Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic NV-GS5 - náhrada/upgrade

Jonka (58)|26.1.2015 11:38
Zdravím,

potřeboval bych nahradit svou stařičkou MiniDV kameru Panasonic NV-GS5. Zjistil jsem, že se v tom vůbec neorientuji tak moc moc prosím o pomoc.

Chtěl bych zachovat nebo vylepšit obraz, ale hlavně chci už konečně natáčet ve 16:9

Mám v merku buď starší Panasonic HDC-SD80 nebo nový Panasonic HC-V250 nebo GoPro Hero3 White Edition ale vůbec se nedokážu odpíchnout od parametrů (zlaté označení 3CCD). U GoPro Hero3 White Edition vůbec nechápu - krom toho, že bych si to přišrouboval na kolo - jak se to drží, natáčí, zoomuje atd.

Jako možná bych vzal i kompaktní foťák, ale v tom už se vůbec nevyznám a někde jsem vyčetl, že je špatná stabilizace obrazu a že levná foťáky neumí video a zoom.

Potřeboval bych se vejít do 5-7 litrů - jasně - vopruz - tak prosím o vaše typy.

Předem díky a ať se fóru i vám všem tady daří v novém roce 2015 :-D
BEPE (539)|26.1.2015 13:44
V této cenové kategorii brát v podstatě co se líbí. Jednotlivé značky se od sebe příliš neliší a dávají obdobné výsledky. GoPro je specifická outdoor kamera, pro běžné natáčení bych ji nebral. S foťákama pro videonatáčení nemám osobní zkušenost.
Jonka (58)|27.1.2015 15:42
Tak to ještě zkusím zúžit:

Koupit novou :

Samsung HMX-F90
nebo
Panasonic HC-V130
nebo
Panasonic HC-V250

a nebo starší Panasonic HDC-SD80 ????

Ceny jsou podobné, jde mi hlavně o kvalitní 16:9 - mastruju z toho DVD,
díky.
RoPo (6061)|27.1.2015 15:58
[QUOTE=Jonka;506419]mastruju z toho DVD[/QUOTE]

Opravdu mástruješ? Tedy DVD do lisovny? Pak vybírej kamery zcela v jiné cenové kategorii.

V této tebou vybrané cenové hladině kamer si vyber co chceš. Vše je na jedno brdo. Slušnější (dražší) mobil bude na tom lépe.
Kamera bude mít jen výhodu lepší ergonometrie a lepšího rozsahu optického zoomu.
Jonka (58)|29.1.2015 11:28
Ne, do lisovny nechodím :-D

Myslel jsem to tak, že z kamery výsledné doposud miniDV video nebo nově 16:9 AVCHD budu archivoval v PAL DVD 16:9, takže opravdu nepotřebuji profi-kameru.

Klidně bych se spokojil s kvalitou současné Panasonic NV-GS5, ale štve mě, jak se to rozplácne z 4:3 na tv s rozlišením 16:9 a upřímě, miniDV pásky už taky mají nejlepší léta za sebou.

Tak co říkáte na Panasonic HC-V130 anebo starší Panasonic HDC-SD80 za stejný peníze:

1.Jaký je rozdíl mezi BSI CMOS 2.51 Mpix VS MOS 2.11 Mpix ????

2.A nemůže dojít k tomu, že záznam z výše uvedených modelů bude nakonec horší kvality, než ze stařičké Panasonic NV-GS5 ?

Moc prosím o odpověď.
RoPo (6061)|29.1.2015 12:58
Jednoduse receno BSI cip ma "prevracenou" strukturu snimaciho cipu. Je lepsi v lowlightu. Ma mene sumu. Elektronika nemusi tak zvysovat gain celeho cipu, aby zvysila jeho citlivost.
Ivo Mašek (10205)|29.1.2015 18:42
[QUOTE]jak se to rozplácne z 4:3 na tv s rozlišením 16:9[/QUOTE]
:-D
To se nerozplácne. To bude mít na krajích černé pruhy. Ale jde to dodatečně upravit na TV. Ovšem ..... bude všechno do široka. Široký břicho, široký ksicht, široká budova, prostě do široka všechno
1hroch (865)|29.1.2015 18:44
Bud je zadrhel mezi zidli a klavisem PC nebo mezi DO a TV
Jonka (58)|30.1.2015 10:54
Ne, ne, ne a ne. Rozplácne se to.

