Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

PowerDirector Ultra 14 vs. Premiere Elements 13

peter.nr (61)|28.9.2015 15:49
Zdravím.

Rád by som vás požiadal o radu.

Pred časom som sa podujal nájsť najlepší softvér pre môj amatérsky strih videa. Potrebujem strihať FullHD 50p obraz z mojej kamery. Domáce video a občas videoprezentácia firemných podujatí. Čiže obraz z jednej kamery v kombinácii s iným zvukom a hudbou na pozadí a statickými fotografiami. Základné prechody obrazu a zmeny úrovne zvuku plus titulky.

Požiadavky:
- Rýchlosť programu. Mám desktopový core i5, 8 GB RAM a integrovanú Intel grafiku, takže žiadne delo, ale ani slabota. Potrebujem, aby to chodilo svižne a nesekalo sa. Aby som na program nemusel čakať.
- Podpora spracovania FullHD 50p AVCHD obrazu.
- Jednoduchá, intuitívna a efektívna editácia (split, trim, práca so zvukom, ...).
- Podpora aspoň základných prechodov - fade to black, fade to white (flashlight), crossfade. V podstate viac nepotrebujem.
- Podpora viacerých audio a video stôp.
- Zmena úrovne zvuku.
- Titulky.
- Dobré možnosti exportu vo FullHD 50p a tiež na Youtube.
- Maximálne 100 EUR.

Po dlhom vyberaní som sa rozhodol pre Cyberlink PowerDirector 14 Ultra.
- Ani jedna z free alternatív nesplnila všetky moje požiadavky.
- Sony Movie Studio je príliš jednoduché a nemá požadované možnosti.
- Corel VideoStudio Pro sa mi ani na niekoľkokrát nepodarilo rozchodiť.
- Netestoval som Pinnacle Studio, na ktoré som mal negatívne referencie.
- Adobe Premiere Elements sa mi zdal zasekaný a s malým množstvom prechodov.
- AVS Video Editor má zložitú prácu s viacerými videostopami.

Nový PowerDirector mi sadol svojou rýchlosťou a vlastnosťami. Jediné, čo mi tam chýba, je fade to black a fade to white, ale dá sa to nahradiť prechodom cez farebné plochy, príp. prechodom Glow. Pri kúpe bola možnosť vrátenia peňazí do 30 dní. Tak som ho kúpil. Ale dnes som stiahol novú verziu Elements a tá ma dosť zaujala. Má dokonca všetky prechody, čo potrebujem - aj ten fade to black a fade to white. Ešte som ho moc netestoval, ale vyzerá naozaj dobre. Oplatí sa mi ale vrátiť PowerDirector a kúpiť Elements?

Ďakujem za názory.
josefíka (651)|28.9.2015 21:33
To si fakt neumíš sám rozhodnout? Máš-li ještě čas na vrácení, tak to pořádně vše otestuj a to co bude nejvíce sedět použij. Od toho jsou trial verze aby jsi měl čas na testy. Protože se SW pořád upgraduje, chce to i trochu odolnosti v hlavě.
666dia (476)|29.9.2015 14:22
vyzkoušej třeba všechny a dělej s tím, co se ti bude nejvíc líbit a sedět k tvému logickému myšlení...
já bych o jednom věděl, aqle mezi těmy programy co jsi psal nebyl...
ai (2993)|29.9.2015 16:50
Vegas Movie Studio, ten nejlevnejsi neni vhodny , zkousel bych tu o chlup drazsi, verzi Platinum , porad v cene pro tebe a mozna levnejsi nez ta Premiera.
peter.nr (61)|29.9.2015 17:54
Ale ani tá verzia nevie ukladať FullHD 50p.
peter.nr (61)|29.9.2015 18:22
[QUOTE=666dia;516295]vyzkoušej třeba všechny a dělej s tím, co se ti bude nejvíc líbit a sedět k tvému logickému myšlení...
já bych o jednom věděl, aqle mezi těmy programy co jsi psal nebyl...[/QUOTE]

