku kvalitnu full hd tv tak by som si to chcel pozriet este na nej. A NAS z 4TB v RAID 1 je v podstate len 2TB takze pri desiatkach serialov by sa dalo co to usetrit, ale samozrejme nie za kazdu cenu, to potom radcej vymenit disky za väcsie.
vivid.sk (11472)|1.6.2016 02:14
Najväčšie plytvanie miestom je zálohovať ukradnuté filmy/seriály na HDD v RAIDe. Stiahni, pozri, vymaž. Ak si niekedy raz našetriš na UHD TV a budeš mať vôbec chuť vidieť niečo z toho opäť, "zoženieš" si to rovnako a v adekvátnej kvalite (možno už v nejakom hevc2/h266).
tdlmarek (1566)|1.6.2016 08:38
Sorry vivid, ale s tím nemůžu úplně souhlasit :)

Spousta věcí není v oficiální distribuci dostupná, a "neoficiální" distribuce poměrně rychle vysychá - co jde dnes stáhnout bez problému, tak třeba za rok, dva už bude člověk shánět poměrně těžko nebo v horší kvalitě.

Takže srdcové záležitosti, obzvlášť v referenčním formátu, rozhodně archivovat a zálohovat. Které to budou, to je samozřejmě čistě individuální záležitost.

Na druhou stranu máš jistě pravdu v tom, že je nesmysl snažit se zálohovat celý Internet, protože na většinu produkce se člověk opravdu podívá jen jednou.
aramej (32)|1.6.2016 09:11
Tak veru, taky serial ako ,,Tak jde čas / Days of Our Lives ,, by som si uz druhy krat na UHD telke nedal.
vivid.sk (11472)|1.6.2016 17:37
[QUOTE=tdlmarek;523006]Na druhou stranu máš jistě pravdu v tom, že je nesmysl snažit se zálohovat celý Internet[/QUOTE]
Presne tak nejako to malo byt pochopene. Srdcové záležitosti ano, tu ostatnu vacsinu nie je dovod (a ak ano, nie je dovod plytvat 50% kapacity, odlozit na ext hdd a dat do suflika. HDD, ktory sa netoci, sa nepokazi :D).