Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rada - Sestava PC na lepší domácí střih videa v Premiere

pajat (16)|29.1.2015 15:29
Zdravím..

Chci si pořídit PC na střih AVCHD videa v Premiere s cenou do 20K - (sem tam nějaká ta lepší hra.
Nevím jestli nějaký Intel v této cenové bude vhodnější než AMD sestava , kterou jsem si tak odhadem složil. Je to maximální rozpočet cca 20 K. Asi se sem nemají dávat odkazy na e-shopy, kde to mám v seznamu a tak to rozepíšu takhle - doufám že se to někomu bude chtít luštit:

CPU : AMD Vishera FX-8300
Deska : ASUS M5A97 R2.0 - AMD 970
RAM : Crucial Ballistix Sport XT 16GB (2x8GB) DDR3 1866
Grafika : MSI N750Ti Twin Frozr IV 2GD5/OC Gaming
Case : Zalman Z3 Plus, bílá
Zdroj : EVGA 500B, 80+ bronze, 500W
Chladič : SilentiumPC Fera 2 HE1224
HDD : WD Caviar Blue EX - 1TB
SSD : Crucial MX100 - 128GB

Takhle už to vychází na skoro 22 tisíc. Ostatní věci do toho nepočítám ( systém monitor myš dvd a tak). Nebráním se Intelu, i když jsem měl zatím jen AMD. Grafiku jsem řešil jestli Nvidia nebo AMD R-něco . Záleží co je lepší pro střihový program ( Open CL, Cuda apod...) Case Zalman se mi prostě líbil, ale pokud by měl být více hlučný, klidně vezmu ve stejné ceně lepší. Ramky jsou značkami asi celkem nastejno. SSD bych řešil na systém a střih než pořídím další jen na střih. HDD je pro uložení nezpracovávaných souborů. No Tak uvidím s čím na mě přijdete :-) . Zatím díky ...
KamilZ (10277)|29.1.2015 16:48
Názorů asi dostaneš spoustu:
CPU: Pokud odhlédnu od toho, že nemusím AMD CPU :-), tak je to 32nm technologie s TDP 95w a nic extra výkonem. Pokud to skutečně chceš na "lepší hry" a na stříhání, tak jednoznačně doporučuji Core i7.
HDD: dal bych tam 2x do RAID 1, kvůli zabezpečení
Grafika: Tebou vybraný 750Ti má špatný poměr cena/výkon, tady bych asi raději sáhnul po Radeon R9 270X (na lepší hry ale budeš časem bohužel potřebovat 4GB, což už jsou docela palety)
pajat (16)|29.1.2015 17:35
Dík za reakci .
Tak ohledně graf. karty je to asi dobrý tip . Dík :-) Nejlevnější R9 270 x jsem narychlo našel kolem 4700,- což je jen o pár stovek víc než mnou referovaná. Klidně můžete doporučit konkrétní model značku nebo tak ...
Ty Hdd bych nadvakrát neřešil protože mám ještě jeden PC s 3,5 TB Kapacitou. Navíc záznamy z kamer budou uloženy ještě na dalším PC mimo moje počítače. A zatím jsem měl na data štěstí.
Ovšem co se týče CPU i7 , tak se obávám že s ním bych se do rozpočtu 20 K nevešel. Počítal jsem s doporučujícím názorem na nějaký i5 . Ale tohle i7 už vychází skoro polovinu mého rozpočtu. Který intel by vlastně cca výkonově odpovídal Amd fx 8300 v premiere nebo after efects ? Zajímalo by mě taky cenové srovnání. Ohledně her to zas tak moc neřeším. (Jen si chci zahrát Tomb Raider 2013, který se mi líbil, na lepším pc v lepší kvalitě než jsem mohl dosud :-) ) Dík za tu grafiku

