Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-S: DVB-S - Nové HD programy

Neregistrovaný (0)|18.1.2015 19:12
Tazatel: Sedláček

Znění dotazu: Dobrý den, prosím o pomoc s následujícím problémem. Na tv Panasonic TX-P65VT30E chytám sat programy (Skylink). Bez problémů chytám SD i HD programy. Při poslední změně u Skylinku (13.12015) se mi objevil následující problém. Mám přeladěny programy bez problémů - tedy běží mi (kmitočet 11876; H, 3/4; 29900; DVB-S/8PSK) Nova HD, Nova Cinema HD, Prima HD, Prima Cool HD atd (a i všechny SD programy). Bohužel programy CT1HD, CT2HD a CT Sport HD (12363; v; 3/4; 29500, DVB-S2/8PSK) mi nejedou. Sice jsem je manuálně naladil, ale mám 0 signál a jen občas mi problikne "zamrzlý" obraz. Na druhém TV (Samsung) mi stejný signál (tedy stejný koax kabel) hraje bez problémů všechny programy. Kde může být chyba? Díky.

Technika, které se dotaz týká: TV Panasonic TX-P65VT30E
KamilZ (10277)|18.1.2015 19:24
Sedláček (0)|18.1.2015 19:43
Díky za radu vyzkouším a zítra dám vědět, jak to zafungovalo.
Sedláček (0)|19.1.2015 17:14
Hmm, tak jsem postupoval přesně podle návodu. První část se povedla (tedy vymazání všech programů z paměti). Ovšem naladit ručně programy Skylink se mi nedaří - a to dokonce ani ty, co mi včera hrály bez problémů (ani SD programy).
Zjevně dělám něco špatně, ale nevím co.
Momentální stav je, že signál je OK, ale když nastavím parametry Skylink (frekvenci, přenosovou rychlost, modulaci), tak signál zmizí a nenaladí nic. Když nechám vše v režimu Automaticky, tak to naladí pár programů, ale ani jeden ze Skylinku.
Prosím pomozte radou co dělám špatně.
KamilZ (10277)|19.1.2015 17:42
Máš asi špatně nastavenu položku DiSEqC, zkus si s ní pohrát. Máš dva LNB nebo Monoblock nebo nějaký rozvod v STA?
Neregistrovaný (0)|19.1.2015 17:46
Další díl mého trápení. Povedlo se naladit takřka všechny programy - bohužel opět chybí CT v HD. Tuším, že problém bude asi v nastavení LNB (nastaveno DiSEqC1.0 a LNB má pak celkem 4 pozice označené jako AA, AB, BA, BB - pro každou se nastavuje zvlášť družice - A23.5 a A19.2 (19.2 se klidně vzdám)), ale mám pocit, že jsem snad vyzkoušel všechny možná varianty a pořád nic.
NeregistrovanýSedláček (0)|19.1.2015 17:51
Mám parabolu na střeše RD. DiSEqC můžu na TV nastavit na DiSEqC1.0, miniDiSEqC, 1 LNB a jeden kabel. Jsem v tomto směru nýmand - nevím, jestli tam je monoblok nebo více LNB. Satelit není polohovací a když mi to instalovali, tak se to řešilo, aby šla chytat současně A23.5 a A19.2.
KamilZ (10277)|19.1.2015 18:25
Udělej znovu celý postup (včetně reset TV) a pro Astru 23.5 zkus nastavit DiSEqC na AB a pro Astru 19.2 zkus nastavit AA
bastlir (3245)|19.1.2015 18:42
[QUOTE=Neregistrovaný;505698]Další díl mého trápení. Povedlo se naladit takřka všechny programy - bohužel opět chybí CT v HD. Tuším, že problém bude asi v nastavení LNB (nastaveno DiSEqC1.0 a LNB má pak celkem 4 pozice označené jako AA, AB, BA, BB - pro každou se nastavuje zvlášť družice - A23.5 a A19.2 (19.2 se klidně vzdám)), ale mám pocit, že jsem snad vyzkoušel všechny možná varianty a pořád nic.[/QUOTE]

Doufám, že jsi nehýbal s default frekvencemi LNB.
Sedláček (0)|19.1.2015 19:27
Default frekvence LNB - netuším co to je, takže předpokládám, že jsem neměnil. Paradoxně např. jediný rozdíl mezi Nova HD a CT HD je kmitočet, polarizace a přenosová rychlost. Všechny ostatní parametry by podle Skylinku měly být stejné. Nova HD běží v pohodě, CT HD ani ťuk. Nastavím na CT HD kmitočet a polarizaci a signál mi v cca. 2 sekundových intervalech pravidelně naskakuje a mizí. Jakmile dám přenosovou rychlost (z defaultně Automatic), signál zmizí úplně.
Zkusím (až zítra - dnes by mne manželka asi už "sežrala") tedy znovu reset, včetně reset celého TV a uvidím.
KamilZ (10277)|19.1.2015 19:36
Pro jistotu - máš tam poslední firmware? Nevím ze kdy je, jen se ptám.

