Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Přehrávání zvuku 5.1

levorrad (20)|7.11.2015 15:09
Zdravím, chci si koupit domácí kino a zjistil jsem (do teď jsem to netušil), že z TV nedostanu ven šesti kanálový zvuk. Takže když chci 6-ti kanálový zvuk musím použít Blu-ray/DVD disky, je to tak? A ještě by mě zajímalo, zda-li dám do přehrávače domácího kina flašku do USB, jestli bude umět kino i z tohoto zdroje 6-ti kanálový zvuk.
KamilZ (10277)|7.11.2015 15:22
[QUOTE=levorrad;517610]1) Zdravím, chci si koupit domácí kino a zjistil jsem (do teď jsem to netušil), že z TV nedostanu ven šesti kanálový zvuk.
2) Takže když chci 6-ti kanálový zvuk musím použít Blu-ray/DVD disky, je to tak?
3) A ještě by mě zajímalo, zda-li dám do přehrávače domácího kina flašku do USB, jestli bude umět kino i z tohoto zdroje 6-ti kanálový zvuk.[/QUOTE]
Ad 1) Spousta stanic, např. na DVB-S vysílá v 5.1 a ale záleží na konkrétním modelu TV, zda přes HDMI ARC nebo optiku pouští ven 5.1 nebo jen 2.0
Ad 2) Nemusíš, můžeš
Ad 3) Pravděpodobně ano (pokud to domácí koni nemá 20 let) a pokud bude mít film na flash zvuk v 5.1
levorrad (20)|7.11.2015 17:47
A náhodou netušíš, jestli moje televize LG 47LB670V pouští ven zvuk 5.1 nebo jen 2.0. Co jsem četl, tak jsem dospěl k tomu, že většina televizí pouští pouze 2.0. Nebo jak bych to mohl zjistit?
vivid.sk (11472)|7.11.2015 19:11
Trosku to upresnim (rec je o optickom SPDIF / TOSLINK, ktory ma kazda dnesna TV):

1) Samotna TV vie posielat bitstream (t.j. multikanalovy vystup v podobe DD/DTS) v pripade, ze sa nachadza v DVB-x zdroji (interny tuner), alebo dany zdroj prehrava (interny player). Staci to len nastavit v TV. Standardne nastaveny vystup je obvykle PCM (koli kompatibilite je to default nastavenie), ak chces bitstream, staci to zmenit.

2) Drviva vacsina TV nevie preposielat multikanalovy bitstream v pripade, ze sa nachadza na HDMI vstupoch. V tomto pripade posiela len stereo downmix. T.j. ak pripojis k TV standardny BD plyer cez HDMI kabel, tak z vystupu na TV necakaj multikanal. Tento ale najdes v zdrojovom HW, ktory obvykle ma tieto vystupy, naviac standardne zapojenie v pripade AVR je vzdy:
externy pristroj --- > AVR ----> TV.


P.S. Vidim, ze vymyslas s tou kupou kina za 3.500, z ineho vlakna . Existuje aj Toslink switcher, ktory riesi, co potrebujes:
http://www.lindy.co.uk/audio-video-c2/switches-c175/audio-spdif-analogue-c180/2-way-toslink-digital-optical-audio-switch-p2727/
KamilZ (10277)|7.11.2015 19:40
levorrad: jen pro jistotu - předpokládám, že si nemyslíš, že budeš mít zvuk v 5.1 neustále...
vivid.sk (11472)|7.11.2015 19:58
Ale aj to je realizovatelne, na tieto prasarny uz sluzi samotne AVR (ergo DK). Bud proprietarne Prologic II, Prologic IIx, DTS Neo:6, DTS Neo:X alebo niektory z internych rezimov DSP.
KamilZ (10277)|7.11.2015 20:06
To je jasné, ale nemá to smysl, jak se říká z ho*na bič neupleteš. Je to stejné jako převádění 2D do 3D.