Dodatek číslo 1 :-) . Zatím jsem stříhal na amd x2 5200+ s 4gb ram 1066 mhz a gpu 9800gt
Ivo Mašek (10205)|29.1.2015 18:05
Co se týče her, tak u mě:
Win_64bit
Intel 3,10 GHz (umí se navýšit na 3,4 GHz)
GeForce GTX_750
16 GB RAM
Nemám žádný problém např. s Wofenstein_The New Order, nebo FarCry_4
pajat (16)|29.1.2015 18:44
Zdravíčko ... Jak jsem psal o hry jde až druhé řadě. 3,10 Mhz jsem našel např Intel Core i5-3340 jestli jste myslel tento. Já hledám nejlepší možné CPU řešení pro editaci v premiere při 20 000,- . Fx 8300 jde také nataktovat. momentálně se pokouším najít srovnání výkonu těchto zmíněných cpu Amd vs Intel. Mám win 7 64x .. Zatím hoj .
Alf (888)|29.1.2015 19:21
Nehledej srovnání. Ve zpracování videa už několik let mají prim CPU Intelu. Nemyslím si, že by to musel být nutně i7, postačuje i5. Ideální je, pokud má odemčený násobič (K v označení typu), protože se daleko jednodušeji taktuje změnou násobiče, aniž bys musel brát ohled na ostatní komponenty. Podmínkou ale je, aby to uměl i BIOS MB (u levných desek to nebývá pravidlem), takže je dobré před koupí desky prostudovat její manuál. Pokud jde o výrobce MB, asi bych volil ASUS nebo GB. RAM bohatě dostačuje 8GB. Víc jí při zpracování videa nemáš šanci využít. Zdroj ba možná taky dostačoval 450 W.
Sestava by mohla vypadat takto.

[ATTACH=CONFIG]29708[/ATTACH]
Sestava.png
pajat (16)|29.1.2015 19:36
Super Alfe .
Dobrý návrh. Pokud je tedy tahle sestava výkonnější, je to volba číslo jedna... Jen Grafická karta by byla lepší tedy ta Radeon R9 270X ??? . má 256bit bus a 1280 výpočetních jednotek. Tady nevím jestli jde považovat tyto jednotky za obdobu jednotek Cuda od nvidia Potom by jich tu bylo cca o 1/3 víc... Netuším jestli je to pro editor mega-důležité ? Premiera používá Cuda nebo Open CL ? (Mrknu se) Ramka by se dala případně dokoupit časem, kdyby náhodou...
Díky Ti Alfe

Dodatek Pro ALF : Deska podporuje Ram oc až 3000Mhz. tzn, že by se daly použít nejen ramky 1600Mhz ale například i s 1866Mhz. Má to nějaký vliv při práci ?

Dodatek číslo 2 :-) - po odentrování příspěvku jsem mrknul na CPU kde má řadič 1600mhz takže asi proto doporučuješ ramky 1600Mhz