Když to rozchodili na VT20, tak to doufám musí na VT30 jezdit už také.
Sedláček (0)|19.1.2015 19:42
FW mám ten poslední co pro tuto TV existuje - už je letitý, ale novější není. Ale nějak pocitově se mi jeví, že to FW nebude - u jiných stanic zvládá DVB-S2/8PSK i vyšší přenosovou rychlost bez potíží
KamilZ (10277)|19.1.2015 19:51
Ještě mě napadá, zda nemůže být nějaký problém se starým NLB. Nemáš možnosti si od někoho půjčit (naladěný) externí settopbox pro ověření, že s tímto problém není?
Sedláček (0)|19.1.2015 20:06
Jak jsem už psal, tam problém nebude. Mám ještě jednu TV (Samsung), která je napojena na stejný rozvod v RD. U této TV vše jede jak má bez problémů (včetně inkriminovaných CT HD programů). Takže vycházím z faktu, že signál v kabelech je OK. Dokonce jsme zkoušel ty TV prohodit (abych vyloučil potenciální problém na kabelu) - bez úspěchu.
Bohužel to nastavení všech těch parametrů je u těch televizí tak rozdílné (minimálně uživatelsky je zcela odlišné), takže to ani nejde "opsat" z jednoho TV na druhý.
KamilZ (10277)|19.1.2015 20:33
OK, to jsem přehlédl. Zkus ta Tvá všechna nastavení týkající se DVB-S na VT30 vyfotit a dát je sem.

Dal jsem to fóra odkaz na toto Tvé vlákno, třeba se zde s radou objeví i nějaký majitel VT30.
prkin (13)|19.1.2015 21:38
Dokonce jsem vyštrachal i nějaký svůj historický login.
Takže fotky
TV1 - je nastavení DiSEqC
TV2 - v rámci zvoleného nastavení DiSEqC se nastavují LNB (zde DiSEqC1.0 = 4 LNB, při miniDiSEqC = 2 LNB)
TV3 - nastavení parametrů pro manuální ladění - to jsou parametry pro CT HD na Syklinku, které mi nejdou
TV1.jpg tv2.jpg TV3.jpg
bastlir (3245)|19.1.2015 22:17
[QUOTE=Sedláček;505708]Default frekvence LNB - netuším co to je.....[/QUOTE]
Podívej se na obrázky v příspěvku výše: Dolní/Horní frekvence LNB.
geronimoh (2327)|19.1.2015 23:28
Podle mě špatně nastavený DiSEqC, viz obrázek č.2, na 23,5E na 11475 nic nevysílá a já mám signál "0". Asi prohozené družice ....
KamilZ (10277)|20.1.2015 05:26
Zkontroluj ten DiSEqC, jak jsem psal. 90 procent instalací má Astru na portu 2 (AB). Nemusí to být pravda, ale bývá to tak, záleží, jak Ti to technik na střeše zapojil.

