Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MINIX NEO X8-H Plus

Jarda.Bar (1238)|23.8.2015 00:02
Pořídil jsem po dlouhém váhání MINIX NEO X8-H Plus. Pokud by měl někdo konkrétní dotazy, stačí napsat.

První dojmy:
+ rychlost, hardware je dostatečně silný na přehrávání videí (až 4k 30p), i když se děje něco na pozadí (např. aktualizace knihovny KODI), systém je stále svižný
+ optický výstup
+ 802.11n Dual Band Wi-Fi (2.4GHz/5.8GHz)
+ 1Gb ethernet
+ air mouse, tedy dálkový ovladač, který umí fungovat jako ukazovátko a na druhé straně má qwerty klávesnici (pro internet nutnost)
+ HDMI-CEC
+ spolehlivě přepíná obnovovací frekvenci TV podle FPS přehrávaného videa (24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz)
+ v audio nastavení je možné nastavit SPDIF passthrough a nebo HDMI passthrough
+ h265 HEVC 2160p

- porty USB pouze v2.0
- [s]párkrát se stalo, že přestal z SPDIF vycházet zvuk, nutný restart[/s] (vyřešil nový firmware)
- [s]domovská obrazovka MINIX je zatím primitivní a těžko konfigurovatelná, proto rovnou po startu se mi pouští KODI (přes XBMC launcher)[/s] (vylepšil nový firmware)
- odezvy Air mouse ovladače jsou někdy mizerné (odezvy tlačítek), ale vypadá to na mechanický problém samotného ovladače
- [s]zatím neúplná podpora Harmony Touch ovladače[/s] (téměř vše vyřešil nový firmware 006, nefunguje zatím jen tlačítko Info)
- IR přijímač není moc citlivý, na zařízení se musí mířit přímo

Více info: http://www.minix.com.hk/Products/NEO-X8-H-Plus-Android-TV.html
http://www.minixforum.com/forums/neo-x8-h-plus.81/


Update 24.8.2015:
Zařízení přijde s firmware verze 002, poslední verze je 006. Firmware 003 se instaluje z USB, od verze 003 již vše přes OTA. Než se dostanete k 006, potřebujete tak 1-2 hodiny času.
IMG_1289.JPG IMG_1291.JPG IMG_1292.JPG IMG_1290.JPG
petere33 (48)|3.9.2015 15:10
Ahoj Jardo, mám tedy hned nějaký dotaz:
- v nastavení videa, v záložce přehrávání mám zaškrtnuto "Přehrát následující video automaticky". To se však nestane, skončí např. jeden klip, objevíse seznam, já musím ručně přeskočit na další a spustit. U hudby to ale funguje.
- v nastavení zvuku mám zatrženo "Umožnit průchod signálu". Když mám nastaven zvuk DTS, v TV je obraz bez zvuku, když přepnu na DD, jede zvuk normálně. Pokud vypnu "průchod signálu" jede zvuk v DTS i DD.
- když přepnu mezi DTS a DD, ozve se krátké ostré zasyčení, což před aktualizací nedělalo.
Máš s tímto nějakou zkušenost?
A poslední dotaz. Před asi 14 dny jsem aktualizoval na verzi 20150708, teď se objevila 20150831. Nevíš, jestli je tato verze bez problémů?
Díky Petr
Jarda.Bar (1238)|4.9.2015 11:42
- nejsem si jist, ale řekl bych, že to automatické přehrávání bude funkční spíš u seriálů a nebo u videí, která si vložíš do Playlistu
- já pouštím zvuk do zesilovače optikou přímo z MINUXu, takže mám v nastavení MINIX SPDIF passthrough a vše funguje ok, díky tomu mi zvuk do TV po HDMI vůbec neprochází, přepínání DTS a DD také žádné problémy nevykazuje, můj zesilovač akorát vždy na vteřinku ztichne, při změně formátu zvuku. Možná tvá TV neumí zpracovat DTS zvuk, a proto když vypneš "průchod signálu" v KODI, jede zvuk možná jen v PCM (stereo) a proto jak filmy s DTS tak s DD. Nevím, hádám.