Ano? Vyloženě moje chyba :-)
BEPE (539)|30.1.2015 14:45
Stíhám v APP CS6. Pro Premiere a střih videa byla (je?) doporučována platforma Intel + nVidia. Ve stručnosti pro inspiraci moje počitadlo, které zvládá i XAVC-S (50fps/50Mbps):
Gigabyte PH67A-D3-B3
RAM 8 GB
Intel i7 2600 3,7 GHz
HDD 500 GB (system, programy), 1x 500 Gb + 1x 2TB (data)
nVidia GeForce GTX 460 SE (podpora CUDA) - práce na 2 monitorech
Win 7 (64)
Je dobré mít grafickou kartu která podporuje v APP Mercury Playback Engine GPU Acceleration, výrazně to ovlivňuje plynulost a rychlost práce ve střižně.
pajat (16)|30.1.2015 18:06
Ahoj. Dík za post. V noci jsem pročítal cizojazyčné fora a tam jsem na tu cuda podporu ve střižně narazil zase. Takže se musím podívat na nějakou nvidiu v ceně 4500 - 5000,- V Adobe je popsané že premiera využívá Open CL 2,0 což mají dnes snad všechny grafiky ( a to i ve vyšších verzích Open CL). A další věc co mě trápí, je ta, že jsem četl že někdo přetaktoval i5 4690k s dual řadičem 1600mhz , což je sice ok , ale použil k němu i Ram 2400mhz. Tak nevím jestli dokáže CPU využít např ram 2x4 Gb s frekvencí 2100Mhz. A Taky tápu v samotném označení - dual channel. Co to vlastně znamená ? Když vezmu kit 2x4 a osadím a případně časem dokoupím ty samé a doplním do dalších slotů, zda bude toto plně využito - myslím z pohledu hardwaru, ne vytížení. ( Doplním, že deska je na 1600mhz ram v základu a OC až 3000mhz) Má význam brát rychlejší Ramky ? Se mi nezdá že by Intel nepodporoval lepší ram. Jdu hledat tu grafiku . Zatím díky a čekám na Váš post mistři :-) Paja
RoPo (6061)|30.1.2015 18:28
Dual channel ti zvedne vykon o par procent prave ve video editorech, ale vyplati se. Vyssi takt pameti ti moc na vykonu neprida. Spise ti muze snizit stabilitu celeho systemu. Vice ti prida pretaktovat procesor, ale ne na maximum, co dovoli.
pajat (16)|30.1.2015 19:32
Ahoj. Takže nemá cenu kupovat do této sestavy ram s vyšším taktem než 1600mhz ?. No tu grafiku cca 5000,- jsem našel např: GIGABYTE GTX 660 OC 3GB . Silnější než výše zminovaná 750TI 2GB. Takže pokud to takto může fungovat tak se mi rýsuje hotová sestava do začátku. (A je to na hranici "sponzora" 24 ooo,- ) A monitor si budu muset koupit sám :-).

Zalman Z3 Plus, bílá 1 203 Kč
EVGA 500B, 80+ bronze, 500W 1 479 Kč
WD Caviar Blue EX - 1TB 1 659 Kč
Crucial MX100 - 128GB 1 983 Kč
SilentiumPC Fera 2 HE1224 669 Kč
AXAGO interní 3.5" 5-slot čtečka 325 Kč
Intel Core i5-4690K 6 891 Kč
GIGABYTE GA-Z97-HD3 - Intel Z97 2 434 Kč
Kingston HyperX Fury Blue 2x4GB DDR3 1600 2 023 Kč
GIGABYTE GTX 660 OC 3GB 5 314 Kč

celkem 23 980 Kč

Připomínky a další návrhy vítány ... zatím díky
RoPo (6061)|30.1.2015 19:57
Osobne bych volil i7-4790k a desku s moznosti vyuzit SATA Express, az slevni tyto SSD disky, tak bych jej vyuzil na data nebo system. Procesor i7 ti potom vydrzi alespon 5 let.
1hroch (865)|30.1.2015 19:59
[QUOTE=RoPo;506734]Vyssi takt pameti ti moc na vykonu neprida[/QUOTE]
A na to jsi Edisone prisel jak?
Vzdycky takt pameti je daleko podstanejsi nez jeji casovani - z praktickeho pouziti, ne nejake synteticke Benchmarky
pajat (16)|30.1.2015 20:58
To: RoPo - Tak CPU i7-4790k už je daleko nad mým zamýšleným rozpočtem a od toho se odvíjejícím výkonem. Bohužel. Ohledně Využití Sata Express jsem toho moc nenašel. Tento PC je zamýšlen na cca 2 roky a potom se budu pídit po další alternativě bude-li zapotřebí.

A co se týče těch RAM, doufám že se tu sejde ještě pár slušných komentářů, potažmo návrhů či objasnění celé věci v podobě přijatelné nám obyčejným průměrným uživatelům PC