Jestli patříte k těm, kteří se na HD kanálech dívají na SD vysílání a baví vás dívat se na pruhy v rozích, tak mě teda NE ! Na saťáku si raději přepnu na SD kanál a má to nastavené tak, že se mi obraz roztáhne po celé šířce obrazovky. Prostě nesnáším ty pruhy, to raději skousnu široké hlavy atd.

Stejně tak jsem myslel i to, že moje stávající kamera neumí formát 16:9 - jestli už je to HD nebo 4k nebo 5k, na to kašlu, to bych musel mít doma taky na čem to přehrát, asi bych musel vyhrát ve sportce :-D

Postupů, jak video z 4:3 převézt na 16:9 jsem vyzkoušel hodně, ale z mého pohledu je daleko jednodušší, prostě když je to natočené 4:3 tak to tak taky nechat a přehrávat to buď s pruhama nebo pro mě lepší roztažený - rozplácnutý.

Prosím ale raději to moc nerozvádět, spíš bych potřeboval poradit s :

Tak co říkáte na Panasonic HC-V130 anebo starší Panasonic HDC-SD80 za stejný peníze:

2.A nemůže dojít k tomu, že záznam z výše uvedených modelů bude nakonec horší kvality, než ze stařičké Panasonic NV-GS5 ?

Děkuji :-D
vivid.sk (11472)|30.1.2015 13:11
[QUOTE=Jonka;506674]Prostě nesnáším ty pruhy[/QUOTE]
Rád by som vedel, ako pán pozerá na filmy :) Naťahuješ na výšku, alebo usekávaš z bokov? :D

[QUOTE=Jonka;506674]Prosím ale raději to moc nerozvádět[/QUOTE]
...ale keď už si to začal, velmi radi si rypneme :) (aj za cenu, že to moderátor odprace kôli OT do koša)

Tu by som uvidedol na pravu mieru - čo je správne a korektné a nie, subjektívne preferencie užívateľa. A to je dovod, prečo každý distribuovaný HD kanál doplňuje čierne pruhy po bokoch a prečo pri filmoch, ktoré sú natočené v AR 2.35:1 vidíš tieto pruhy tiež, len navrchu a hore - dôvod je stále ten istý - film sa musí prezentovať v takom AR, v akom je natočený.

[QUOTE=Jonka;506549]AVCHD budu archivoval v PAL DVD 16:9[/QUOTE]
Archiv by mal zodopovedat nezmrsenej povodnej kvalite, pokial je to mozne. Na DVD dnes zabudni, DVD VIDEO je mrtve - toboz ako archiv HD kamery.

[QUOTE=Jonka;506674]že záznam z výše uvedených modelů bude nakonec horší kvality, než ze stařičké Panasonic NV-GS5[/QUOTE]
To si nemyslim, mozno low-light nebude excelentny, ale na 4:3 SD kameru by som uz dnes nic netocil.
BEPE (539)|30.1.2015 13:56
2 Jonka: Jak už bylo výše uvedeno, je to v této cenové hladině opravdu vcelku jedno co koupíš :-). Ideální zajít do krámu, požádat o zapůjčení, na SD kartu nahrát u pultu z několika kamer v dané cenové kategirii pár záběrů a doma si to pak porovnat. Jinak prvotní záznam by měl být, při porovnávání kamer stejné spotřebitelké kategoriie, ve prospěch AVCHD. Jinak bych video na DVD nearchivoval, ta trvanlivost je tam docela omezená, a pokud tak pouze na speciální archivační DVD. Osobně upřednostňuji archivaci na pásek a dvojité HDD.
Jonka (58)|30.1.2015 15:51
Archivuju to do *.ISO - DVD image, kterej pak mám na NASu a přehrávám to přímo z toho do TV. Dělám to tak proto, že BlueR nemám, ani ho nechci, ani to nemá nikdo kolem a když se někdo chce dívat, vysmahnu mu DVD a je to za 3 min hotové :-D

Jinak jsem se díval na nějaké videa pořízené na Panasonic HC V130EP-K a přijde mi, že je to hodně kostečkované a takové robotické


Hlavně ta tráva ve stínu - to je jak z 8-bitovýho počítače a při pohybu a otáčení kamery se mi to teda taky moc nelíbí - zlatá miniDV.

