Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Příjem DVB T2

JirkaH (123)|25.3.2015 23:00
Jak již bylo inzerováno, České radiokomunikace pokračují ve zkušebním vysílání systémem DVB T2 s využitím HEVC. Tak mi dovolte pár poznatků:
Použitá TV karta je TBS6280, procesor i7-4790K bez OC, GK nVidia GTX980
Při použití TBSVieweru poslední verze z 26.1.2015 je vysílání zachyceno v sekci Rádia, obraz ani zvuk se nekoná, chyba je zcela jednoznačně na programu, který to prostě neumí - docela ostuda
[ATTACH=CONFIG]30225[/ATTACH]
Proto jsem to zkusil s demem DVBVieweru
Tímto programem je možno vysílání zachytit, grafická karta se fláká na základních frekvencích. V případě příjmu T2_HEVC_HD procesor zvládá, zatížení cca do 20%. Obraz i zvuk běží plynule. Horší je to u příjmu T2_HEVC_UHD, procesor na 100%, video je silně trhané a nekoukatelné. V obou případech použit LAV filter v 0.64. Připojuji obrázky, název říká snad dostatečně, o co jde.
[ATTACH=CONFIG]30223[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]30224[/ATTACH]
T2_HEVC_HD.jpg T2_HEVC_UHD.jpg TBSViewer(v20150126).jpg
Retiree (659)|26.3.2015 08:02
Asi cenné poznatky, díky za ně, ale... Pokud bych měl možnost testovat příjem DVB-T2/HEVC, tak bych v každém případě obětoval 15 resp brzy už 20 EUR za DVB Viewer Pro. Případné problémy bych pak řešil s autorem programu.
Psát, že je ostuda, když v podstatě OEM program TBS Viewer (s výrobkem Turbosight a především s jeho sw podporou mám své neblahé zkušenosti) nebo demo verze něco neumí, je poněkud nepřípadné...
RoPo (6061)|26.3.2015 08:16
Problémy s programem DVB Viewer může řešit s autorem i na demo verzi. Kvůli tomuto nemusí pořizovat plnou verzi programu, když jen testuje.
JirkaH (123)|26.3.2015 08:31
[QUOTE=Retiree;510829]Psát, že je ostuda, když v podstatě OEM program TBS Viewer (s výrobkem Turbosight a především s jeho sw podporou mám své neblahé zkušenosti) nebo demo verze něco neumí, je poněkud nepřípadné... [/QUOTE]
Nepřípadné - ani bych neřekl. Já nekritizuji DVBViewer, ten jak je vidno i v demo verzi chodí, já kritizuji, co se s ním v OEM podobě stalo. Tím spíš, že v sekci nastavení, záložka decoder je HEVC uvedeno jako OK (viz obrázek). A výrobce dává tento program k celé řadě TV karet včetně /S2 a /T2. Tak fakt nevím, jak jsem to měl napsat. A DVBViewer koupím, teď už pro to důvody jsou.
[ATTACH=CONFIG]30226[/ATTACH]
TBSViewer_decoder.jpg
Retiree (659)|26.3.2015 08:34
RoPo, obávám se, že se mýlíš, ale to není podstatné...
Důležité v tomto případě je, že JirkaH ukázal několika málo zájemcům o DVB/HEVC jeden z možných a relativně nenákladných způsobů příjmu. Je zřejmé, že pro dekódování HEVC bude zapotřebí podstatné výkonnější HW. Stejné to bylo i při zavádění HD, kdy vlastní příjem byl možný v podstatě na cokoli a brzdou byl jen málo výkonný pc. Teprve později to došlo obchodníkům a začali propagovat (a dodnes propagují) jako výhodnou vlastnost i příjem HDTV...

Edit:
@ JirkaH. Omlouvám se za nevhodnou formulaci a držím palce při dalším testování. Sleduju DVBV fórum, vždy při jakýchkoli problémech s demo nebo OEM verzí odkazují na DVBV Pro nejnovější verze, ostatní neřeší. Důležité je, že má tento program stále zajištěný vývoj a podporu..
JirkaH (123)|26.3.2015 09:00
Není důvod k omluvám, pro běžné sledování TV a ev. nahrání programu TBSViewer vyhovuje. Ale prosím poděl se o zkušenosti s TBS, aktuálně jsou to jedny z mála karet, které lze sehnat. Z mého pohledu fungují slušně (TBS6280, TBS6281, TBS 6285)
Dekódování HEVC by snad měla umět GTX960, možnost to zkusit jaksi nemám ..., ale do budoucna to bude cesta, očekávám, že nové generace grafických karet už to budou umět počínaje nejnižšími modely.
Uvidíme, co nám v rámci zkušebního vysílání Radiokomunikace připraví, doufám, že to zase nezakódují
Retiree (659)|26.3.2015 11:11
Asi Tě zklamu, nemám se celkem o co dělit, prakticky jsem se zajímal jen o DVB-C. Nějaké poznatky (dneska už spíš úsměvné) jsou zde a též na fóru TBS. Na fóru TBS zastupuje výrobce pouze nick steven (myslim, že je to stále jedna a táž osoba), fórum i veškerá jeho podpora je zaměřena v prvé řadě na DVB-S/S2, pak dlouho nic a pak ostatní platformy. Soudě podle ostatních příspěvků, problémy se vyskytují na všech platformách a pokud nastanou, výrobce resp. steven se je snaží řešit a podle ostatních příspěvků i úspěšně... Domnívám se, že Turbosight, respektive divize zabývající se vývojem a výrobou pc karet, je celkem malá firmička s malým zázemím. Mívá dobrý hardware, občas nedotažený a velmi zaostává se softwarovou podporou svých produktů, prakticky pouze doporučuje produkty třetích stran. Dvoutunerová karta TBS6280 tuším už není v nabídce, náhrada je asi novější TBS6281, i když ani ta není posledním výkřikem techniky TBS... Tedy znovu, pokud se vyskytne problém, je ze strany výrobce snaha jej řešit (v mém případě to byla i rozsáhlá korespondence mimo fórum).