Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou Anténu?

pepples (20)|8.6.2015 16:50
Zdravím,
Chystám si pořádit do domu další TV (a to LG 32LB580V) a záveň s tím už je načase koupit i novou anténu, jelikož ta co mám chytá tak polovinu programů, které ani vždy nefungují. V tuto chvíli mám obyčejnou anténu (síto) a nasměrovanou na Brno (z obce Kolšov, sev. morava).. Takže bych potřeboval doporučit nějakou anténu, které by na tom byla lépe.
Na anténu budou napojené 4 tv pomocí rozdvojky např. (https://www.alza.cz/fv-3-d305602.htm)
Ivo Mašek (10205)|9.6.2015 14:39
Pokud je antena dobře zapojena (a pokud to není "rozpadlý šrot"), tak to nechytání poloviny programů není zaviněno antenou. Možná vzdáleností, nebo přírodními překážkami na trase k vysílači.
Pro příjem vzdálených vysílačů se používá antena Color (licenční Hirschmann) Samozřejmě nesmí v trase signálu být překážka a i tato antena má své limity

[ATTACH=CONFIG]30835[/ATTACH] - [ATTACH=CONFIG]30836[/ATTACH]
color.png _vyr_38109479.jpg
pepples (20)|10.6.2015 19:56
no ta anténa jednu dobu fungovala jak měla a po určité době najednou vypadla většina programů.. jinak vzdálenost je cca 60Km..
Díky za doporučení :)
Ivo Mašek (10205)|10.6.2015 20:42
Zkontroluj zapojení koaxu v anténě. Po čase to začíná korodovat a vodič (drát) je uvolněn, má špatný dotek, atd.
pepples (20)|11.6.2015 05:17
Na to jsem už koukal a vypadalo to, že to drží jak má
MS61 (11)|11.6.2015 09:01
Kolšov (Šumper) a směr Brno. Předpokládám tedy, že přijímáte TV z vysílače Kojál. Zkusím hádat: přestaly vám bezproblémově fungovat kanály jako Prima Zoom/Love/Šlágr a nefungují nové kanály Barrandova? Pokud jsem se trefil, tak může být na vině rušení některým nově spuštěným vysílačem rychlého internetu LTE. Výše uvedené TV stanice vysílají na kanálu 59, který bývá v některých lokalitách zarušen (až zrušen) blízkým vysílačem mobilního Internetu. V extrémních případech může blízká základnová stanice (to je ten vysílače LTE a mobilu) úplně zrušit příjem televize! (Takových případů je naštěstí poměrně málo, ale stává se to.). Rušení příjmu se vyskytuje zpravidla tehdy, kdy máte nasazený na anténě nebo v před rozvedením do více TV zesilovač. Řešení jsou různá - od prostého zapojení (relativně) levného filtru nežádoucích signálů až po složité operace profesionála; v některých případech platí úpravu dokonce operátoři mobilních sítí (podle posouzení Českého telekomunikačního úřadu).

Pokud nepomůže pečlivá kontrola provedení spojů, konektorů a samotného svodu od antény, je to asi nad vaše síly. Bez pomoci zkušeného profesionála se prostě v dnešních složitějších příjmových podmínkách občas neobejdeme. Takto na dálku a bez detailních informací můžeme jenom hádat z křišťálové koule, co by to ASI mohlo být... Směrovější anténa s větším ziskem může pomoci - a za jiných podmínek může být k ničemu či dokonce horší!

MS61

P.S. Rušení na kanálu 59 (LTE) nemusí být jediným možný zdrojem problémů! Příčin výpadku příjmu TV je strašná spousta. V lokalitě na jižní Moravě, kde bydlím ruší nejenom LTE, ale také další vzdálené vysílače a služby.
bastlir (3245)|13.6.2015 14:41
Nemohu mluvit za Moravu, kam s cajkama nejezdím, ale v Praze LTE již považuji za nejčastější zdroj nových problémů. Dalším zdrojem příčin je tady již zmíněný šrot na střeše a špatná instalace zejména v plastových konektorech. Tzv. X-Colorky koupené ještě za totáče již by na střeše neměly být. To samé často platí i pro síta. Samozřejmě záleží na konkrétní lokalitě a kyselosti jejího ovzduší, ale bývá někdy s podivem, že taková anténa či stožár dole ještě někoho nezabila.
pepples (20)|15.6.2015 17:37
dříve tam bylo jeste staré síto ( rezavé tak, že když jsem ho potom hodil ze střechy.. z cca 10m tak se rozlomilo na pul) a to chytalo všechno krásně než jednoho dne umřelo uplně :D
dále bych teda potřeboval dát nějak dohromady seznam věcí co potřebuju...