Myslíte, že je to konverzí na YouTube ?
vivid.sk (11472)|30.1.2015 16:04
[QUOTE=Jonka;506710] Dělám to tak proto, že BlueR nemám,[/QUOTE]
Nepotrebujes. Staci ti povodny zdroj zmuxovany (povedzme) do mkv. Prehras ho presne takto isto, samozrejme v nativnej kvalite, ktoru ti ta, ktora kamera poskytne.

[QUOTE=Jonka;506710]je to hodně kostečkované a takové robotické[/QUOTE]
Porovnavas rekomprimovany YT 30fps zaznam s nativnym 60p (60i) zaznamom v originale - znacny rozdiel.
666dia (476)|30.1.2015 21:21
[QUOTE=Jonka;506674]Jestli patříte k těm, kteří se na HD kanálech dívají na SD vysílání a baví vás dívat se na pruhy v rozích, tak mě teda NE ! Na saťáku si raději přepnu na SD kanál a má to nastavené tak, že se mi obraz roztáhne po celé šířce obrazovky. Prostě nesnáším ty pruhy, to raději skousnu široké hlavy atd.[/QUOTE]
jestlis spadl na hlavu, tak nám tady nenuť takový moudra....
Jonka (58)|31.1.2015 18:46
No, ale kdo má z vašich známích, kamarádu a hlavně rodiny zapojený do TV přehrávač na .MKV ?

DVD.iso je prostě nejrozšířenější a mě to stačí...

Jinak nikoho nebalamutím, jenom jsem chtěl znát názor na upgrade kamery :-D

Asi zajedu do toho krámu, natočím pár věcí na kartu, doma si s tím pohraju, porovnám s miniDV a pak se rozhodnu.
vivid.sk (11472)|31.1.2015 18:53
[QUOTE=Jonka;506854]...kdo má z vašich známích, kamarádu a hlavně rodiny zapojený do TV přehrávač na .MKV ? [/QUOTE]
Asi vsetci. Aj vsetky dnesne TV (aj TV par rokov dozadu) vedia prehravat mkv (na rozdiel od podpory ISO alebo nativnej podpory DVD). Paradoxne, uzivatelov, ktori maju (len) fyzicky DVD player uz vela v mojom okoli nepoznam. Je pravda, ze neporovnavam medzi generaciou seniorov, no nad technologickym progressom doby nemozes vedome zatvarat oci. Dnes toci kazdy "pubertak" s telefonom fullHD v H264 a format prehra uz aj chladnicka.... To je realita dnesnej doby.
jarino1978 (8045)|1.2.2015 09:40
[QUOTE=Jonka;506352]Jako možná bych vzal i kompaktní foťák, [/QUOTE]

http://www.sony.sk/electronics/kompaktne-fotoaparaty-cyber-shot/dsc-hx60-hx60v/specifications
666dia (476)|1.2.2015 17:10
DVD už dávno není standard, dnes frčí .mkv...
Jonka (58)|5.2.2015 09:42
Tak jsem se teď hodně zakoukal do

Sony CyberShot DSC-WX350

Myslíte, že nebudu zklamaný s natáčením videa oproti původní miniDV kameře ?
Jestli tomu dobře rozumím, na kompaktech už dneska jde i natáčet FullHD video a ZOOMovat při natáčení ?
Jaký je hlavní rozdíl u videa vytvořeného na FullHD kameře nebo na FullHD kompaktu do 10.000,- ?

Díky, J.
RoPo (6061)|5.2.2015 10:23
ZOOM u hodně modelů fotoaparátů nebývá plynulý a automatické ostřen9 bývá velmi pomalé proti kameře. Ergonomie ovládání, také není pohodlná proti kameře.
jarino1978 (8045)|5.2.2015 20:31
asi 2 roky dozadu som ešte používal Sony HX9 na video ( 1920x1080/50p ). Čo sa týka kvality, ovládania, absolútne bez problémov. Oproti tvojej miniDV kamere to bude rozdiel. Ale každopádne by som volil radu HX, tá je stavaná aj na video ( nemá ho len ako prídavok ).
Jonka (58)|6.2.2015 07:53
Aha, takže raději Sony Cyber-shot DSC-HX50 nebo HX60 ?
jarino1978 (8045)|6.2.2015 09:37
no jasné...
Jonka (58)|6.2.2015 15:42
Zajímavé je, že nižší a levnější Sony Cyber-shot DSC-HX50 má oproti HX60 vyšší digitální zoom. Já vím, že je to na kočku, ale přece jen mě baví občas přiblížit na "kostečkové" letadlo v dáli, než vidět jen bílou tečku na nebi.