Ale vlastně podívej se na jeho nastavení třeba do toho Samsungu a budeme to mít jasné, ať máme jistou alespoň jednu věc.
prkin (13)|20.1.2015 18:59
Tak vážně nevím. Zkusil jsem snad všechny možné kombinace nastavení DiSEqc a LNB a pořád stejný výsledek. Programy se sice naladí, ale nehrají (jak jsem psal, tak mi na parametrech CT HD zcela pravidelně signál naskočí a zase zmizí - cca. ve frekvenci 2s pořád dokola). Skoro to vypadá jako nějaký metronom. To je maximum, čeho jsem dosáhl.
Ten Samsung (kde vše běží bez problémů) to má všechno úplně jinak. Přikládám foto nastavení LNB.
TV4.jpg
KamilZ (10277)|20.1.2015 19:19
Kombinace zkoušet nemusíš. POkud by jsi měl špatně DiSEqC, tak ani nenaladíš. Takže to nech na tom nastavení, kde se Ti podaří naladit jiné TP z Astry 23.5, podle Samsungu je to port 2, takže asi AB. Jestli správně chápu problém s tou TV, tak je s tímto nastavením potřeba to automatické ladění (po předchozím RESETu). Bohužel tu TV nemám.
golfLC (1941)|20.1.2015 19:24
Tak tak, ako píše Kamil, DiseQ musíš mať na Panasonicu nastavený na Astru 23,5 na AB a nie ako máš hore na screene AA, vychádzajúc zo screenu Samsung TV.
prkin (13)|20.1.2015 19:39
OK, takže A23,5 na AB (Z toho mi plyne, že DiSEqC1.0), co ostatní LNB pozice (AA, BA, BB)? Ty mám taky nastavit na A23.5 nebo na něco jiného? Do úplného resetu TV se mi moc nechce, ale asi mi nic jiného nezbyde. Automatické ladění nepoužívám, protože to vždycky naladí stovky balastních programů. Nicméně pokud by to byla jediná možnost, určitě to vyzkouším. Co mne zaráží je, že ostatní HD programy běží, jen CT HD ne. Sice jsou naladěny, ale (asi díky tomu, že mi tam ten signál cyklicky kmitá jako 100% a hned 0%) tak obraz buď nenaskočí vůbec, nebo je zamrzlý/rozpadlý.
KamilZ (10277)|20.1.2015 19:43
[QUOTE=prkin;505841]co ostatní LNB pozice (AA, BA, BB)? Ty mám taky nastavit na A23.5 [/QUOTE]Je to opačně, nastavuješ (a ladíš) družici/satelit, který máš dostupný přes DiSEqC na nějakém jeho portu. Nenastavuješ DiSEqC a k němu satelit.


[QUOTE=prkin;505841]Do úplného resetu TV se mi moc nechce, ale asi mi nic jiného nezbyde. Automatické ladění nepoužívám[/QUOTE]Počkej, říkal jsi, že jsi odkazovaný postup zkoušel a nefunguje a v rámci toho postupu je reset a automatické ladění. Tak dělal jsi to, nebo ne?!
prkin (13)|20.1.2015 19:53
Reset DVB-S nastavení jsem udělal. Tímto krokem došlo ke kompletnímu resetu veškerého nastavení Sat, včetně vymazání programů. Ale automatické ladění jsem doběhnout nenechal, jestli jsem to tedy správně pochopil. To jsme zastavil a ručně nastavil požadované parametry. Co jsme nedělal - neposlal jsem celou TV do továrního nastavení.

---------- Doplněno v 19:53 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:52 ----------

Ten odkazovaný postup je založený na tom, že se automatické ladění nedokončí a naladí se to manuálně. Alespoň takhle tomu rozumím.
golfLC (1941)|20.1.2015 20:02
Prkin, nastav diseq ako píšeme vyššie a následne skús naladiť problematický TP ručne
Lumca_1 (218)|21.1.2015 07:33
Zkusil bych (ovšem tato rada je bez záruky), zkusit místo frekvence 12.363MHz zadat frekvenci o +- 5MHz vyšší nebo nižší, čili třeba 12.358 nebo 12.368MHz. Je nutno zkusit více možností, třeba +-1, 2 nebo 3MHz. Někde v řetězci (LNB - koax - DVB-S2 tuner v TV), může být něco kmitočtově "ujeté" a pak ve výsledku může docházet k tomuto stavu. Ale je to bez záruky, ale několikrát (u různých výrobků a značek jsem se s takovouto "chybou" už setkal.
prkin (13)|21.1.2015 09:32
Tak jsem poslal TV komplet do továrního nastavení a pak všechno nastavil úplně od nuly (DiSEqC a LNB si to nastavilo samo - a odpovídá to tomu co jste zde psali). Bohužel problém nezmizel. Stále stejná situace. Až dnes jsem si všiml, že podobný problém je u programů s V polarizací. Tedy u Skylinku mi nejede CT HD (kmitočet 12 363) ani programy na kmitočtu 12 207 (tyhle v podstatě nesleduji, takže jsme si toho nevšimli).
Problém je u obou pořád stejný - signál se objevuje a zase mizí v pravidelném cyklu. To se projevuje buď žádným obrazem nebo obraz zamrzne.

Na TV Samsung tento problém není. Prohazoval jsem v rozvaděči (na půdě) i kabely - se stejným výsledkem. Podotýkám, že TV Sam je o patro výš než TV Pana, ale zase metrově výrazně dál od půdního rozvaděče). Odhadem je delší kabel k TV SAM než k TV Pana.

