Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vyrovnanie ohnutých okrajov na plátne?

jok3r (33)|27.2.2015 18:30
Zdravím,
hľadal som tu na fóre, ale podobnú tému nenašiel. Mám nové plátno 100" elite screen, elektrické, ale už od novoty má mierne zahnuté čierne okraje smerom ku projektoru a tým pádom je na krajoch mierne zvlnené.
Pri pozeraní filmu si to človek skoro ani nevšimne kým nie je panning (posuv) kamery a hýbe sa celá scéna, vtedy sa obraz ako keby vlní.

Je nejaká možnosť ako aspoň sčasti narovnať okraje? Napr. nahriatím, alebo mechanickým proti ohnutím? Alebo vyrobiť nejaké dlhé "spony" ktoré zacvaknem do čiernej plochy a zozadu narovnajú okraje plátna?
Skúšal to už niekto?
RoPo (6061)|27.2.2015 19:14
Nerozumim jak prihnute okraje platna dovnitr muze rozvlnit zaber ze svenku kamerou.
Mam 125" ES, ale mirne ohnute okraje nema vliv na obraz. Existuji vyssi rady ES, ktere toto resi postranimi sponovacimi lanky v oblouku. Tato platna jsou drazsi.
jok3r (33)|27.2.2015 21:52
RoPo, no proste horizontálna čiara, nie je čiara, taká vlnovka, hlavne na krajoch, ale vidno to aj v strede :(
Prikladám obrázky, vrchná čiara v pohode, ale všimni si tú spodnú:
https://www.dropbox.com/sh/nznka5v8jjts3bf/AADrxanGa8aeb0l2TfLWCHbDa?dl=0
replay81 (36)|18.3.2015 20:11
Zdravím,nechcem zakladať nové téma tak sa opýtam rovno tu,lebo sa to týka plátna.Tak že,mám plátno 120 od Elite Screens,manuálne sťahovanie,no a pri tom ako ho sťahujem alebo vyťahujem tak tá mechanika vydáva pisklavý zvuk.Plátno mám cca 5 mesiacov...máte niekto takýto problém,alebo ste o ňom počuli,ja som na nete nič nenašiel,ale rád by som to nejako vyriešil.
Snoopee (58)|19.3.2015 13:12
replay, mám podobný problém a som zvedavý čo ti napíšu.
A ešte niečo, nemám rád keď sa na fórach extrémne dohliada na gramatiku a vkuse sa rýpe do nešťasníkov ktorí v škole nedávali pozor ale : z tvojej gramatiky BOLIA OČI, mal by si s tým niečo robiť. Keby mi takýto mail napísal zamestnanec tak letí na hodinu. Keď má človek 9 rokov, je to milé, keď presiahne vek základnej školy, je to trápne.
bastlir (3245)|19.3.2015 13:43
To replay81: Plátno v podstatě funguje na bázi okenní stahovací rolety, takže nezbýbá, než se dostat do tubusu a nějakou hustou vazelínou mírně (!) promazat kluzné plochy. Ale pozor, nesmí nic ukápnout na plátno, jinak nejspíš tam už zůstane flek.

To Snoopee: Je vidět, že tu nejsi dlouho a že jsi ještě nerezignoval, jako já.:) Každý se někdy uklepne, ale někdy si říkám, že dotyčný snad ani nikdy do školy nechodil.9-)
replay81 (36)|19.3.2015 20:26
bastlir
Dakujem za radu,myslel so si že to bude nutné otvoriť,len som nevedel čo ma tam čaká a či to na mňa nevyskočí a či to zasa budem vedieť poskladať atd...

Snoopee
Gramatiku v mojom príspevku som opravil,dúfam správne.Maj sa.
bastlir (3245)|19.3.2015 20:38
Na vysvětlenou k pískání plátna. Výrobce kluzné/otočné časti v čelech tubusu sice mírně promaže, ale to stačí akorát tak pro začátek. Možná si budete klást otázku, zda výrobce musí šetřit i na vazelíně. Ale ono to není o úspoře nákladů, ale spíše o předejití reklamací. Jistě jste si všimli, že v obchodech skladují/vystavují plátna nastojato. Kdyby však čela tubusů obsahovala více vazelíny, ta by se teplotou roztekla a vytekla do svinutého plátna. Když je však plátno již nainstalované ve vodorovné poloze na zdi či stropu, tedy již se nestaví, pak můžeme mechanizmus promazat o něco málo více.
replay81 (36)|31.3.2015 22:16
Tak že problém vyriešený,ak sa ešte niekomu nepáči že vám plátno pri rolovaní dolu alebo hore robí neprijemný piskot,stačí urobiť nasledovnú vec(aspoň čo sa týtka plátna od Elite Screen).Mne pisklavý zvuk vychádzal z pravej strany plátna a to preto lebo na tejto strane je plátno uložené v umelom púzdre (alebo ak chcete uložení) v ktorom sa otáča kovová os toho plátna.Ked som púzdro rozobral,bolo vlastne úplne suché a preto tam vznikal ten nepríjemný,rušivy piskot.tak že stačí tam málinko votrieť niečo mazľavé a je po probléme.