zatím díky pánové
RoPo (6061)|30.1.2015 21:21
Pajat: Pokud ted vis, ze za 2 roky budes menit, tak v poradku. Pak budes menit i desku a pameti.
pajat (16)|31.1.2015 13:29
Tak další rady se nehrnou. Takže kupovat rychlejší ram nemá význam do tohoto pc ? nebo by je cpu jen nevyužilo naplno? Protože cenově tam moc rozdíl není a do budoucna by to mohlo sedět k lepšímu hw. A ještě jaké pohodlí při práci ve střižně můžu očekávat. protože doposud jsem sotva plynule přehrál mts 1080p z panasonic tm900. po přidáni titulku či další stopy a pod jsem přehrál cca 3 sec do seknutí obrazu :-))) a rendering v řádech hodin pro klip 3minut.
BEPE (539)|31.1.2015 14:27
Jinak poznámka k té grafice. Je zapotřebí ji zadat do souboru cuda_supported_cards.txt v adresáři pro APP, resp.jestli tam není implicitně zadaná. A ta podpora CUDA (GPU) je při přehrávání opravdu znát.
pajat (16)|31.1.2015 21:13
jj . ten návod už jsem někde četl... ted už jen domluvit a objednat. ceny lezou pěkně nahoru s kurzem Kč... stejně to budem řešit až za týden cca. takže budu asi zase přes limit. pár otázek zůstalo nezodpovězeno,ale do té doby je to stále otevřené. A děkuju za dosavadní pomoc. paja
fox (222)|2.2.2015 19:04
SSD urcite aspon 256 GB - za mna Samsung 850 PRO (10-rocna zaruka, super vykon), grafika - volil by som asi radsej AMD (min. kvoli MANTLE a par dalsim veciam; mimochodom, asi uz coskoro zlacnia aj drahsie modely ;)), procesor Intel i5 alebo i7 - s tym pretaktovanim - fakt neviem, ci to este ma zmysel - tam sa da usetrit a podla toho vyberat aj MB - Z-tkove modely su pre beznych ludi celkom zbytocne - stacilo by aj H97, ale je to na Tebe, ci sa s tym chces parat a pre par percent riesit kvalitnejsie chladenie, riskovat stabilitu a vyhadzovat peniaze. Ja som od toho upustil uz dost davno. Ale ako sport - fajn. Ak chces nov(si)e technologie, pockaj tak cca. pol roka na 100-kove cipsety od Intelu a Skylake (mozno aj s DDR4) :).
Alf (888)|2.2.2015 21:26
Čekat na něco, co bude za půl roku? To by čekal věčně, protože za půl roku bude ve vývoji zas něco nového, na co by se dalo čekat...
V minulosti jsem si dělal testy v rychlosti renderingu a vyšlo mi, že jeho rychlost je úměrná počtu fyzických jader a jejich taktování. Vliv taktování RAM na rychlost renderingu jsem nezaznamenal žádný. Přetaktování CPU tedy určitě cenu má. A pár procent? Nevím, ale já mám násobič u i7-3930K zvednutý z 32 na 44, čili přetaktování je ca 37%. Systém je stabilní a nepadá ani při několikahodinovém renderingu s vytížením 100%. Netvrdím, že to jde udělat s každým "káčkem", ale i kdyby to bylo jenom 20%, příplatek za něj se vyplatí.
128 GB SSD na systém bohatě dostačuje. Pokud by byla potřeba kapacita 256 GB, raději 2 x 128 v RAID, nebo 128 GB systém + 128 GB pracovní.
U grafiky je potřeba zvážit, jestli AP lépe využívá CUDA nebo Open CL. Já AP nepoužívám a posoudit to tedy nemůžu. Pokud by ale přínos CUDA nebyl tak velký, asi bych šel taky do R9.
fox (222)|2.2.2015 21:43
:) Kedysi sa dali taktovat procaky o dost lepsie ako dnes. Ja som hovoril o tom, ci je cena vrazena do kvalitneho chladenia, procaku, kvalitneho MB a zdroja umerna narastu rychlosti - obzvlast ak vezmeme do uvahy, ake kvalitne pasty dava Intel dnes na cipy (s vynimkou top modelov) a teda vysledok je neisty a iny kus od kusu. Samozrejme, ze ide aj o hlucnost celej zostavy. Ak vykon, potom jedine X99 + DDR4 atd. Ale to sme v celkom inej cenovej kategorii. Ak chce robit grafiku, tak 256 GB SSD by fakt nebolo od veci. Okrem toho, 128GB mavaju zvycajne horsie parametre ako vacsie kapacity. RAID je samozrejme tiez mozna cesta, ale 2x 128 GB je zase drahsie ako 1x 256 GB, aj ked vykon je inde. Kedysi som aj ja uprednostnoval kvalitne a bohato vybavene dosky, ale casom mi doslo, ze je to nezmysel, ked z toho polovicu veci clovek aj tak nikdy nevyuzije a iba to komplikuje zivot. Takze - kvalitne veci - ano, ale vybavu navyse - iba absolutne minimalnu. To, co som chcel povedat je asi toto (dost v hrubom): usetrit prachy nejakou slusnou H97, usetrit na drahom chladeni a vrazit ich do lepsie taktovaneho procaka a nie tak spickoveho chladenia + vacsieho SSD (128 GB je fakt smiesne) a slusnej grafiky (aj ked je jasne, ze by sa dalo polemizovat o tom, co je dnes pri tych x-krat preznacenych modeloch vobec slusna grafika).
pajat (16)|2.2.2015 22:08
Ahojte . Tak to ssd Samsung vypadá dobře( co se záruky týče). Psal jsem výše, že plánuju ssd disk na systém a časem přikoupím ssd ještě na práci a hdd na zálohu. ale to je ted pro mě v zimě pasé, kdy mám práce málo. Taktovat i5 chci jen mírně = stabilně. Tu ram 1600mhz jsem včera vysledoval na netu v různých intel sestavách a drtivá většina to má stejně, takže ram už neřeším a bude 1600mhz. Ovšem s grafikou jsem sám i bez Vašich poznámek na štíru... Sám nevím jestli je to nejlepší poměr cena/výkon v Premiere ( CS 5,5). Ale nenašel jsem nikde srovnání přímo pro editaci videa. všude jen benchmarky her a pod. A tam tedy za R9 zaostává. RAID jsem myslel , že znamená dva disky se stejným zápisem kvůli poruše jednoho disku. Ale je tam víc verzí- musím nastudovat :-) zatím hoj...
Edit: Co se týče MB jestli z97 nebo h97 jsem našel rozdíl v jednom pci slotu navíc a m.2 slotu pro rychlé ssd pro desku H97 jinak tam rozdíl na první pohled nevidím. ( z97 má vyšší poruchovost než h97 , ale to ůže být zavádějící )
RoPo (6061)|2.2.2015 22:13
RAID 0 (striping), pokud nebudeš pracovat s nekomprimovaným videem nepotřebuješ. V době možností SSD nemá význam. A pokud někdo zmínil RAID 1 (zrcadlo), tak pro video absolutní zbytečnost. Vůbec bych o něm pro tvoje potřeby neuvažoval.
O RAIDu zde vůbec neměla padnout zmínka. Opravdu je to pro tebe k ničemu.
fox (222)|2.2.2015 22:34
Este k tym pamatiam - zrovna nedavno som robil 2 PC s tymito RAM http://www.alza.sk/crucial-8-gb-kit-ddr3-1600-mhz-cl9-ballistix-sport-d296840.htm - jeden par siel rovno na reklamaciu - jeden z modulov bol vadny. Po vymene, vsetko OK. Tym nechcem nic naznacovat, len ma to prekvapilo (doteraz som nikdy nemusel celkom nove pamate reklamovat, hoci som tych PC uz "zopar" postavil).
Alf (888)|3.2.2015 04:08
[QUOTE=pajat;507168]...Co se týče MB jestli z97 nebo h97 jsem našel rozdíl v jednom pci slotu navíc a m.2 slotu pro rychlé ssd pro desku H97 jinak tam rozdíl na první pohled nevidím. ( z97 má vyšší poruchovost než h97 , ale to ůže být zavádějící )[/QUOTE]