Napíš ...
666dia (476)|29.9.2015 18:52
Edius
RoPo (6061)|29.9.2015 22:43
Edius za 100éček nepořídíš. To je mimo relaci hned v prvním požadavku. Chtěl jsem o něm napsat, ala při tak nízké požadované pořizovací ceně nemělo význam se o něm zmiňovat.
ai (2993)|29.9.2015 23:30
[QUOTE=peter.nr;516302]Ale ani tá verzia nevie ukladať FullHD 50p.[/QUOTE]
Umi, normalne tam napis 50, pokud tam chybi v tom okne 50.000 fps nabidka,
btw. DebugMode frame server (plugin na export z Vegasu) exportuje 50p i s tim Movie Studio, protoze se exportujou vlastnosti projektu vpodstate, v Movie Studiu, tam myslim skutecne ta moznost exportovat chybi, aspon mi to neslo pred rokem nebo dvema, jak jsem to zkousel, slo to jen s tim dmfs. Ale verze Platinum je OK. Ja bych celkem ani nikomu nedoporucoval tu nejlevnejsi verzi, minimalne Platinum.
peter.nr (61)|30.9.2015 11:42
Máš pravdu. Dá sa to.

Každopádne, vyskúšal som ho, ale nesadol mi po užívateľskej stránke.

Takže vraciam sa k pôvodnej otázke: Powerdirector vs Premiere Elements.

Už je k dispozícii verzia 14 od Adobe. Včera som si ju nainštaloval a testujem. Páči sa mi ešte viac ako tá predošlá.

V podstate z môjho pohľadu mi vyhovujú oba programy rovnako. Premiere má lepšie ovládanie pomocou klávesnice.

Skôr by ma ale zaujímali mantinely programov, keď budem chcieť spraviť niečo navyše a narazím. A tie nezistím pri takomto rýchlom testovaní.
man100 (235)|30.9.2015 17:52
[QUOTE=peter.nr;516314]...Každopádne, vyskúšal som ho, ale nesadol mi po užívateľskej stránke...
A tie nezistím pri takomto rýchlom testovaní.[/QUOTE]

Máš pravdu - při takomto "rychlom testování" nestihneš přečíst ani manuál! Na př. mě trvalo zvykání na střižnu několik týdnů... Mám dojem, že taktovým způsobem testování ti nesedne po uživatelské stránce žádná ze střižen.
peter.nr (61)|30.9.2015 20:16
Riešením by bolo časovo neobmedzené testovanie s výstupom ako má Premiere Elements. Teda s vodorovným pásom cez celú obrazovku. Neviem, prečo to obmedzujú na 1 mesiac.
peter.nr (61)|8.10.2015 13:57
[QUOTE=man100;516321]Máš pravdu - při takomto "rychlom testování" nestihneš přečíst ani manuál! Na př. mě trvalo zvykání na střižnu několik týdnů... Mám dojem, že taktovým způsobem testování ti nesedne po uživatelské stránce žádná ze střižen.[/QUOTE]

Čo používaš ty?

Ja teraz strihám v práci v Cyberlink PowerDirectore a keď mám len chvíľku času, testujem konkurenciu - a porovnávam s PD.

PD mi celkom sadol. Fascinuje ma rýchlosť renderovania výsledného videa, ktoré je bezkonkurenčné. Čo ho používam cca 2 týždne, tak nepadol ani raz (to bola nočná mora verzie, ktorú som používal pár rokov dozadu - verzia 10). Vyhovuje mi uživateľské prostredie a logika ovládania.
Naopak, vadí mi množstvo doplnkov, ktoré nikdy nevyužijem a ktoré len prekážajú (napr. Motion Tracker). Chýbajú väčšie možnosti nastavenia ovládania. Je tam kopec "kolotočárskych" prelínačiek, ale napr. základ fade through color chýba. Zbytočne veľa efektov, PiP objektov, ...

Niečo k Premiere Elements. Našiel som na webe celkom dobrý návod k Premiere Pro: http://strihamevpremiere.cz/index.php
A ten ma dosť oslovil. Keď som však zistil, že Elements nemá z komfortu editácie verzie Pro možno ani 30%, bol som sklamaný. Napr. Tools tam chýba úplne. A mnoho iných vecí. Program Monitor je veľmi chudobný. Prostredie nie je ani zďaleka tak dobre nastaviteľné ako vo verzii Pro.
Na druhej strane je dizajnovo veľmi čisté a intuitívne. Spodná lišta a panel s nastaveniami sú super. Ale je prostre vidieť, že je to poriadne okresané Pro.

Konečne som sa dostal k testovaniu Sony Movie Studio Platinum.
Prvá vec, čo mi napadla pri pohľade na prostredie: chaos a dizajn z roku 2000. :-( Ale ako stále viac a viac spoznávam tento softvér, stále viac sa mi páči. Mám pocit, že je oveľa menej okresaný ako Elements. Veľmi sa mi páči práca s prechodmi, ktorá je veľmi intuitívna a rýchla. Prechodov je k dispozícii veľké množstvo a vyzerajú dosť profesionálne. Rovnako aj efekty. Páči sa mi, že koliesko myši upravuje zoom timeline. Toto nevie ani PD ani Elements (na rozdiel od Pro).
Negatívum vidím v pomalosti renderingu.