Z toho uszuji, že problém je buď na trase mezi rozvaděčem (mám ho pod střechou na půdě) a TV nebo v TV.
Nemůže být problém v nějakém rušení signálu třeba vzájemně mezi kabely (mám pod TV silný AV Receiver s repro bednama, MMC a xBox se spoustou kabeláže - většina kabelů má feritové stínění, hned za zdí z dutých cihel je wifi router se switchem)??
Díky
RoPo (6061)|21.1.2015 09:53
[QUOTE=prkin;505886]Nemůže být problém v nějakém rušení signálu třeba vzájemně mezi kabely[/QUOTE]

Může být problém v přebuzení, příliš silném signálu na dané frekvenci a zahlcení tuneru v TV.
bastlir (3245)|21.1.2015 12:39
[QUOTE=RoPo;505889]Může být problém v přebuzení, příliš silném signálu na dané frekvenci a zahlcení tuneru v TV.[/QUOTE]

Tak to asi ne, to spíš platí pro terestriál. Já to vidím na špatné/slabé přepínání konvertoru Panasonicem. Dle mého názoru by pomohla výměna konvertoru.
prkin (13)|21.1.2015 19:02
Tak ještě jedna oprava. Vertikální polarizace v kombinaci s DVB-S2 = problém. V v kombinaci s DVB-S = OK. H vždy OK. V tom aby se čert vyznal...
KamilZ (10277)|21.1.2015 19:26
Hele, to je fakt divné. Nech si změřit signál nějakým rozumným měřákem. To už je duchařina. Každý TP má jinou úroveň signálu a Tvůj Panasonic může mít méně citlivý tuner.
bastlir (3245)|21.1.2015 23:01
K citlivosti SAT tunerů na území Čech a Slovenska. Vezmeme-li v úvahu jako referenční podmínky - průměr paraboly 80cm, 10m koax 7mm, jasno, samozřejmě bezchybná instalace a příjem z Astry 3B na 23,5°E, pak nemá smysl se zabývat citlivostí tuneru, protože signál je v našich zemích natolik silný, že jej zde musí naladit každý bezporuchový tuner. To, že některá zařízení na "teploměrech" na stejném kabelu vykazují různou intenzitu a kvalitu signálu, není podstatné a ani průkazné. Rovněž přijímač sat-signálem (bez sat-zesilovače) nemůže být přebuzen. Natolik silný zase není a jak je známo, někdo má parabolu za oknem 2m od TV a funguje bezvadně. Rovněž signál nebývá ničím běžným ze země rušen.
Už větší pozornost bych věnoval kabelům, respektive jejich kvalitě a tzv. "vysokofrekvenční těsnosti". Nechápu lidi, kteří utratí tisíce za špičkové zařízení a pak se snaží uškudlit pár desetikorun na kabelu. Pokud takový nekvalitní koax vykazuje vysokofrekvenční zkrat, tedy zdegraduje signál na hraniční úroveň, pak opravdu již citlivost tuneru svoji roli hraje. Rovněž nemá smysl šetřit na konvertoru už i proto, že to je skutečně to zařízení, které signál opravdu přijímá a do pěti set korun se dá sehnat špičkový.
KamilZ (10277)|22.1.2015 03:42
[QUOTE=bastlir;505939]pak nemá smysl se zabývat citlivostí tuneru, protože signál je v našich zemích natolik silný, že jej zde musí naladit každý bezporuchový tuner[/QUOTE]Nemáš pravdu, resp. Tvůj předpoklad vychází ze správně nastavené paraboly. Při blbém nastavení, což může být jeho případ, se citlivost tuneru rozhodně projeví.
bastlir (3245)|22.1.2015 04:27
To ano, samozřejmě ... uvedl jsem to jako referenční hodnotu - bezchybná instalace. Ale přesto, když krokuji motorem E/W, tedy ujedu z osy paprsku, přesto signál je stále natolik silný (u Astry 13, 19 a 23°E), že je tunerem zpracovatelný. Akorát HDéčka mohou kostičkovat.
KamilZ (10277)|22.1.2015 07:50
prkin: je to fakt záhada. Pokud jsi opravdu prováděl to, co jsme říkali, tak mě už napadají jen dvě věci:
- špatně nastavená parabola v kombinaci s méně citlivým tunerem TV
- závada v TV