Tu poslední aktualizaci z konce srpna jsem zatím neinstaloval, protože nyní vše funguje jak má. Počkám až na nějaké zásadnější změny. Momentálně mě nejvíc trápí nefunkční tlačítko Info na Harmony Touch. (asi na Androidu není namapované na klávesu "I", protože pokud stisknu na MINIX klávesnici "I", info filmu se v KODI zobrazí, ale z Harmony nikoli.)
petere33 (48)|4.9.2015 16:00
Díky za reakce. S tím zpracováním DTS v TV jsem si to myslel taky, ale zkusil jsem zapojení přímo do TV a DTS v ní jede. Takže je to někde na cestě Minix-receiver. Zkusím ještě propojit Minix a receiver optikou.
petere33 (48)|22.9.2015 17:58
Neporadíš mi náhodou, jak se vrátit k předchozí veri FW? Bohužel jsem zkusil aktualizovat na 13.3 a některé věci nefungují. Např. "klávesové zkratky", kdy jsem klávesou "m" skryl menu, klávesou "o" zobrazil informace o paměti apod.
CanisAureus (92)|22.9.2015 20:54
Ahoj Jardo (a ostatní), zajímalo by mě, jestli je na něm funkční HBO GO Czech (stačí nainstalovat, jsou tam free videa i bez registrace a předplatného) a hlavně, jestli HBO GO jede i při připojení přes LAN (přes WiFi by neměl být na 99% problém). Díky za ochotu
Jarda.Bar (1238)|22.9.2015 23:09
petere33: nikdy jsem nezkoušel, ale tady něco píší: http://www.minixforum.com/threads/firmware-downgrade.2708/#post-46869
p.s.: teď jsem si všiml, že nemluvíš o firmware Minixu, ale o verzi KODI, to je úplně něco jiného ... Stávající odinstaluješ a starší verze jsou zde: http://kodi.tv/download/

CanisAureus: Aplikace HBO GO z GooglePlay nefunguje. Minix mám připojený přes LAN. Píše to: chyba připojení (obrázky videí se načtou, videa ne)
CanisAureus (92)|23.9.2015 06:06
Díky, myslel jsem si to. Pro jistotu, můžeš (nebo kdokoliv) to testnout přes tu WiFi? Tam by fungovat mělo (nejen tato app), ale sichr je sichr. Díky moc

P.S. s odstupem měsíce (ruku na srdce) teď když už ho nemůžeš vrátit: koupil bys ho znovu?
petere33 (48)|23.9.2015 07:59
Jarda.Bar;22.9., 23:09: ... Stávající odinstaluješ a starší verze jsou zde...
Omlouvám se, ale ještě jeden dotaz. Jak jsem hledal na fórech, instalaci je potřeba provést zase nějakou aplikací. Poradíš jakou? Zůstanou mi nastavení, které jsem tam měl? Nebo můžu třeba dát "vrátit na tovární nastavení"?

Doplňuji: Dnes jsem Minix zapnul a klávesové zkratky fungují jako dříve. Včera jsem zkoušel restart i úplné vypnutí a nic. Nevím jak se to stalo. Každopádně bych i tak rád věděl postup pro odinstalování. Díky
MarioHP (36)|23.9.2015 16:54
Cau Jardo. Dojde pri vypnuti Minixu i k odpojeni napajeni USB disku (2,5")?
Jarda.Bar (1238)|24.9.2015 17:16
Po Power-off ano, po Sleep ne

---------- Doplněno v 17:16 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:14 ----------

[QUOTE=CanisAureus;516156]s odstupem měsíce (ruku na srdce) teď když už ho nemůžeš vrátit: koupil bys ho znovu?[/QUOTE]

Já ano, dělá to co jsem potřeboval. Ale to neznamená, že jiný člověk by s tou krabičkou byl také spokojen. Řešení HTPC s Windows mi přišlo jako velké kladivo na to co potřebuji, a když KODI jede i pod Androidem, tak mi nic nechybí. Vadí mi jen špatná citlivost na dálkový ovladač.
Časem na tom třeba rozjedu DVB-T tuner a budu mít tak vše v jednom. To by bylo ideální. Uvidíme.
CanisAureus (92)|24.9.2015 18:09
A máš možnost vyzkoušet to HBO GO přes WiFi?
RoPo (6061)|24.9.2015 20:34
[QUOTE=CanisAureus;516211]HBO GO přes WiFi?[/QUOTE]

Používám HBO GO na iPadu přes wifi. A to ještě tak, že na iPadu běží klient a přes Apple TV se HBO GO přehrává na TV.
HBO GO přes wifi jede u mě v pohodě i na samostatném iPadu, iPhone 5, 5s i 6 a Note 4 - vše přes wifi.
Milan K. (6)|24.9.2015 20:48
Dobrý večer. Mám tu krabičku dnes první den, líbí se mi, ale můžete mi prosím poradit, kde a jak mám přesně nastavit aby mi šel zvuk přes optiku do zesilovače. Pak ještě nevím jak "odentrovat" na klávesnici dálkového ovladače např. po napsání internetového odkazu. Moc díky za všechny rady. Milan.
CanisAureus (92)|24.9.2015 22:15
[QUOTE=RoPo;516214]Používám HBO GO na iPadu přes wifi. [/QUOTE]

Bez urážky - jablko mně nezajímá (taky fičím na tabletu a telefonu s robotem - zkoušel jsem to "jako Ty" i přes Chromecast, ale nějak to není ono - není nad tlačítkový DO - nebavilo mě furt "zapínat" tablet/foun), mně zajímá, jestli je funkční právě na tom minixu - na některých krabičkách si neškrtneš ani přes wifi. Nefunkčnost přes LAN jsem očekával - přeci jen donedávna byl pro Android synonymum foun nebo tablet, kteréžto tímto rozhraním nedisponují - je to záležitost naprogramování app - prostě na wifi nic nevidí, tak se video nespustí ani kdybys měl kabel tlustý jak sloní nohu - což by odpovídalo tomu, co to Jardovi hlásí. Chci mít s tím wifi jistotu, nechci furt něco kupovat a vracet...