Proč má levnější model lepší vlastnosti ?
RoPo (6061)|6.2.2015 15:53
Digitální zoom "není lepší vlastnost".
BEPE (539)|7.2.2015 13:17
Jak konstatuje RoPo to "není lepší vlastnost", když zoom, tak jedině optický. Digitálně lze zvětšit obraz i ve střižně, ale v podstatě se stejným výsledkem, Zvětší se pouze pixely, ale ne skutečný obraz, to je možné jenom prostřednictvím "skla".
Jonka (58)|18.2.2015 14:41
Tak jsem se za celou tu dlouhou dobu akorát dopracoval k zařazení ještě dalšího typu elektroniky při upgrade kamery :

Kamera, kompaktní fotoaparát nebo ... smartphone ????

Jaké mát zkušenosti s nahráváním FullHD videa na smartphone ?
Na co si dát pozor při výběru smartphone pro natáčení videa ?
Jde smartphonem vůbec kvalitně natáčet nebo na to mám raději rychle zapomenout ?

(p.s. požadavek je amatérský FullHD 16:9 pro rodinné účely, nebopotřebuji profi 4k :-D )
vivid.sk (11472)|18.2.2015 15:14
[QUOTE=Jonka;508511]Jde smartphonem vůbec kvalitně natáčet nebo na to mám raději rychle zapomenout ?[/QUOTE]
Ide, ale z pohladu cena/vykon to nieje optimalna volba, pretoze platis za x-dalsich veci, ktore nepotrebujes (napriklad nemas dobru optiku a/alebo snimac, ktory potrebujes pre low light).

RoPo (6061)|18.2.2015 15:21
[QUOTE=Jonka;508511]Jde smartphonem vůbec kvalitně natáčet nebo na to mám raději rychle zapomenout ?[/QUOTE]

Pokud máš dostatek světla, tak je to velmi koukatelné. Občas něco rodinného natočím Galaxy Note II, když nemám u sebe kameru. Výsledek je FHD video.
Proto jem také na některé dotazy typu "Kamera v ceně 5-10.000,-" poznamenal, že takovéto kamery může nahradit celkem bez problémů i telefon. Jen se zcela jinak drží než klasická kamera a blbě (chybí plynulost jako u kamery) se transflokuje.
Jonka (58)|19.2.2015 08:55
Včera jsem si hrál téměř ze všema smartphonama, co měli v Elektroworldu v Brně a všiml jsem si, že mají pouze 4x zoom. Taky není plynulý, ale spíše "přeskakující". Sony Xperia mi přišla oproti Samsungu v zoomu trošku plynulejší.
Pak tam byl nějaký Huawei za 12l, který tedy zoomoval o něco lépe, ale na to nemám.

Existuje nějaká SW nástavba pro lepší a hlubší ovládání zoomu kamery ve smartphonu ?

Jinak FullHD 1920x1080px50 mají téměř všechny od 5l výše...
propi (2)|3.3.2015 02:22
Smartphony mají většinou pouze digitální zoom. Takže to jako by nebyl žádný.
Saxel (2279)|3.3.2015 14:12
Jonka:
Aby bylo možné dosáhnout optického zoomu (změny ohniskové vzdálenosti) musely by se posouvat čočky v objektivu, což je u smartfounů rozměrový problém. Jednou z mála výjimek je např. Samsung Galaxy K zoom, který je vybaven rozměrnějším objektivem.
Jonka (58)|7.5.2015 05:59
Tak jsem dokončil první "domácí" video z koncertového výletu do Torgau přes smartphone Samsung i9301 Galaxy S III Neo.

Video 1920x1080 16:9 je docela hezké, až do té chvíle, než se začne člověk pohybovat, otáčet atd. - prostě chybí mi tam stabilizace.

Stále hledám starší Panasonic HDC-SD80 nebo něco 3CCD a výš s 16:9 záznam na kartu, případně fotoaparát...