Obojí je na nějakého technika. To první nemusíš Ty se svými přístroji poznat, druhé na servis. Abys mohl to udělat druhé (pokud mát TV v záruce), tak ale musíš první udělat to první, abys neměl případně neoprávněnou reklamaci.
RoPo (6061)|22.1.2015 08:08
prkin: Televizi přenes do jiného místa instalace (předpokládám, že nějakého kamaráda se Skylinkem má) a tam vyzkoušej. Psal jsi, že jsi TV přehazoval mezi místy v rámci jedné instalace antény, tak s přenesením i na zcela jiné místo by být problém neměl.
prkin (13)|22.1.2015 08:52
Jojo, je to duchařina.
TV jsme nepřenášel, říkal jsme, že jsem prohazoval kabely v rozvaděči na půdě (abych se ujistil, že třeba některý výstup z rozvaděče není špatný).
Tu TV rozhodně nikam přenášet nebudu, jde o plazmu 65´´ s krycím sklem - má to asi 60 kg a dost velké rozměry. Asi zkusím jít cestou nejmenšího odporu - zavolám nějakého SAT technika, aby mrknul na nastavení antény a celý ten řetězec a uvidím. Každopádně, pokud by někoho z vás ještě něco napdlo nebo jste si na něco vzpomenuli, dejte vědět.
Díky moc
golfLC (1941)|22.1.2015 10:23
prkin, raz som mal podobný problém, ale priamo s externým DVB-S2 tunerom, všetky programy boli naladené, ale na frekvencií 11,836 H som nemal žiadny signál, všetky ostatné TP išli v pohode, nahodil som napriamo nový koax na skúšku od paraboly len cez okno a div sa svete, signál na všetkých TP nabehol, aj na problematickom. Po podrobnom prezretí pôvodného koaxu som na povale pri vstupe do "husieho krku" zistil také zalomenie koaxu, ktoré spôsobovalo tento problém. Všetky frekvencie pustil, okrem tejto.... Následne som natiahol nový koax pomocou vtiahnutia pôvodného, nahodil nové koncovky a od vtedy sa mi známy nesťažoval.... Za pokus to stojí, ak máš možnosť natiahnuť koax napriamoB-)
RoPo (6061)|22.1.2015 11:30
[QUOTE=golfLC;505961]zistil také zalomenie koaxu[/QUOTE]

Nebyl dodržen minimální povolený poloměr ohybu. Nad tento limit dojde ke stlačení dialektrika a přiblížení středové žíly ke stínění.
Dojde ke změně chování celého kabelu na některých frekvencích - změna útlumu kabelu na dané frekvenci.
Několikrát i v jiných souvislostech s jinými typy kabelů (konkrétně k HDMI) jsem zde na dodržování minimálních rádiusů pro ohyb upozorňoval.

Toto se může dít i u tazatele prkin.
Přizvaný technik tento problém kabelu může měřícím přístrojem odhalit.
prkin (13)|31.1.2015 17:47
Tak problém vyřešen. Musel jsme zavolat "antenáře" s měřákem. Ovšem vše vypadalo v pořádku a signál byl v pořádku. Asi hodinu jsme kolem toho chodili a zkoušeli různé věci. Problém se nakonec ukázal v nějakých filtrech, které byly u rozvaděče. Podle anténáře se před lety (v mém případě v roce 2008) tyto filtry dávali kvůli rušení tuším s DVB-T (nebo dokonce snad s analogem). Po pár letech prý už nebyly potřeba díky změně pásem, ale to já pochopitelně nesleduji, takže tam zůstaly. Nikdy nepůsobily žádný problém, až nyní a jen u tuneru Panasonic (Samsung to přežvejkal bez obtíží). Takže jsme vyhodili ty filtry a vše jede tak jak má. Fakt se mi ulevilo, bo to chvíli vypadalo, že je problém v tuner TV....
Díky všem za pomoc a rady.
golfLC (1941)|31.1.2015 19:20
Prkin a to my odtiaľto od obraoviek sme ako mali vidieť, že tam máš takéto curvítka?:BB::BB: Hlavné že ste našli chybu a všetko ide ako máB-)
bastlir (3245)|31.1.2015 20:36
Anténa je asi tou suverénně nejčastější příčinou podobných problémů. Jeden zdejší kolega se dušoval, že má kvalitní instalaci, přesto jeho STB kostičkuje a má slabý signál. Tak jsem jej pozval k sobě, jeho tuner připojil na svou parabolu a najednou jeho tuner šel do plných. :) Tím chci říct, že přenesení STB k sousedovi může být zavádějící a neprůkazné. Chce to vyzkoušet prostě u někoho, kde proběhla profi instalace s kvalitními komponenty.
KamilZ (10277)|31.1.2015 20:47
prkin (mírné OT): važ si anténáře, který na tohle dokáže přijít.