Jeden, dost podstatný rozdíl, jsi přehlédl - H97 nemá podporu přetaktování CPU. Někde jsem sice četl, že např. ASUS má nějaké MB s H97 a s možností taktování CPU, ale jak to chodí nevím. A ten cenový rozdíl do ca 500,- Kč, by mi za případné problémy asi nestál.
pajat (16)|3.2.2015 07:50
hoj. Díky za sdělení vlastností ohledně desek. Neměl jsem ovšem v plánu přecházet na tu H97 . Cena je navíc u mnou porovnávaných mb stejná. Pro grafiku s cuda hovoří článek o renderingu- kdy s vypnutou podporou cuda v AP se video renderovalo 15minut a při zapnuté CUDA to samé video jen 4 minuty.. (Ted je jen otázka jak by dopadla např nějaká karta R9, které nejsou nvidie s CUDA v porovnání té s podporou Cuda ) Ale asi už to řešit nebudu a vezmu tu 660gtx, ikdyž není přímo uvedená v CUDA podpoře pro Premiere ( Věřím že bude stačit dopsat do sezanmu v txt souboru do Premiery + postup dle článku,který k tomu mám.)
Nárust výkonu oproti mému stávajícímu PC bude dost dobře znát, Takže i7 ani neřeším,protože na to není "kapitál". CPU už je vybránou i5 - 4690K (Je v balení i pasta ? nebo je nějaká jiná osvědčená - má-li cenu se o tom vůbec bavit.) Desku kolem 2500Kč považuju ještě za ty levné a zkoušet něco za 1000Kč radši nemám v plánu :-) Poruchovost je u všeho a záleží co dostane člověk pod ruky.
RAID 1 bych řešil někdy v budoucnu možná jen pro zálohová HDD.
RoPo (6061)|3.2.2015 08:04
[QUOTE=pajat;507194]Je v balení i pasta ?[/QUOTE]