BTW: ProLogic nevyžaduje speciální zakódování a jde použít u libovolného sterea?
vivid.sk (11472)|7.11.2015 20:50
Jasne, aj klasicke stereo (stereo je nutne, lebo v pripade monofonickeho zdroja ide vsetko do centra).
Inak to dekodovanie je maticove, cize to "zakodovani" je defacto len lepsie prisposobenie sa danej matici (aspon tak to chapem, zdroje tu a tu)
Pytkin (7947)|7.11.2015 23:39
Kamil : Prologic uklada zadny kanal v otocenej faze .. taky signal sa nachadza aj v kazdej stereo nahravke , cize prologic dekoder aj zo stereo nahravky do zadu daco vypreparuje .. je to ale samozrejme vymyslene , a autor to tak nechtel :)
levorrad (20)|8.11.2015 08:59
Tak pro ujištění. Mám TV LG 47LB670V a například kino Samsung HT-TZ325 (http://www.samsung.com/ae/consumer/tv-av/audio-video/home-entertainment-system/HT-TZ325T/MEA) a chtěl bych dvě věci: 1) Hlavně přehrávat film se zvukem 5.1 z USB (z flešky nebo externího disku) v TV a zvuk posílat po optice do domácího kina. Bude fungovat 6-ti kanálový zvuk?
2) V televizi budu sledovat kabelovku od UPC (přes CA modul v TV) a když budou něco vysílat 5.1, tak zase přes optiku zvuk do kina. Bude fungovat 6-ti kanálový zvuk?
vivid.sk (11472)|8.11.2015 10:37
1) ano
2) ano
levorrad (20)|8.11.2015 21:13
Tak jsem to zkoušel a ven z televize jsem přes optiku dostal ven zvuk 5.1 akorát mi přijde nešťastný, že mi nejde aby hrály reproduktory TV a zároveň kino, protože u TV mám v nabídce audia pouze buď "reproduktory TV" nebo "externí reproduktory (optika/HDMI ARC)" a není tam, aby hrálo oboje současně. Jako mě stačí, když hraje to kino, ale je blbý to vždy když chci pustit kino chodit do menu a přenastavovat na "externí reproduktory", kdyby bylo v nabídce, aby hrálo oboje najednou, tak by kino vždy začalo hrát, když bych ho zapnul. To ale asi nemá nějaké řešení co?
RoPo (6061)|8.11.2015 23:09
K cemu by bylo, aby hraly interni repro a k tomu 5.1 repro umistenych po mistnosti? K nicemu. Pak totiz popira vyznam pouzivat 5.1 repro, kdyz repro v TV zcela rozhodi vnimani smerovosti jednotlivych kanalu - rozmistenych kolm divaka. Navic domaci kino (externi AV receiver) nemuze riidt repro v TV.
levorrad (20)|9.11.2015 07:06
K čemu by to bylo? No jak jsem psal, abych nemusel při každém zapnutí kina přenastavovat v nastavení zvuk. U TV bych klidně stáhnul zvuk a hrálo by jenom kino.
tdlmarek (1566)|9.11.2015 09:36
[QUOTE=levorrad;517674]Jako mě stačí, když hraje to kino, ale je blbý to vždy když chci pustit kino chodit do menu a přenastavovat na "externí reproduktory", kdyby bylo v nabídce, aby hrálo oboje najednou, tak by kino vždy začalo hrát, když bych ho zapnul. To ale asi nemá nějaké řešení co? [/QUOTE]
Oboje najednou je opravdu nesmysl, klavně kvůli nepatrným rozdílům ve zpoždění zvuku, což pak vytváří dojem "ozvěny" nebo zvýrazněných sykavek.

