Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

3D kamera v roku 2015. Vaše tipy?

vlado44 (15)|23.3.2015 21:45
Zdravím,

rád by som si kúpil dobrú amatérsku 3D kameru a neviem sa rozhodnúť.
Mám zatiaľ nikoľko tipov a potreboval by som poradiť:
Panasonic HC X-920 s 3D nástavcom VW-CLT2 3D (tá je výborná v 2D, hlavne v slabšom svetle, čo je výhodou v interiéri), ale neviem, či ten nádstavec nie je problematický a si je to aj najdrahšie riešenie - cena okolo 750 EUR kamera + cca 300 EUR nádstavec
SONY HDR TD-30 (to je natívne 3D riešenie, ale zdá sa mi parametricky horšia ako ten Panasonic s nádstavcom) - cena okolo 900 EUR, má ale 3D displej bez okuliarov, nemá zase hľadáčik :-(
a nakoniec Panasonic Lumix DMC 3D1 (vyzerá ako foťák) - je malé, asi aj výrazne lacnejšie riešenie (na webe som našiel cenu okolo 400 USD).
Kvalita možno o niečo horšia ako predchádzajúce riešenie, ale stoja tie za 2-3 - násobnú cenu?
Dík za názory.
Zlivido (56)|24.3.2015 16:54
Myslím, že 3D v amatérské sféře je nesmysl a jen vytahování peněz od lidí. Být tebou hodně bych ještě popřemýšlel, jestli to fakt chceš a použiješ. Za ty peníze vem lepší klasiku.
appa (109)|25.3.2015 09:31
Názor mám takový, že jiné, než "amatérské" 3D kamery ani nejsou (krom ultra profi za mnoho miliónů), protože profíci a živnostníci to nepotřebují a nikdo to nikde nepoužívá. 3D kamera je v tuto chvíli naprosto zbytečná. Způsob natáčení laikům přidělává jen a jen problémy a občasný efekt před známými "juu ono to je 3D", nestojí za to.

V cenovém limitu bych vybral klasiku pro rodinné natáčení a zbytek vrazil do příslušenství - náhradní baterka, stativ nebo monopod, světlo a nějaký lepší mikrofon.
RomanKo-z-LC (118)|26.3.2015 19:25
Máš tu ešte aj možnosť nahrávať stereoskopické 3D dvoma rovnakými kamerami ako to robím aj ja. Je to síce menej praktické na výlety, nedá sa narýchlo strčiť do vrecka, kabelky... Avšak kvalita je lepšia ako z kompromisného riešenia "amatérskej" 3D kamery.
vlado44 (15)|26.3.2015 22:47
Ja len, že mám 3D televízor a aj keď dnes možno ešte nie je 3D plne rozšírené, myslím si, že časom sa to presadí (pokusy aj s bezbrýlovými TV sa neustále vracajú, až sa to raz podarí). Ale potom už nenatočím malého syna v 3D, keď bude veľký. Čas sa vrátiť nedá... Preto som myslel, že by som natočil niečo už teraz.
KamilZ (10277)|26.3.2015 23:51
:-) Je to přesně naopak, 3D po počátečním "nadšení" už jen umírá a za chvíli po něm ani pes neštěkne.
RomanKo-z-LC (118)|27.3.2015 11:35
Paradoxom je, že priestorová reprodukcia zvuku sa nepokladá za niečo prechodné, nepotrebné.
Stereo, kvadro, Dolby surround, Dolby ProLogic, Dolby Digital, DTS... a najnovšie Dolby Atmos!
A pritom nielen pre človeka, ale pre veľkú väčšinu živočíchov je priestorové videnie a priestové vnímanie zvuku SAMOZREJMOSŤ.
Zlivido (56)|27.3.2015 15:52
[QUOTE=RomanKo-z-LC;510909]Paradoxom je, že priestorová reprodukcia zvuku sa nepokladá za niečo prechodné, nepotrebné.
Stereo, kvadro, Dolby surround, Dolby ProLogic, Dolby Digital, DTS... a najnovšie Dolby Atmos!
A pritom nielen pre človeka, ale pre veľkú väčšinu živočíchov je priestorové videnie a priestové vnímanie zvuku SAMOZREJMOSŤ.[/QUOTE]

Je tu jeden, ale hodně zásadní problém. Ke sledování prostorového obrazu potřebuješ "oberličku" (brýle) a máš na sledování jen výřez obrazu. U zvuku nejsi pomalu ničím omezen, takže je to přirozenější.

[QUOTE=vlado44]Ja len, že mám 3D televízor a aj keď dnes možno ešte nie je 3D plne rozšírené, myslím si, že časom sa to presadí (pokusy aj s bezbrýlovými TV sa neustále vracajú, až sa to raz podarí). Ale potom už nenatočím malého syna v 3D, keď bude veľký. Čas sa vrátiť nedá... Preto som myslel, že by som natočil niečo už teraz.[/QUOTE]

Možná, až se vyřeší kvalitní hologram, bude se to sledovat. Ale to již budou mít Tvoje děti vnuky.
appa (109)|30.3.2015 08:49
[QUOTE=vlado44;510891]Ja len, že mám 3D televízor a aj keď dnes možno ešte nie je 3D plne rozšírené, myslím si, že časom sa to presadí (pokusy aj s bezbrýlovými TV sa neustále vracajú, až sa to raz podarí). Ale potom už nenatočím malého syna v 3D, keď bude veľký. Čas sa vrátiť nedá... Preto som myslel, že by som natočil niečo už teraz.[/QUOTE]

To je pravda, ale o to ti budou normální natočená videa a nafocené obrázky vzácnější. A řekněm si na rovinu. Kolik videí a fotek z minulosti si prohlížíte a jak často? Jednou či dvakrát do roka a to dost pochybuji. 3D video je svým způsobem zajímavé, ale jen pro někoho, kdo jej opravdu využije k práci. Na doma doporučuji obyčejnou, co nejlépe ovládnutou kameru.

Nedávno jsem se díval na videa z cca před 20lety a bylo mi jedno jak vypadají, že se obraz třepe a není dokonalý. Bohatě mi stačilo je vidět jak jsou.

3D video je zbytečná slepá větev, alespoň v nejbližší době. Drtivá většina lidí, co chce něco natáčet, stejně skončí u střihu a nezpracovaných záběrů. Prostě nedodělají ani minutu rod. záběrů.