Stavěl jsi vůbec někdy PC? CPU je s dodávaným sériovým chladičem, na kterém je již pasta nanesena z výroby.

---------- Doplněno v 08:04 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 08:03 ----------

[QUOTE=pajat;507194]RAID 1 bych řešil někdy v budoucnu možná jen pro zálohová HDD. [/QUOTE]

Na to - na zálohy - si raději pořiď NAS.
pajat (16)|3.2.2015 12:11
PC jsem skládal cca 3x. Několikrát jsem "asistoval" známým už od dob 286-tek. Tam se snad vkládali procesory holé a pak teprve chladič. Ostatně to tak funguje v mnoha případech dodnes, ne? . Ptám se , protože mám vybraný chladič co se nedodává přímo s CPU, takže už nevím jestli u něčeho (CPU nebo nový chladič) dávají tubičku s pastou.
A zvýšil se mi rozpočet na 30K, takže musím zjistit po započtení monitoru, dvd, setu kláves.myš,a usb flash 32gb na přenos dat, kolik mi ještě zbývá a podle toho doplnit HW. Asi už bych zůstal u vybrané desky s cpu. možná spíš volit vice ram nebo SSD .
RoPo (6061)|3.2.2015 12:28
Pasta se dodává výrobci u značkových neboxovaných chladičů. A i tam jsou chladiče, které mají pastu již nanesenou na chladiči od výrobce. U boxovaných je vždy již nanesena. Co si pamatuji a jestli si dobře pamatuji tak u těch 386 pasta bývala dodávaná sólo v pytlíčku. Ale snad od dob P4 bývala pasta nanesená na dodávaném chladiči vždy. PII, PIII měla chladič na sobě, protože se používal SLOT1. P1 a předchozí 486,386 pastu používal. To stejné u AMD - Athlonech XP, Duronech apod. 286 byla většinou letována na desce bez chladiče. V jiné patici (DIP) býval coprocesor.