Tvůj problém by ale mělo řešit aktivované a správně nastavené HDMI-CEC (Anynet+, SimpLink, ...). Samotná TV pak hraje z interních repro, jakmile ale zapneš domácí kino, TV jej přes HDMI-CEC detekuje, interní repro vypne a místo toho začne hrát kino. Když kino vypneš, nastavení zvuku se přepne zpátky na interní repro. Jestli to ale takhle dobře bude fungovat i mezi LG a Samsungem, to nedokážu říct - já se Samsungem v těchto funkcích moc dobré zkušenosti nemám.
levorrad (20)|9.11.2015 10:07
To by bylo dobrý, kdyby to tak fungovalo. Takže jestli to dobře chápu, tak udělám toto:
1) propojím TV z HDMI IN ARC do domácího kina HDMI OUT
2) propojím TV z optiky OUT do domácího kina optika IN (aby mi šel zvuk z TV do kina)
3) v TV zapnu Simplink

A bude mi fungovat, že zapnu kino, automaticky se vypnou reproduktory TV a bude hrát kino a když zas kino vypnu, tak se zapnou reproduktory TV. Je to tak?
RoPo (6061)|9.11.2015 11:27
HDMI-CEC je protokol pracující v rámci HDMI standardu a ještě musí podporovat obě zařízení požadovný rozsah funkcí v rámci CEC.

Pro tvoje případy musí mít domácí kino HDMI-OUT a TV HDMI-IN. Audio může být propojeno optikou. Pak jen nastavíš, pokud to umí, na TV a na domácím kině jak se má chovat při vypínání a zapínání připojená zařízení.
Pokud chceš přes HDMI posílat i audio z TV (proto jsi možná nesprávně označil HDMI-IN na domácím kině), tak se zajímej u TV a domácím kině o funkci ARC (Audio Return Channel), která opět funguje jen přes HDMI.
levorrad (20)|9.11.2015 11:40
Ještě jedna věc. Já mám v nastavení TV zvuku možnosti výstupu zvuku toto:
- TV reproduktor
- Externí reproduktor (opticky/hdmi arc)
- synchronizace zvuku LG (optický)
- synchronizace zvuku LG (bezdrátové)
- Externí reproduktor (Audio OUT)
- Sluchátka

A potřebuju, aby se při zapnutí kina výstup zvuku z TV přepnul na možnost "externí reproduktor (opticky/hdmi arc)", protože když jsem testoval, zda dostanu z TV ven zvuk 5.1, tak jen při této možnosti šel ven opravdu 5.1. Bude se mi to přepínat na tuto možnost? Bojím se, aby se to nepřepínalo třeba na Synchronizace zvuku (optický) a nebude mi fungovat 5.1
levorrad (20)|9.11.2015 12:45
Tak teď mi na podpoře LG tvrdili, že na to automatické přepnutí zvuku na kino při jeho zapnutí a opačně po jeho vypnutí automatické zapnutí reproduktorů TV, je potřeba, aby TV i domácí kino podporovalo funkci ARC. Je to tak?
tdlmarek (1566)|9.11.2015 13:02
To je blbost. ARC není nic jiného, než "zabalení" toho optického kabelu přímo do HDMI. Takže fyzicky máš o 1 kabel méně, ale co se týče principu fungování, tak je to úplně to stejné jako to vést samostatně optikou. Důležitá je ta řídící CEC komunikace po HDMI kabelu, aby TV věděla kdy je kino zapnuté a kdy vypnuté, a podle toho se měnilo nastavení reproduktorů. Pokud ale tvoje TV (asi ano) i kino (nevím?) ARC podporují, není důvod ho nepoužít.

U mě to funguje tak jak jsem popsal a ARC nemám. Ale taky mám Panasonic a Onkyo, ne LG a Samsung.