Anténu teda např. Color KLASIK-vertikal (http://www.televiznianteny.com/color-klasik-vertikal-p12703.html) z ní kabel rozbočený pomocí
Rozbočovač R3 (http://www.televiznianteny.com/rozbocovac-r3-p12765.html), konektory (http://www.televiznianteny.com/f-konektor-7mm--p12796.html), kabel jsem zvolil Belden H125 Al PE-6,8mm (http://www.televiznianteny.com/belden-h125-al-pe-6,8mm--p12774.html) a na závěr zásuvku
"Zásuvka TV-R koncová" (http://www.televiznianteny.com/zasuvka-tv-r-koncova--p12819.html).. Takto by to měly být napojené 2 televize. 3 a 4 dále pomocí
Rozbočovač R2 (http://www.televiznianteny.com/rozbocovac-r2-p12763.html), jelikož jsou ve vedlejších mistnostech a je tam jen protažený kabel. A co se tedy toho všeho týče jestli je to dobře zvolené a popř. zda je potřeba nějaký napájecí zdroj tak jak je nyní na konci kabelu u TV.
bastlir (3245)|15.6.2015 18:10
Rozhodně děláš dobře, že jsi se pustil do celé F-kové montáže. Také bych dal k TV F-ka s redukcí na IEC - samec. Nebo rovnou IEC konektor, ale kovový (nikoliv plastový)
Belden kabel patří samozřejmě ke špičce ve své třídě, ale přesto jej na svody do 15m považuji za zbytečný přepych (věc názoru). Tato zásuvka, pokud nebudeš mít i FM anténu, je také zbytečná a naopak je to dalších asi -4dB. Raději bych kabel rovnou rozbočil bez zásuvky. Popřípadě použil jinou.
Colorky antény zejména z mechanických důvodů nemám rád a moderní antény mají i lepší parametry nehledě k tomu, že montáž je do 5 minut hotová. Já mám nezapojenou Colorku také ještě na střeše a vypadá podobně, jako to tvoje síto. Také mě čeká její shození. :-( Nezapomeň na filtr LTE, pokud již s tímto rušením nemáš problémy, v budoucnu jistě budeš.
pepples (20)|15.6.2015 18:29
co se těch zásuvek týče tak ty opravdu potřeba nejsou, rozvod od antény bude cca +/- 25 metrů a k té Anténě si velmi rád nechám poradit nějakou jinou i s LTE filtrem.
a jeste tedy jak jsem psal nyní mám u obouch televizí na konci kabelu napájecí zdroj tak by mě zajímalo zda nyní když to vše chci napojit na jednu anténu stačí jeden z těch starších zdroju či je potřeba dokoupit nějaký nový viz. (http://www.televiznianteny.com/zdroje-napajeci-c12707.html)
bastlir (3245)|15.6.2015 22:15
K anténě: já doporučuji tuto: http://www.moje-elektro.cz./anteny-pro-digitalni-prijem/19600-antena-dvb-t-fuba-dat-902b-lte.html Sám ji instaluji a spokojenost i v místech s horšími příjmovými podmínkami. Jak je v odkazu uvedeno, ve větru to není taková plachta jako Colorka. Tuto anténu nemusíš sestavovat, jen ji naopak rozložíš jako dětský kočárek. :-) Colorku musíš otravně sestavovat, X - křidélka (direktory) se na ráhno již nešroubují, nýbrž narážejí a už se u dvou antén stalo, že plastová úchytka přitom praskla a pak je dost obtížná improvizace. Ať ji dnes vyrábí kdokoliv, zřejmě už patří historii.
K tomu napájení .... k čemu jej na kabelu máš? Máš snad zesilovač? I když jej u navrhované antény považuji za zbytečný, výhybka (napájení) stačí jen jedna. Je jedno, kterou si vybereš, protože stejně mívají poměrně malou životnost. Snad bych doporučil rovněž F-kovou. A hlavně, pokud ji směrem od antény dáš až za běžný rozbočovač/slučovač, vyzkratuješ ji. Dají se sice sehnat rozbočovače s průchozí větví pro napájení, ale to je zbytečné. Stačí výhybku dát mezi zesilovač (např. v anténě) a rozbočovač.
pepples (20)|16.6.2015 15:31
no je možné, že nějaký zesilovač je umísteň přimo na anténě a tedy je tímto napájen.. K nové anténě.. není možnost dát napájení mezi anténu a rozbočovač.. ten bude totiž umísteň přimo na střeše u antény odkud pak povedou jednotlivé 3 svody k televizím.
MS61 (11)|16.6.2015 19:38
Podle webu gsmweb.cz byla v nedávné době uvedena do provozu základnová stanice (BTS) rychlého internetu LTE v lokalitě Rájec (Šumperk) v pásmu 800 MHz. A to je právě ten frekvenční příděl, který těsně sousedí s nejvyššími kanály TV a speciálně s 59. kanálem na vysílači Kojál. Rájec je, myslím, právě ve směru, kterým máte natočenu anténu. V každém případě by váš anténní systém měl brát na toto riziko ohled - a bude hůř a celoplošné pokrytí rychlým internetem bude v následujících letech přibývat a houstnout. Držím vám palce, abyste se nedostal do neřešitelné situace (např. vysílač LTE 150 m nebo 500 m přímo ve směru antény).