Nicméně. Pokud máš vyšší rozpočet, pořídil bych lepší CPU nebo 16GB RAM. SSD půjdou s cenou dolů.
pajat (16)|3.2.2015 13:05
Díky za osvětu :-) . Tak po doplnění sestavy o monitor , set myš/kláv, dvd a čtečku karet mi zbývá cca 1500 peněz :-). Takže co s tím. Tu ram bych řešil asi nejdřív, když na netu někteří hlásí využití ram při editaci např 12-13 GB. A ted se nabízí otázka Co je lepší řešení.Když dám 16 GB, tak v jaké konfiguraci. Zvolit rovnou ram v kitu 2x8 Gb nebo osadit všechny 4 sloty 4x4GB (2 kity po 2x4 GB) ?
RoPo (6061)|3.2.2015 13:20
Rozhodně 2x8GB. Předpokládám, že máš desku pro maximální osazení 32GB RAM.

Ohledně využití RAM. Velmi záleží jaký videoeditační SW chceš používat. Aby tuto RAM dokázal využít. Předpokládám, že OS máš 64bitový.
BEPE (539)|3.2.2015 13:33
A nezvážíš místo DVD mechaniky BD mechaniku? Mám, spokojenost a myslím si, že ta Premča by si to zasloužila :-) . I když je asi fakt, že BD přehravače nejsou tak rozšířeny.
pajat (16)|3.2.2015 16:31
Ahoj. Takže deska je do 32GB ram. Myslím že 16GB je dostačujících . Editor mám Premiere Pro CS5,5. OS je 64-bit
. Jde mi o to jestli je třeba rychlejší mít 4x 4GB rozděleno do každého slotu nebo jestli 2 x 8gb do dvou slotů. Jestli by data třeba "proudili" rychleji v plně osazených slotech než nechat dva volné. Myslím že dokupovat ram asi už nebude třeba. Zatím jsem jel na starém pc s 2x2GB Ram.
BD vypalovačku pořídím v momentě , kdy to bude po mě někdo vyžadovat nebo třeba v létě, když bude víc peněz.Už jsem se na ně díval. Nebo si řeknu k narozeninám :-)
RoPo (6061)|3.2.2015 16:58
Z principu pametoveho radice a vyuziti souvisleho bloku pameti je rychlejsi 2x8GB
pajat (16)|3.2.2015 18:08
Díky...
Pavel2000 (46)|3.2.2015 22:00
Zdravím, posílám odkaz na dlouhé, ale docela zajímavé video. Není to o minimálních nákladech na HW, ale o maximalizaci výkonu. Zajímavý pohled.

pajat (16)|4.2.2015 19:45
Pánové potřebuju vybrat nový zdroj. Na cz eshopu (stránky v barvách naší trikolory :-) , když asi nemám dávat odkazy ) mají ten, co jsem měl v sestavě vyprodaný. Možná budu všechno objednávat už zitra .Nechce se mi objednávat jinde. tak tam mají např :
Be quiet! Pure Power L8 500W
Be quiet! Pure Power BQT L8-CM-530W
Fortron RAIDER S 550W
Enermax NAXN 82+ ADV ETL550AWT 550W ...

grafika potřebuje 2 x 6 pin napájení
Power requirement 500W (with two 6-pin external power connectors)
pc maniak (2)|14.9.2015 19:43
Dobrý večer všem, též bych potřeboval poradit s optimální sestavou na střih videa, moje stávající sestava:

AMD FX8350 VISHERA
RAM 2 x GB KINGSTON 1600 mhz DDR3
SSD Sandisk 128 GB
SSD KINGSTON 240 GB
grafika NIVIDIA GeForce GTX780
deska GIGABYTE GA-970A-DS3P - AMD 970
zdroj Cooler Master B600 ver.2