Milan K. Nemám ho, takže Ti přesné umístění dané položky neřeknu, ale hledej někde v nastavení "passthrough"
Jarda.Bar (1238)|24.9.2015 22:40
[QUOTE=CanisAureus;516211]A máš možnost vyzkoušet to HBO GO přes WiFi?[/QUOTE]

Přes WiFi to jede ok.

---------- Doplněno v 22:40 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:36 ----------

[QUOTE=Milan K.;516216]Dobrý večer. Mám tu krabičku dnes první den, líbí se mi, ale můžete mi prosím poradit, kde a jak mám přesně nastavit aby mi šel zvuk přes optiku do zesilovače. Pak ještě nevím jak "odentrovat" na klávesnici dálkového ovladače např. po napsání internetového odkazu. Moc díky za všechny rady. Milan.[/QUOTE]

Digital audio output -> SPDIF passthrough
http://lh6.googleusercontent.com/-8kDPJaoRwyU/VHegIMI8dRI/AAAAAAABS30/i4xXrqypmIM/w1116-h837-no/IMG_20141127_213742.jpg

Enter má stejnou ikonu jako u PC <___|
CanisAureus (92)|24.9.2015 22:47
Super, díky Jardo...
Milan K. (6)|24.9.2015 22:48
Moc díky, teď jsem v prácí, zítra to zkusím.
Milan K. (6)|25.9.2015 03:17
Ještě mě není jasný ten enter na klávesnici. Díky.
CanisAureus (92)|25.9.2015 06:30
[QUOTE=Jarda.Bar;516219]Přes WiFi to jede ok.[/QUOTE]

A přepnutí WiFi-LAN je uřivatelsky příjemné (widget na plochu, rychlá volba - roletka, namapování tlačítka na DO apod) nebo se musí pokaždé do MENU?
Jarda.Bar (1238)|25.9.2015 10:33
Widget na ploše není a jestli je nějaký k dispozici nevím, standardně je to schované v menu nastavení, jako checkbox, takže to moc dostupné není.

Milan K. viz, obrázek
enter.jpg
Milan K. (6)|25.9.2015 14:55
Jardo moc díky za pomoc a ochotu. Měj se hezky. Milan.
Milan K. (6)|3.10.2015 17:05
Dobrý den Jardo, děkuji Vám ještě jednou za pomoc, ještě bych měl jednu prosbu, zda by jste mi nemohl poslat obrázek, jak je nastaveno audio při přehrávání filmů v kodi, aby mě šel zvuk bez problému do zesilovače a mohl využít např i 5.1. Někdy se mi stává, že mi zvuk v televizi přes HDMI i přes zesilovač "chrčí". Moc děkuji za pomoc. Milan.
Jarda.Bar (1238)|4.10.2015 15:33
Podle mě je nejlepší propojit MINIX se zesilovačem optikou, to už jsem psal výše. V KODI není třeba nic nastavovat, protože po nastavení MINIX -> Digital audio output -> SPDIF passthrough jede audio stopa přímo do zesilovače.

Jinak má rada s Enterem nefunguje, protože tu klávesu prohlížeč jako Enter nebere, někdy na to mrknu.
Milan K. (6)|4.10.2015 21:54
Diky.
slava68 (43)|8.1.2016 07:58
Ahoj,pořídil jsem http://www.umax.cz/minix-neo-u1-4k-media-hub/,což je skoro stejné až na pár rozdílů.
Můžete mi vypsat,co všechno jste nastavovali přímo v androidu ?
Dík
Mooonty (2)|12.9.2016 14:23
Mám dotaz zýkající se HORIZON GO. Zdali funguje a jak je to u jeho nástupce MINIX NEO U1? Díky.
bmw330 (31)|6.6.2017 16:00
Prosím pěkně někoho z Vás, kdo máte tuto krabičku, zdali jste ji aktualizovali na Lollipop firmware (May 2017)? Zkusil jsem všechny návody, co jsou uvedeny a nejsem schopen ho tam dostat. Poradí někdo?
DavCZa (5)|7.6.2017 13:32
Může prosím zkusit na prohlížeči (defaut i Chrome) O2 TV klasicky přihlášení přes web a vyzkoušení, jestli ti jedou programy. Jde o to, že u O2 můžeš mít o2tv pouze na pár zařízeních a dostupný počet jsem již vyčerpal. Na dalších zařízeních se můžeš podívat pouze přes web.