Z těch možností mi jako nejzajímavější přijde "synchronizace zvuku LG", ta možná napovídá něco o nějakým automatickém řízení přes CEC, zatímco "externí reproduktor" to asi zapne natvrdo pro případy, kdy CEC nefunguje. Ale to opravdu jen střílím od boku, LG neznám.
levorrad (20)|9.11.2015 13:48
A nemáte někdo zkušenosti s propojením LG s jinými značkami (Philips, Samsung a jiné), jestli LG Simplink komunikuje dobře se Samsungem (Anynet+), s Philipsem (EasyLink)??
levorrad (20)|9.11.2015 15:21
A teď mi zase na LG podpoře dva různí lidi tvrdili, že když zapnu domácí kino, tak se mi zvuk automaticky nepřepne a že se přepne pouze zvuk zpět na TV, když domácí kino vypnu.
RoPo (6061)|9.11.2015 17:03
Zkus zavolat do servisu LG. Tam by to mohli vedet nejlepe.
tdlmarek (1566)|9.11.2015 18:07
[QUOTE=levorrad;517696]A teď mi zase na LG podpoře dva různí lidi tvrdili, že když zapnu domácí kino, tak se mi zvuk automaticky nepřepne a že se přepne pouze zvuk zpět na TV, když domácí kino vypnu.[/QUOTE]
Tak ono to možné je. HDMI-CEC poskytuje sadu funkcí a nějaké technické možnosti. Ale jak konkrétně si který výrobce nadefinuje chování postavené na tomhle základu, to už je jen na něm. Na Panasonicu to funguje, zrovna teď jsem si to tu vyzkoušel. LG možná razí jiný přístup.

Ale přijde mi zbytečné řešit nějakou podporu, když by to mělo jít odladit svépomocí. Základním předpokladem je zprovoznit ten CEC - tzn. zajistit, aby TV "věděla" o domácím kině (mělo by být vidět někde v menu SimpLinku jako reproduktory) a např. ovladač o TV bude při změně hlasitosti ovládat přímo domácí kino. To je rozdíl proti tomu, kdy TV prostě posílá zvuk přes optický výstup "naslepo" (protože jsi to nastavil někde v menu) a nic o zařízení na druhé straně neví. Takže až/pokud toto zprovozníš, má smysl to zkoumat dál. Naopak pokud se tohle zprovoznit nepodaří, tak nic dalšího nemá cenu řešit.
Barbarosa (4)|28.11.2015 17:13
Ahoj,
Existuje nějaké udělátko kam zapojím HDMI z Apple TV 4 (nema optický výstup) a z tohohle udělátka zapojím HDMI do TV a optiku do AVR a jestli to bude posílat zvuk ve formátu DTS/DD. Páč pokud to propojím ATV4 do TV a z TV přes optiku do AVR tak to pofrčí jen stereo:-(
KamilZ (10277)|28.11.2015 17:16
To udělátko se jmenuje Tvé AVR: ATV4->HDMI->AVR->HDMI->TV
Barbarosa (4)|28.11.2015 17:20
Děkuji za odpověď, ovšem mít v AVR HDMI, neptám se.
KamilZ (10277)|28.11.2015 17:26
Tak to jsi mohl říct rovnou, abychom se nezdržovali (bohužel takovýto způsob zapojení je zcela běžný i přes HDMI v AVR).

Mrkni třeba zde:
http://www.monoprice.com/product?c_id=101&cp_id=10114&cs_id=1011412&p_id=10251&seq=1&format=2
http://www.hdtvsupply.com/extract-audio-from-hdmi-kanex-haecoax.html

http://www.amazon.com/Panlong-Audio-Extractor-Splitter-De-embedder/dp/B00JVNX8RO

BTW: Jsi si jistý, že Ti optikou z TV leze pouze stereo?
Barbarosa (4)|28.11.2015 20:29
Dík za tipy, z TV leze DD/DTS pokud přehrávám přes vestavěné USB či DLNA. Pokud připojím Multimedální centrum přes HDMI a z TV opt. do AVR tak pouze stereo.

EDIT: jestli tomu dobře rozumím, tak je to přesně to co hledám!
EDIT2: když člověk ví jak to pojmenovat tak se to hledá samo:-) aliexpress je toho plnej.