Software na střih je SONY VEGAS 13,primárně jde o střih videí ve formátu MXF, ale mám i nějaké AVCHD a tam je to v náhledovém okně problém. Je to velmi trhané. MXF o poznání lépe, ale též to není ideální. Otevřu-li video ať už MXF nebo AVCHD (obojí surové) ve VLC playeru, přehrává se to bez problémů. Ale problém nastane když přetahnu okno přehrávače na druhý monitor a zapnu si třeba okno průzkumníka,obraz začne lehce škubat a po pár vteřinách zase OK. Jeden monitor je VGA a druhý DVI, na tom DVI je vše OK. Ale opět náhledové okno střihového editoru je i na tom DVI monitoru trhané. Mohl by někdo kdo v této problematice má znalosti, osvětlit proč se tyto věci dějí, či co je potřeba v mé sestavě změnit. Jsem z toho docela zmatený. Hlavně když vím, že jsou lidé, kteří stříhají video na mnohem slabších sestavách. Teď budu jen zvědav na to jestli se potvrdí, to co si myslím, ale to tu zatím psát nebudu. Děkuji předem za odpovědi.
vivid.sk (11472)|14.9.2015 19:53
Pamate RAM mas len 2GB, alebo tam nieco chyba?
pc maniak (2)|14.9.2015 20:19
Aha teď na to koukám má tam být 2 x 8 GB :)
666dia (476)|17.9.2015 07:29
k tomu procesoru...zkoušel jsem renderovat tříminutové video v Ediusu (zrovna Multiplu - v podpisu) na Core i7 (16 GB RAM) u známého...trvalo to 5,5 minuty (mp4)...
mladej má na hry poč. zrovna s tímto procesorem AMD Vishera FX-8300 (8 GB RAM) a trvalo to 4,5 minuty...tak nevím, jestli to není pověra, že AMD jsou na videa nevhodné...možná dřív tomu tak bylo...
ještě - na mém ntb (čtyřjádro i5) to trvá 14 minut...
tdlmarek (1566)|17.9.2015 07:52
[QUOTE=666dia;516031]na mém ntb (čtyřjádro i5)[/QUOTE]
Kromě úplně čerstvé generace Skylake byly všechny mobilní i5 vždycky jen dvoujádra.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_i5_microprocessors#Mobile_processors
RoPo (6061)|17.9.2015 07:53
666dia: nebylo to spíše v rozdílné grafice, kterou Edius umí využívat právě pro rendering?
Navíc i7 je 4-jádro s multithreadingem (predikce zde omezuje), tvářící se jako 8-jader.
FX-8300 je skutečné 8-mi jádro.

Edius více jader také umí dobře při paralelním renderingu využít. Predikce u i7 a HT pro video není zde tak dobrá proti skutečným 8 jádrům u FX procesorů.
666dia (476)|17.9.2015 13:07
s tím ntb máš pravdu...je to fakt dvoujádro, tvářící se jak 4 jádro (core i5 460)...nicmémě byl jsem příjemně překvapen rychlostí zpracování od AMD Vishera FX-8300...AMD nespolupracuje při výpočtu se žádnou grafikou...u té i7 byla zaškrtnuta hardwarová akcelerace (ale nepamatuju si to na 100%, myslím že jo, musel bych se zeptat)....
výsledek...?...pro mě radši levnější osmijádro od AMD s rychlejším zpracováním...
ještě pro zajímavost...teď jsem to dal vyrenderovat znovu - všech 8 jader jede na 50 - 60%...
dal jsem dělat klasickej mpeg - 3 minuty filmu vyrenderoval za 45 vteřin...
RoPo (6061)|17.9.2015 13:16
[QUOTE=666dia;516034]všech 8 jader jede na 50 - 60%...[/QUOTE]

Pro toto by mohl být limitem rychlost HDD. Pokud jsou disky dostatečně rychlé (SSD, MVMe), tak není důvod, aby CPU nejelo na 100%.
666dia (476)|17.9.2015 16:54
Ok, v pořádku...mám tam klasické disky...7200 rpm...rychleji to nepotřebuju...jsem spokojený...
stejně stříhám na ntb...na pevném jen rendering...
1hroch (865)|17.9.2015 20:01
Prosim Te 666dia - jak velke bylo zdrojove a vysledne video?
666dia (476)|18.9.2015 00:47
jak myslíš "zdrojové"...?
1hroch (865)|18.9.2015 08:05
Zdrojove = ze ktereho jsi provadel finalni render.
666dia (476)|18.9.2015 23:48
různá videa z různých kamer, audia, foto atd....to není, že vezmu film a přerenderuju...