Díky.
Losky83 (1)|2.7.2017 11:09
Ahoj, umí Minix zvuk 5.1 pro receiver? Díky
Jarda.Bar (1238)|22.8.2017 10:51
Optikou jde ven 5.1 , DTS, DD ...
Jarda.Bar (1238)|15.1.2018 15:12
Finálně jsem přešel na LibreELEC 8.2 KODI 17.6 a opustil Android: http://www.minixforum.com/threads/libreelec-8-2-rc-kodi-17-6-final.17559/

Původní Android již bohužel neumožňoval instalaci poslední verze KODI a ani do teď nevyšla finální verze Lollipop pro Minix Neo.


LibreELEC funguje solidně, i když pár drobností ještě není ideálních:
- Po probuzení ze standby se zařízení někdy po vteřině znovu uspí, nevím proč, příkaz RC chodí pouze jednou. Když Minix zapnu pomocí hardware tlačítka, tak se to stává také.
- Po startu zařízení z vypnutého stavu se mi nenačtou kanály v pluginu SledovaniTV 2.0.2, musím provést restart KODI. Původně jsem předpokládal, že to načtení kanálů selže, protože ještě není aktivní (připojená) síťová karta, ale i přes správné nastavení LibreELEC (LibreELEC Settings->Network->"Wait for network before starting Kodi") se tak děje.
- Deaktivoval jsem CEC, protože se mi občas spustil zvuk/šum v TV. (zvuk mám optikou přímo do AV receiveru)

Jinak funguje myslím vše, SPDIF passthrough, přepínání snímkové frekvence TV podle fps videa, dálkový ovladač Harmony Touch (když tak mohu přiložit remote.conf) i původní ovladač od Minix.
Nejvíc oceňuji možnost nastavovat LibreELEC/KODI přes webové rozhraní i Yaste aplikaci z Android.
Líbí se mi zálohování/obnova přímo v nastavení LibreELEC (záloha je ZCELA kompletní).


p.s.: překvapuje mě, kolik funkčnosti LibreELEC/KODI nabízí , zadarmo a tak pěkný software
rmkk (3)|15.1.2018 15:52
Všechny zdravím! Můj MINIX také by default bootuje do LibreELEC, nicméně androidu jsem se nevzdal, hodí se na hry a případně jiné aplikace. Existuje stabilní Android 6 image od legendárního Finlesse, který je zbavený všech balastů (debloated) a funguje bez problémů (http://www.minixforum.com/threads/minix-x8-h-finless-lollipop-rom-1-0.17949/). Nicméně jak jsem už řekl, KODI pouštím z LibreELEC. Pro zajímavost zvuk DD51 funguje bez problémů, čtení z domácího NAS také a streaming a Enigma2 satelitního přijímače DreamBox 500HD je skvělá věc ;-) Také je zajímavé sledovat zatížení procesorů během přehrávání filmů ve FullHD s DD5.1, zatížení se pohybuje mezi 5 a 15% na jednotlivých jádrech, takže přehrávač se vyloženě fláká. Od přechodu na LibreELEC jsem nezažil cukání obrazu ani při pohybech kamery.
Jarda.Bar (1238)|15.1.2018 18:33
Já tedy Android úplně nezrušil to ne, bootuju z SD karty.
(ten Finless firmware jsem se nějak bál instalovat :) )

Přehrávání je fakt krásně plynulé, pod LibreELEC.
urbandan (7)|29.11.2018 23:11
Koukam tady na ty vase informace o LibreElec ale tak nejak si netroufam do Minixe zasahnout (zbavit se Androida), stale jedu na posledni dostupne verzi 4.2.2.
Dneska jsem koukal po netu a vypada to, ze minixforum stale neni dostupne a mozna ani uz nebude. Na netu jsem nasel info, ze Lollipop byl pro tento boxik dostupny v RC2 verzi (cca 500MB image). Nicmene tady https://droidworld.com.au/downloads/ je zda se nejaky novejsi (konec dubna 2018), ktery ma 1GB. Uvazuji o jeho pouziti pripadne bootovni LibreElec z SD, coz budu muset nekde nastudovat, jak to udelat aby Minix nastartoval z SD a ne z interniho uloziste.

UPDATE
Tak to vypada ze minix forum ma novou adresu
https://theminixforum.com/index.php?forums/neo-x8-h-plus.39/
Jarda.Bar (1238)|3.12.2018 16:34
Já jedu LibreELEC z SD karty a krom zlobícího zapínání dálkovým ovladačem (přes Harmony Touch), je vše ok. Výhoda je, že si člověk nezničí stávající Android.
Pod LibreELEC jede Kodi lépe než pod Androidem.