Pokud jde o rozbočení s průchodem napájení, musíte si pořídit nebo modifikovat rozbočovač tak, aby jedna z větví /viditelně označená/ propouštěla šťávu. Ideální by bylo, kdybyste nepotřeboval anténní předzesilovač, ale signál stačilo pouze zesílit domovním zesilovačem nebo něčím ještě jednodušším a menším /před rozbočovačem/. Ale rozhodně se nestyďte, když s vaší snahou pohoříte. Zavolat si profíka není žádná hanba. Tedy pokud ho seženete a bude mít čas (což se mi nedaří). První anténu jsem si nechal upravit a přelaďoval jako správný bastlíř sám, ale v dnešní složitější příjmové situace už to nemá smysl. Dokud byly 2 programy, slovenská dvojka a Rakušané, tak to byla brnkačka.

MS61
pepples (20)|16.6.2015 20:10
Přesně jak píšeš.. +/- na Rájec je anténa směrovaná no.
No já právě nevím jestli je to napájení potřeba pro anténu (http://www.moje-elektro.cz/anteny-pro-digitalni-prijem/19600-antena-dvb-t-fuba-dat-902b-lte.html) nebo ne. Pokud teda hned za ni nebude žádný zesilovač.
Pokud by bylo dodatečně přidat zesilovač (ještě před rozbočovač > tudíž hned za anténu) tak vás poprosím jestli by jste mi doporučili přimo nějakej rozbočovat (na 3 větve) co má alespon jednu průchozí pro napájení
bastlir (3245)|16.6.2015 20:36
Jako průchozí rozbočovač můžeš použít např. tento: http://www.eltasat.cz/rozbocovace/rozbocovac-3x-6-5db-1-smer-pruchozi-pro-napajeni
Zesilovač popř. předzesilovač musí být směrem od antény jako první a pokud možno co nejblíže k ní. Ideálně přímo v anténní krabičce.

Já mám LTE vysílač asi 50m ve směru od antény a dokonce i v její úrovni, ale s tímto se dá poprat. :)
pepples (20)|23.6.2015 16:37
měl bych jeste jeden dotaz.. mohu vést tento kabel http://www.omko.cz/koaxialni-kabel-belden-125-al-7mm-cerny/ ze střechy v ocelové trubce? nebude náhodou docházet k nějaké rušení signálu?
RoPo (6061)|23.6.2015 19:12
Ocelova trubka bude jen dalsi stineni. Pokud nebude spojena se stinenim kabelu, tak se nic nestane.
pepples (20)|25.6.2015 18:59
Děkuju za radu ohledně antény atp.. dnes mi to přišlo a vše fungujer jak má.. jeste bych teda chtěl doporučit nějaký zesilovač jelikož na 2 starších TV některé programy chvílema blbnou (K59) a na nové (2 roky stará) to jede normálně.. takže bych řekl, že to bude malo citlivým tunerem v Set top boxu
bastlir (3245)|25.6.2015 19:13
Tak si nějaký zadej do vyhledávače. Je to celkem jedno, nemusí být zbytečně silný. Pokud nějaký bude mít i LTE filtr, vem ho.
pepples (20)|25.6.2015 20:06
co třeba něco takového? http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvb-t/alcad-pr-200 LTE filter sice nemá, ale ten má již anténa
bastlir (3245)|25.6.2015 22:14
Jo, ten by stačil, ale má napájení na 24V a budeš asi špatně k němu shánět výhybku. Kup něco na 12V. Když jsi z antény vyndal ten plošňák, tak anténa žádný filtr nemá.
pepples (20)|26.6.2015 05:53
z antény jsem nevidělával nic.. jak ji dovezli, tak jsem ji nainstaloval.
KamilZ (10277)|26.6.2015 23:48
lumca + bastlir: opět promazáno, poslední varování.
bastlir (3245)|28.6.2015 14:25
Rozšiřováním sítě LTE vysílačů vzniká s příjmem DVB-T signálu stále větší problém. Dnes dokonce i v místech, kde by to člověk ani nečekal. Nicméně k zármutku diváků TV, ale k potěšení mobilních nadšenců situace bude stále horší, neboť mobilní operátoři se předhánění v pokrytí ČR mobilním internetem.
S vědomím, že jistě neobjevuji Ameriku, ale ve snaze pomoci domácím kutilům třeba i na chalupách, uvedu zde pár snad užitečných informací o užití konkrétních typů LTE filtrů.