Zatiaľ toľko z môjho bádania. Inak, čudujem sa, že tak málo ľudí venuje svoj čas otestovaniu jednotlivých nástrojov pre strih videa. To naozaj každý kupuje hneď prvú vec, na ktorú narazí? Alebo každý má ovarezený Premiere Pro alebo Vegas Pro???
ai (2993)|8.10.2015 23:59
Ja jsem presel na Vegas , kde jsem byval zaryty Premierista .... proste v tom Vegasu vsecko funguje, prolinacky, pekne se dela s audiem (to byl puvodne audio softwer)... , nekteri meli problem s Vegasem pri exportvani, nebo memory error, pokud te to obejde , tak neni co resit. btw, ten problem me ani nemohl potkat, protoze exportuje pomoci dmfs (export plugin do Vegasu)
peter.nr (61)|9.10.2015 09:16
[QUOTE=ai;516581]Ja jsem presel na Vegas , kde jsem byval zaryty Premierista .... [/QUOTE]

Super! Konečne niekto, kto môže porovnávať. Môžeš sem napísať, aké výhody (prípadne nevýhody) vidíš vo Vegas oproti Premiere? Kľudne aj (na prvý pohľad) detaily. Ešte poznámočka. Bavíme sa o Elements a Movie Studio Platinum?
ai (2993)|9.10.2015 19:08
Ja jsem porovnaval Vegas pro 8 nebo 7 a Premieru 1.0 nebo 2.0 uz si nepamatuju, v te Premiere nefungovalo poradne nic. Verim, ze to je o necem jinym, ale zase, slysim Premieristy jak jim nefunguje debugmode frame server v poslednich verzich, kdezto ve Vegasu ano etc., to proste nema konce. V Premiere jde pry vsechno, ale ne poradne, takovy dojem z toho mam ...

Platinum oproti Pro, nefungujou tam skripta, neni tam pokrocile color correction a dalsich par veci, pokud ale mas Power Director, tak je to vice nez dostatecne pro tebe. Vegas ti udela blend nebo ne, zalezi jak to nastavis, preview je poradne, audio je na dost vysoke urovni, prodlouzis napriklad stopu (ctrl+drag) a zmeni ti delku audi se zachovanim pitch, pochybuju, ze muzes delat s audiem tak jak v tom Power Directoru, nebo i Premiere dnes, pokud editujes video tak 50% dojem dela zvuk. Ja potrebuju mit jisty komfort pri praci s audiem, tedy vpodstate pouzivam pro sound tool (Vegas), kde jak jsem psal to byl puvodne audio editor. Ve Vegasu si projekt nastavis jak chces, Premiera mela jakesi sablony, mozna uz to neplati. Exporty nastavis jak chces, sablony jsou jen jakesi "doporuceni". Vetsina novych Vegas uzivatelu ti rekne, ze tam neco neni, neuvedomujic si, ze tam muzes ty hodnoty prepsat. Pokud si jednou zvyknes na prolinacky ve Vegasu, tak v Premiere si pripadas jak idiot trochu potom :-) , navic right cliknes prolinacku a vidis graficke symboly jakou krivku na prolinacku pouzit, dost prakticke, podle kontentu. Dofam, ze toto je ve verzi platinum take, ted nejsem jisty.

Ale mel bys udelat to co pise man100 , delat s tim, prvni vec jsou zkratky atd., ty mas snahu delat to same co jsi delal v Power Directoru a to porovnavas s vegasem, ale tam jsi na jine urovni, takze se musis zbavit zrejme starych zvyku, definitivne nepouzivat mys na vsechno ale zkratky. V pro verzi si muzes i zkratky definovat sam, v Platinum asi ne ovsem.
tomil2002 (14)|5.11.2016 19:28
Nový PowerDirector mi sadol svojou rýchlosťou ... PowerDirector mi přijde jako nejlepší amatérská videostřižna , prošel jsem si všechny výše jmenované a pro avchd video nemá PowerDirector konkurenci . To je můj názor . Dříve pro SD video jsem používal Mpeg Video Wizard DVD . Sony Vegas Pinnacle a spol. nebrat (můj názor). Nevím , možná někomu vyhovují , ale mě vůbec.