Pro základní informaci:
Fagor LBF 766 je v ceně okolo 130 Kč vhodný pro všechny, kteří nepřijímají kanály nad K57.
Alcad RB-619 je univerzální – útlum LTE je sice jen 9dB, ale i K59 projde a je pořád levný.
Anténa LTE filtr - LTE potlačuje o více než 30dB a K59 jen o 3dB. Tomu odpovídá cena.

Použil jsem informace ze stránek: http://www.antena.cz/clanky/vse-o-lte-ruseni-reseni-filtry

Před koupí LTE filtru je třeba zvážit, který kanál, a tedy frekvenci mám zarušenou, jestli LTE filtr chci instalovat v bytě (in) či venku (out) a zda je u antény zesilovač apod. Pak by filtr navíc musel být tzv. "průchozí".

A jen pro pořádek ..... nezapomeňte na řádné připojení stožáru (ať třeba půlmetrového či třímetrového) k hromosvodu, ať vám vaše celoživotní dílo neshoří.:-)
drasil (2)|28.6.2015 21:10
Kam nejlépe umístit ten LTE filtr? K anténě, k televizi nebo je to jedno?
bastlir (3245)|28.6.2015 22:42
Asi nejjednodušší to bude dolů. Pokud nahoře máš zesilovač, pak průchozí LTE filtr vlož mezi výhybku a něj.
bastlir (3245)|29.6.2015 17:37
Má někdo zkušenosti s touto anténou pro LTE?

[ATTACH=CONFIG]30957[/ATTACH]

Jde o místo s mizerným signálem, což jsem zatím řešil prutem na 4m stožáru, ale nejsem s tím spokojen. Požadavek je na její širokopásmovost pro všechny frekvence mobilních operátorů.
LTE.jpg
pepples (20)|1.7.2015 20:07
tak jeste bych měl jeden dotaz.. vše funguje jen chvílema blbne CH29 (tzn. ČT programy), že síla signálu spadne z 90% na 10

ps. s touto anétnou zkušenost nemám
bastlir (3245)|1.7.2015 20:55
Nenapsal jsi, odkud nyní chytáš a zda máš LTE filtr.
pepples (20)|2.7.2015 05:13
chytám z úplně stejného místa jako v předchozím dotaze (tzn. Brno - Kojál) a anténu mám tedy http://www.moje-elektro.cz/anteny-pro-digitalni-prijem/19600-antena-dvb-t-fuba-dat-902b-lte.html , která by onen LTE filtr měla mít, jelikož Ch59 nyní má signál na cca 99%
bastlir (3245)|2.7.2015 10:10
Promiň, už se ztrácím v podobných dotazech a vláknech. :cool: Já bych to viděl především na špatně nasměrovanou anténu. Potom na odrazy či jiný druh rušení. Z tvé lokality nemám žádné zkušenosti, ale já jsem u nás s sebou ještě vozil i tzv. bižutérku - kanálové zesilovače nebo naopak útlumové články apod., aby úroveň přijímaných kanálů byla vyvážená. Proti minulosti dnes naštěstí lovíš jen ve IV./V. pásmu pro TV. Mimochodem, jsi si jistý, že ten 29k chytáš z Kojálu a ne z Hádů, Bohunic či z Barvičovi? Zkoušel jsi na 33k Tlustou horu či na 29k Děvín? A ten Děvín neleze ti tam zezadu?
pepples (20)|2.7.2015 19:54
no nejsem si uplně jistej odkud k29 chytám.. chytám i k33, ale ten je nepoužitelnej uplně.. a co se toho týče.. dnes to zase funguje jak má tak nevim :D
bastlir (3245)|2.7.2015 22:03
No to je těžká rada. Tam se dá 29.k chytat 2x v horizontálu a jednou ve vertikálu.
bastlir (3245)|15.7.2015 15:53
Vracím se ke GSM anténě z mého příspěvku č.27. Jelikož stavím vysoký stožár, připevnil jsem zatím zobrazenou anténu na kus klacku a zalovil jsem v éteru blízkosti Chlumu u Třeboně ve vzdálenější oblasti, kde není skoro žádný signál. Ačkoliv je anténa asi 2,5m od země, signál je pro G3 a G4 (LTE) těsně před půlkou maxima. Jelikož je tato anténa směrová, je ji třeba jako u TV antén nasměrovat. Takže ji doporučuji všem, kdo bojuje se sílou signálu pro mobil či mobilní internet. Je však třeba nezapomenout na příslušnou redukci mezi připevněným kabelem k anténě a telefonem či jiným zařízením.